سد مراش ماهنشان و حاشیه های آن!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9514

سدسازی پدیده‌ای نه چندان نوظهور است که در کنار ایرادات وارده به آن محاسنی نیز دارد که قابل انکار نیست، تامین آب در برخی مناطق دارای بحران برای روزهای نیاز، کنترل آب‌های روان و سرگردان در روزهای پرآبی و پیشگیری از وقوع سیل و همچنین تامین آب پایدار برای کشاورزی و صنعت را شاید بتوان تنها بخشی از ویژگی‌های مثبت سدسازی برای هر منطقه دانست که احداث آن موافقان و مخالفانی دارد.

در این میان استان زنجان که پیشتر از قافله سدسازی در کشور عقب افتاده این سال‌ها تلاش بیشتری برای سدسازی دارد و سدسازی در زنجان به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.

از سوی دیگر برای سدسازی در جامعه منتقدانی نیز وجود دارد که اغلب آنها از گروه طرفداران محیط زیست هستند و علت عمده مخالفتشان با پدیده سدسازی را بر هم خوردن نظم طبیعت و محیط زیست می‌خوانند.

خبرگزاری فارس ضمن پرداختن به شائبه‌هایی مطرح شده در مورد سدسازی در زنجان به ویژه حول محور سد مراش که این روزها بیشتر به آن پرداخته می‌شود به گفت‌و‌گو با مدیران ذی‌ربط در مورد این انتقادات می‌پردازد.

سد مراش، تامین کننده آب ماهنشان

بی‌شک می‌توان بحرانی‌ترین شهرستان استان زنجان در حوزه آب شرب را ماهنشان خواند، شهرستانی که با وجود نزدیکی به رودخانه قزل اوزن و داشتن صنعت آب‌بری چون پرورش ماهی در شهرها و روستاهای خود با چالش جدی آب شرب مواجه است و سد مراش قرار است منجی این شهرستان باشد.

شاید به‌روزترین موضوع در مورد سدسازی در زنجان به سد مراش برگردد، سدی که در هفته دولت با حضور وزیر نیرو کلنگ‌زنی خط انتقال آن انجام شد و بار دیگر مورد توجه قرار گرفت، این سد با هزینه چند صد میلیاردی اکنون دارای ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی است.

منتقدان سدسازی، سد مراش را سدی بدون مجوز می‌خوانند و تاکید دارند کلنگ‌زنی خط انتقال این سد ناصوابی بر ناصواب است.

معاون شرکت آب منطقه‌ای استان ‌زنجان اما در گفت‌و‌گویی با خبرنگار فارس با رد این ادعا اظهار کرد: مطالعات طرح سد مراش در سال ۱۳۸۸ توسط شرکت مشاور انجام و پس از تصویب مطالعات توسط کارفرما و اخذ مجوز ماده ۳۲ برنامه چهارم توسعه با تخصیص کد و اعتبار اجرایی از مجلس عملیات اجرایی راه دسترسی به تاج و احداث کمپ مسکونی آن از سال ۱۳۸۸ آغاز شده است.

پرویز قزلباش با بیان اینکه برای آغاز عملیات سد مراش باید تخصیص اعتبار توسط مصوبه مجلس اتفاق می‌افتاد، ادامه داد: پیش‌بینی کد اعتباری نیز منوط به کسب مجوز برای سدسازی از سوی محیط زیست بود.

 وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست برای آغاز عملیات اجرایی سد مراش مجوز اولیه را صادر کرده است، گفت: در این مجوز قید شده که آغاز عملیات اجرایی بلامانع است.

قزلباش با بیان اینکه مجوز احداث این سد از سوی محیط زیست کشور صادر شده است، گفت: منتقدان می‌گویند چرا سد مراش مجوز نهایی ندارد که باید گفت به دلیل نظارت مستمر بر فرآیند عملیات و ارزیابی‌ها برای ساخت هیچ سدی مجوز نهایی داده نمی‌شود و اگر موردی وجود دارد که در فرآیند ساخت سد، مجوز نهایی صادر شده به ما هم معرفی شود.

معاون شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با بیان اینکه هم‌اکنون سد مراش ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، عنوان کرد: اگر سد فاقد مجوز باشد، چرا تاکنون کسی متوجه آن نشده است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد وضعیت سدسازی در استان زنجان در مقایسه با سایر استان‌های مجاور گفت: این یک رقابت خطی و وابسته به شرایط است، اما زنجان کمترین سدهای احداثی را دارد.

قزلباش افزود: در حال حاضر چهار سد در استان زنجان در دست ساخت است.

معاون شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با اشاره به اینکه وارد شدن آسیب به عرصه میراث فرهنگی استان زنجان با احداث سد مراش دیگر موضوع مطرحی در این حوزه است، گفت: همزمان با اخذ مجوز محیط زیست، میراث فرهنگی نیز مجوز اولیه برای ساخت سد را در منطقه داده و برای اطمینان بیشتر در طول ساخت سد در منطقه کاوش کاوشگران برای یافتن بقایای تاریخی احتمالی در حال انجام است و تاکنون در این زمینه شرکت مشکل و اختلافی با سازمان میراث فرهنگی نداشته است.

وی با رد وجود آب‌های زیرزمینی در ماهنشان به میزان ۴۶ میلیون مترمکعب و ۱۵ برابر نیاز شهرستان برای تامین آب شرب به نقل از شرکت آب منطقه‌ای عنوان کرد: این ادعا دروغ و کذب است و چنین ذخیره آبی در این منطقه وجود ندارد.

قزلباش با بیان اینکه اگر سدسازی از منظر منتقدان ایراد و مشکل زیست محیطی و قانونی دارد حاضر به دریافت نظر آنها هستیم، بیان کرد: باید انتقادات بر اساس مستندات باشد.

در حالی که در هفته دولت و به دست وزیر نیرو پروژه خط انتقال سد مراش به زمین زده شد و کار آن آغاز شد، منتقد این پروژه در فضای مجازی سد مراش را غیرمجاز و خط انتقال آن را غیرمجاز در غیر مجاز می‌خوانند.

استاندار زنجان در واکنش به این اظهارات به خبرنگار فارس گفت: مگر می‌شود سدی زده شود و این میزان برای آن هزینه شود در حالی که غیر مجاز باشد.

فتح‌الله حقیقی با بیان اینکه هیچ سدی در زمان بنده در زنجان احداث نشده است، عنوان کرد: اما اگر منتقدان سندی دارند آن را به ما ارائه دهند.

وی با بیان اینکه چرا مستندات باید در فضای مجازی منتشر شود، گفت: منتقدان اسناد خود را ارائه دهند تا بنده اقدام قانونی انجام دهم.

بفرمایید مدرک!

در ادامه پیگیری‌های بعدی از منتقد سد مراش مستندات غیر مجاز بودن این سد را مطالبه می‌کنیم که وی سه نامه را به ما ارسال می‌کند، نامه نخست از جواد تاراسی مدیر کل وقت محیط زیست استان زنجان است که در سال ۱۳۸۸ (یک سال پیش از صدور مجوز سد) دستور توقف عملیات خاکبرداری در سد مراش تا پایان مطالعات این سد را می‌دهد، نامه بعدی از جمشید انصاری استاندار وقت است که بر رعایت ملاحضات زیست محیطی در اجرای پروژه تاکید دارد و نامه سوم نیز از عصفوری، معاون استاندار وقت است که وی در این نامه آب منطقه‌ای را مکلف به طی مراحل قانونی و دریافت مجوزهای لازم برای سد ایالو که سد تنظیمی سد مراش است، می‌کند.

نامه‌های ارائه شده نه تنها تایید کننده ادعای عدم وجود مجوز برای سد مراش نیست، بلکه نشان می‌دهد نظارت جدی بر احداث این سد توسط نمایندگان دولت و سازمان محیط زیست در حال انجام است.

 نامه‌ها سر نخی می‌شود تا موضوع مجوزدار بودن سد مراش را از مدیر کل وقت محیط زیست استان  زنجان پیگیر شویم.

روند فنی سد تایید شده است

جواد تاراسی، مدیر کل وقت محیط زیست استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه سد مراش یکی از چند پروژه‌ای است که در زمان من طرح ارزیابی آن از مشاور اخذ و به سازمان محیط زیست ارسال شده است، اظهارکرد: این طرح در کمیته ارزیابی طرح‌های زیست محیطی بررسی و این پروژه دارای اشکالات فنی بود که از طریق مشاور و مجری رفع شد.

جواد تاراسی عنوان کرد: به یاد دارم با بنده تماسی حاصل شد و گفتند طرح سد مراش تصویب شده است.

وی با اشاره به ایرادات وارده در مورد سد مراش و سازمان محیط زیست عنوان کرد: این موارد طبیعی است و به هر حال پروژه مورد دفاع قرار می‌گیرد و جزو شرایطی است که برای صدور مجوز اعمال می‌شود.

مدیرکل وقت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه روند فنی سد مراش تایید شده است، گفت: با تایید طرح ارزیابی، این تاییدیه به استان ارسال و اداره کل محیط زیست متناسب با آن تعهداتی از پیمانکار درخواست می‌کند و موافقت‌نامه‌ای به مجری ارائه می‌دهد که روند شکلی مجوز محسوب می‌شود.

تاراسی تصریح کرد: هر طرحی معایب و مزایایی دارد که در صورت غالب بودن هر یک نسبت به صدور مجوز اقدام و یا رد طرح اقدام می‌شود.

مجوز دارد

مطالعات و عملیات اجرایی سد مراش به سال ۸۸ برمی‌گردد و این یعنی عمر سد مراش به سه دولت با وزرای مختلف، چهار استاندار در زنجان و ۶ مدیر کل محیط زیست با رویکردهای گوناگون بازمی‌گردد، حال جای سؤال است چرا هیچ یک از این متولیان و مدیران در این سال‌ها در مورد غیر مجاز بودن سد مراش سخنی نگفتند و اگر بیان شده چرا توسط منتقدان بدان استناد نمی‌شود.

طی تماس تلفنی با حسین آبسالان مدیر کل محیط زیست استان زنجان برای کسب اطلاعات از وی در مورد سد مراش وی ما را به دفتر کار خود دعوت می‌کند تا توضیحات خود را با مستندات ارائه دهد.

در دیدار با مدیر کل محیط زیست استان زنجان کارشناس مربوطه نیز حضور دارد و دو پوشه که روی آن نام سد مراش قید شده است روی میز است، هر سؤالی می‌کنیم وی نگاهی به نامه‌ها می‌کند و توضیحات را با استناد ارائه می‌دهد ولی اجازه تصویربرداری از نامه‌های اداری را نمی‌دهد.

مدیرکل محیط زیست استان زنجان با رد صریح عدم وجود مجوز سد مراش اظهار کرد: طی نامه‌ای در تاریخ ۱۴ اسفند‌ماه سال ۱۳۸۹ مجوز سد مراش توسط سازمان محیط زیست صادر شده است.

حسین آبسالان یا اشاره به نامه‌نگاری‌های این سد در سال‌های پس از صدور مجوز عنوان کرد: در همه این سال‌ها در نامه‌های این اداره که توسط کارشناسان نگارش شده از این پروژه به عنوان طرح سد مراش یاد شده است.

وی با بیان اینکه نامه‌های اداری نشان می‌دهد در فرآیند اجرا بر طرح نظارت شده و اخطاریه‌های لازم توسط اداره کل محیط زیست صادر شده است، گفت: گزارشات دوره‌ای و فصلی توسط آب منطقه‌ای و پیمانکار ارائه و در صورت وجود ایراد، موارد به شرکت آب منطقه‌ای گزارش می‌شود.

سد پرحاشیه و این بار محیط زیست 

در حالی که با توجه به وجود نامه‌های محیط زیست و مجوزهای اولیه آغاز عملیات این سد می‌توان به صراحت ادعای عدم وجود مجوز برای ساخت سد مراش را رد کرد و ادامه فعالیت این سد نشان می‌دهد هنوز ایرادی از سوی این سازمان به ساخت سد وجود ندارد اما طرح موضوع تخریب میراث فرهنگی استان زنجان این بار موجب شده سد مراش به حاشیه کشیده شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در مورد موضوع مطروحه در مورد تخریب میراث فرهنگی توسط سد مراش اظهار کرد: طبق قوانین کشور ساخت هر گونه بنای سازه‌ای در کشور منوط به بررسی کارشناسی منطقه و تایید و یا رد وجود محوطه‌های تاریخی در آن است.

یحیی رحمتی با بیان اینکه روستای مراش سابقه تاریخی ندارد و این موضوع رد می‌شود، گفت: با این حال در این منطقه و محل آبگیری سد مراش ۱۲ محوطه تاریخی شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه براساس تفاهم‌نامه بین وزارت نیرو و پژوهشکده باستان‌شناسی این محوطه‌ها در دست بررسی و شناسایی است، عنوان کرد: موضوع نجات بخشی میراث فرهنگی در حال انجام است، ولی هنوز از سوی پژوهشکده باستان‌شناسی موصوعی در این زمینه اعلام نشده است.

به گزارش فارس، سد مراش که قرار است در آینده‌ای نه چندان دور، آب شهرهای دندی و ماهنشان و ۱۲۲ روستای شهرستان ماهنشان را به میزان ۴ میلیون مترمکعب و نیاز آبی صنایع مستقر در منطقه به میزان ۲.۵ میلیون مترمکعب در سال را تامین کند، می‌تواند نقطه امیدی در این شهرستان باشد که مساعدت بخش‌های مختلفی در این راستا و انتقاد سازنده این مسیر را هموارتر کند.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن