شیرین‌کاری در توزیع شکر / کمبود شکر در زنجان چقدر جدی است؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7783

این روزها «قند» و «شکر» نقل و نبات مجالس در بازار هستند و برخلاف ادعای مسؤولان مبنی بر توزیع کافی شکر، هنوز نیاز بازار تأمین نشده و گویی بازار قند و شکر قصد شیرین شدن را ندارد.

 شیرین‌کاری در توزیع شکر

این روزها «قند» و «شکر» نقل و نبات مجالس در بازار هستند و اظهارات در زمینه توزیع شکر ضد و نقیض است.
کمبود شکر در این روزها که نیاز مردم نیز با توجه به شرایط فصلی و همچنین قرار گرفتن در ماه رمضان افزایش یافته است، به یکی از مسائل جدی استان تبدیل شده است.
در چنین شرایطی در حالی که شرکت غله استان زنجان از توزیع به اندازه شکر در استان داده و از وجود ذخایر کافی انبارهای شکر و تامین کالای حواله‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف خبر می‌دهد، هنوز تمامی تقاضای مردم در بازار برای این کالا برآورده نشده است.
شرایط این روز شکر در استان به این شکل است که مردم به صورت مرتب از تریبون‌های مختلف از جمله رسانه‌ها خواهان رسیدگی به وضعیت کمبود شکر و البته افزایش چند برابری قیمت آن هستند و در مقابل مسؤولان از وجود ذخایر شکر خبر می‌دهند.
برخی از مسؤولان احتکار و وقوع سیل و بارش باران را دلیل اصلی گرانی شکر می‌دانند، برخی دیگر نیز معتقدند افزایش تقاضای مردم، موجب گرانی این کالا شده است.
اما نکته حائز اهمیت در این بین آن است که برخلاف ادعای مسؤولان در زمینه توزیع شکر هنوز نیاز بازار به طور کامل تامین نشده و برخی از فروشگاه‌ها این کالا را به صورت محدود عرضه می‌کنند و یا اصلا شکری برای عرضه ندارند که تحویل مشتری دهند.
به نظر می‌رسد شرایط به وجود آمده در بحث شکر موجب آن شده است که حتی متولیان موضوع نیز در تأمین شکر مورد نیاز بازار عاجز بمانند، چون نه خبری از ثبات قیمت‌هاست و نه توزیع عادلانه بین فروشندگان و همین امر موجب نارضایتی شهروندان شده است.
یکی از شهروندان زنجان در این باره به خبرنگار فارس گفت: شاید اگر منطقی به موضوع نگاه کنیم، شکر کالای آن چنان اساسی برای زندگی روزمره شهروندان نیست اما نمی‌دانم چرا اینقدر کمیاب شده است.
احمدی که از یک هفته قبل برای تهیه شکر دولتی دچار مشکل شده است، اضافه کرد: متاسفانه قیمت شکر آزاد بسیار بالاتر از شکر دولتی است و مجبورم تا تهیه شکر دولتی صبر کنم اما نمی‌دانم که این صبر تا کی به طول خواهد انجامید.
وی تصریح کرد: از دیگر مشکلاتی که مرا در تهیه شکر آزار می‌دهد تفاوت قیمت‌هاست، چون مشخص نیست که قیمت واقعی شکر بالاخره چند است و هر مغازه یا مرکز خرید به هر قیمت که دلش بخواهد آن را به فروش می‌رساند.
این شهروند زنجانی نبود نظارت را یکی از مشکلات موجود در عرضه شکر عنوان کرد و گفت: اگر نظارتی بود بازار اینقدر افسار گسیخته نبود که برای تهیه فقط چند کیلو شکر اینقدر دچار مشکل شوم.

*کمبود شکر نداریم

مدیرعامل شرکت غله استان زنجان با اشاره به توزیع ۵ هزار و ۱۰۰ تن شکر در استان زنجان گفت: ۵۳۰ تن شکر سهم خانوار زنجانی‌ها به ۶۳۰ تن افزایش پیدا کرده است.

محمد ایزدی هدف از توزیع شکر در بازار را تعدیل قیمت این محصول اعلام کرد و گفت: البته توزیع کالاهای تنظیم‌بازاری محدود نبوده و به اندازه کافی و مورد نیاز مردم، در حال توزیع است.

 *شکر توزیعی در عرض دو ساعت تمام می‌شود

رئیس اتاق اصناف استان زنجان نیز به توزیع شکر در سوپرمارکتی‌ها و فروشگاه‌های بزرگ اشاره کرد و تصریح کرد: فروشگاه‌ها به صورت بسته‌بندی و سوپری‌ها به صورت فله‌ای شکر دریافت کرده و در حال توزیع هستند که قیمت مصوب آن ۳ هزار و ۴۵۰ تومان تعیین شده است.

سید محمود موسوی با اشاره به افزایش تقاضای مردم برای خرید شکر گفت: گاها در برخی از مغازه‌ها توزیع شکر ۲۰۰ یا ۳۰۰ کیلویی نصف روز هم طول نمی‌کشد.

وی با اشاره به اینکه افزایش الگوی مصرف مردم بیشتر از توزیع زیاد کالا در آرام شدن بازار موثر است، تصریح کرد: متاسفانه با کمبود یک کالا مردم به سمت خرید آن بیش از اندازه نیاز رفته و همین امر موجب کاهش کالاها و البته افزایش قیت آن می‌شود.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان گفت: اگر هر خانواده به اندازه نیاز خود خرید کند، قطعا تعداد بیشتری از خانوارها قادر به استفاده از شکر و یا سایر کالاها خواهند شد.

*پای دلال در میان است

یکی از سوپرمارکتی‌های زنجان درباره کمبود شکر به خبرنگار فارس گفت: عرضه شکر حتی بیشتر از قبل است، اما بازهم کمبود شکر داریم و به نظر می‌رسد بازار این محصول قصد شیرین شدن ندارد.

عباسی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد مثل گذشته پای دلال در میان باشد، اضافه کرد: هر زمان به این شکل بوده که دلالان یک کالا را خریداری کرده و در زمان کمبود به بالاتر از قیمت واقعی آن را به فروش می‌رسانند که البته در بحث شکر نیز این موضوع صدق می‌کند.

*توزیع شکر در ۱۵ فروشگاه بزرگ زنجان

رئیس اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت و معدن و تجارت استان زنجان نیز با بیان اینکه در راستای همین امر مقادیر مشخصی شکر در قالب حواله به واحدهای صنفی و فروشگاه‌ها تحویل شده است، گفت: در همین راستا ۴۰۰ واحد صنفی و ۱۵ فروشگاه به صورت دوره‌ای شکر دریافت می‌کنند.

اسماعیل مسلمی با اشاره به اینکه تحویل شکر در قالب مقادیر مشخص به صورت هفتگی انجام می‌شود، اضافه کرد: قیمت مصوب برای واحدهای صنفی که به صورت کیلویی شکر عرضه می‌کنند، ۳ هزار و ۴۵۰ تومان و شکر ۹۰۰ گرمی بسته‌بندی عرضه شده در فروشگاه‌ها ۴ هزار و ۴۰۰ تومان است.

وی  به مابه‌التفاوت قیمت شکر بسته‌ای و کیلویی اشاره کرد و گفت: بسته‌بندی ۹۰۰ گرمی شکر توسط شرکت‌ها انجام شده و در فروشگاه‌ها نیز به همان نرخ تعیین شده عرضه می‌شود.

در پایان اما سوال اینجاست، چرا با وجود توزیع گسترده شکر در بازار، باز هم کمبود این محصول احساس می‌شود؟ آیا نه اینکه نابسامانی‌های گذشته در بازار سایر کالاها و بروز مشکلات برای مردم موجب هجوم آنها برای خرید شکر به منظور تامین نیاز آینده‌شان شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close