سلبریتی بیسوادی که سر مردم منت گذاشت و رفت!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9495

عاقبت یکی از سلبریتی های جنجالی عطای حضور در شبکه اجتماعی توییتر را به لقایش بخشید. به نظر می رسد، علت ترک عادت مجازی «مهناز افشار» اشتباه اخیر وی در انتشار توئیت کنایه آمیز به هنرمند دیگر یعنی «پگاه آهنگرانی» بود.

چندی پیش فیلمی ازپگاه آهنگرانی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که از اینکه سلبریتی‌ها در هر حوزه ای آنهم به سبب شهرت ورود می کنند و نظر می دهند انتقاد کرده بود. همین موضوع سبب واکنش کنایه آمیز مهناز افشار شد که وی به سبب اینکه موضوع ممنوع الخروجی خود را حل و فصل کند این سخنان را علیه سلبریتی ها گفته است. اما بعد از مدتی «منیژه حکمت» کارگردان سینما و مادر پگاه اهنگرانی توئیتی از قول وی در پاسخ به افشار منتشر کرد و گفت این فیلم برای دو سال پیش بوده است و اصلا ربطی به مسئله ای که مهناز افشار به آن اشاره می کند، ندارد.

انتقاد از حضور سلبریتی ها در هر حوزه ای و اظهار نظرهای غیرکارشناسی آنها تنها مختص به همین موضوع نیست. چندی پیش بود که «رضا کیانیان» در بخشی از یک مصاحبه تفصیلی با روزنامه همشهری در اشاره به بیان دغدغه‌های محیط زیستی خود در فضای مجازی و اینکه چرا رویکرد دیگری در فضای مجازی ندارد، گفته است:  «لزومی نمی‌بینم که در مورد همه مسائل موضع‌گیری کنم.»

«حمید گودرزی»، بازیگر سینما و تلویزیون هم از جمله افرادی بود که روی آنتن سیما از ورود سلبریتی ها به هر حوزه ای انقاد کرد و با گلایه از سلبریتی‌هایی که ژست همدردی با مردم می‌گیرند، خاطرنشان کرد: « واقعاً این شرایط سلبریتی‌ها را نمی‌توان تحمل کرد که درباره هرچیز و هرکسی اظهارنظر می‌کنند. ورود به هر حوزه‌ای به واقع تخصص لازم می‌خواهد که این دوستان ندارند. درباره مشکلاتی که همه جامعه درگیر آن هستند همدردی می‌کنند اما واقعیت امر همدردی نیست برای جذب فالوور این پست‌ها و اقدامات فضای مجازی انجام می‌شود. فکر می‌کنند اگر بحث گوشت، دلار و دغدغه‌های دیگر امروز جامعه را مطرح کنند محبوب‌تر می‌شوند، در حالیکه دغدغه خیلی از دوستان، مردم نیست.»

بعد از این موارد بود که مهناز افشار در یک توئیتی قابل تامل که حاکی از منت گذاری بر سر مردم بود مطرح کرد که دیگر نمی خواهد صدای دیگران باشد. سئوال اساسی اینجاست که چه کسی از این سلبریتی خواسته که صدای درد جامعه باشد. و سئوال مهمتر اینکه آیا ورود وی به حوزه های مختلف باعث ایجاد چه نتیجه ای شده است؟ آیا باعث حل مشکلات شده یا بیشتر مشکلات را تشدید و به سر حد بحران برده است؟

واقعیت این است که برای اینکه برای خود مسئولیت اجتماعی تعریف کنیم نیازی به جنجال سازی و حاشیه سازی نیست. بسیاری از مشکلات اجتماعی کشور راه حل می خواهند و در گفتگو و بدون ایجاد تنش این مسائل قابل حل هستند اما بعضا دیده می شود که ورود جهت دار برخی خصوصا افراد مشهور به این موارد بیشتر باعث ایجاد تنش شده تا حل و فصل آن.

celebrity سلبریتی بازیگر ایرانی
celebrity سلبریتی بازیگر ایرانی

بوده اند افرادی که در حوزه های مختلف از شهرت خود استفاده کرده اند تا مشکلات را مرتفع کنند و موارد اغلب مثبت بوده است.  پیدا کردن کودکی که گمشده و مادر و پدر وی در انتظار بی امان برای پیدا شده فرزندان و گرفتن یک نشانه و خطی از وی بی تاب هستند، یکی از همین موارد است.

امروز دیده می شود که بسیاری از سلبریتی ها برای کمک به همین والدین دست به کار می شوند و از پرمخاطب بودن صفحه خود استفاده می کنند. اما اینکه در اظهاراتی غیرکارشناسی بدون توجه به تبعات و واقعیت جامعه وارد گود شویم و فقط خواسته خود را فریاد بزنیم اسمش را نمی توان صدای دیگران گذاشت. قواعد حضور سلبریتی ها در شبکه های اجتماعی اگر با مهربانی و کمک کردن به آحاد جامعه چیده شود قطعا به منت گذاری برای مردم نمی کشد و نتیجه بهتری در حل مشکلات مردم دارد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن