شایعه جدا شدن «ابهر» از «استان زنجان» برای برهم زدن آرامش مردم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=11795

 با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی، عده‌ای با انجام برخی اقدامات تلاش دارند، تا با احساسات مردم بازی کرده و نسبت به تحریک آنها به هر دلیل اقدام و احساسات قومی و قبیله‌ای را در کشور تحریک کنند.

در این راستا عده‌ای معلوم‌الحال با جعل و فتوشاپ اخبار رسانه‌ها تلاش می‌کنند تا در این زمینه اقدامات مخرب و نادرستی را انجام دهند که در این زمینه ضروری است دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و نظارتی وارد عمل شده و جلوی چنین تحرکات خصمانه‌ای را بگیرند و اجازه ندهند به اتحاد و وحدت ملی کشور خدشه‌ای وارد شود.

طی روزهای اخیر عکس فتوشاپ شده‌ای از یک خبر منتسب به خبرگزاری فارس در فضای مجازی منتشر شد که در این خبر جعلی منفک شدن برخی شهرستان‌ها از استان‌های زنجان، قزوین و آذربایجان شرقی و الحاق آنها به استان‌های دیگر ذکر شده است.

اما اصل ماجرا چیست؟ این خبر از اساس کذب است چرا که در روز سوم دی‌ماه و در ساعتی روی خبر قید شده «ساعت ۱۰ و ۸ دقیقه» اصلا خبری در خبرگزاری فارس منتشر نشده است.

 یکی از مدارکی که نشان دهنده فتوشاپی بودن خبر است این است که در خبرگزاری فارس و در زیر شاخه سیاسی اصلا حوزه‌ای به نام «سیاسی/وزارت کشور» وجود ندارد.

یکی دیگر از عللی که جعلی بودن خبر را نشان می‌دهد مخاطب در ساعت ۹ و ۴۶ دقیقه صبح خبری را در سایت دیده است که خبر مربوط به ساعت ۱۰ و ۸ دقیقه است.

در این خبر منتشر کننده حتی به محتوای آن هم دقت نکرده است، به طوری که در خبر آمده است «تغییر در تقسیمات کشور بعد از انتخابات ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی» در حالی که در سال ۱۳۹۹ هیچ انتخاباتی در کشور برگزار نمی‌شود.

گفتنی است، فرد منتشر دهنده خود را نماینده دفتر خبری مطبوعات شهرهای ابهر و خر‌م‌دره معرفی می‌کند و با این عنوان در جلسات استانداری و دیگر مراسم‌ و نشست‌های خبری شرکت می‌کند، در حالی که اداره کل ارشاد استان زنجان در نامه‌ای به ارشاد شهرستان خرم‌دره و خانه مطبوعات استان مجوزی با این عنوان را غیر واقعی اعلام کرده است.

هدف از انتشار خبر کذب انتزاع «ابهر» از استان زنجان برهم زدن آرامش مردم است

معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری زنجان گفت: خبر انتزاع شهرستان ابهر از استان زنجان کذب است و انتشاردهنده این خبر به دنبال تشویش اذهان عمومی و برهم زدن آرامش مردم در فاصله کوتاه مانده به انتخابات است.

خبر جدا شدن شهرستان ابهر از استان زنجان و اتصال میانه به استان از روز گذشته در فضای‌مجازی دست به دست می‌شود که به نظر می‌رسد چیزی جز یک تصور خیالی نباشد. اما با این وجود نگرانی‌هایی را در اذهان عمومی این استان ایجاد کرده است؛ زیرا در سال‌های گذشته هیچ برنامه‌ای جهت انجام این امر ارائه نشده است و به نظر می‌رسد منتشر شدن چنین خبری به یکباره در فضای مجازی آن هم در فاصله محدود مانده تا انتخابات، جهت هدفی خاص دنبال شده باشد.

از سویی دیگر شهرستان ابهر که به عنوان دومین شهر پرجمعیت استان زنجان مطرح است نقش بسزایی در حوزه صنعت استان دارد و قریب به ۲۵۰ واحد صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک در این شهرستان فعال است به طوری که ۳۱ درصد سهم اشتغال این شهرستان نیز در حوزه صنعت است.

از سویی دیگر،همجواری این شهرستان با جاده بین‌المللی تهران و داشتن بهترین موقعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جایگاه مناسبی به این شهرستان بخشیده است و از طرف دیگر قرارگیری در کنار جاده ترانزیت، راه آهن، آزادراه و وجود واحدهای صنعتی قوی نساجی و قطعات خودرو موقعیت مناسبی را برای شهرستان ابهر در سطح استان ایجاد کرده است، اما مشخص نیست هدف شخص منتشر کننده خبر جدا شدن ابهر از زنجان چیست؟ آیا هدف تشویش اذهان عمومی و به هم ریختن آرامش مردم در فاصله کوتاه تا انتخابات است؟ زیرا اگر غیر از این بود این خبر کذب در زمان دیگری منتشر می‌شد!

خدابخش مرادی‌نافچی در گفتگو با تسنیم ، با بیان اینکه از همان دقایق ابتدایی منتشر شدن این خبر در فضای مجازی، کذب بودن آن توسط رسانه‌های استان اعلام شد، اظهار داشت: این خبر چیزی جز تشویش اذهان عمومی، برهم زدن آرامش مردم و تحت تاثیر قرار دادن جامعه نیست.

معاون سیاسی، امنیتی، امور اجتماعی استاندار زنجان تاکید کرد: بعد از اعلام این خبر در فضای مجازی، سوابق در کشور و در استان بررسی شد. اما هیچ پیشنهادی مبنی بر جدا شدن شهرستان ابهر از استان زنجان داده نشده است و این ذهنیتی است که توسط برخی افراد ایجاد شده تا آرامش مردم را در فاصله کوتاه مانده به انتخابات برهم بریزند.

وی تصریح کرد: تغییر در تقسیمات کشوری، جدا شدن و اتصال شهرستان از استانها نیازمند طی کردن مراحل اداری و سیاسی در سطح کشور است و نیازمند مصوب شدن در دولت و طی کردن فرایندهای مربوطه است پس امکان جدا شدن به یکباره شهرستان ابهر از استان زنجان محال است و این خبر به هیچ وجه تایید نمی‌شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن