استان زنجانزنجانفرهنگی و اجتماعیویژهیادداشت

طرح خیلی خیلی بزرگ سبزه میدان زنجان / طنز

اگر شما خواننده گرامی ساکن شهر زنجان باشید حتماً با شنیدن نام سبزه‌میدان، ناخودآگاه یاد طرح بزرگ سبزه‌میدان می‌افتید، طرحی که تقریباً هیچ یک از شهروندان زنجانی اطلاعات دقیقی از آن ندارند و فقط می‌دانند که این طرح خیلی بزرگ است.

تاکنون مقالات گوناگونی در مورد این طرح در روزنامه‌ها و نشریات محلی نوشته شده است ولی مطلبی که خواهید خواند، با تمام مطالب گذشته فرق می‌کند، باور نمی‌کنید؟ مطلب زیر را حتماً بخوانید.

• تاریخچه طرح
تاکنون نظرات مختلفی درباره تاریخچه پیدایش این طرح گفته شده که بعضی از آن به شکل مکتوب بوده و بعضیها نیز سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل شده تا به امروز رسیده است. مارکوپولو جهانگرد معروف در سفرنامه خود چنین می‌نویسد: ”پس از گذر از شهر تبریز چند روزی در راه بودیم تا اینکه به دشتی زیبا و خوش آب و هوا رسیدیم که بین دو رشته‌کوه واقع شده بود. در این دشت خوش ‎آب و هوا شهری بود شهین نام (گویا نام اولیه شهر زنجان، شهین بوده است) که چاقوی این شهر شهرتی عالم‌گیر داشت، بنابراین هم جهت خرید چاقو و هم جهت بازدید وارد شهر گشتیم. در مرکز این شهر جماعتی دیدیم در حدود جمعیت ورزشگاه آزادی که در مکانی ازدحام کرده بودند. داخل جماعت گشته و سبب را پرسیدیم، گفتند که جناب اردشیرخان بابکان قصد دارند کلنگ طرح بزرگ سبزه‌میدان را بر زمین بزنند، ما هم برای دیدن این واقعه بزرگ و تاریخی اینجا جمع شده‌ایم“.
حمدا… مستوفی نیز در مورد طرح بزرگ سبزه‌میدان در کتاب خود چنین نوشته است: ”بنابر شواهد و مدارک موجود طرح بزرگ سبزه‌میدان زنجان قبل از پیدایش شهر زنجان وجود داشته و یکی از علل به وجود آمدن این شهر هم همان طرح سبزه‌میدان بوده است“.
همچنین در بین ابزار و لوازم پیدا شده از معدن چهرآباد زنجان در کنار یکی از مردان نمکی تکه‌پوستی شبیه کاغذهای امروزی پیدا شده که بر روی آن شکلهایی ترسیم شده و جمله‌هایی نیز به خط میخی نوشته شده بود. این تکه پوست جهت تحقیقات و بررسیهای بیشتر و به دلیل نبود آزمایشگاههای مجهز به اشعه ایکس در داخل کشور، یک سال پس از کشف توسط سازمان میراث فرهنگی به واحد باستان‌شناسی و شرق‌شناسی دانشگاه منچستر انگلستان فرستاده شد. دکتر بارنارد و گروهش پس از دو سال بررسی و آزمایشهای گوناگون بر روی تکه پوست مذکور، نتیجه تحقیقات را به شرح زیر اعلام کردند:
”تکه پوست کشف شده مربوط است به طرحی شهری معروف به سبزه‌میدان که قرار بوده در مرکز شهری شهین نام احداث شود و باتوجه به اینکه مردان نمکی پیمانکار این پروژه بوده‌اند، با مدفون شدن آنها در معدن نمک این طرح نیز اجرا نشده است، البته اطلاعات تکمیلی با تحقیقات بیشتر متعاقباً اعلام خواهد شد“.
• ایده اولیه طرح
اما در مورد اینکه ایده اولیه طرح را چه کسی داده است، اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد، عده‌ای ایده اولیه این طرح را به اولین سکنه شهر زنجان که اسم او سبزه‌میدان بوده است نسبت می‌دهند و عده‌ای دیگر ایده اولیه این طرح را به جناب آقای توفیقی اولین شهردار زنجان نسبت می‌دهد که با توجه به شواهد و مدارک موجود نظریه اول به حقیقت نزدیکتر است.

zanjan-sabzemeydan

• نقشه طرح
در مورد نقشه این طرح باتوجه به اینکه نقشه اولیه طرح از بین رفته است، عده‌ای نقشه جدید این طرح را اقتباسی از میدان نقش جهان اصفهان می‌دانند و عده‌ای هم معتقدند که شاه‌عباس اول در زمان حکومت خود نقشه طرح سبزه‌میدان را از شهرداری زنجان کش رفته و با آن میدان نقش جهان اصفهان را ساخته است. البته برای هیچ‌یک از دو نظریه بالا مدرک مستدلی وجود ندارد. این بود خلاصه‌ای از تاریخچه این طرح عظیم.
• شهرت این طرح در آن ور مرزها
امروزه شهرت این طرح مرزها را درنوردیده به طوری که می‌گویند جورج بوش طرح خاورمیانه بزرگ خودش را از طرح سبزه‌میدان بزرگ الهام گرفته است و حتی در کشورهای پیشرفته و اروپایی مانند انگلستان، فرانسه، ایتالیا و … میدانهایی منطبق بر طرح سبزه‌میدان مشهور به green square ساخته شده است البته بدون دادن حق کپی رایت به شهرداری زنجان که شهرداری زنجان می‌تواند با استفاده از قانون کپی رایت (که به شدت در کشور ما اجرا می‌شود) علیه این کشورها به دادگاه لاهه شکایت کرده و حق خود را از آنها بگیرد.
همچنین در کشورهای صاحب سبک معماری، مانند ایتالیا، اسپانیا و ایالات متحده، مکتب معماری جدیدی به وجود آمده به نام مکتب سبزه‌میدان که این مکتب، انقلابی در هنر معماری و شهرسازی به وجود آورده به طوری که رؤسای همه مکتبهای کلاسیک را به تحسین واداشته است. پرفسور بالتازاریان، مؤسس این مکتب معتقد است که با به وجود آمدن این مکتب تحولی عظیم در هنر معماری و شهرسازی به وجود آمد و جامعه معماری جهان تمام این موفقیتها را مدیون مسئولان، کارشناسان و شهرداران شهر زنجان می‌باشد.
• و اما حال …
و اما ببینیم وضعیت فعلی این طرح چگونه است. با نگاهی به منطقه‌ای که قرار است این طرح در آن اجرا شود، یاد چه چیزی می‌افتید؟
یاد جنگ جهانی دوم، یاد زلزله بم، یاد ساختمانهایی که تخریب شده‌اند و به امان خدا رها شده‌اند و وضعیتشان از ارگ بم نیز وخیم‌تر است، یاد پارکهای زمخت و زشت، یاد پارکینگ کثیف و بدون کوچکترین امکانات پارکینگ بزرگ! طالقانی، یاد خیابان تنگ طالقانی، … بعله این است وضعیت فعلی این طرح با آن تاریخچه درخشان.
• می‌سازیم…!
”ببینید، شما خبرنگاران کمی عجول هستید، همه چیز می‌خواهید در سریع‌ترین زمان اجرا بشود، دقت کنید اسم این طرح تویش است، طرح بزرگ سبزه‌میدان، یعنی این طرح خیلی بزرگ است، بنابراین وقت می‌خواهد و پول که متأسفانه ما مدیران محترم! هیچ‌یک از آنها را نداریم.
”ببینید ( این تکیه کلامش بود) ما برای انجام پروژه‌های بزرگ اول باید طرح را زخمی کنیم چون با انجام این کار آن طرح می‌شود آش کشک خاله یعنی آن طرح هر چه قدر هم که زمان‌بر باشد بالاخره درست می‌شود، جناب اردشیرخان بابکان هم همان موقع که با کلنگ‌ مبارکشان این طرح را زخمی کردند می‌دانستند که این طرح حالا حالاها درست نخواهد شد ولی می‌دانستند که بالاخره درست خواهد شد“. همه این مطالب را جناب آقای دکتر سبزه‌میدانیان که تز دکترایشان در مورد طرح سبزه‌میدان بوده است، یک نفسه به ما گفت و گفت که: ”با توجه به برنامه‌ریزیهای دقیق ما انشاءا… اگر اتفاق خاصی از قبیل: باریدن برف، باریدن باران، وزیدن باد، آفتابی شدن هوا و … رخ ندهد تا پایان چشم‌انداز ۲۰ ساله این طرح را تحویل می‌دهیم که تقریباً می‌شود ۷۰۰۰ روز که شما هم می‌توانید این ۷۰۰۰ روز را در ستون روزشمار پروژه‌هایتان اضافه کنید تا بدانید ما حرف عملیم!“
• سبزه‌میدان در دنیای مجازی
در دنیای مجازی و اینترنت وب‌سایت طرح سبزه‌میدان نیز شهرتی جهانی دارد و به طوری که روزانه دو میلیون کاربر از سراسر دنیا از این وب‌سایت بازدید می‌کنند. نشریه انگلیسی زبان ICT news در شماره جدید خود وب‌سایت این طرح را پربیننده‌تر از سایتهای غولهای اینترنتی مانند yahoo , google دانسته است. همچنین به نقل از این نشریه قرار است شرکت google طی قرارداری سه میلیارد دلاری که از آن به عنوان بزرگترین رویداد اینترنتی تمام دوران نام برده می‌شود مالکیت این سایت را از آن خود کند. و اما آدرس اینترنتی طرح بزرگ سبزه‌میدان: WWW.Omran-Eftetah-Besham.com

منبع : مردنمکی

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close