آخرین اخباراقتصادیایرانسیاسیگزارش

شفافیت به سبک روحانی / آقای روحانی، یک سال گذشت، راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا چه شد؟

حالا دیگر «شفافیت» شعار یا موضوع مناسبی برای سخنرانی حسن روحانی نسیت.بعد از پنج سال، دیگر زمان اجرای تمام این وعدها رسیده است. از سوی دیگر قانون برنامه ششم در راستای شفافیت، دولت را ملزم کرده است تا پایان سال ۹۶ (یعنی نهایتا چند روز آینده) اقدام به راه اندازی «سامانه ثبت حقوق و مزایا» کند؛ همچنین براساس این قانون دولت موظف است امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا، مدیران کلیه دستگاههای اجرائی را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از مسئولان مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود. تکلیفی که تاکنون جامه عمل نپوشیده است.

 با این حال هنوز «شفافیت» یکی از موضوعات مورد علاقه روحانی در سحنرانی هاست. به طور مثال رئیس دولت دوازدهم در جلسه برگزیدگان و توسعه استان هرمزگان با اشاره به این که به خوبی می‌دانستیم در این شرایط اداره کشور سخت است، اما برای ما این سختی همراه با شیرینی‌هایی هم بود، اظهار داشت: «راه و آینده کشور، راه شفافیت است و اگر می‌خواهیم با فساد و رانت مبارزه کنیم، راهش شفافیت و اگر می‌خواهیم مردم، رفاه داشته باشند، راهش دولت الکترونیک بوده و مسیری جز این نداریم».

اما بر خلاف صحبت های حسن روحانی، آنچه در عملکرد دولت یازدهم و یک ساله دوازدهم مشاهده می شود، مقابله با هر گونه شفافیت اطلاعات و پنهان و محرمانه سازی بوده است. در دولت اعتدالی به جای اینکه دیوارها برداشته شوند، بلندتر و ضخیم تر شدند، که این امر موجب شده تا در پشت این دیوارها فسادهای مختلف و هدر رفت منابع ملی صورت گیرد. در پنج سال گذشته تقریبا می توان گفت دولت متبوع روحانی هیچ نشان محسوسی از شفافیت در امور مهم  از خود ارائه نداده است. بسیاری از محرمانه‌ها و امور غیرشفاف در حوزه اقتصاد اتفاق افتاده و مردم، کارشناسان و فعالان اقتصادی در طول این مدت  معمولا سوالات زیادی را از دولت در این زمینه‌ها مطرح کرده‌اند که به دلیل فقدان شفافیت به این سوالات پاسخی داده نشده است. حتی گاهی دولتمردان نسبت به شفافیت عصبانی شدند و واکنش تندی را از خود نشان داده‌اند که شاید مهم ترین نمونه آن را می‌توان در ماجرای حقوق‌های نجومی به وضوح دید.

جالب تر آن که حتی بعد از افشای پرونده حقوق های نجومی حسن روحانی در بیانیه ای از هیئت دولت خواسته بود تا حداکثر ظرف مدت یک ماه تمهیدی برای ساماندهی پرداختی ها و انتشار آن در سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اندیشه شود. او در این بیانیه می نویسد:

« ۴از هیأت دولت و وزرای محترم خواسته ام تا علاوه بر مواردی که در سطح وزارتخانه ها و بانک ها به فوریت به مرحله اجرا درآمده است، موارد مشابه دیگر در کلیه دستگاه های اجرایی را حداکثر ظرف یک ماه بررسی، اصلاح و اجرا نمایند. از آن تاریخ به بعد تمامی دستگاه ‌ها موظف اند تمام حقوق و مزایای دریافتی کلیه مقامات کشوری و لشکری را به صورت حداقل و حداکثر دستمزد و پرداختی ماهانه در سایت وزارتخانه یا سازمان ذیربط، و همچنین در سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای آگاهی عموم درج نمایند؛ هرگونه پرداختی ورای این مبالغ تخلف به شمار آمده و موجب ضمان و تخلف اداری محسوب خواهد گردید.»

با این حال حتی خواسته رسمی روحانی نیز  محقق نشد. از سوی دیگر اگرچه روحانی در سخن، راه پیشرفت و امید را در شفافیت می داند ولی در عرصه عمل اتفاق چشمگیری برای تحقق این وعده مشاهده نشده است. مهم تر آنکه شفافیت تنها شعار دولت نبود، بلکه طبق قانون دولت ملزم به شفاف سازی در این زمینه است. قانون برنامه ششم دولت را ملزم کرده است که ظرف یک سال تمام تمهیدات لازم برای اطلاع رسانی نسبت به پرداختی های مسئولان را آماده کند. این قانون در ماده ۲۹ خود بیان می کند:

«ماده ۲۹ دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا، مدیران کلیه دستگاههای اجرائی شامل قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران… را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود…».

زمان زیادی تا پایان سال ۹۶ باقی نمانده است. زمانی که دولت موظف بود زمینه را برای شفافیت پرداختی ها به مسئولان را فراهم کند. اما کمتر از چند روز به پایان مهلت قانونی، هنوز هیچ خبری در این باره منتشر نشده است جز چند شعار و وعده تکراری که بیش از پنج سال است مستمر شنیده می شود. با این حال معلوم نیست، که اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم نیز به سرنوشت تمام شعارهایی که در این مدت برای شفاف سازی داده شده است دچار می شود؟

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close