علت قطع بی‌رویه درختان در طارم چیست؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9926

رئیس اداره حفاظت محیط زیست طارم گفت: مشکلات اقتصادی، بالا رفتن قیمت چوب و افزایش تقاضای کارخانه‌ها از دلایل تمایل سودجویان به قطع درختان در این شهرستان است.

غلام‌رضا عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که طی چند سال اخیر متاسفانه قطع درختان جنگلی برای قاچاق توسط سودجویان در طارم شدت گرفته است، اظهار کرد: این امر در حال حاضر به یکی از بزرگ‌ترین معضلات شهرستان تبدیل شده است.

وی با بیان این‌که خاطیان با این کار محیط زیست، حیات‌وحش، منابع‌طبیعی و غیره را در معرض تهدید و از بین رفتن قرار داده‌اند، تاکید کرد: طارم به دلیل شرایط آب و هوایی خاص و مناسب، وجود زمین‌های حاصل‌خیز، رودخانه‌های خروشان، جنگل‌ها و کوهستان‌های بی‌نظیر یکی از مناطق بسیار زیبا و دیدنی و دارای شرایط خوب برای جذب گردشگر در طبیعت است که همین امر سبب جذب هزاران گردشگر به منطقه در طول سال می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم با تاکید بر این‌که با تداوم قطع بی‌رویه درختان، شاهد تخریب جنگل‌ها، از بین رفتن فرصت‌های اقتصادی بالا و به خطر افتادن توسعه اقتصادی شهرستان خواهیم بود، گفت: ادامه قطع درختان و تخریب مراتع در سال‌های آینده در نهایت محرومیت از صنعت گردشگری به‌ویژه اکوتوریسم را برای شهرستان به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: وجود مشکلات اقتصادی، افزایش تقاضای کارخانه‌های تولید چوب و گرانی قیمت چوب باعث قطع بی‌رویه درختان جنگل‌های طارم شده و زمینه را برای فرصت‌طلبان و سودجویان فراهم آورده است.

عباسی با اشاره به این‌که قاچاقچیان چوب به هر طریق ممکن در تلاش برای قطع درختان و انتقال آن به صنایع چوب‌بری هستند و منابع‌طبیعی را از بین می‌برند، ادامه داد: ریشه‌های درختان در تثبیت خاک نقش بسیار مهمی داشته و درختان جنگلی بهترین محافظ برای جلوگیری از فرسایش بادی و آبی خاک هستند و رطوبت موجود در زمین را حفظ می‌کنند.

این مسئول با تاکید بر این‌که به هر میزان که مراتع جنگلی بکر و طبیعی تهدید شود، زیست‌گاه حیات‌وحش نیز مورد تهدید قرار گرفته و حیات گونه‌های جانوری را با خطر مواجه می‌سازد، ادامه داد: این امر باعث تهدید محیط زیست انسان‌ها نیز می‌شود؛ چراکه جانوران در معرض تهدید به باغ‌ها و اراضی زراعی هجوم می‌آورند و در این شرایط تعارض حیوان به حیوان و حیوان به انسان اتفاق می‌افتاد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست طارم با بیان این‌که در رابطه با مبارزه با قاچاق چوب، اداره حفاظت محیط زیست در مناطق تحت مدیریت سازمان به صورت مستقیم برای جلوگیری از قطع درختان وارد عمل می‌شود، ادامه داد: محیط زیست در مراتع خارج از مناطق تحت مدیریت نیز در امر جلوگیری از قاچاق یا بریده شدن درختان با منابع‌طبیعی به صورت مشترک و هماهنگ شده در امر جلوگیری از قطع درختان همکاری می‌کند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close