طرح معابر؛ کوچه‌ها و خیابان‌ها در زنجان برداشته می‌شود/ خروج مردم از بلاتکلیفی و رونق بازار خرید و فروش مسکن

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان گفت: از این پس طرح معابر و کوچه‌ها برداشته شده و آن طرح‌هایی که در طول پنج سال اجرایی می‌شود؛ باقی می‌ماند.

عباس راشاد امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که امروزه شهرداری و البته شهروندان با آن مواجه هستند؛ قرار گرفتن منازل مسکونی و یا مغازه‌ها در طرح است.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه بحث اصلاح وضعیت موجود در کمیسیون عمران و شهرسازی تصویب شده است و در جلسه علنی نیز رای آورده است؛ اضافه کرد: بر همین اساس ما بسیاری از طرح‌هایی که در پلاک‌های مردم در معابر و کوچه‌ها و خیابان‌ها است را برمی‌داریم و فقط  آن طرح‌هایی که در پنج سال قابلیت اجرایی دارد؛ باقی می‌ماند.

وی با اشاره به مزایای اجرای این طرح گفت: امروز اینگونه است که وقتی کسی می‌خواهد خانه خود را بازسازی کند می‌گویند؛ در طرح است؛ در حالی که بخشی از معابر متعلق به هویت تاریخی شهر است و نباید به هم بریزد.

راشاد با اشاره به اینکه همین مبحث برداشتن طرح نزدیک ۴۰ مورد است که در کمیسیون مربوط بررسی خواهد شد؛ گفت: با این کار هم هزینه از دوش شهرداری برداشته شده و هم مردم می‌توانند به نوسازی منازل خود اقدام کنند؛ در صورتی که با شرایط موجود حتی وقتی منزلی فرو بریزد؛ حتی مالک هم مجاز به بازسازی آن نیست.

*اجرای طرح حداقل ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه اجرای همه این طرح‎ها از سوی شهرداری بین ۶ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد؛ اضافه کرد: با اجرای طرح جدید نیازی به این حجم عظیم از اعتبار نیست.

راشاد با اشاره به اینکه امروز یکی از موضوعات مهم و مورد تاکید در شورای شهر حفظ هویت محلات است از همین رو طرح مذکور اجرایی می‌شود؛ گفت: این ذهنیت که حتما باید همه کوچه‌ها ماشین‌رو باشد؛ باید اصلاح شود.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان ادامه داد: در واقع همین کوچه‌ها هم بخشی از هویت شهر هستند؛ از همین رو ما به دنبال از بین بردن شکل و شمایل شهر نیستیم؛ بلکه به جای آن تمهیدات لازم برای امدادرسانی در این کوچه‌ها را نیز اندیشیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح جدید به خرید و فروش و رونق بازار مسکن نیز کمک خواهد کرد؛ گفت: از طرفی با این طرح مردم می‌توانند نسبت به بازسازی منازل خود اقدام کنند.

راشاد همچنین به بحث هویت‌بخشی به محلات شهر زنجان نیز اشاره کرد و گفت: بر این اساس هر یک از محلات با یک ویژگی خاص و منحصر به فرد برای شهروندان قابل شناسایی خواهد بود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن