سرما به ۴۳۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان خسارت زد

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از خسارت دیدن ۴۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان در اثر سرما خبر داد و گفت: بیشترین محصولی که در زنجان خسارت دیده انگور است.

بهنام اوجاقلو به سرمازدگی باغ‌های استان زنجان اشاره و اظهار داشت: سطح باغات استان زنجان ۶۷ هزار هکتار است که از این تعداد ۵۴ هزار هکتار بارده هستند و مابقی در سال‌های آینده میوه تولید خواهند کرد.

وی ظرفیت تولید محصولات باغی استان را ۵۰۰ هزار تن در سال برشمرد و عنوان کرد: در اواخر فروردین سرما و برفی که در سطح استان زنجان حاصل شد سبب خسارت‌هایی به باغات استان شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: براساس آخرین برآوردها ۴۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات خسارت ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی دیده‌اند.

وی با بیان اینکه طبق برآوردهای انجام شده ۲۸۸ هزار تن از تولیدات باغی استان خسارت دیده است، خاطرنشان کرد: مقدار ریالی این خسارت ۶۹۰ میلیارد تومان بوده است.

اوجاقلو عمده ترین محصولات خسارت دیده را تشریح کرد و افزود: زردآلو، گیلاس، هلو، بادام، سیب، گلاب، گردو، زیتون، انار و انگور بیشترین محصولاتی هستند که خسارت دیده‌اند و در بین این میوه‌ها بیشترین محصولی که آسیب دیده است انگور است که ۱۳ هزار تاکستان آسیب دیده است.

وی میزان سطح باغات خسارت دیده را موقتی دانست و تصریح کرد: کارشناسان به صورت روزانه در حال بررسی باغات هستند و روز به روز آمار فرق می‌کند و به سطح میزان باغات خسارت دیده اضافه می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه چند روز قبل به باغابانان در مورد وضعیت جوی اخطار داده شده بود، خاطرنشان کرد: سرعت و شدت افت دما به قدری زیاد بود که نتوانستیم در مقابل این سرما کاری از پیش ببریم و متاسفانه خیلی از محصولات باغی خسارت دیدند.

وی در بخش دوم اشاره‌ای به فرهنگ بیمه کردن باغات اشاره و عنوان کرد: متاسفانه این فرهنگ در جامعه ما نهادینه نشده است و باغداران بیمه کردن باغ را بیهوده می‌دانند.

اوجاقلو با بیان اینکه بیمه کردن باغ باید همانند بیمه شخص ثالث خودرو مرسوم شود، ابراز کرد: ممکن است راننده‌ای خودروی خود را ۲۰ سال بیمه کرده باشد ولی حادثه‌ای ندیده باشد و باید باغداران هم همانند خودروهایشان باغات خود را بیمه کنند و این فرهنگ باید نهادینه شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد باغات استان زنجان بیمه هستند و اصلا رقم خوبی نیست.

وی در ادامه باغداران را تشویق به استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای حفظ درختان از سرما کرد و افزود: پوشش درختان به صورت نایلونی روی درختان انجام می‌شود و این کار به صورت مکانیزه توسط ماشین کشیده می‌شود و باغ را همانند گلخانه می‌کند و درختان را از سرما نگه می‌دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: باغدارانی که تمایل به این کار داشته باشند ۸۰ درصد مبلغ این هزینه به عنوان تسهیلات به باغدار اعطا می‌شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن