استان زنجانزنجان

طرح سبزه‌میدان چگونه تهیه شد و چه ویژگی‌هایی دارد؟

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر زنجان طی یادداشتی در مورد چگونگی تهیه طرح سبزه‌میدان نوشت؛ طرح سبزه میدان چگونه تهیه شد؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ ویژگی‌های یک میدان شهری چیست و کارکرد آن کدام است؟

کلیات طرح سبزه میدان در صحن شورا مصوب و مقرر شده است پس از جلسه کارشناسی هفته آینده با حضور دانشگاهیان، متخصصان و مدیران و نماینده برخی از اصناف و بازاریان نهایی شده و نقشه‌های اجرایی تهیه گردد.

بلافاصله پس از تصویب طرح در صحن شورا، با انتشار تصاویر سه بعدی طرح در فضای مجازی عموم مردم در جریان طرح قرار داده شد.

چون اعتقاد دارم کمترین حق مردم شفافیت مسؤولان و اطلاع رسانی به موقع برای آنهاست. مخصوصا طرح‌های مهم شهری نباید در پستو تهیه و به دور از چشم مردم مصوب شود؛ به همین دلیل در بازنگری طرح نظر اساتید دانشگاه، کارشناسان و متخصصین  استان و نماینده برخی اصناف و سازمان‌های مردم نهاد و مدیران شهری و استانی مرتبط در جلسه ۲۹ فروردین سال ۹۷ اخذ شد(تعداد حاضرین جلسه ۳۷ نفر بود).

 بنا به گفته معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی وقتی اقدامات انجام شده و طرح بازنگری شده سبزه‌میدان به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور که عالی‌ترین نهاد شهرسازی و معماری کشور است ارسال شد استقبال زیادی از آن شد و دبیرخانه شورا مستندات لازم اخذ کرد تا به عنوان یک تجربه موفقِ مدیریتی – شهرسازی به سایر استان‌ها معرفی شود.

بدون تردید هر طرحی مخالفان و موافقانی دارد؛ طرح بهترین معماران دنیا هم نقد می‌شود و گریزی از آن نیست؛ نکته مهم در طرح‌های عمده شهری این است که هر نوع تصمیم‌گیری بایستی با در نظر گرفتن شرایط موجود، داشته‌ها و واقعیت‌های جامعه صورت گیرد.

تعریف یک طرح رویایی با هزینه اجرای چند هزار میلیاردی وقتی می‌دانیم که اجرا نمی‌شود چه سودی دارد؟

آیا جز این خواهد بود که محل پروژه سالیان سال بلاتکلیف و به صورت زمین رها شده باقی خواهد می‌ماند؟ مردم این را نمی‌خواهند که همه داشته‌های شهرداری پای سبزه‌میدان ریخته شود و بقیه شهر تعطیل شود؛ خواسته شهروندان این است که طرحی قابل دفاع و قابل اجرا برای سبزه‌میدان در نظر گرفته شود.

باید احساسات و رویاپردازی کنار گذاشته شود و بر اساس عقل و منطق صحیح تصمیم گیری گردد. مردم انتظار دارند در کمترین زمان مرکز شهر سامان یابد. من به عنوان یک مسؤول و شهروند شرم می‌کنم وقتی گردشگران و مهمانان از میان خرابه‌های سبزه‌میدان عبور می‌کنند تا به دیدن مردان نمکی بروند.

این تصویر ذهنی از مرکز شهر که در ذهن گردشگران حک می‌شود؛ برای من بسیار آزار دهنده است.

از اینها که بگذریم می‌رسیم به اصل مطلب و پاسخ پرسشی که به عنوان تیتر این یادداشت انتخاب شده است.

یک میدان شهری متشکل از سه جزء است: ۱- کف  ۲- بدنه  ۳- یک یا چند عنصر شاخص

کف: فضای وسیع باز با کمترین عارضه سطحی است که با کف سازی ساده و زیبا مفرش شده است.

بدنه: جداره‌ای است منظم، که بوسیله ساختمان‌ها با خط آسمان تقریبا یکسان کف میدان را محاصره می‌کند

عنصر یا عناصر شاخص: می‌تواند یک یا چند ساختمان تاریخی و با ارزش‌های معماری و هنری و یا یک المان زیبا و هویت‌مند باشد.

در برخی میدان‌های معروف دنیا بدنه را همان عناصر شاخص با ارزش می‌سازد؛ یعنی یک فضای باز با جداره‌هایی متشکل از بناهای تاریخی با ارزش؛ مثل میدان “پلازا مایور” شهر مادرید و میدان “سن مارکو” شهر ونیز؛ فضای باز وسیع، سادگی و وجود عناصر و بناهای با ارزش تاریخی از ویژگی‌های یک میدان شهری است.

اما کارکرد یک میدان شهری چیست؟ فلسفه وجودی میدان فراهم کردن شرایط تجمع شهروندان است و دقیقا به همین دلیل باید به صورت فضای باز شهری باشد.

میدان شهری باید شتاب حرکت را بگیرد و شرایط سکون و کم‌تحرکی را ایجاد کند؛ میدان شهری باید امکان نشستن، ایستادن، نظاره کردن، راه رفتن و تماشا کردن، صحبت کردن و… را فراهم کند.

همچنین میدان باید بتواند تمام نیازهای زیستی شهروندان در مدت زمان حضور  آنها در آن فضا را برآورده سازد.

میدان شهری شهر عزیزمان زنجان هم باید واجد چنین ویژگی‌هایی باشد؛ کف میدان به صورت یک فضای باز شهری با ایجاد سایه برای در امان ماندن از تابش تیز آفتاب در تابستان و فضای بی‌سایه برای استفاده موهبت آفتاب در زمستان! عناصر شاخص و باارزش ما در سبزه میدان خانه‌های تاریخی ذوالفقاری و عمارت دارایی است.

بدنه میدان نمی‌تواند همزمان با طرح شکل گیرد و باید ضوابط مشخص معماری و شهرسازی برای آن تعریف کرد تا مالکین خود مطابق طرح اقدام به ساخت و ساز کنند؛ کاری که اکنون مدرسه واقع در ضلع شمالی سبزه‌میدان در حال انجام است و بخشی از بدنه خواهد بود.

در مورد موضوع طرح سبزه میدان بایستی مفصل با مردم صحبت کرد و بطور کامل شرایط را برای آنها تشریح کرد؛ امیدوارم شرایطی فراهم شود تا در صدا و سیما بطور مفصل با مردم در این رابطه صحبت کرد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close