ایرانجهانسیاسیویژهیادداشت

غرب چگونه ظریف ساده لوح راتوجیه کرد که امریکا دبّه نمی‌کند؟

مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی در محل اندیشکده چتم‌هاوس انگلیس به ارائه ارزیابی‌‌های خود از برجام پرداخت.

غرب چگونه مذاکره‌کنندگان راتوجیه کرد که امریکا دبّه نمی‌کند؟

بخش‌های مهمی از مقاله‌ی امروز کاترین اشتون در مجله‌ی پراسپکت انگلیس به شرح زیر می باشد:

در گفتگوهای دوطرفه‌ی من با جواد ظریف و مذاکره‌کننده‌ی قبلی، برخی اوقات راجع به این حرف می‌زدیم که اگر امریکا یک رئیس‌جمهور ضد توافق انتخاب کند چه خواهد شد؟ وقتی جان کری وزیر خارجه شد، این موضوع دوباره طرح شد و من با تیم ایران دیدار داشتم.

 

جواب ما به نگرانی‌های آن‌ها دو وجهی بود

اولا گفتیم توافق خوبی که به آنچه از آن انتظار است می‌رسد، به خوبی بر آن نظارت و توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (سازمانی با احترام و اعتبار بالا) راستی‌آزمایی می‌شود، دلیلی ندارد که بخواهد از هم بپاشد.

ثانیا این توافق دو طرفه نیست، جز ایران و امریکا، ۵ ملت دیگر به عنوان اعضای تیم عمل می‌کنند و توافق توسط قطعنامه‌ی شورای امنیت و حضور نماینده‌ی اتحادیه‌ی اروپا حمایت می‌شود.

– اما امروز با تصمیم ترامپ، هر نوعی از همکاری سخت‌تر شده است. هر ملت یا بازیگر غیر دولتی، حالا در توافق کردن با امریکا بازنگری مجدد خواهد کرد [به عبارت دیگر، ایران آینه‌ی عبرت بقیه، از جمله کره‌ی شمالی شده است].

– بسیاری صداها در ایران بود که از رئیس‌جمهور روحانی می‌خواستند مواضع محکم‌تری اتخاذ کند [صداهای دلواپس و نگرانی که مرتبا مورد حمله‌ی سازشکاران واقع شده و به متوهم و جنگ‌طلب بودن متهم می‌شدند. دعواهای لفظی رهبری و روحانی و تلاش روحانی برای تحقیر دلواپسان، نمونه‌ی کوچکی از این وقایع بود].

-اشتون می‌نویسد: آن‌ها می‌گفتند امریکا هرگز قابل اعتماد نخواهد بود. آن‌ها گمان می‌کردند ایران تاسیسات خود را قطعه قطعه و متلاشی خواهد کرد، و بعدا کاشف به عمل می‌آید که طرف مقابل خیانت کرده است. رئیس‌جمهور ترامپ این عقاید را قوت بخشید.

– گرچه توافق هنوز لغو نشده اما آب سردی بر پیکر حیاتی‌ترین بخش آن برای ایران ریخته شده است. انگیزه‌ی آن‌ها برای رسیدن و متعهد ماندن به توافق، قوی کردن اقتصادشان بود. برداشتن تحریم‌ها به ایران اجازه میداد به دارایی‌های بلوکه شده‌ی خود دسترسی پیدا کرده و تجارت و سرمایه‌گذاری را گسترش دهند. در عوض، بسیاری کشورهایی که در پی سرمایه‌گذاری بودند، حالا عقب می‌کشند. این خبر بدی برای نیروهای اعتدالی در تهران است.

– این، برای امریکا هم خبری بدی است. امریکا ریسک قطع شدن هرگونه شانسی برای صحبت با ایران بر سر مسائل نگران‌کننده را متحمل شده است. بگذارید امیدوار باشیم کنگره به رئیس‌جمهور ترامپ کمک کند که درست فکر کند [!] [رسانه‌ای‌ها و مردم، این مقاله‌ی اشتون را در تاریخ ثبت کنند تا آیندگان بدانند بر این مملکت چه گذشت…]

غرب چگونه مذاکره‌کنندگان راتوجیه کرد که امریکا دبّه نمی‌کند؟

منبع: کانال تلگرامی K1inUSA

مترجم:کیوان ابراهیمی

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close