عصبانیت اصلاح طلبان از برخورد با مفسدان اقتصادی

«صادق زیباکلام» در یادداشتی در روزنامه آرمان با عنوان «مبارزه با فساد یا مانور سیاسی؟» نوشت: «چندی است که شاهد برخورد با مفاسد اقتصادی و بازداشت برخی مدیران و مسئولان هستیم که با واکنش‌های بسیاری در جامعه مواجه شده است. هر چند برخی بر این اعتقادند که جامعه در حوزه‌های مختلف اعتماد خود را به برخی مسئولان از دست داده و به سختی نسبت به تغییر وضعیت امیدواری نشان می‌دهد. مفاسد اقتصادی، اختلاس، کلاهبرداری و در عین حال مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم سبب شده تا آنها به برخورد با مفسدان اقتصادی توسط نهادهای ذی‌ربط اعتماد کامل نداشته باشند».

زیباکلام در ادامه نوشت: «نگارنده نه مدیرعامل بازداشت شده ایران‌خودرو و نه ۲ نماینده بازداشت شده مجلس را می‌شناسد، اما پرسش این است که آیا جرم مدیرعامل ایران‌خودرو و نمایندگان بازداشتی جنبه حقوقی و کیفری دارد یا به علت دیگری بازداشت شده‌اند؟ اگر حالت اول باشد که حرفی نیست و برخورد درستی با آنها صورت گرفته است، اما اگر حالت دوم باشد در آن صورت شائبه سیاسی‌کاری برجسته می‌شود. حتی آقای لاریجانی رئیس مجلس نیز نه با این شدت اما با ادبیات خاص خود می‌پرسد که این افراد به چه جرم و دلیلی بازداشت شده‌اند؟ باید توجه داشت که برخی جریانات سیاسی از این نحوه عملکرد حمایت می‌کنند، اما اگر دقیق‌تر به موضوع بپردازیم سؤالات بیشتری مطرح خواهد شد. نباید از یاد برد که مبارزه با فساد و به‌خصوص مفاسد اقتصادی باید برای مردم باورپذیر باشد. چرا که اگر مردم برخوردها را باور کنند تاثیری مثبت در نحوه دیدگاه و رویکردشان نسبت به تلاش مسئولان خواهند داشت. لذا برخوردها باید به نوعی باشد که موجب ایجاد اعتماد و اطمینان در جامعه شود».

روزنامه آرمان همچنین در شماره امروز در یادداشت دیگری با عنوان «چرا بگیر و ببندهای جدید متهمان فساد کم‌اثرند؟» نوشت: «این شیوه بگیر و ببند…نه فقط تأثیر معناداری بر کاهش ساختاری و سیستماتیک فساد نخواهد داشت، بلکه به مردم نشان می‌دهد که فساد با چه عمق زیادی، جا خوش کرده است».

درست در مقطعی که اقدامات قاطع قوه قضاییه در برخورد با مفسدان اقتصادی، بازخورد بسیار مثبتی در افکار عمومی داشته است، طیف اصلاح طلب واکنش منفی نسبت به آن نشان می‌دهد.

البته این رفتار مسبوق به سابقه است. آنجا که زیباکلام به دفاع از یکی از مفسدان دانه درشت اقتصادی پرداخت و وی را استیوجابزِ ایران نامید. رسانه‌های اصلاح طلب تاکنون بارها با مفسدان کلان اقتصادی مصاحبه اختصاصی ترتیب داده و به حمایت از آنان پرداخته‌اند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن