ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمگزارشماهنشانویژه

عدم برندسازی از مشکلات تولید زیتون استان زنجان

رئیس شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه سالانه ۸۵ تا ۹۰ هزار تن زیتون در کشور تولید می‌شود، گفت: عدم برندسازی از جمله مشکلات اصلی تولید زیتون ایران است.

مهدی عباسی امروز در گفت‌وگو با فارس ، با بیان اینکه آمار بسیار دقیقی از تولید زیتون در کشور نمی‌توان ارائه کرد، اظهار کرد: اما با این وجود سالیانه ۸۵ تا ۹۰ هزار تن زیتون در کشور تولید می‌شود.

وی استان‌های زنجان، فارس، قزوین، گیلان و گلستان را عمده تولیدکنندگان زیتون کشور عنوان کرد و گفت: استان زنجان در صدر استان‌های تولیدکننده زیتون در کشور قرار دارد.

رئیس شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه واردات زیتون به کشور ممنوع است، خاطرنشان کرد: تنها واردات روغن زیتون و دیگر فرآورده‌های جانبی زیتون و  بر اساس استاندارد ۱۴۴۶ مجاز است.

عباسی در ادامه در رابطه با فروش زیتون خارجی در برخی از فروشگاه‌های کشور، با اشاره به اینکه برخی از فروشگاه‌های عرضه زیتون در کشور به صورت قاچاق زیتون را وارد و به فروش می‌رسانند، خاطرنشان کرد: قاچاق در هر صنفی در واقع ضربه به تولیدکنندگان داخلی محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید راهکارهایی در راستای جلوگیری از قاچاق محصولاتی که در کشور تولید می‌شود، پیش‌بینی شود، ابراز کرد: عدم برندسازی از جمله دلایل رویکرد موفق نبودن تولید محصولات جانبی از زیتون در کشور است.

رئیس شورای ملی زیتون با اشاره به اینکه کالای خوب و بد با برندسازی تشخیص داده خواهد شد، خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم فرآورده‌های جانبی را تولید کنیم، چرا که به صورت دقیق برندسازی را انجام نداده‌ایم.

عباسی با اشاره به اینکه تولید زیتون به صورت صنعتی از سال ۱۳۷۲ در ایران مطرح شده است، ابراز کرد: فعالیت به صورت برند نیاز به زمان داشته و به مرور زمان این مهم امکان‌پذیر خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه دولت در مسیر برندسازی باید حمایت و تسهیلاتی را به تولیدکنندگان زیتون در کشور ارائه دهد، گفت: از جمله این تسهیلات می‌توان به ارائه ۹ درصد مالیات ارزش افزوده به صورت یارانه در دو سال به تولیدکننده است که با این اقدام در واقع پول مردم خود به مردم بازگردانده می‌شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close