آخرین اخبارابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشانویژه

عاقبت تلخ طرح بیمه سلامت

بیمه‌همگانی سلامت به‌سرنوشت یارانه‌های نقدی دچار شد/ حذف ۶ میلیون نفر بیمه‌شده از طرح تحول سلامت

«در حوزه سلامت توجه به بخش بیمه نیز لازم است. بیمه‌های ما اکنون وضع عجیبی دارند و برخی از دفترچه‌های بیمه مورد پذیرش مراکز درمانی قرار نمی‌گیرد. راه حل این مشکل این است که در گام اول باید پوشش بیمه عام شود و در گام بعدی بیمه‌ها بایستی اختیاری شود»؛ اینها وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در سال ۹۲ بود.

بیمه همگانی و اجباری پایه سلامت از مهمترین وعده‌های‌ دولت روحانی است که از جمله حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در برنامه پیشنهادی خود به مجلس نیز بر آن تاکید کرده بود. اجرای بیمه همگانی سلامت در عین حال یکی از تکالیف قانونی وزارت بهداشت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در موارد ۳۲ تا ۳۹ قانون برنامه پنجم توسعه  است که در آن بر شاخص عدالت در سلامت و کاهش سهم هزینه‎های مستقیم مردم به حداکثر معادل ۳۰ درصد هزینه‎های سلامت تاکید شده است.

وزیر بهداشت: دولت احساساتی شد و همه را بیمه کرد

اما چندی نگذشت که حسن قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت و در ارتباط با مشکلات این طرح اظهار کرد: اولین اشتباه این است که دولت احساساتی شده و گفت که همه مردم را بیمه می‌کنیم. در اینجا هم دارا و هم ندار بیمه شدند و این مثل یارانه نقدی شد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کسری بودجه در طرح تحول سلامت گفت: «پیشنهاد من این بود که چهار تا پنج دهک اول بیمه شوند. عدد مشخص شده ۵ میلیون نفر بود و منابع آن ۵۵۰ میلیار تومان پیش‌بینی شده بود… دوستان ۱۰ الی ۱۱ میلیون نفر را بیمه کردند و سرانه این بیمه برای کسی که ۳۰ سال سابقه قدمت دارد و با کسی که امروز دفترچه می‌گیرد؛ یکی بود و این بود که ما دچار کسری بودجه شدیم.»

روحانی: با افتخار می‌گوییم که همه ایرانیان تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند

اما رئیس جمهور نظر مخالفی در این‌باره داشت و در صحبت‌هایش مرتب از بیمه‌شدن همه ایرانیان سخن می‌گفت آن را یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم معرفی کرد. تا آنجا که جشن بیمه سلامت همگانی گرفتند و روحانی در صحبت‌هایش با اشاره به بیمه سلامت گفت: امروز می توانیم با افتخار اعلام کنیم که تمام مردم ایران تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفته اند و این کار بسیار بزرگ بخشی از اجرای عدالت است.

رییس جمهوری با بیان اینکه دو اقدام مهم باید در راستای تکمیل طرح تحول نظام سلامت انجام شود، گفت: یکی همگانی کردن بیمه بود که برای اجرای آن مشکلاتی از جمله نقص اطلاعاتی درباره تعداد افراد فاقد بیمه داشتیم، اما به هر حال طرح از ابتدای امسال آغاز شد و امروز اعلام کردند که تعداد دفترچه‌های صادر شده از ۸ میلیون نفر عبور کرده و در مجموع تا به حال ۹ میلیون نفر برای گرفتن دفترچه در سامانه ثبت نام کرده‌اند که احتمالاً رقم نهایی افرادی که دفترچه بیمه سلامت همگانی دریافت خواهند کرد در همین حدود باشد.

بیمه‌همگانی سلامت به‌سرنوشت یارانه‌های نقدی دچار شد/ حذف 6 میلیون نفر بیمه‌شده از طرح تحول سلامت
برپایی جشن بزرگ بیمه سلامت در سالن اجلاس سران با سخنرانی رئیس جمهور

روحانی با اشاره به اینکه امروز به نقطه‌ای رسیدیم که به جرأت می‌توانیم بگوییم، تمام ایرانیان صاحب دفترچه بیمه همگانی شده‌اند، دستیابی به این موفقیت را افتخاری برای ملت ایران و دولت به عنوان خادم مردم، دانست و اضافه کرد: علاوه بر طرح بیمه سلامت همگانی، باید کیفیت خدمات و کارایی این دفترچه‌ها را نیز ارتقاء دهیم و دیگر اینکه باید در عرصه ارتقاء شاخص‌های بهداشتی که مقدم بر درمان است، بیش از پیش تلاش کرده و فعال شویم.

رییس جمهوری اظهار داشت: برای ارتقاء شاخص‌های بهداشتی باید کار را از مدارس شروع کنیم و فرهنگ عمومی را در این زمینه تصحیح نموده و ارتقاء دهیم. همه رسانه‌ها و همه بخش‌هایی که می‌توانند به ارتقاء شاخص‌های بهداشتی در جامعه کمک کنند باید در این زمینه فعال شوند، بویژه آنکه بسیاری از دستورات دین مبین اسلام نیز علاوه بر جنبه‌های عبادی و دینی، جنبه بهداشتی نیز دارند.

وزیر بهداشت: ۱۱ میلیون نفر از اقشار محروم کشور بیمه شده‌اند

دیری نگذشت که وزیربهداشت نیز با رئیس جمهور همراه شد بارها از افتخار بیمه‌شدن یازده میلیون ایرانی در طرح تحول سلامت سخن گفت.

وی با بیان اینکه اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت دستاوردهای خوبی داشته است، گفت: تاکنون ۱۱ میلیون نفر از اقشار محروم کشور بیمه شده اند.

وزیر بهداشت با یادآوری اینکه تنها در مراکز درمانی کشور، حاشیه شهرها و به‌ویژه مناطق محروم، می‌توان عمق این تحول شگرف را دید و درک کرد، ادامه داد: بیمه همگانی که از آرزوهای دیرین مردم و مسئولان کشور بود؛ با اجرای این طرح تحقق یافت و طی دو سال گذشته بیش از ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند.

بیمه‌همگانی سلامت به‌سرنوشت یارانه‌های نقدی دچار شد/ حذف 6 میلیون نفر بیمه‌شده از طرح تحول سلامت

  تصریح وزیر بهداشت بر بیمه شدن ۱۱ میلیون نفر از اقشار محروم!!
بیمه‌همگانی سلامت به‌سرنوشت یارانه‌های نقدی دچار شد/ حذف 6 میلیون نفر بیمه‌شده از طرح تحول سلامت

 صدور ۱۰ میلیون دفترچه و افتخاری دیگر برای دولت یازدهم!
بیمه‌همگانی سلامت به‌سرنوشت یارانه‌های نقدی دچار شد/ حذف 6 میلیون نفر بیمه‌شده از طرح تحول سلامت

 بیمه ۱۱ میلیون حاشیه نشین در کشور
کارشکنی‌بیمه‌ها و عدم پرداخت معوقات بیمارستان‌ها

اما این روزها طرح بیمه همگانی سلامت با مشکلات مالی شدید رو‌به رو شده است؛ سازمان های بیمه‌گر دولتی می‌گویند توان پرداخت معوقات بیمارستان‌ها را ندارند و بیش از ۱۰ ماه است که به آنها بدهکارند.

البته وزیر بهداشت تمام این مشکلات را ناشی از کارشکنی بیمه ها میداند و ‌می‌گوید: بیمه ۱۰ هزار میلیارد تومان به ما بدهکار است و حدود ۱۲ ماه است که پول پزشکان، پرستاران، بیمارستان‌ها و… را نتوانسته اند بدهند. ۱۱ میلیون نفر در طرح تحول نظام سلامت، بیمه شدند که بیشتر آنها درآمدی کمتر از ۹۰۰ هزار تومان داشتند. در حال حاضر که این اقدام موثر انجام شده و کاملا در راستای اهداف انقلاب و نظرات رهبری است، چرا کم لطفی می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: در کجای دنیا تولیت و مسئولیت سلامت تکه پاره است؟ تا دیروز می‌گفتند قانون نداریم، حالا که قانون داریم چرا آن را اجرا نمی‌کنند؟ وقتی بیمه‌ها با وزارت بهداشت هماهنگ باشند بسیاری از این مشکلات وجود نخواهد داشت.

هاشمی با تاکید بر اینکه همه بیمه‌ها می توانند در خود تامین اجتماعی تجمیع شوند گفت: البته به یک شرط و آن اینکه این سازمان بنگاهداری نکند. در کجای دنیا سازمان تامین اجتماعی کشتی و هواپیما دارد، در کجای دنیا تامین اجتماعی هتل و میهمانسرا و کارخانه دارد؟ بیشتر سرمایه این سازمان الان در آن بخش متمرکز شده است .الان مردمی که حق بیمه می‌پردازند آورده‌ای از آن ندارند. من می‌توانم آنقدر شهر و روستا را نام ببرم که حق بیمه می‌پردازند ولی یک مرکز درمانی و بیمارستان در آنجا نیست.

دولت و حذف تریجی ۶ میلیون نفر از بیمه‌شدگان در طرح تحول سلامت

حمد میدری که در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو به همراه معاون درمان وزارت بهداشت حضور یافته بود، گفت: وزیر رفاه دستورالعملی صادر کرده است که به موجب آن کسانی که نیازمند نیستند و یا دو دفترچه دارند، از بیمه سلامت حذف می‌شوند و امیدواریم با ابلاغ این دستورالعمل مشکل بدهی بیمه سلامت به مراکز درمانی کاهش یابد .

وی همچنین افزود: با فروش اوراق مشارکتی که مجلس محترم تصویب کرده است، تا دو هفته آینده بخش اعظم بدهی سازمان های بیمه گر به بیمارستانها و داروخانه‌ها پرداخت شود.

میدری این خبرها را در پاسخ به صحبت های محمد آقاجانی ، معاون درمان وزارت بهداشت داد و گفت:  بدهی سازمان‌های بیمه گر پایه تا امروز به مراکز درمانی و داروخانه ها به بیش از  ۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده است و این میزان بدهی کاسه صبر کادر درمان و روسای بیمارستان‌ها را سرریز کرده و بیمارستان ها درحال حاضر با بحران مواجه شده‌اند.

وی افزود: دولت می‌خواست از بیمه نشده‌های محروم  که حدود ۵ میلیون نفر بودند، حمایت کند اما در عمل به جای ۵ میلیون ، ۱۱ میلیون نفر بیمه رایگان شدند که این اتفاق بار سنگینی بر دوش وزارت بهداشت گذاشت.

بیمه‌همگانی سلامت به‌سرنوشت یارانه‌های نقدی دچار شد/ حذف 6 میلیون نفر بیمه‌شده از طرح تحول سلامت

 «حذف تدریجی کسانی که تا پیش از این حاشیه نشین و نیازمند نامیده می‌شدند»

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: منابع برای ۱۱ میلیون بیمه شده در اختیار وزارت بهداشت قرار نگرفت ولی این وزارتخانه به همه بیمه شدگان خدمت ارائه داده است. بنابراین ما دو راه برای عبور از بحران بدهی بیمه داریم و آن اینکه یا به مصوبه دولت برگردیم و ۵ میلیون نفر را پوشش دهیم یا منابع را برای بیمه ۱۱ میلیون نفر تامین کنیم .

وی تاکید کرد: البته در مورد سازمان تامین اجتماعی  وضعیت متفاوت است و مشکل نبود بودجه نیست. مشکل اینجاست که در این سازمان سرانه درمان بیمه  شدگان صرف درمان آنها  نمی شود.  در سال ۹۵ ، ۸ هزار میلیارد تومان سرانه درمان بیمه شدگان این سازمان بوده  اما وزارت بهداشت فقط ۳۷۰ میلیارد تومان دریافت کرده است. بیمارستانهای ملکی سازمان تامین اجتماعی  تاخیر در دریافت ندارند ، ولی ۶۰۰ بیمارستان  زیر مجموعه وزارت بهداشت یک سال است طلب خود را  دریافت نکرده اند.  این نشان می دهد این سازمان با نبود بودجه مواجه نیست.

پیشنهاد حذف ۶ میلیون نفر بیمه‌شده

آقاجانی افزود: سهم درمان  بیمه شدگان در قانون تامین اجتماعی نه بیست و هفتم است که  متاسفانه این رقم در بخش های دیگر هزینه می شود، در حالی که کارگران بیمه شده این سازمان بخش مهم خدمات درمانی خود را از بیمارستان های وزارت بهداشت می گیرند.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: راهکار ما برای حل مشکلات مراکز درمانی و بدهی بیمه ها در مورد سازمان بیمه سلامت این است که یا به همان مصوبه دولت مبنی بر بیمه کردن ۵ میلیون وفادار باشد یا اگر می خواهد ۱۱ میلیون نفر را بیمه کند، منابع آن را  هم تامین نماید. سازمان تامین اجتماعی هم برای حل  مشکلات خودش راهی به‌جز هزینه کرد سهم درمان کارگران پیدا کند و سهم درمان کارگران را فقط صرف درمان آنها کند.

خطر فروپاشی نظام سلامت

در هفته های اخیر به دلیل تاخیر در مطالبات بیمارستان ها و پرسنل درمانی و همچنین بدهی دولت به شرکت‌ها دارویی و تجهیزات پزشکی، نظام سلامت را با خطر جدی رو به رو کرده است؛ به‌گونه ای که بسیاری از داروسازان اعلام کردند توان ادامه همکاری با بیمارستان‌های دولتی را ندارند خطر کمبود دارو در این بخش احساس می‌شود. همچنین انجمن داروسازان نیز بارها نسبت به تجمع و قطع همکاری با دولت هشدار داد.

از طرفی پرستاران و پزشکان نیز که پرداختی‌های آنها مدتهاست با تاخیر رو به رو است نسبت به این وضعیت گله‌مند هستند و در برخی مناطق مثل دانشگاه علوم پزشکی زنجان تهدید به اعتصاب کرده‌اند.

حال باید دید کشتی نظام سلامت که از روز اول با توجه به انتقاد بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس پیش رفت در این گرداب ایجاد شده مالی و دعواهای سیاسی کابینه غرق خواهد شد یا خیر.

عاقبت تلخ مهم‌ترین طرح سلامت دولت یازدهم

طرح تحول سلامت در شرایط پیچیده‌ای قرار گرفته؛ طوری‌که دولت نمی‌تواند اجرای طرح را متوقف کند و در عین حال، مشکلات تامین اعتبار سد راه ادامه اجرا شده است.

طرح تحول سلامت در شرایط پیچیده ای قرار گرفته؛ طوری که دولت نمی‌تواند اجرای طرح را متوقف کند و در عین حال، مشکلات تامین اعتبار آن نیز سد راه ادامه اجرای آن شده؛ در نتیجه مقامات ارشد دولت تدبیر و همچنین نمایندگان مجلس را به شدت تحت فشار قرار داده است. از طرفی با وجود اختلافات فراوان میان دولت و مجلس در رابطه با برنامه ششم توسعه عاقبت طرح تحول سلامت همچنان نامعلوم است. دولتی‌ها به شدت طرفدار تجمیع بیمه‌ها و قرار گرفتن تامین اجتماعی زیرمجموعه وزارت بهداشت بوده؛ درحالیکه کمیسیون تلفیق مجلس آن را رد کرده‌است.

در این رابطه محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به طرح تحول نظام سلامت، اظهار داشت: این طرح، طرح خوبی است. اما اشکالاتی هم دارد. یکی از اشکالات آن همین حقوق‌های نجومی است که در هیچ کجای دنیا نمی‌بینیم چنین حقوق‌های نجومی به پزشکان پرداخت شود.

وی با بیا اینکه نظام سلامت باید نظام جامع و کاملی باشد و تمامی جوانب را در بربگیرد. افزود: اشکال دیگر این طرح تحت پوشش قرار نگرفتن بیمارستان‌های غیردولتی است که به‌نوعی وابسته به دولت هستند است. بیمارستان‌های نیروهای مسلح یا تأمین اجتماعی باید چه‌کار کنند؟ نکته دیگر اینکه نظام سلامت نتوانسته بحث بیمه‌ها را حل کند در حال حاضر روستاییان با بیمه روستایی در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی برای درمان خود هزینه می‌کنند. هفته گذشته خانواده‌ای که به‌تازگی صاحب فرزند سه‌قلو شده بودند برای درمان بیماری بچه‌هایشان باید سی میلیون تومان هزینه می‌کردند تنها به این دلیل که بیمارستان دفترچه بیمه روستاییان را قبول نداشت.

سعیدی یادآور شد: طرح تحول سلامت نتوانسته نظام ارجاع خدمات پزشکی را حل کند. در حال حاضر افراد باید در روستاها یک هفته صبر کنند تا پزشک بیاید و فرد مریض را به بیمارستان ارجاع دهد چرا که بیمارستان برای مداوای افراد روستایی تنها مهر پزشک را قبول دارند.

نماینده مردم تبریز در پایان با اشاره به ایده و پیشنهاد وزیر بهداشت برای انتقال سازمان تأمین اجتماعی و بیمه‌ها ذیل وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: این اتفاق ناموفق یک بار افتاده و با شکست مواجه شده است. چرا می‌خواهیم از یک سوراخ دو بار گزیده شویم؟!

۲.۵ برابر شدن تعرفه های پزشکی

اواخر دولت قبل، هزینه‌های سلامت به شدت افزایش یافت و پرداخت از جیب مردم به بیش از ۵۰ درصد رسید. این فشار هزینه‌های درمانی برای مردم، باعث شد که مسئولین وزارت بهداشت دولت یازدهم به فکر چاره ای برای این مشکل باشند. در این راستا، قاضی زاده هاشمی و همکارانش طرح تحول سلامت را ارائه کردند و این طرح از ابتدای سال ۹۳ اجرایی شد، طرحی که رویکرد اصلی آن، افزایش منابع عمومی دولتی برای تأمین هزینه‌های سلامت با هدف کاهش پرداختی مردم در این زمینه بود.

با اجرای این طرح، هزینه‌های مردم در بخش بستری بیمارستان‌های دولتی کاهش چشمگیری پیدا کرد و به زیر ۱۰ درصد رسید. البته این دستاورد مهم اجرای طرح تحول سلامت با ۲.۵ برابر شدن تعرفه های پزشکی در گام سوم اجرای این طرح، تا حدودی کم رنگ شد.در واقع متاسفانه همان تذکری که مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت در شهریور ۹۳ به وزارت بهداشت داده بود که مراقب باشید طرح تحول سلامت به ضد خود تبدیل نشود و پرداختی مطلق مردم افزایش نیابد، عملا رعایت نشد.

۱۰۵ هزار میلیارد تومان هزینه سالانه سلامت
اگر بخواهیم به صورت کلان به این قضیه نگاه کنیم کل هزینه های سلامت کشور به صورت سالیانه تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت، ۴۲ هزار میلیارد تومان بود که ۵۵ درصد آن یعنی حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان توسط مردم پرداخت می شد. اما با اجرای گام سوم طرح تحول سلامت، کل هزینه های سلامت کشور و پرداختی مطلق مردم افزایش چشمگیری داشت. بنابر اظهارات ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، کل هزینه های سلامت کشور به صورت سالیانه به ۳۰ میلیارد دلار (۱۰۵ هزار میلیارد تومان) رسیده و مردم حدود ۴۰ درصد این هزینه ها را می‌پردازند یعنی حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان. به عبارت دیگر، هرچند با اجرای طرح تحول سلامت، پرداخت نسبی هزینه های سلامت توسط مردم ۱۵ درصد کاهش یافته اما پرداختی مطلق این هزینه ها توسط مردم حدود ۸۳ درصد افزایش یافته است. آمارهای بانک مرکزی هم نشان می دهد که سهم سلامت از سبد هزینه های خانوار در این سه سال افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که حسن هاشمی وزیر بهداشت ضمن حضور در برنامه تلویزیونی ثریا در خصوص برخی انتقادات وارد شده به طرح تحول نظام سلامت در زمینه افزایش دو و نیم برابری تعرفه ها اظهار کرد: طبق بند ه ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه تعرفه های درمانی باید هر سال بازنگری شود، در حالی که این اتفاق حدود ۲۳ سال بود که صورت نگرفته بود. مبنای پرداخت ها نیز کتابی بود که در یکی از ایالت های آمریکا تدوین شده بود. افزایش تعرفه ها در شورای عالی بیمه تصویب شد و به موجب آن ۲ هزار خدمت جدید صاحب تعرفه شدند.

وی با بیان اینکه رقم زیرمیزی ها ۷ الی ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورده شده، افزود: یکی از کارهای ارزشمندی که در این دولت با کمک نظام پزشکی و دستگاه‌های مرتبط انجام شد، از بین بردن زیرمیزی بود.

ورشکستگی بیمه ها با اجرای گام سوم طرح تحول سلامت

افزایش پرداختی هزینه های سلامت توسط دولت، فشار سنگینی به بیمه های درمانی وارد کرده و آن‌ها در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند. مطابق با آمارهای ارائه شده توسط مسئولین سازمان تامین اجتماعی بعد از اجرای گام سوم طرح تحول سلامت، هزینه های این سازمان در بخش سلامت ۳ برابر شده و بدهی چندین هزار میلیارد تومانی به مراکز درمانی دارد. شهریور امسال مجلس در جریان بررسی لایحه اصلاحیه قانون بودجه ۹۵ با درخواست دولت مبنی بر انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه در این زمینه موافقت کرد. اما همه می دانند که تداوم اجرای طرح تحول سلامت به منابع مالی به شدت گسترده‌تری نیاز دارد و انتشار این اوراق، صرفا مسکنی موقت برای کاهش مشکلات بزرگترین طرح دولت یازدهم در حوزه اجتماعی است.

طرح تحول سلامت، عجولانه و بدون مطالعه آغاز شد

علی نوبخت حقیقی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چندی پیش دراین رابطه گفت: «۱۰۰ درصد باید در طرح تحول سلامت، اصلاحات جدی انجام شود. کشور مطلقا چنین منابعی در اختیار ندارد. با توجه به محدودیت منابع مالی، طرح تحول سلامت به این شکل، غیرقابل تداوم است؛ اگر جز این باشد، این خزانه کشش ندارد. حالا ممکن است دولت اراده کند و مثلا از منابع دیگری که دراختیار دارد، به این بخش تزریق کند. خودشان می‌دانند. ولی من می‌دانم که اگر کف این چاه را نبندیم و ته نداشته باشد، هرچه درآن بریزیم، جواب نمی‌دهد». برادر رییس سازمان برنامه و بودجه در خاتمه افزود: «من به کرات گفته‌ام که طرح تحول سلامت، عجولانه، بدون مطالعه و به یکباره در سراسر کشور آغاز شد. همین‌ها عواملی شده که مملکت را دچار آسیب می‌کند.»

می‌توان گفت رضایت مردم از اجرای طرح تحول سلامت مقطعی است زیرا دولت و بیمه های درمانی توان تامین منابع مالی مورد نیاز برای تداوم اجرای این طرح را نخواهند داشت و آثار منفی طرح تحول سلامت مستقیما به مردم منتقل خواهد شد. در واقع، پیش بینی می‌شود که ادامه اجرای طرح تحول سلامت با وضعیت فعلی، به نوعی خاطره طرح هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی به عموم مردم را تکرار کند. راه حل وزارت بهداشت برای خروج از بن بست فعلی، موافقت مجلس با الزام دولت به تجمیع بیمه ها و انتقال آنها به این وزارتخانه است؛ راه حلی که کارشناسان اعتقاد دارند نه تنها نمی تواند مشکل کسری منابع سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت را برطرف کند بلکه تشدید بیماری های ساختاری نظام سلامت را به همراه خواهد داشت و قطعا به ضرر مردم تمام می شود زیرا به معنای یکی شدن خریدار خدمت (بیمه ها) و فروشنده (ارائه دهنده) خدمت (مراکز درمانی) است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close