عدم وجود سرمایه‌گذار یا افزایش قیمت بلیت پروازها/ فرودگاه زنجان، فرودگاه متروکه

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=5299

 قطع پروازهای فرودگاه زنجان موضوعی است که متقاضیان استفاده از این امکان را با مشکل مواجه کرده است، چرا که علاقه‌مندان استفاده از این سیستم حمل و نقل اگر بخواهند به صورت هوایی به مشهد سفر کنند باید رنج سفر به یکی از شهرهای اطراف را تحمل کنند که با توجه به شرایط در اغلب موارد به ویژه اگر مقصد این سفر تهران باشد با توجه به مشکلات موجود از جمله ترافیک موجود در این شهر، استفاده از این امکان برای آن‌ها به هیچ وجه به صرفه نیست.

در همین رابطه مدیر فرودگاه زنجان گفت: دلیل عدم برقراری پرواز فرودگاه زنجان به مشهد عدم پیگیری این موضوع از طرف بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی است.

*فرودگاه زنجان زیرساخت‌های لازم برای انجام پرواز را دارد

محمد قاسمی با تاکید بر آمادگی فرودگاه زنجان برای برقراری پرواز از فرودگاه زنجان گفت: امکانات این فرودگاه اجازه برقراری دو پرواز در هر ساعت را هم می‌دهد، چرا که زمینه انجام این اقدامات در این فرودگاه فراهم شده است.

وی انجام پروازهای حج تمتع در شلوغ‌ترین ایام کار از فرودگاه زنجان را یادآور شد و گفت: فرودگاه وظیفه خود را در فراهم کردن زمینه انجام پرواز انجام داده، ولی مشکل آن جاست که نه بخش خصوصی رغبتی برای برقراری پرواز از فرودگاه زنجان دارد و نه اینکه بخش دولتی پیگیری و حمایت لازم را در برقراری پرواز گردشگری داخلی انجام نمی‌دهد.

مدیر فرودگاه زنجان پیگیری مسؤولان در برقراری مجدد پرواز زنجان- مشهد از فرودگاه زنجان را جسته و گریخته دانست و داد: فراهم شدن این مهم نیازمند اعمال فشار به ارگان‌های متولی امور است.

وی با بیان اینکه متولی برقراری پرواز عتبات از زنجان حج و زیارت است، افزود: با وجود کاهش پروازهای عتبات به صورت کشوری، مردم زنجان همچنان خواهان سفر هستند که مسؤولیت آن بر عهده حج و زیارت است که باید پاسخگو عدم فراهم شدن این امکان باشد.

قاسمی با تاکید بر اینکه برقراری پرواز از وظایف ذاتی مدیران فرودگاهی نیست، گفت: با این وجود پیگیری‌هایی از طریق مسؤولان و یکی از نمایندگان مجلس برای فراهم شدن امکان برقراری پرواز زنجان- مشهد انجام شده است.

مدیر فرودگاه زنجان با اشاره به تغییر و تحولات مدیریتی در استان، گفت: هر چند مدیریت قبلی هم پیگیر بودند ولی بنا بر این است تا در دوره مدیریتی جدید هم پیگیری در سطح مدیران ارشد استان برای برقراری پرواز فرودگاه زنجان به مقصد مشهد انجام شود.

همچنین معاون امور عمرانی استاندار زنجان هم در مورد دلایل قطع پروازهای زنجان- مشهد گفت: ضعف آژانس‌ها و موقعیت اقتصادی این فعالان از جمله دلایل عدم انجام این پرواز است.

مهرداد سلطانی تاکید کرد: عدم راه‌اندازی پرواز زنجان- مشهد به غیر از ضعف اقتصادی آژانس‌ها یک دلیل عمده دیگر هم دارد که ناشی از شرایط جدید اقتصادی است به طوری که با وجود توافق یکی از آژانس‌ها برای برقراری پرواز زنجان – مشهد، طرف دیگر توافق به دلیل جهش ناگهانی قیمت‌ها پاپس کشید.

*افزایش قیمت‌ها موجب منتفی شدن قرارداد برقراری پرواز زنجان- مشهد شد

وی بالا بودن قیمت بلیت و نگرانی از گرفتن مسافر را دلیل تعلیق توافق در آستانه در نهایی شدن برای برقراری مجدد پرواز زنجان- مشهد اعلام کرد.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان با ابراز امیدواری برای ثبات بازار بلیت هواپیما گفت: اگر بازار به ثبات برسد برقراری پرواز زنجان- مشهد دوباره در دستور کار برای پیگیری قرار خواهد گرفت تا بتوان قرارداد را منعقد شود.

وی با رد مطالب مطرح شده مبنی بر قربانی شدن پرواز زنجان- مشهد برای برقراری پرواز زنجان کیش گفت: بخش خصوصی از پول بدش نمی‌آید و اگر توان داشت هر دو پرواز را انجام می‌داد، کما اینکه پرواز زنجان- مشهد هم به دلیل منافع اقتصادی انجام می‌شد.

سلطانی تاکید کرد: اگر شرایط ثبات پیدا کند امیدواری برای برقراری مجدد زنجان- مشهد وجود دارد.

*عدم وجود سرمایه‌گذار از موانع برقراری پرواز زنجان- مشهد شده است

در ادامه یکی از فعالان آژانس مسافرتی در زنجان در مورد دلیل قطع و همچنین شرایط برقراری مجدد و قیمت پیش‌بینی برای برقراری این پرواز را تشریح کرد.

مهدی مصدری با تاکید بر استقبال مردم زنجان از پرواز زنجان- مشهد گفت: این پرواز چندین سال انجام می‌شده است به همین دلیل نمی‌توان گفت که این مسیر پروازی مورد استقبال نبود.

وی عدم ورود سرمایه‌گذار برای برقراری پرواز زنجان- مشهد را مهم‌ترین مشکل دانست و افزود: آژانس‌های فعال در حوزه مسافرتی در بخش سرمایه‌گذاری ضعیف هستند، که فعالیت این آژانس‌های قدیمی در حوزه‌هایی به غیر گردشگری و عدم توان مالی آژانس‌های جدید از جمله مشکلات است.

فعال حوزه گردشگری ادامه داد: ورود سرمایه‌گذار علاقه‌مند خارج از حوزه گردشگری، از راه‌کارهای فعال شدن پرواز زنجان- مشهد است.

وی تک مسیر بودن پرواز زنجان- مشهد را یکی از عوامل عدم استقبال شرکت‌های هواپیمایی برای فعالیت در مسیر زنجان- مشهد عنوان کرد و گفت: اضافه شدن مسیرهای جانبی می‌تواند به رغبت این آژانس‌ها برای فعالیت در این مسیر کمک کند.

مصدری اطلاع‌رسانی دقیق از طریق نهادهای اقتصادی قدرتمند استان برای فعالیت در این حوزه را از پیشنهادهای خود برای کمک به برقراری پرواز زنجان- مشهد اعلام و تصریح کرد: ورود آگاهانه برای سرمایه‌گذاری در این حوزه و جلب مشارکت آژانس‌ها و دفاتر مسافرتی می‌تواند به موفقیت این برنامه کمک کند و گرنه این دفاتر به صورت مستقل نمی‌توانند در این مورد فعالیت کنند.

وی افزایش قیمت بلیت را یادآور شد و گفت: با شرایط به وجود آمده پیش‌بینی می‌شود در صورت برقراری پرواز زنجان- مشهد از فرودگاه زنجان قیمت آن حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان برای پرواز رفت و برگشت تعیین شود که البته استقبال از این پروازها با توجه به افزایش قیمت هم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه مهم و مد نظر خواهد بود.

وی برقراری پرواز و توانایی ادامه فعالیت در این حوزه را یادآور شد و گفت: حفظ یک مسیر پروازی نیازمند دقت در برنامه‌ریزی همه جانبه است که باید مد نظر قرار گیرد.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن