سوئد، کشور رویاها در چه جرایمی سرآمد است؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=1662

سالهاست که برخی رسانه­‌ها در تعریف و تمجید از برخی کشورهای غربی، پا را از دایره واقعیت‌­های موجود فراتر گذشته­‌اند. سوئد از کشورهایی است که اغراق و غلو در توصیف آن باعث شده تا این کشور برای بسیاری از افراد به ویژه نسل جوان به عنوان “مدینه فاضله” تصویر شود. حال اینکه بررسی آمارهای رسمی از سوی نهادهای بین‌المللی و حتی خود دولت سوئد از امر دیگری حکایت دارد.

تلاش برای تصویرسازی از سوئد به عنوان کشوری زیبا که فاقد مشکلات اجتماعی و بهشتی زمینی است

 عبارت­‌هایی چون “سوئدی‌ها از صلح طلب­‌ترین مردمان جهان هستند” و “نرخ جرم و جنایت در آن جا بسیار پایین است” از جمله مواردی است که برای وصف این کشور اروپایی به عنوان مکانی آرام و به دور از مشکلات و معضلات اجتماعی به کار برده می­‌شود، در صورتی که آمارهای رسمی چنین زاره‌ای را تایید نمی‌کنند.

میزان جرائم در سوئد

تنها در سال ۲۰۱۶ حدود یک میلیون و۵۱۰ هزار جرم در کشور سوئد به مراجع قانونی گزارش شده است. به طور متوسط در طی یک دهه گذشته سالانه ۱٫۵ میلیون جرم در این کشور اروپایی در مراجع مربوطه ثبت شده است که در کنار جرائم پنهان و ثبت نشده عدد قابل توجهی را به خود اختصاص می­‌دهد.

نمودار میزان جرائم ثبت شده در کشور سوئد از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۶

سوئد سرزمین دوچرخه دزدها

سرقت دوچرخه یکی از رایج­‌ترین جرائم در کشور ده میلیون نفری سوئد است؛ در سال ۲۰۱۶، ۶۵۳۰۰ مورد دزدی دوچرخه گزارش شده است که البته ناامیدی از یافتن دوچرخه‌­ها موجب شده تا شهروندان این کشور از گزارش سرقت آن به دفاتر پلیس صرف نظر کنند. بر اساس همین آمارها، طی ده سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار دوچرخه از مردم سرقت شده که به همین خاطر رسانه­‌ها به طور متداول روش­‌های ضدسرقت دوچرخه و خودرو را به مردم گوشزد می­‌نمایند.

آمار سرقت دوچرخه در کشور سوئد از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶

کشور سوئد نه فقط در “دوچرخه‌­دزدی” بلکه در سرقت خودرو نیز جزو ۵ کشور اول دنیا است. نرخ سرقت ماشین سوئدی‌­ها در سال ۲۰۱۴، تعداد ۱۰۶٫۳ دزدی در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بوده است که با احتساب جمعیت ده میلیونی سالانه بیش از ده هزار خودرو در این کشور ربوده می‌­شود.

رتبه سوئد در سرقت خودرو در بین سایر کشورها

کشور سوئد در زمینه سرقت از منازل و اماکن نیز شرایط اسفباری را تجربه می­‌نماید. بر اساس آمارهای موجود ۹۱۵٫۱ مورد سرقت در هر ۱۰۰ هزار نفر را دارد که در کل جمعیت عدد بیش از ۹۱ هزار سرقت از اماکن و منازل را نشان می­‌دهد.

کشور سوئد یکی از کشورهای دزدخیر دنیاست؛ این کشور در زمینه سرقت از منازل و اماکن جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است
تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین­های مدار بسته کشور سوئد از یک سرقت که در اختیار پلیس این کشور قرار گرفت

سوئد پایتخت جرائم جنسی

 به گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، سوئد و دانمارک کشورهایی با بالاترین میزان آزار جنسی در اتحادیه اروپا هستند. نمودارهای آماری نشان می­‌دهند که بر اساس داده­‌های آژانس اروپایی حقوق اساسی، در کشورهای سوئد و دانمارک ۸۰ تا ۱۰۰ درصد مردم اظهار داشته­‌اند که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌­اند که این اعداد بالاترین میزان در این قاره است. این رقم در کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان و فنلاند ۶۰ تا ۷۹ درصد می‌­باشد. به همین سبب موسسه گیت استون به سوئد لقب “پایتخت تجاوز جنسی در غرب” را داده است.

در سال ۲۰۱۶، بین آمارهای رسمی از سوی دولت سوئد ۲۰۳۰۰ جرم جنسی ثبت شده که ۶۷۲۰ مورد آن به عنوان تجاوز جنسی طبقه بندی شده است. زنان سوئدی به طور معناداری بیشتر از مردان در معرض جنایات جنسی قرار دارند؛ با این حال مردان نیز در سوئد از آسیب جرائم جنسی در امان نیستند.

نمودار آماری دولت سوئد در مورد جرایم جنسی در این کشور؛ نه تنها زنان که مردان نیز در حدی کمتر قربانی جنایات جنسی بوده­اند
جرائم جنسی در کشور سوئد به جنسیت خاص و یا گروه سنی خاصی منحصر نمی‌شوند بلکه از نوجوان ۱۶ ساله تا کهنسالان ۷۹ ساله با جرائم جنسی برخورد دارند

نکته قابل توجه این است که نه تنها اقشار جوان از جرائم جنسی و تجاوز مصونیت ندارند بلکه گروه­‌های سنی میانسال و حتی زنان و مردان کهنسال! نیز درگیر آسیب­‌های ناشی از جرایم جنسی هستند. بخش قابل توجهی از این جرایم در اماکن عمومی، محیط کار و مدارس از سوی مجرمین ناشناس رخ می­‌دهند.

اکثر جرائم جنسی در اماکن عمومی، مدارس و محیط­های کاری سوئد واقع می­‌شوند

افزایش باندهای مواد مخدر

در طول سال ۲۰۱۵، حدود ۹۴ هزار تخطی از قانون مجازات مواد مخدر سوئد گزارش شده است. در طی ده سال اخیر میزان جرایم این حوزه ۴۱ درصد افزایش یافته است.

میزان جرائم در حوزه مواد مخدر در طی سال­های اخیر رشد قابل توجهی در سوئد داشته است

کودک آزاری و تهدید امنیت کودکان

هر چند در جوامع اروپایی همواره در خصوص نقض حقوق بشر و کودک آزاری انگشت اتهام به سوی کشورهای در حال توسعه است اما کشورهای غربی نیز به طور گسترده شاهد پایمال شدن حقوق کودکان هستند. چنانکه در طی سال ۲۰۱۶، ۲۳۷۰۰ مورد حمله به کودکان گزارش شده است. از این تعداد، ۸،۳۶۰ (۳۵٪) در برابر دختران و ۱۵،۴۰۰ (۶۵٪) در برابر پسران بوده‌اند. ضمن آنکه در مجموع، بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، تعداد موارد مورد تأیید کودک آزاری کودکان (۰-۱۷ ساله) افزایش ۱۴ درصدی داشته است.

میزان کودک آزاری در سوئد به تفکیک گروه سنی

تهدید و ارعاب شهروندان

همچنین در طی سال ۲۰۱۵، ۵۲۲۰۰ مورد تهدید غیرقانونی و آزار و اذیت گزارش شده است. حدود ۳۷۵۰۰۰ نفر از شهروندان سوئدی (۱۶ تا ۷۹ ساله)، اظهار داشتند که در طول سال ۲۰۱۵ در معرض تهدید قرار گرفته اند. در این میان بخش قابل توجهی از تهدیدات متوجه جمعیت ۵۰۰ هزار نفری مسلمانان سوئدی است که از سوی جریان‌های راست­گرا و نژادپرست مورد تهدید و ارعاب قرار می­‌گیرند؛ گرچه دولت سوئد توجهی به این مهم ندارد.

آتش زدن یک مسجد در مرکز سوئد
تهدید و ارعاب نیز بخشی از جامعه سوئد را همواره با مشکل مواجه می کند

رانندگی بی ملاحظه و تخلفات رانندگی

گرچه بسیاری بر مبنای ذهنیت‌­هایی که ساخته و پرداخته رسانه­‌هاست چنین تصور می­‌کنند که در کشورهای همچون سوئد خبری از جرایم رانندگی نیست یا به ندرت این جنس از تخلفات روی می­‌دهند اما گزارش­‌ها حاکی از آنست که فقط در طول سال ۲۰۱۵، حدود ۸۰ هزار تخلف رانندگی گزارش شده است. رانندگی بدون گواهینامه بیشترین رقم را در میان تخلفات رانندگی سوئدی­‌ها دارد اما رانندگی تحت تاثیر مواد مخدر و فرار از صحنه نیز جزء جرائم رانندگی پرتکرار در این کشور اروپایی است.

رانندگی بدون گواهینامه، بدون مهارت، ترک صحنه و رانندگی تحت تاثیر مواد افیونی از تخلفات رانندگی پرشمار در کشور سوئد است

هر چند انتشار مطالب فوق به معنای تخطئه کامل فضای اجتماعی کشوری مانند سوئد نیست و این گزارش به دنبال سیاه­‌نمایی و ترسیم چهره‌­ای کریه از این کشور اروپایی نبوده است، اما می‌خواهد این سوال را به ذهن عرضه کند  چگونه ممکن است که جامعه‌­ای که در سرقت خودرو، دوچرخه، اماکن و منازل رتبه بالایی در جهان دارد؛ به عنوان پایتخت تجاوز جنسی اروپا شناخته می‌­شود؛ در جرائم مواد مخدر و تخلفات رانندگی هم عملکرد مناسبی ندارد می‌­تواند به عنوان سرزمین رویاها یا کشوری به دور از مشکلات و معضلات مطرح گردد؟

منابع:

https://www.bra.se/bra-in-english/home/crime-and-statistics.html

https://www.bra.se/bra-in-english/home/crime-and-statistics/bicycle-theft.html

https://www.bra.se/bra-in-english/home/crime-and-statistics/rape-and-sex-offences.html

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/sweden-and-denmark-have-highest-number-of-sexual-assaults-in-europe-a6800901.html

http://www.bartarinha.ir/fa/news/217520/

https://knoema.com/atlas/topics/Crime-Statistics/Burglary-Car-Theft-and-Housebreaking/Burglary-rate

https://knoema.com/atlas/topics/Crime-Statistics/Burglary-Car-Theft-and-Housebreaking/Private-car-theft-rate

http://parstoday.com/fa/europe_and_america-i29851

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close