طرح انتقال پادگان ارتش زنجان به خارج شهر ۱۵ ساله شد !

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=2379

abbas-rashadعضو شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه موضوع انتقال پادگان ارتش در شمال شهر زنجان مربوط به سفر مقام معظم رهبری به استان است، گفت: در آن شرایط زمانی مقرر شد پادگان به بیرون از شهر منتقل شود که متاسفانه تاکنون این موضوع محقق نشده است.

عباس راشاد با بیان اینکه در شورای چهارم و پنجم پیگیری های زیادی برای ممیزی املاک در شهر زنجان، تعیین تکلیف زمین های خالی و موضوع انتقال پادگان انجام شده است، اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در شهر زنجان تعیین تکلیف زمین های خالی در داخل شهر بود و همچنین در این راستا موضوع انتقال پادگان به بیرون شهر مطرح بوده که تاخیرات زیادی در این راستا انجام شده است.

وی با بیان اینکه از این تاخیر در انتقال گلایه داریم، افزود: زمین مورد نیاز برای انتقال پادگان نیز در سال های گذشته مشخص و واگذار شده و امیدواریم این موضوع تسریع شود.


داستان انتقال پادگان ارتش زنجان

این نوشته به مشکلی می پردازد که قول های و کنگ زنی های قراوانی را به خود دیده است ولی تا به امروز هیچ عمل مثبتی برای ساماندهی آن صورت نگرفته است . هر از چندگاهی استانداری ، شهرداری ، مدیری ، مسئولی نطقی می کند و وعده چند ماه و چند روز را می دهد ولی دهه ها می گذرد و مردم همچنان طعم تلخ بی صداقتی مسئولین را می چشند . مشکلی که شاید با یک همدلی و همت ساده ی بین مسئولین پایان یابد. مشکلی به نام انتقال پادگان ارتش از داخل شهر زنجان ؛

zanjan-artesh

مهرماه ۱۳۸۲ که در سفر پربرکت مقام معظم رهبری به استان زنجان تصویب شد تا پادگان ۲۵۰ هکتاری تیپ مستقل مکانیزه ۲۱۶ ارتش زنجان به خارج از شهر منتقل شود . همان روزها استاندار وقت اعلام کرد که برای جابجایی پادگان ارتش ۳ سال زمان نیاز است .

اواخر سال ۸۵ بود که معاون عمرانی استانداری وقت با اعلام اینکه این پروژه ظرف سه سال قابل انتقال نیست ، گفت : برای انجام چنین پروژه بزرگی نیاز به پنج سال زمان است . بنابه گفته ایشان پس می بایست تا اواخر سال ۱۳۸۷ این پروژه به سرانجامی می رسید .

از آن به بعد این پروژه مسکوت ماند تا اینکه اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ ، یک تجمع جلوی درب استانداری این پروژه را خبر ساز کرد (مردم نو زنجان – ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹) . قضیه از این قرار بود که مردم روستای اسفنجین – واقع در ۳۵ کیلومتری جاده زنجان تبریز – از واگذاری ۸۵۰ هکتار از زمین های این روستا توسط منابع طبیعی جهت احداث پادگان اعتراض داشتند . بخشی از متن مصاحبه یکی از اهالی این روستا که توسط خبرگزاری ها منتشر شد بدینگونه است :

« این زمینها همه چیز روستاییان است و ما به غیر از زمین چیزی نداریم اگر آنها را از ما بگیرند از کجا امرار معاش کنیم. تاکنون هیچ مبلغی به روستاییان بابت این زمینها پرداخت نشده است . ما پول نمی‌خواهیم زمینهایمان را می‌خواهیم؛ چراکه این ۸۵۰ هکتار زمین نزدیک به نصف زمینهای روستا بوده و محل کشاورزی و دامداری ماست و شغل و درآمد روستاییان وابسته به این زمینها می‌باشد.
پول هرچه قدر هم که باشد، روزی تمام خواهد شد علاوه بر این ما روستاییان و کشاورزان که حدود ۵۰ سال از عمرمان گذشته توانایی انجام کار دیگری را نداریم.
در ادامه حسنی، یکی دیگر از ساکنان روستا گفت: کار ما کشاورزی و دامداری است و در صورت احداث پادگان بیکار می‌شویم حتی اگر پول هم بدهند ما با آن نمی‌توانیم برای خود کار جدیدی ایجاد کنیم.
در سالهای ۱۳۴۴و ۵۱ برای زمینهای مزبور توسط رژیم سابق سند صادر شده و ما دارای اسناد و مدارکی می‌باشیم که نشان می‌دهد زمین متعلق به روستاییان است ولی امروز شاهد هستیم که این زمینها را منابع طبیعی متعلق به خود عنوان کرده و بدون اجازه در اختیار ارتش قرار داده است. از طرفی اگر هم منابع طبیعی و یا امور اراضی استان ثابت کنند که زمین مال آنهاست باز هم اجازه تغییر کاربری آن را ندارند چراکه این زمینها سالهاست که زمین کشاورزی و مرتع دامهای روستای اسفنجین می‌باشد. از طرفی مراتع روستاها محدود بوده و هیچ روستایی اجازه چرای دامهای سایر روستا را در مراتعش نمی‌دهد.
امسال که باران به میزان کافی باریده و علف در مراتع روستاها بیش از نیاز دامها می‌باشد، هیچ روستایی اجازه نمی‌دهد دامهای روستاهای دیگر در مراتع روستایشان چرا کند، وای به روزی که خشکسالی رخ بدهد آن وقت امکان دارد اهالی دو روستا به جان هم بیفتند، در آن صورت آیا کسی از مسئولان می‌تواند طرفین را به مصالحه برساند. »

بهمن ماه همان سال جناب آقای رئوفی نژاد ، استاندار وقت زنجان با اعلام آغاز طرح جابجایی پادگان ، از انگیزه مسئولان و مدیران استان برای پیگیری مصوبات و طرح‌ها خبر داد و اظهار داشت: « همه مسئولان استان با انسجام در راستای پیگیری طرح‌ها مصوبات و پروژه‌ها تلاش می‌کنند. استاندار زنجان با اشاره به اینکه اراضی قبلی پادگان به فروش می‌رسد، خاطرنشان کرد: با فروش این اراضی هزینه مورد نیاز ساخت این طرح تامین می‌شود. » (خبرگزاری فارس – ۲۰ بهمن ۱۳۹۸)

باز پس از مدتی این قضیه مسکوت ماند تا در آبان ماه امسال (۱۳۹۱) این مطلب در تلکس خبری خبرگزاری ها قرار گرفت . استاندار وقت زنجان با تاکید بر لزوم انتقال این پادگان ابراز داشتند : « هر نوع جابه‌جایی و اجرای عملیات عمرانی در نزدیکی و داخل محوطه تیپ نیازمند هماهنگی‌های لازم در رابطه با واگذاری به بخش خصوصی، فروش و غیره می‌تواند باشد. اجرای طرح در زمین ۲۵۰ هکتاری ارتش پس از جابه‌جایی آن اقدامی بزرگ است که تاکنون برای آن کاری انجام نگرفته بود. » معاون عمرانی استانداری هم با اشاره به فرصت ۱۰ روزه اداره مالیاتی برای صدور سند مالکیت زمین فعلی پادگالن به نام ارتش ، گفت : شهرداری زنجان ۴۸ ساعت زمان دارد که متراژ اراضی ارتش را که در معابر قرار دارند تهیه و تحویل ارتش نماید و در پی آن فرماندهی تیپ زرهی نسبت به آزادسازی معابر ظرف یک هفته اقدام کند. (شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران – ۱۶ آبان ۱۳۹۱) .

ماه ها گذشت و دولت تغییر کرد . آقای انصاری ، استاندار سابق زنجان در دولت اول روحانی نیز با وعده های چند ماه پا به میدان گذاشت و گفت : این اقدام قبل از پایان تابستان انجام و مسیر غربی پادگان به سمت شهرک‌های شمالی زنجان بازگشایی می‌شود. (۱۳۹۳/۲/۳۱ متن خبر)

در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۴ انصاری و رحمتی معاون عمرانی استانداری و به همراه جمعی از مسئولان استان از معبر ضلع غربی پروژه بازگشایی پادگان بازدید کردند. رحمتی ، معاون عمرانی استانداری زنجان با اجرای این پروژه ها، دیگر نیازی به جابجایی پادگان نیست و تیپ ۲۱۶ زرهی زنجان می تواند از فروش زمین های اطراف هزنیه لازم برای احداث پادگان در آینده را فراهم کند.(متن خبر)

بالاخره در تاریخ ۸ شهریور تنها خیابان جنوبی این پادگان برای تسهیل در عبود و مرور افتتاح شد و باز خبری از جابجایی پادگان ارتش نیست. البته همچنان بعد از گذشت چندین ماه از افتتاح این پروژه کوچک همچنان شاهد مشکلات و حاشیه های آن هستیم.

لارم بذکر است محل فعلی پادگان ارتش در شمال شهر و کنار کمربندی ۲۲ بهمن قرار دارد  و بدلیل قرار گیری شهرک ها تازه ساخت شهر در نزدیکی و پشت این پادگان ، انتقال این پادگان می توانست و می تواند با خارج کردن این مناطق مسکونی از بن بست به پیشرفت بیشتر شهر کمک کند . از طرفی هم ناگفته نماند که در سالهای اخیر چندین ساخت و ساز جدید در این پادگان و نزدیکی کمربندی ایجاد شده است که مهمترین آن یک تالار بزرگ می باشد که با اجاره دادن آن محل درآمد خوبی برای ارتش فراهم آمده است .

با نگاهی به روند پیشرفت پروژه انتقال این پادگان به وضوح می توان حرکتی لاک پشتی این پروژه مهم را دید . مهمترین دلیل متولیان امر هم بزرگی پروژه است . البته در اینکه انتقال یک پادگان نظامی یک کار بسیار دشوار هم از لحاظ مدیریت شهری و هم از لحاظ امنیتی و نظامی است ولی نمونه این انتقال در سایر شهرها نشان می دهد که مسئولان در صورت همت جدی می توانستند این امر مهم و تاثیرگذار را در این مدت طولانی انجام دهند . قلعه مرغی، پادگانی نظامی در جنوب شهر تهران – در حاشیه بزرگراه جوانه – در منطقه ۱۹ شهرداری تهران و به مساحت ۳۰۰ هکتار است که پس از تصویب قانون خروج پادگان‌های نظامی از شهرها در سال ۱۳۸۹، شهرداری تهران باهزینه‌ ۵۰۰ میلیارد تومان آن را به تملک خود درآورد تا با ایجاد فضای سبز، مراکز فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و غیره امکان جدیدی را برای مردم جنوب شهر فراهم کرده و از این طریق فرصتی برای توسعه جنوب پایتخت ایجاد کند. (+)

حال باید منتظر ماند و دید که این پادگان کی و چگونه منتقل می شود و مسئولان شهری برای این مکان بزرگ و مهم شهر چه تصمیماتی را اتخاذ می کنند .

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close