صادرات چاقوی زنجان در هاله ای از ابهام/از بلوکه شدن محصولات تا بلاتکلیفی صنعتگران

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8126

صنعت چاقو سازی از رشته های ماندگار و تاریخی استان زنجان محسوب می شود که نیازمند توجه جدی و حمایت بیشتر از سوی متولیان امر است.

در بررسی‌های به عمل آمده و با توجه به شواهد و مدارک، به طور قطع اعلام تاریخ دقیق و مشخص زمان شروع این صنعت در استان زنجان مقدور نیست اما قدیمی‌ترین چاقوی به دست آمده از مجموعه‌ی مرد نمکی در معدن نمک چهرآباد ( روستای حمزه‌لو ) متعلق به هیجده قرن پیش از میلاد است.

صنعت چاقو‌سازی برجسته‌ترین و مهم‌ترین محصول صنایع دستی استان زنجان به لحاظ قدمت و پیشینه است که نداشتن برند خاص باعث ورود چاقوی چینی بی‌کیفیت و ارزان به بازار فروش شده است.

بیشتر بخوانید :

چاقوی قاچاق خصوصا چینی رقیب بسیار سنگینی برای چاقوی داخل بوده و با قیمت نازل و کیفیت پایین خریداری و به دست مشتری می‌رسد ولی هنرمند و صنعت‌گر استان از تمام توانمندی های خود برای ارتقاء و کیفیت بالای صنعت چاقو استفاده می‌کند.

یکی دیگر از موانع و مشکلات صنعت چاقو خریداری و تهیه مواد اولیه گران از سوی هنرمند است که  این امر موجب شده که صنعت‌گر چاقو را پس از تولید با قیمت بالاتری عرضه کند و این موضوع ورود چاقوی قاچاق به بازار را تصریح کرده است.

چاقوی چینی با مواد ناخالص و با اسم و مهر چاقوی زنجان به فروش می‌رسد و این به دلیل مشکل اساسی در نبود برند خاص برای تفکیک چاقوی استان زنجان از چاقوی چینی است.

یکی از ظرفیت های مهم در زمینه صنعت چاقو صادرات آن است که در حال حاضر صنعتگران با مشکلات عدیده ای در این زمینه مواجه هستند.

اگر چه صادرات و ایجاد برند خاص برای صنعت چاقو می تواند از ورود کالاهای قاچاق و بی‌کیفیت جلوگیری کرده و باعث رونق این هنر در سطح کشور شود اما هنوز راهکار جدی در این زمینه وجود ندارد.

“الناز خدایی فرد”معاون صنایع دستی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان زنجان نیز به این موضوع واقف بوده و معتقد است با الحاق دو تبصره به ماده ۶۱۷ قانون، هنوز دستور العمل در این زمینه نوشته نشده است.

وی گفت: برخی نهادها پیش پیش این قانون را اجرا می کنند در حالی که دستور العمل در حال تدوین است.

این مسئول بیان داشت: در این دستورالعمل تعاریف مشخص می شود و پس از آن می توان در این زمینه نتیجه گیری کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کالاهای لوکس در این زمینه توقیف می شود، افزود: مشکل ما تا جایی پیش رفته است که قلم تراش هنرمندان زنجانی توقیف می شود.

خدایی فرد گفت: استان زنجان در زمینه صنایع دستی، هنرمندان برجسته و فعالی دارد که سالیان سال در این عرصه فعالیت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برخی از صنایع دستی استان از جمله ملیله، چاقو و مس زبانزد است،افزود: یکی از صنایع هنری فعال در استان زنجان چاقو است که در حال حاضر یک هزار و ۵۰۰ هنرمند در این حوزه فعال هستند.

 یکی از هنرمندان صنایع دستی استان زنجان از بلوکه شدن بار چاقوی خود در باکو خبرداد و گفت: با وجود نامه نگاری های انجام شده این محموله که از مهر ماه سال گذشته توقیف شده است، وضعیت نامشخصی دارد.

جرجیسی با بیان اینکه صادرات چاقو با مشکلات عدیده ای مواجه است، افزود: محموله صنایع دستی که در اوج و خرابی بازار در دوره دوم تحریم ها برای حمایت از تولید صادر شده است،هنوز بلاتکلیف است.

صادرات چاقوی زنجان به سه قاره آسیا، اروپا و آمریکا

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از صادرات چاقو و صنایع دستی زنجان به سه قاره اروپا، آسیا و آمریکا خبر داد.

صادرات چاقوی زنجان به سه قاره آسیا، اروپا و آمریکا

الناز خدایی امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: استان زنجان در زمینه صنایع دستی، هنرمندان برجسته و فعالی دارد که سالیان سال در این عرصه فعالیت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برخی از صنایع دستی استان از جمله ملیله، چاقو و مس زبانزد است از تدوین دو کتاب به منظور شناساندن بیشتر این آثار خبر داد و افزود: در همین راستا دو کتاب با عناوین “گلستان هنر۱” و “گلستان هنر۲” تالیف و رونمایی شده است.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه یکی از صنایع هنری فعال در استان زنجان چاقو است، گفت: در حال حاضر یک هزار و ۵۰۰ هنرمند در این حوزه فعال هستند.

خدایی با اشاره به اینکه تقریبا ۵ درصد از چاقوهای تولید ایران در بازار کشور خرید و فروش می‌شود، تصریح کرد: از این میزان ۳٫۵ درصد متعلق به زنجان است و بقیه وارداتی است.

وی با اشاره به اینکه مقصد نخست چاقوهای زنجان وایران و سپس عراق است، افزود: بخشی از این صادرات نیز به ترکیه، آذربایجان و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

خدایی با بیان اینکه بخشی از صادرات چاقوی زنجان به کانادا و آمریکا نیز صورت می گیرد، اضافه کرد: با توجه به اینکه این صادارت از گمرک زنجان انجام نشده، اطلاعات دقیقی از حجم در دست نداریم.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در صادرات صنایع دستی به ویژه چاقو توجه به قیمت و کیفیت و بسته‌بندی آن است، تصریح کرد: امروز بازار صنایع دستی از جمله چاقو پر از اجناس آلمانی، برزیلی و چینی است که قیمت بسیار کمی دارند و همین امر به بازار داخل ضربه می‌زند.

فرآیند طولانی اخذ مجوز صادرات چاقو

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجانمعتقد است، عدم صدور مجوز صادراتی برای تولیدات صنعت چاقو از مهمترین مشکلات این بخش محسوب می‎شود.

یحیی رحمتی با اشاره به اینکه رفع موانع صادراتی صنعت چاقو فرآیندی زمان‌بر است، افزود: مراحل دشوار اخذ مجوز صادرات موجبات دلسردی تولیدکنندگان شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه استان زنجان دارای ظرفیت‎های مطلوبی در این حوزه است، خاطرنشان کرد: طراحی‌های جدید توسط هنرمندان و صنعتگران انجام و به تولید انبوه رسیده است.

رحمتی عدم موفقیت صنعت چاقوی زنجان در کسب نشان مرغوبیت کالا را یکی از مشکلات این صنعت عنوان کرد و گفت: باید به این صنعت بهای بیشتری داده شود.

چاقوسازی در زنجان با مهارت خاصی به دست استادان این صنعت با ویژگی‌هایی همچون ظرافت، تناسب، تنوع و قدرت برش ساخته می‎شود به گونه‎ای که تیغه چاقوهای زنجان از شهرت بسیاری برخوردار است. از انواع چاقوها می‎توان چاقوی قلم‎تراش، کشاورزی، قلمه‎زنی، آشپزخانه، شکاری و صحرایی، قمه، دشنه و قداره نام برد.

معاون صنایع دستی استان زنجان با اشاره به صادرات صنایع دستی به ویژه چاقوی زنجان به خارج از کشور اظهار داشت: بیشترین سفارشات چاقوی زنجان از کشورهای عربی به ویژه از عراق است.

محمود علی‌محمدی کیفیت چاقوهای زنجان را موجب صادرات آن عنوان کرد و گفت: چاقوهای زنجان از نظر کیفیت و زیبایی در دنیا برند هستند و این امر موجب جذب مشتریان کشورهایی اروپایی نیز شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر چاقوی دست‌ساز زنجان قابل رقابت با محصولات آلمانی است، تصریح کرد: در حال حاضر محصولات چاقوی زنجان از گمرک قم به اداره گمرک ایلام ارسال و از آنجا به کشور عراق صادر می‌شود.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه چاقوهای ظریف و با دوام زنجان قابلیت صادرات بیشتری دارد، یادآور شد: چاقوی زنجان شناخته شده و مقام ارزنده‌‏ای را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است، تنوع و تمایز این محصول هویت و امتیاز ویژه‌ای را به این صنعت در استان زنجان داده است، استان زنجان در این صنعت دارای پیشینه طولانی است که حمایت مسئولان می‎تواند موجب رونق جایگاه آن شود.

شاید یکی از مشکلات عرصه صنایع دستی زنجان نیز نبود بسته‌بندی مناسب است که با وجود اینکه این مشکل را هم قبول دارند اما هنوز برای حل و رفع آن اقدام مناسبی صورت نگرفته است، هر چند در سال‌های اخیر در زمینه بسته‌بندی صنایع دستی اقدامات اندکی صورت گرفته است.

استان زنجان در زمینه‌های مختلف صنایع دستی ظرفیت‌های فراوانی دارد اما به نظر می‌رسد هنوز در این عرصه کارهای تخصصی دانشگاهی صورت نگرفته است هر چند در این زمینه اقدامات ابتدایی از جمله برگزاری برخی جلسات و همایش‌ها صورت گرفته است.

صادرات صنایع دستی استان زنجان به صورت چمدانی انجام می‌شود

صادرات صنایع دستی استان زنجان به صورت چمدانی انجام می‌شود

معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی استان زنجان با اشاره به صادرات محصولات صنایع دستی از استان زنجان گفت: صادرات صنایع دستی استان زنجان به صورت کاملا چمندانی انجام می‌شود.

محمود علی‌محمدی در گفت‌وگو با موج رسا با اشاره به اینکه صادرات چاقو در رسته قمه و شمشیر بیشتر به کشورهای عربی انجام می‌شود اظهار کرد: بیشترین صادرات به کشور عراق انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشتر صادرات به صورت غیررسمی انجام می‌شود ابراز کرد: صادرات چاقو در قوانین گمرکی ستاره دار بوده و اگر کسی قصد صادرات چاقو دارد باید مجوز خود را از وزارت دفاع بگیرد.

معاون اداره صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اینکه گرفتن مجوز صادراتی از وزارت دفاع یک پروسه طولانی نیاز دارد افزود: در استان زنجان بازرگان و صادر کننده فعال چاقو وجود ندارد و تولید کنندگان خودشان بیشتر صادر کننده هستند.

وی با بیان اینکه صادرات چاقو برای تولید کنندگان مشکلات زیادی به همراه دارد افزود: برخی از تولید کنندگان ضرر میلیاردی از صادرات غیر‌رسمی چاقو به سایر کشورها دیدند.

علی‌محمدی خاطر نشان کرد: آخرین اتفاقی که در زمینه صادرات چاقو افتاده کمسیون اقتصادی هیئت دولت تصویب کردند که ستاره منع صادرات چاقو از تعرفه گمرکی برداشته شود و این موضوع در کمسیون به تصویب رسید و قرار است در هیئت دولت نیز مطرح شود.

وی افزود: اقدامات لازم در این راستا انجام شده و تنها مصوب نهایی آن باقی مانده است با توجه به اینکه هیئت دولت در حال تغییرات بوده و شاید بررسی این موضوع امسال کمی زمانبر باشد.

معاون اداره صنایع دستی میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان با اشاره به صادرات سایر محصولات صنایع دستی از جمله مس، چارق، چرم، گلیم وغیره بیان کرد: صادرات این صنایع نیز کاملا به صورت غیر حرفه‌ای از طریق گمرکات مختلف به صورت چمدانی و صادرات وانتی و نیسانی انجام می‌شود و عملا آمار دقیقی از میزان صادرات محصولات صنایع دستی در استان زنجان نداریم.

وی تصریح کرد: اگر بازرگانان حرفه‌ای در این حوزه تربیت شوند این ظرفیت در سطح استان زنجان وجود دارد که محصولات صنایع دستی به صورت کاملا حرفه‌ای و تجمیعی صادر شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close