صف‌کشی سربازان مجازی سعودی برای مبارزه با سید حسن نصرالله +عکس

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9915

«مارک اوین جونز» کارشناس تحلیلی شبکه‌های اجتماعی، در پژوهشی تحلیلی به این نتیجه رسید که بیشتر هشتگ‌های توهین‌آمیز ضد سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان منشأ سعودی دارد و از لبنان مدیریت نمی‌شود.

پژوهش تحلیلی که جونز بنا به درخواست پروفسور اسعد ابو خلیل استاد علوم سیاسی دانشگاه ایالت کالیفرنیا برای بررسی هشتک‌های توهین‌آمیز سید حسن نصرالله انجام داده، نشان می‌دهد که بیشتر این هشتگ‌ها از عربستان مدیریت می‌شود.

این پژوهش تحلیلی که جونز نتایج آن را نیز در توییتر منتشر کرده، می‌گوید که با توجه به تاثیر حملات مشکوک صورت گرفته در فضای مجازی ضد سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان تلاش کرد سر منشاء این حملات را بررسی کند و به همین علت به تاخیر حدود ۶۵۰۰ کامنت از ۴۵۰۰ صفحه توئیتر پرداخت و متوجه شد که تعداد حسابهای شرکت کننده در این هشتک‌ها افزایش قابل توجهی داشته است. حساب‌هایی که همگی آنها اخیراً تاسیس شده و قدمت آنها به ماه گذشته یعنی اندکی قبل از آغاز اعتراضات در لبنان بازمی‌گردد. جونز می‌افزاید که اسامی کابران حساب‌های تازه تاسیس شده که هشتک‌های ضد سید حسن نصرلله را منتشر کرده اند، مانند نام کاربریyel۱۵abafkjttk۰” ” خیلی عجیب و غریب هستند، علاوه بر اینکه  این حساب ها مربوط به عربستان سعودی هستند. برخی از این حساب‌ها طی یک و نیم ماه بالغ بر ۱۰ هزار کامنت منتشر کرده‌اند.

بازه زمانی انتشار توئیت‌ها
پراکندگی صفحات با کامنت‌های توهین آمیز ضد نصرالله ‌
زمان آغاز به کار اکانت‌های توهین کننده به سید حسن‌نصرالله

وی می‌افزاید که عربستان بیشترین کاربرهای توییتر را در دنیا در اختیار دارد، لذا ما عموما شاهد چنین هجمه‌هایی در هشتگ‌های توئیتری هستیم که انتقادات یا توهین‌هایی را ضد ایران یا جریان انصارالله یمن یا دیگر متحدان ایران نظیر حزب الله لبنان مطرح می‌کنند.

جونز می‌افزاید که بیشتر این حساب‌های جدید در حال ساخت، حساب‌های ناامن یا به اصطلاح «اسپم» هستند و بسیاری از این کامنت‌ها نیز مربوط به حساب‌های تازه تاسیس است که کمتر از یک و نیم ماه از ایجاد آنها می‌گذرد.

جونز در پایان نتیجه گیری می کند که هجمه شیطنت آمیزی ضد سید حسن نصرالله در توئیتر راه اندازی شده است که عجیب نیست، چرا که سعودی‌ها تلاش دارند از هر فرصتی برای ضربه زدن به شخصیت سید حسن نصرالله استفاده کنند. آنها همچنین تلاش دارند ناآرامی‌ها را در کشورهای دیگر [مانند عراق] نیز گسترش دهند.

هشتگ‌های استفاده شده در زمان اعتراضات لبنان ‌

تیم آماری سایت المیادین نیز تحلیلی را در خصوص بیش از ۱۰۰ هزار توئیت انجام داده که شامل ۳۵ هزار فرد یا کاربر می شود که در جریان تحرکات لبنان فعالیت داشته‌اند. ۱۳ هزار مورد از این‌ کاربران در جریان اعتراضات تاثیر گذار بوده‌اند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close