شهرداری زنجان هرچه زودتر مشکل پادگان ارتش را حل کند

عباس راشاد ظهر امروز در جلسه رسمی و علنی شورای شهر زنجان درباره موضوع پادگان اظهار کرد: درخواست داریم این موضوع هرچه زودتر حل شود.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان گفت: برای اینکه دوستان تحت فشار قرار بگیرند؛ شما هر هفته گزارشی از اینکه رفتار پادگان با ما چه خواهد بود را بدهید.

وی با اشاره به بودجه پیش‌بینی شده برای این امر گفت: چه بسا این بودجه کلا هزینه نشود که این امر درست نیست و درخواست دارم با رسانه‎ها در این باره صحبت کنید؛ چون خود پادگان نیز مانع بزرگی برای این پروژه مهم شده است.

راشاد با بیان اینکه انتظار داریم شهردار به‌صورت مرتب عملکرد در رابطه با ادامه خیابان ملاصدرا و موارد مرتبط با پادگان را به شورا اعلام کند؛ گفت: گزارشات هفتگی و مصاحبه به صدا و سیما در حل این مشکل موثر خواهد بود.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان تصریح کرد: پادگان مانع بزرگی برای ادامه کار در خیابان ملاصدرا شده است و موارد باید به ‌سرعت برطرف شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در هر جلسه کمیته عمران نیاز به برآورد کارها را داریم، تصریح کرد: امیدواریم این کار به‌صورت مداوم و به‌روز به ما ارسال شود.

راشاد در جواب شهردار درباره اینکه عوامل شهرداری نمی‌توانند مرتب در جلسات حضور داشته باشند و این امر سرعت فعالیت را از آنها خواهد گرفت؛ تصریح کرد: ما با شخص کاری نداریم و فقط گزارش مکتوب را لازم داریم.

در صورت عدم همکاری ارتش امتیازات ویژه پادگان زنجان اعاده به وضع سابق شود

نایب رئیس شورای شهر زنجان با اشاره به مشکلات خیابان ملاصدرا زنجان گفت: در صورت عدم همکاری ارتش امتیازات ویژه پادگان زنجان اعاده به وضع سابق شود.

سجاد خدایی امروز در جلسه علنی شورای شهر زنجان با بیان اینکه یکیاز دغدغه‌های مدیریت شهری انتقال پادگان است، اظهار کرد: ۸۵ هکتار زمین در اختیار پادگان برای انتقال قرار گرفته است و همچنین امتیازات خاصی نیز در همین راستا به پادگان داده شده است.

وی با بیان اینکه قرار بود از محل درآمدهای این امتیازات به احداث و جابه جایی پادگان اقدام شود، ابراز کرد: نمی‌گوییم که ارتش هیچ همکاری را در رابطه با خیابان ملاصدرا با شهرداری نداشته اما امتیازات داده شده بیشتر از همکاری‌های پادگان است.

نایب رَئیس شورای شهر زنجان با تاکید بر اینکه شهرداری و شورا باید به این موضوع توجه داشته باشد، تصریح کرد: باید زمانی را تعیین کنیم که در صورت عدم همکاری پادگان امتیازات داده شده اعاده به وضع سابق شود.

حمیدرضا حمیدی دیگر عضو شورای شهر زنجان در این جلسه با بیان اینکه در این یک سال کارهای خوبی در شورا صورت گرفته است، عنوان کرد: شورا در این یک سال سیاسی کاری نکرده است.

وی بیان کرد: تمامی طرحهای شهرسازی حمایت اعضای شورا را در پی داشته است.

طرح انتقال پادگان ارتش زنجان به خارج شهر ۱۵ ساله شد !

این نوشته به مشکلی می پردازد که قول های و کنگ زنی های قراوانی را به خود دیده است ولی تا به امروز هیچ عمل مثبتی برای ساماندهی آن صورت نگرفته است . هر از چندگاهی استانداری ، شهرداری ، مدیری ، مسئولی نطقی می کند و وعده چند ماه و چند روز را می دهد ولی دهه ها می گذرد و مردم همچنان طعم تلخ بی صداقتی مسئولین را می چشند . مشکلی که شاید با یک همدلی و همت ساده ی بین مسئولین پایان یابد. مشکلی به نام انتقال پادگان ارتش از داخل شهر زنجان ؛

zanjan-artesh

مهرماه ۱۳۸۲ که در سفر پربرکت مقام معظم رهبری به استان زنجان تصویب شد تا پادگان ۲۵۰ هکتاری تیپ مستقل مکانیزه ۲۱۶ ارتش زنجان به خارج از شهر منتقل شود . همان روزها استاندار وقت اعلام کرد که برای جابجایی پادگان ارتش ۳ سال زمان نیاز است .

اواخر سال ۸۵ بود که معاون عمرانی استانداری وقت با اعلام اینکه این پروژه ظرف سه سال قابل انتقال نیست ، گفت : برای انجام چنین پروژه بزرگی نیاز به پنج سال زمان است . بنابه گفته ایشان پس می بایست تا اواخر سال ۱۳۸۷ این پروژه به سرانجامی می رسید .

از آن به بعد این پروژه مسکوت ماند تا اینکه اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ ، یک تجمع جلوی درب استانداری این پروژه را خبر ساز کرد (مردم نو زنجان – ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹) . قضیه از این قرار بود که مردم روستای اسفنجین – واقع در ۳۵ کیلومتری جاده زنجان تبریز – از واگذاری ۸۵۰ هکتار از زمین های این روستا توسط منابع طبیعی جهت احداث پادگان اعتراض داشتند . بخشی از متن مصاحبه یکی از اهالی این روستا که توسط خبرگزاری ها منتشر شد بدینگونه است :

« این زمینها همه چیز روستاییان است و ما به غیر از زمین چیزی نداریم اگر آنها را از ما بگیرند از کجا امرار معاش کنیم. تاکنون هیچ مبلغی به روستاییان بابت این زمینها پرداخت نشده است . ما پول نمی‌خواهیم زمینهایمان را می‌خواهیم؛ چراکه این ۸۵۰ هکتار زمین نزدیک به نصف زمینهای روستا بوده و محل کشاورزی و دامداری ماست و شغل و درآمد روستاییان وابسته به این زمینها می‌باشد.
پول هرچه قدر هم که باشد، روزی تمام خواهد شد علاوه بر این ما روستاییان و کشاورزان که حدود ۵۰ سال از عمرمان گذشته توانایی انجام کار دیگری را نداریم.
در ادامه حسنی، یکی دیگر از ساکنان روستا گفت: کار ما کشاورزی و دامداری است و در صورت احداث پادگان بیکار می‌شویم حتی اگر پول هم بدهند ما با آن نمی‌توانیم برای خود کار جدیدی ایجاد کنیم.
در سالهای ۱۳۴۴و ۵۱ برای زمینهای مزبور توسط رژیم سابق سند صادر شده و ما دارای اسناد و مدارکی می‌باشیم که نشان می‌دهد زمین متعلق به روستاییان است ولی امروز شاهد هستیم که این زمینها را منابع طبیعی متعلق به خود عنوان کرده و بدون اجازه در اختیار ارتش قرار داده است. از طرفی اگر هم منابع طبیعی و یا امور اراضی استان ثابت کنند که زمین مال آنهاست باز هم اجازه تغییر کاربری آن را ندارند چراکه این زمینها سالهاست که زمین کشاورزی و مرتع دامهای روستای اسفنجین می‌باشد. از طرفی مراتع روستاها محدود بوده و هیچ روستایی اجازه چرای دامهای سایر روستا را در مراتعش نمی‌دهد.
امسال که باران به میزان کافی باریده و علف در مراتع روستاها بیش از نیاز دامها می‌باشد، هیچ روستایی اجازه نمی‌دهد دامهای روستاهای دیگر در مراتع روستایشان چرا کند، وای به روزی که خشکسالی رخ بدهد آن وقت امکان دارد اهالی دو روستا به جان هم بیفتند، در آن صورت آیا کسی از مسئولان می‌تواند طرفین را به مصالحه برساند. »

بهمن ماه همان سال جناب آقای رئوفی نژاد ، استاندار وقت زنجان با اعلام آغاز طرح جابجایی پادگان ، از انگیزه مسئولان و مدیران استان برای پیگیری مصوبات و طرح‌ها خبر داد و اظهار داشت: « همه مسئولان استان با انسجام در راستای پیگیری طرح‌ها مصوبات و پروژه‌ها تلاش می‌کنند. استاندار زنجان با اشاره به اینکه اراضی قبلی پادگان به فروش می‌رسد، خاطرنشان کرد: با فروش این اراضی هزینه مورد نیاز ساخت این طرح تامین می‌شود. » (خبرگزاری فارس – ۲۰ بهمن ۱۳۹۸)

باز پس از مدتی این قضیه مسکوت ماند تا در آبان ماه امسال (۱۳۹۱) این مطلب در تلکس خبری خبرگزاری ها قرار گرفت . استاندار وقت زنجان با تاکید بر لزوم انتقال این پادگان ابراز داشتند : « هر نوع جابه‌جایی و اجرای عملیات عمرانی در نزدیکی و داخل محوطه تیپ نیازمند هماهنگی‌های لازم در رابطه با واگذاری به بخش خصوصی، فروش و غیره می‌تواند باشد. اجرای طرح در زمین ۲۵۰ هکتاری ارتش پس از جابه‌جایی آن اقدامی بزرگ است که تاکنون برای آن کاری انجام نگرفته بود. » معاون عمرانی استانداری هم با اشاره به فرصت ۱۰ روزه اداره مالیاتی برای صدور سند مالکیت زمین فعلی پادگالن به نام ارتش ، گفت : شهرداری زنجان ۴۸ ساعت زمان دارد که متراژ اراضی ارتش را که در معابر قرار دارند تهیه و تحویل ارتش نماید و در پی آن فرماندهی تیپ زرهی نسبت به آزادسازی معابر ظرف یک هفته اقدام کند. (شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران – ۱۶ آبان ۱۳۹۱) .

ماه ها گذشت و دولت تغییر کرد . آقای انصاری ، استاندار سابق زنجان در دولت اول روحانی نیز با وعده های چند ماه پا به میدان گذاشت و گفت : این اقدام قبل از پایان تابستان انجام و مسیر غربی پادگان به سمت شهرک‌های شمالی زنجان بازگشایی می‌شود. (۱۳۹۳/۲/۳۱ متن خبر)

در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۴ انصاری و رحمتی معاون عمرانی استانداری و به همراه جمعی از مسئولان استان از معبر ضلع غربی پروژه بازگشایی پادگان بازدید کردند. رحمتی ، معاون عمرانی استانداری زنجان با اجرای این پروژه ها، دیگر نیازی به جابجایی پادگان نیست و تیپ ۲۱۶ زرهی زنجان می تواند از فروش زمین های اطراف هزنیه لازم برای احداث پادگان در آینده را فراهم کند.(متن خبر)

بالاخره در تاریخ ۸ شهریور تنها خیابان جنوبی این پادگان برای تسهیل در عبود و مرور افتتاح شد و باز خبری از جابجایی پادگان ارتش نیست. البته همچنان بعد از گذشت چندین ماه از افتتاح این پروژه کوچک همچنان شاهد مشکلات و حاشیه های آن هستیم.

لارم بذکر است محل فعلی پادگان ارتش در شمال شهر و کنار کمربندی ۲۲ بهمن قرار دارد  و بدلیل قرار گیری شهرک ها تازه ساخت شهر در نزدیکی و پشت این پادگان ، انتقال این پادگان می توانست و می تواند با خارج کردن این مناطق مسکونی از بن بست به پیشرفت بیشتر شهر کمک کند . از طرفی هم ناگفته نماند که در سالهای اخیر چندین ساخت و ساز جدید در این پادگان و نزدیکی کمربندی ایجاد شده است که مهمترین آن یک تالار بزرگ می باشد که با اجاره دادن آن محل درآمد خوبی برای ارتش فراهم آمده است .

با نگاهی به روند پیشرفت پروژه انتقال این پادگان به وضوح می توان حرکتی لاک پشتی این پروژه مهم را دید . مهمترین دلیل متولیان امر هم بزرگی پروژه است . البته در اینکه انتقال یک پادگان نظامی یک کار بسیار دشوار هم از لحاظ مدیریت شهری و هم از لحاظ امنیتی و نظامی است ولی نمونه این انتقال در سایر شهرها نشان می دهد که مسئولان در صورت همت جدی می توانستند این امر مهم و تاثیرگذار را در این مدت طولانی انجام دهند . قلعه مرغی، پادگانی نظامی در جنوب شهر تهران – در حاشیه بزرگراه جوانه – در منطقه ۱۹ شهرداری تهران و به مساحت ۳۰۰ هکتار است که پس از تصویب قانون خروج پادگان‌های نظامی از شهرها در سال ۱۳۸۹، شهرداری تهران باهزینه‌ ۵۰۰ میلیارد تومان آن را به تملک خود درآورد تا با ایجاد فضای سبز، مراکز فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و غیره امکان جدیدی را برای مردم جنوب شهر فراهم کرده و از این طریق فرصتی برای توسعه جنوب پایتخت ایجاد کند. (+)

حال باید منتظر ماند و دید که این پادگان کی و چگونه منتقل می شود و مسئولان شهری برای این مکان بزرگ و مهم شهر چه تصمیماتی را اتخاذ می کنند .

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن