طلسم پروژه سبزه میدان زنجان باز هم شکسته نشد / برگزاری مناقصه سبزه‌میدان برای بار سوم + عکس

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7476

مناقصه پروژه سبزه میدان زنجان در ایستگاه بازرسی

معاون امور عمرانی استاندار زنجان گفت: اشکالاتی در فرآیند مناقصه پروژه سبزه میدان وجود داشت که پس از ابطال آن شهرداری زنجان مناقصه را برای پیشبرد بهتر پروژه در مدت کوتاهی تجدید خواهد کرد.

مهرداد سلطانی  افزود: ابهاماتی به لحاظ فرآیند مناقصه پروژه سبزه میدان وجود داشت و نهادهای نظارتی نیز نسبت به این موضوع اشکالاتی را وارد کردند که بر همین اساس جلسه ای با حضور استاندار زنجان برگزار شد.
وی اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد نسبت به تعیین تکلیف نهایی مناقصه اقدام شود تا خللی در اجرای پروژه بوجود نیاید که با توجه به ایرادهای وارده، مناقصه دوباره تجدید خواهد شد.

بیشتر بخوانید :

آیا بالاخره پروژه ۳۰ ساله سبزه میدان زنجان به سرانجام می رسد؟ + ناگفته ها

چرا مرکز شهر زنجان ۴ سال معطل ماند؟/ استاندار سابق باید پاسخگوی بلاتکلیفی طرح سبزه میدان باشد

اما و اگرهای پروژه سبزه میدان ، از کمبود اعتبار تا گودال ۲۰۰۰ متری!

این مسئول در پاسخ به علل مشکل و تاخیر در اجرای پروژه سبزه میدان زنجان نیز گفت: این پروژه مشکلاتی از قبیل خود طرح، محدوده طرح تملکات و بحث های مدیریتی داشته است.
سلطانی افزود: معضل اساسی این طرح رویکرد و راهبرد پیاده کردن آن طی سال های متمادی بوده است چرا که عده ای پروژه سبزه میدان شهر زنجان را اَبَر پروژه قلمداد می کردند که تمام مسایل آن باید مد نظر قرار می گرفت و برخی ها آن را مجموعه تفریحی، فرهنگی، اداری و برخی دیگر آن را در مقیاس بزرگ می نگریستند.
وی اضافه کرد: هر مدیریتی به این پروژه دیدگاه خود را اعمال کرده و همین مساله موجب شده است گره این پروژه باز نشود.
معاون امور عمرانی استاندار زنجان ادامه داد: تغییرات مدیریتی بزرگترین آسیب را به روند اجرای این پروژه وارد کرده است، به دلیل آنکه هر مدیری تا خواسته به نتیجه نهایی در این موضوع برسد تغییر مدیریتی در سطح مدیریت شهری، شورای شهر و حتی مدیریت استان رخ داده و این مسائل موجب شده پروژه با چالش مواجه شود و تصمیم قطعی در این خصوص اتخاذ نشود.
وی اظهار داشت: علاوه بر آن بروز مشکلات اقتصادی کشور نیز اتفاقاتی را در اجرای این پروژه رقم زد به عنوان مثال بار قبل این پروژه در مرحله اجر قرار گرفته بود که سرمایه گذار در سطح ملی این طرح، به دلیل مشکلات مالی کنار کشید و پس از آن روند پروژه تغییر کرد.
سلطانی خاطرنشان کرد: در مجموع تغییرات مدیریت شهری، ایجاد تغییرات در خود طرح، راهبردهای مدیران در این خصوص و از طرفی عمر کوتاه مدیریت شهری عامل دیگر در بروز مشکلات برای اجرای این پروژه است.
پیش از این با برگزاری جلسه مناقصه طرح سبزه میدان، نایب رئیس شورای اسلامی شهر زنجان گفته بود: عملیات اجرایی این طرح با انتخاب پیمانکار تعیین تکلیف شد که طبق برنامه ریزی ها در کمتر از ۳۰ ماه به بهره برداری می رسد.
سجاد خدایی اظهار کرده بود: انجام تشریفات قانونی و برگزاری مناقصه تک مرحله ای ۲ شرکت از پنج شرکت کننده در مناقصه، بنام های ` ندای علم و صنعت` و `اکسین صنعت` حائز شرایط تشخیص داده شدند که در نهایت با توجه به ارائه قیمت های پیشنهادی شرکت اکسین صنعت با پیشنهاد رقم ۱۰۷ میلیارد تومانی برنده مناقصه و بعنوان مجری پروژه سبزه میدان شناخته شد.

فراخوان جدید مناقصه سبزه میدان پایان خرداد ماه یا ۸ ماه بعد/ ایرادات سازمان بازرسی را در مناقصه جدید لحاظ می‌کنیم

شهردار زنجان با اشاره به آخرین وضعیت پروژه سبزه میدان گفت: اگر ما به این نتیجه برسیم که به روش ‏EPC‏ این پروژه را اجرا خواهیم کرد، نهایتا تا پایان ‏خرداد ماه فراخوان می‌دهیم اما در غیر اینصورت هشت ماه زمان خواهد برد.

مسیح‌اله معصومی با اشاره به موضوع مناقصه پروژه سبزه میدان اظهار کرد: ما به فراخور زمانی و براساس پیشنهادات سازمان بازرسی این اختیار را داریم که در شرایط اسناد پیمان آگهی مرحله سوم تغییراتی را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه در آگهی مرحله سوم نیز مشخص خواهیم کرد که شرکت کنندگان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند، ابراز کرد: پیشنهاد سازمان بازرسی و حساسیت‌هایش روی بحث EPC بود، پروژه EPC پروژه‌ای است که طرح و اجرا با همدیگر انجام می‌شود.

شهردار زنجان بیان کرد: قراردادها و پیمان‌های ما به دو نوع می‌تواند، اجرایی شود. در نوع نخست شهرداری نقشه‌های کامل اجرایی را با جزئیات تهیه کرده و بعد به سراغ پیمانکار برود و در روش دوم خود پیمانکار هم توانایی مشاوره و طراحی را داشته باشد و هم توان اجرایی را که ما در این خصوص نوع دوم را پیشنها دادیم یعنی به جای صرف وقت هشت ماهه این موضوع را به پیمانکاری بدهیم که خودش با ملحق شدن با یک مشاور مسئولیت تکمیل طراحی و تهیه نقشه‌های فاز دو را مشترکا انجام دهد.

وی با بیان اینکه سازمان بازرسی روی این موضوع و رتبه‌هایی که انتخاب کردیم، نقطه نظراتی دارد خاطرنشان کرد: به خاطر اینکه این پروژه چندین بار کلنگ زنی شده و پیمانکار انتخاب شده است اما منجر به شکست شده بود، ما این سری عمدا شرکتهایی را مجاز به شرکت دانستیم که دارای رزومه قوی و دارای رتبه یک باشند تا هم به لحاظ توان اجرا و توان مالی و قدرت طراحی شرکتهای قوی باشند.

معصومی با اشاره به اینکه سخت‌گیری ما به خاطر انتخاب پیمانکاران قوی بود، ادامه داد: سازمان بازرسی به این مورد نیز ورود کرده و نظرش این است که با این کار معامله محدود می‌شود و تعداد شرکت کننده‌ها را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه هنوز به جمع‌بندی جدیدی بعد از اعلام تجدید مناقصه نرسیده‌ایم، گفت: ما در اسرع وقت اسناد مناقصه را بازنگری خواهیم کرد و سعی می‌کنیم ایرادات سازمان بازرسی را در مناقصه جدید لحاظ کنیم.

شهردار زنجان با اشاره به اینکه ما براساس نقطه نظرات سازمان بازرسی فراخوان خواهیم داد، اظهار کرد: اگر ما به این نتیجه برسیم که به روش EPC این پروژه را اجرا خواهیم کرد، نهایتا تا پایان خرداد ماه فراخوان خواهیم داد اما اگر قرار باشد نقشه‌های فاز دو و جزئیات آماده شده و بعد به سراغ پیمانکار برویم، حداقل هشت ماه زمان خواهد برد.

وی تصریح کرد: تلاش ما این است که پروژه سبزه میدان را به همان روش EPC اجرا کنیم.

کار ساخت سبزه‌میدان یک سال عقب افتاد

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان نیز در این باره گفت:  مناقصه طرح سبزه‌میدان به روش EPC برگزار شد و شرکت «اوکسین صنعت» برنده آن شد، اما ایراد بازرسی که اتفاقا در چارچوب قانون بوده و وارد هم بود، این بود که شرکت برنده مناقصه جزو شرکت‌های EPC نیست.
اسماعیل دویران با توضیح اینکه بازرسی از دریچه قانونی وارد شده است، تصریح کرد: ایراد بازرسی وارد بوده و آنها موارد قانونی را طی کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم دوباره با روش EPC ادامه دهیم، هیچ کدام از شرکت‌هایی که این بار در مناقصه شرکت کرده بودند، نخواهند توانست در مناقصه شرکت کنند، گفت: علت این است که از این نوع شرکت‌ها فقط ۱۷ مورد داریم که از این تعداد طبق شرایط فقط دو شرکت می‌توانند در مناقصه سبزه‌میدان شرکت کنند.
وی افزود: بازرسی نیز طبق قانون می‌گوید در روش EPC باید رتبه شرکت EPC داشته باشد که البته ما به دنبال این هستیم که در فراخوان بعدی این اتفاق رخ ندهد.
وی با اشاره به اینکه این ایراد و یا مورد قانونی صرفا مربوط به طرح سبزه‌میدان نبوده و در همه پروژه‌ها باید این بند رعایت شود، تصریح کرد: در عین حال پس از اعلام نظر بازرسی ما به دنبال رفع این ایراد هستیم.
وی با بیان اینکه یا باید در این بازه زمانی مناقصه به شکل EPC برگزار شود و یا باید این روش را کنار بگذاریم نقشه‌های طرح را آماده کنیم و سپس مناقصه را برگزار کنیم که این امر یک سال زمان نیاز دارد، گفت: در صورتی که بخواهیم نقشه طرح را آماده کنیم علنا ساخت پروژه به سال آینده موکول خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه زمانبر بودن پروژه موجب تحمیل هزینه بیشتری به شهرداری خواهد شد یا خیر نیز گفت: قطعا همینطور است چون قیمت امروز و دیروز یکسان نیست و قطعا اگر یک سال دیگر برای تهیه نقشه صبر کنیم یا حتی مناقصه را دوباره برگزار کنیم، مبلغ تغییر خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه در عین حال اعضای شورا و مدیریت شهرداری به دنبال پیدا کردن روش‌های دیگری هستند تا هرچه سریعتر پروژه آغاز شود، اضافه کرد: اجرای پروژه از مطالبات مردمی است از همین رو ما نیز تلاش داریم هرچه زودتر آغاز شود.

اختصاص ۲۰ میلیارد اعتبار بازآفرینی به سبزه‌میدان

استاندار زنجان نیز در همین باره از اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل ستاد بازآفرینی شهری به ساخت پروژه سبزه‌میدان خبر داد و گفت: این پروژه یکی از اولویت‌های استان است و در تلاش برای اجرای هرچه سریعتر آن هستیم.
فتح‌الله حقیقی همچنین درباره اعتراضات وارده به این طرح نیز گفت: دستور ما این بوده است که ایرادات برطرف شود تا پروژه هرچه سریعتر آغاز شود.
امروز اما با شرایط به وجود آمده مشخص نیست پروژه‌ای که قرار بود با ۱۰۷ میلیارد تومان ساخته شود با چه مبلغی اجرایی خواهد شد.
جدا از مبلغی که برای سبزه‌میدان صرف می‌شود، زمان ساخت پروژه است که پس از گذشت ۳۰ سال مشخص نیست چه آینده‌ای در انتظار سبزه‌میدان است؟ چرا که هر بار پس از کلنگ‌زنی و حتی برگزاری مناقصه عملیات ساخت متوقف شده و چاله سبزه‌میدان گودتر و گودتر شده است، چاله‌ای که این روزها مردم و حتی برخی از مسؤولان از آن به عنوان زخمی در قلب شهر یاد می‌کنند.

پی نوشت: « EPC» در واقع سرنام این واژگان است: Engineering/procurement/construction که به سادگی می‌توان آنرا به مهندسی، تامین کالا و ساخت و اجرا تعبیر کرد.

در چنین پروژه‌هایی تمام فعالیت‌های لازم برای اجرای پروژه از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت نهایی بر عهده یک پیمانکار گذاشته می‌شود.

در پروژه‌های « EPC» باید در ابتدای کار مطالعات اولیه پروژه و یا Feasibility Study  همراه با طراحی محتوایی (مفهومی ) Conceptual Design  انجام شده باشد، در غیر این صورت ارائه قیمت در فرصت محدود برگزاری مناقصه میسر نمی‌شود.

در کشور ما فقدان پیمانکارانی که بتوانند در این روش کار کنند از جمله مشکلات اساسی محسوب می‌شود چرا که شرکت‌هایی که در عین برخورداری از توان مالی مناسب در سه زمینه متفاوت مهندسی ( E )، تدارکات ( P )، و اجرا (C)  دارای تجربه کافی باشند انگشت شمار هستند.

واکنش حمید رضا حمیدی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر زنجان به لغو مناقصه سبزه میدان زنجان

خبر لغو مناقصه سبزه میدان و به تاخیر افتادن اجرای پروژه خاطر همه شهروندان را مکدر و آنها نگران از عدم اجرای پروژه ساخته است.
از آنجائیکه اینجانب اعتقاد دارم همه موارد باید بدون محدودیت با مردم در میان گذاشته شود علت این موضوع را بطور مشروح بیان می کنم.

اداره کل محترم بازرسی چند ایراد را به مناقصه وارد می داند:

ایراد اول: بازرسی معتقد است چون قرار است پروژه بصورت EPC اجرا شود پس باید از شرکت های پیمانکارصلاحیت دار EPC استفاده شود یا پروژه از حالت EPC به حالت عادی تغییر یابد.

ایراد دوم بازرسی این است که چون در پروژه قرار است بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد از اعتبار دولتی استفاده شود پس معامله تابع ضوابط معاملات دولتی است نه معاملات شهرداری. اگر ضوابط معاملات دولتی حاکم باشد شهرداری نباید شرط دارا بودن پایه یک پیمانکاری را در مناقصه اعلام می کرد و با توجه به مبلغ معامله پیمانکاران رتبه دو نیز می توانستند شرکت کنند و باید پاکت آن ها نیز بازگشایی می شد. همچنین در حالت معامله دولتی برای کشف واقعی قیمت دامنه تغییرات قیمت مد نظر است نه قیمت عادله که در حالت معاملات شهرداری است.
قیمت عادله: یعنی اینکه کارفرما برای کشف قیمت واقعی با استفاده از فهرست بهای اقلام و خدمات، هزینه واقعی اجرای پروژه را کشف می کند و هر پیمانکاری بالاتر یا پایین تر از آن قیمت دهد از مناقصه خارج می شود.
دامنه تغییرات: میانگین قیمت داده شده از ۵ شرکت به عنوان قیمت واقعی قلمداد و قیمت های خارج از آن دامنه از مناقصه خارج می شود.

موضوع دیگری که بصورت غیر رسمی مطرح است و شاید مسئله در اصل همین باشد این است که چرا پروژه به شرکت جهاد نصر زنجان که مبلغ ۵۸ میلیارد را درخواست کرده داده نمی شود و شرکتی که ۱۰۷ میلیارد درخواست کرده برنده شده است؟
ایرادات بازرسی محترم مستند به قانون بوده و جنبه پیشگیری دارد و جای تقدیر است.

اما در پاسخ به ایرادات اشاره شده موارد زیر را به استحضار می رسانم:

پاسخ به ابهام اول: به دو دلیل ما می خواهیم اجرای پروژه حتما بصورت EPC باشد: اولاً در پروژه های EPC منعطف است و امکان تغییر در طرح و مصالح در حین اجرا وجود دارد. با توجه به اینکه پروژه سبزه میدان یک پروژه مهم، خاص، ظریف و هنری است لازم خواهد بود در طول اجرای پروژه تغییراتی را از جنبه های مختلف برای افزایش کیفیت و زیبایی صورت داد.
دوماً اگر پروژه EPC نباشد، ابتدا باید تمامی نقشه های اجرایی تهیه شود سپس اجرا شروع شود. تهیه تمامی نقشه ها حدود یکسال زمان می برد. با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور و افزایش روزانه قیمت ها تاخیر در شروع پروژه ممکن است هزینه اجرا را تا ۲ الی ۳ برابر افزایش دهد ضمن اینکه وقت زیادی وجود ندارد و ۴۰ سال است مردم منتظر اجرای پروژه هستند.
مسئله دیگر این است که در کل کشور ۱۵ شرکت پیمانکار EPC وجود دارد که اغلب آن ها رتبه ابنیه ندارند. آن هایی که رتبه ابنیه دارند یا اعتبارشان منقضی شده یا ظرفیت خالی ندارند. لازم به ذکر است جهاد نصر زنجان با وجود اینکه صلاحیت EPC ندارد پل گلشهر را بصورت EPC اجرا می کند و بازرسی محترم با این موضوع موافقت کرده است. این حالت در همه شهرهای کشور بنا به دلایلی که در ادامه خواهم گفت مرسوم است.

پاسخ به ابهام دوم: از نظرشهرداری و شورای شهر چون هنوز موافقت نامه ای بین دولت و شهرداری امضا نشده نمی توان معامله را دولتی تلقی کرد. چون معمولاً نمی توان روی کمک های دولتی حساب باز کرد. پس از نظر ما معامله تابع ضوابط معاملات شهرداری هاست. بنابر این عدم بازگشایی پاکات شرکت جهاد نصر زنجان و اصفهان به دلیل اینکه پایه دو‌ هستند از نظر ما درست بوده است.

پروژه سبزه میدان زنجان در گذر تاریخ
پروژه سبزه میدان زنجان در گذر تاریخ

«شرکت جهاد نصر اصفهان رسماً و شرکت جهاد نصر زنجان غیر رسمی از شهرداری شکایت کرده اند و یکی از علت های ورود بازرسی به موضوع همین شکایت هاست.
بی تردید شهروندان خاطره پل سید الشهدا که ۱۰ سال اجرای آن طول کشید و پروژه ۱۲ میلیاردی با ۵۴ میلیارد به اتمام رسید را فراموش نکرده اند. مجری این پروژه جهاد نصر اصفهان بود. بنده به عنوان نماینده مردم و مسئولین دیگر استانی نباید اجازه فعالیت به شرکتی بدهیم که در حق این شهر و مردم این شهر خیانت کرده است».

تاکید ما بر رتبه یک بودن پیمانکار پروژه،کاهش ریسک توقف پروژه در بین راه و اجرای با کیفیت طرح است.

پاسخ به ابهام سوم: بر اساس شنیده ها شرکت جهاد نصر زنجان قیمت ۵۸ میلیارد را برای اجرای پروژه در خواست کرده است. این در حالی است که طبق برآورد شرکت طراح پروژه، بر اساس فهرست بهای نیمه اول سال ۹۷ هزینه اجرای پروژه ۶۱ میلیارد تومان است. اکنون در نیمه اول سال ۹۸ هستیم و قیمت اقلام حداقل دو برابر شده است.

سئوال این است چطور شرکت جهاد نصر می خواهد پایین تر از نرخ معمول پروژه را اجرا کند؟ و ۶۰ میلیارد از جیب خود برای پروژه هزینه کند؟ کدام عقل سلیم این را می پذیرد؟؟ همین شرکت جهاد نصر در حال احداث پل گلشهر است. قرار داد ما با این شرکت ۲۴ میلیارد است

اکنون این شرکت با این استدلال که قیمت ها بالا رفته است، درخواست ۳۸ میلیارد [که پروژه پل گلشهر را در دست اجرا دارد] را از شهرداری دارد!! چطور این شرکت در طول یک سال ۱۴ میلیارد برای یک پل مبلغ اضافه درخواست می کند اما حاضر است سبزه میدان را نصف مبلغ واقعی احداث کند؟!

مشخص است در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. توقف پروژه، درخواست تعدیل قیمت و نهایتا پروژه با ۳۰۰ میلیارد به اتمام خواهد رسید.

اگر جهاد نصر زنجان تعهد محضری بدهد که با ۵۸ میلیارد پروژه را به اتمام می رساند ما حاضریم با ترک تشریفات پروژه را به این شرکت واگذار نماییم. بسم الله…

علی ایحال مناقصه منتفی شده و برگزاری مجدد آن منجر به فوت زمان خواهد شد و هزینه اجرا را چند ده میلیارد بالا خواهد برد. با این شرایط به احتمالا پروژه در بین راه به تغییر مدیریت شهرداری و شورا برخورد می کند. در این صورت احتمال توقف یا کند شدن اجرای پروژه وجود خواهد داشت.
ای کاش با تدبیر بیشتری عمل می شد.
با همه اینها ما مصمم هستیم پروژه سبزه میدان در اسرع وقت شروع شود و آماده برگزاری مجدد مناقصه هستیم. ولی ای کاش بیشتر حمایت می شدیم.

من در پروژه سبزه میدان انتظار حمایت بیشتری از طرف استاندار محترم، امام جمعه محترم ، بازرسی محترم و سایر عزیزان داشتم…

برچسب ها
مشاهده بیشتر

1 thought on “طلسم پروژه سبزه میدان زنجان باز هم شکسته نشد / برگزاری مناقصه سبزه‌میدان برای بار سوم + عکس”

  1. ایا این همه خودزنی شورای شهر برای بدست اوردن اسپانسر انتخاباتی برای دور جدید شوراها نیست ؟که اصرار بر عدم تکرار مناقصه و تحویل مناقصه سبزه میدان به اوکسین صنعت می باشد
    دوم اینکه خود شهرداری با عدم پرداخت پول پیمانکار پل سید شهدا چقدر موجب تاخیر و افزایش هزینه ها ی ساخت گردیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close