آخرین اخبارابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشان

طعم تلخ گرانی گوشت قرمز برکام دهک‌های پایین/ جای خالی گوشت قرمز در سبد غذایی مردم زنجان

نوسانات قیمت برخی اقلام به ویژه کالاهای پرمصرف در زنجان به وفور قابل مشاهده است و این نواسانات در عرضه گوشت قرمز خود را بیشتر نشان می‌دهد.

افزایش قیمت گوشت با ترفند‌های مختلف توسط برخی از قصابان در زنجان صدای مردم را درآورده و نیز براساس گفته‌های مسئولان استان افزایش قیمت گوشت گوسفندی در زنجان بالاتر از سایر استانها است.

در چندسال اخیر گرانی گوشت قرمز باعث شده دهک‌های پایین جامعه در تامین این محصول با مشکل مواجه شوند در حال حاضر قیمت‌ گوشت قرمز گوسفندی در زنجان حتی به بالاتر از میانگین کشوری فراتر رفته است.

با وجود اینکه افزایش قیمت گوشت در زنجان بالاتر از میانگین کشوری عرضه می‌شود و مسئولان مربوطه در این مورد افزایش خودسرانه قیمت‌ گوشت در بازار را مطرح می‌کنند.

ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت و معدن استان زنجان در جلسه ستاد تنظیم بازار قیمت عرضه گوشت قرمز گوسفندی را بالاتر از قیمت مصوب عنوان کرد و گفت: چون سه سال است که قیمت داده نشده از همین رو واحدها به قیمت دلخواه خود فروش دارند.

وی به نیاز واردات گوشت قرمز به استان زنجان اشاره کرد و معتقد است علت این نیاز به دلیل خارج شدن گوشت قرمز تولید شده از استان زنجان بوده است.

رئیس سازمان صنعت و معدن استان زنجان با اشاره به اینکه میانگین قیمت گوشت غیرمصوب در استان زنجان بالا است گفت: قیمت مصوب گوشت در استان زنجان نسبت به سایر استان‌ها کمتر است.

با افزایش ناگهانی و افسارگسیخته قیمت گوشت قرمز در زنجان مصرف این محصول در زنجان به دلیل عدم تونایی اقشار کم درآمد جامعه کاهش یافته است.

*واردات بدون مشکل گوشت قرمز به استان زنجان

عبدالله جعفری رئیس ستاد تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان زنجان در مورد کمبود گوشت قرمز به ویژه گوشت گوسفندی در زنجان بیان کرد: علت کمبود گوشت قرمز به دلیل خروج دام‌های زنده از استان زنجان است.

وی راه جبران کمبود گوشت گوسفندی را واردات عنوان کرد و افزود: اولین محموله گوشت گوسفندی از استرالیا هفته گذشته به استان زنجان وارد شده است.

جعفری با اشاره به واردات گوشت گرم گوسفندی از کشورهای آسیای میانه افزود: از ابتدای امسال این واردات انجام شده و تامین نیاز گوشت قرمز گوسفندی استان از طریق واردات هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی بیان کرد: از واردات گوشت انجام می‌شود ولی استقبال به آن صورت که انتظار هست انجام نمی‌شود.

رئیس ستاد تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه نرخ مصوب گوشت قرمزی که از استرالیا وارد می‌شود برای مصرف کننده ۳۴ هزار تومان بوده است افزود: نرخ گوشت وارداتی از کشورهای آسیای میانه نیز ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

*رکود در بازار گوشت قرمز

یکی از عرضه کنندگان گوشت در بازار زنجان از رکود بازار گوشت در زنجان خبرداد و گفت: وضعیت فروش بازار نسبت به چند سال گذشته نامطلوب است.

وی با بیان اینکه یکی از علت کاهش فروش می‌تواند عدم توانایی خرید مردم باشد گفت: بازار گوشت قرمز در حال حاضر در زنجان مناسب نیست.

این فروشنده گوشت قرمز در زنجان با بیان اینکه به دلیل کمبود نظارت‌ها برخی از عرضه‌کنندگان گوشت را با قیمت دلخواه عرضه می‌کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر گوشت قرمز در اکثر قصابی‌ها با قیمت‌های مختلف عرضه می‌شود.

وی از وجود سودجویان و سوء استفاده کننده از نوسانات قیمت بازار گوشت خبرداد و افزود: برخی از عرضه کنندگان از این وضعیت سوء استفاده کرده و گوشت را با قیمت بالاتر عرضه می‌کنند.

یکی دیگر از عرضه کنندگان گوشت در زنجان با اشاره به قیمت گوشت قرمز گفت: در حال حاضر گوشت خالص گوسفندی کیلویی ۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

وی افزود: قیمت‌ها در بازار کمی نوسان دارد و به دلیل عدم رعایت برخی‌ از عرضه کنندگان با قیمت‌های مختلف عرضه می‌شود.

*گرانی گوشت و عدم توجه مسئولان

یکی از شهروند زنجانی در مورد قیمت گوشت قرمز می‌گوید: جزو اقشار متوسط به پایین جامعه هستم و در حال حاضر واقعا توان خرید ماهانه گوشت را ندارم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت گرانی جامعه اصلا با دستمزد‌ها متناسب نیست گفت: درآمد من در ماه به طور میانگین یک میلیون تومان است ولی با وضعیت امروز اقتصادی از خیلی چیزا در زندگی محروم هستیم که گوشت قرمز نیز جزو آنها است.

یکی دیگر از شهروندان گرانی گوشت را عدم توجه مسئولان و نظارت بر بازار عنوان کرد و افزود: اگر واقعا نظارت وجود داشت چرا گوشت با قیمت‌های متفاوت در قصابی‌ها عرضه می‌شود.

چند سالی است که گوشت قرمز جزو اقلام پرهزینه‌ در سبد غذایی خانوارها محسوب می‌شود و به همین خاطر مصرف آن در خانواده‌های غنی و مرفه با خانواده‌های کم درآمد، تفاوت چشمگیری دارد و از این رو دولت‌مردان برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای را باید برای تأمین آن تدارک ببینند.

واقعیت این است که میانگین قیمت سالانه گوشت باید به گونه‌ای باشد که خانواده‌های در کم درآمد جامعه و با حداقل دریافت دستمزد هم بتوانند جزو سبد غذایی خودشان قرار دهند، اما متأسفانه در حال حاضر به نظر می‌رسد به این تقاضای عمومی پاسخ داده نمی‌شود.

بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close