فرار مالیاتی ۷ هزار میلیاردی پزشکان / چرا برخی پزشکان از نصب کارتخوان متنفرند! + عکس

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6192

فرار مالیاتی ۷ هزار میلیاردی پزشکان

عباس گودرزی درباره پیش‌بینی بندی در لایحه بودجه ۹۸ مبنی بر مکلف شدن پزشکان در استفاده از دستگاه‌های خودپرداز (پوز) به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و وجود برخی فشارها برای حذف این بند اظهار کرد: پیشنهاد این بند توسط کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ موضوع عجیبی نیست و همه اقشار جامعه باید مالیات‌شان را بپردازند.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ادامه داد: مالیات بر درآمد که تنها شامل کارمندان و کارگران نمی‌شود؛ چرا این اقشار به محض دریافت حقوق‌شان باید مالیات پرداخت کنند اما برخی به راحتی و بی‌توجهی نسبت به این مهم، از پرداخت مالیات سر باز زنند؟!

وی با تأکید بر اینکه «مالیات» مربوط به گردش کار کشور و جزو حقوق مردم و بیت‌المال است، عنوان کرد: بخش بزرگی از جامعه پزشکان مالیات‌شان را پرداخت می‌کنند و از این جهت شایسته نیست بخش دیگری که مالیات‌شان را نمی‌پردازند، آبرو و حیثیت دسته اول را هم خدشه‌دار کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مقوله مالیات بحث اقلیت و اکثریت مطرح نیست، ابراز کرد: با توجه به اینکه مالیات جزو حقوق مردم است، تصمیمات اتخاذ شده در کمیسیون تلفیق را منطقی و معقولانه می‌دانم و امیدوارم ضمن تصویب، نظارتی که بر اجرا گذاشته می‌شود باعث ساماندهی وضع نابسامان موجود در حوزه مالیات بر درآمد پزشکان باشد.

وی همچنین اشاره‌ای به دیگر بند پیشنهادی این کمیسیون که به تصویب رسید، داشت و گفت: همچنین در راستای ایجاد شفافیت و ساماندهی مالیات بر درآمد پزشکان، تصمیم گرفته شد تا مالیات اسناد پزشکی، حین ارائه مستندات و مدارک پزشکی به بیمه کسر شود.

گودرزی بار دیگر با پسندیده دانستن این اقدام، ابراز کرد: آنچه که درباره مالیات بر درآمد پزشکان گفته می‌شود رقمی حدود هفت هزار میلیارد تومان است که متأسفانه رقمی بسیار کمتر به عنوان مالیات سالیانه از این بخش، پرداخت می‌شود؛ امیدواریم که این بندها ضمانت اجرایی لازمی برای تحقق خلأ موجود در این بخش باشد.

آیا موافق نصب کارتخوان در مطب پزشکان هستید؟

این برنامه شب گذشته در سوال نظرسنجی خود از مردم پرسید آیا موافق هستید نصب کارتخوان در مطب پزشکان اجباری شود؟ ۱- بلی ۲- خیر

در پایان این نظرسنجی ۹۰.۸۰ درصد از شرکت کنندگان عنوان کردند که نصب کارتخوان در مطب پزشکان اجباری شود. همچنین ۹.۲۰ درصد نیز اعتقاد داشتند نیازی به اجباری شدن این موضوع نیست.

عباس گودرزی نماینده مجلس نیز در گفتگوی تلفنی با این برنامه گفت: در کمسیون تلفیق دو مصوبه داشتیم، یک مصوبه در مورد شفاف سازی درآمدها در نظام پزشکی و یک مصوبه در مورد اخذ مالیات از جامعه پزشکان بود.

وی افزود: در حال حاضر بر اساس نظر رسمی سازمان مالیاتی، مالیات جامعه پزشکی ۵۰ میلیارد تومان است، با یک حساب سرانگشتی این درآمد برای هر پزشک یک میلیون تومان می شود چه کسی باور می کند درآمد یک پزشک مالیاتش یک میلیون تومان باشد.

رقم فرار مالیاتی پزشکان معادل یارانه ۱۲میلیون ایرانی در سال است

 در چهاردهمین جلسه ماهانه دیده بان شفافیت و عدالت موضوع فرار مالیاتی پزشکان مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. در این جلسه که سخنران آن حسین بانکی دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگر حوزه شفافیت بود این موضوع را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

بانکی گفت: تصور رایج این است که ما یک کشور نفتی هستیم و درآمدهایمان هم بر اساس فروش نفت حاصل می شود، اما وقتی به بررسی اعداد و ارقام می پردازیم، به موضوع مالیات برمی خوریم.

وی با اعلام میزان درآمد حاصله کشور از طریق فروش نفت در بودجه سال جاری  و مقایسه آن با سهم واقعی مالیات افزود: بودجه امسال ۴۲۴ هزار میلیارد تومان بود که از این مقدار سهم نفت حدوداً ۲۵ درصد یعنی ۱۰۶ هزار میلیارد تومان می شود. اگر میزان مالیات که باید توسط سازمان امور مالیاتی اخذ شود را با این عدد مقایسه کنیم به عدد ۱۳۱ هزار میلیارد تومان می رسیم.

این پژوهشگر حوزه شفافیت با اعلام اینکه بحث فرار مالیاتی پزشکان از حدود دو ماه قبل توسط یکی از خبرنگاران آزاد مطرح شد گفت: راه اندازی کمپین پزشک فراری از کارتخوان توسط خانم صبا آذرپیک موجب شد تا برخی از شخصیت های سیاسی نسبت به این موضوع موضع گیری کنند.

بانکی ادامه داد: با ورود رسانه ها به این موضوع مشخص شد که یکی از علل خودداری برخی از پزشکان از نصب کارتخوان بحث فرار مالیاتی است.

وی در ادامه با بیان اظهارات غیبی پور رئیس حل اختلاف مالیاتی شهر تهران در مصاحبه با رادیو اقتصاد اذعان داشت : ایشان می گویند: مالیات سالیانه پزشکان ۷۰۰ میلیارد تومان است که از این مقدار ۱۵۰ میلیارد آن توسط پزشکان پرداخت می شود.

این پژوهشگر حوزه شفافیت رقم اعلام شده مالیات توسط سازمان امور مالیاتی را رد کرده و می گوید: بر فرض اینکه این ۷۰۰ میلیارد عدد صحیحی باشد و فرض را نیز بر این می گیریم که از پزشکان ۲۰ درصد مالیات گرفته شود. پس درآمد سالیانه پزشکان از ضرب ۷۰۰ میلیارد تومان گفته شده توسط این سازمان در عدد ۵ به دست می آید که به رقمی برابر با ۳۵۰۰ میلیارد تومان می رسیم.

وی ادامه داد: اگر این عدد را به تعداد پزشکان کشور که ۱۳۰ هزار نفر می باشند، تقسیم کنیم به این نتیجه می رسیم که متوسط درآمد یک پزشک در سال ۲۷ میلیون تومان می شود که اگر آنرا بر یک سال تقسیم کنیم به عدد ۲٫۲ میلیون تومان در ماه می رسیم .

بانکی گفت: واضح است که این رقم با واقعیات همخوانی ندارد زیرا این رقم متوسط درآمد کارمندان ایرانی است.

این پژوهشگر حوزه شفافیت با اعلام اینکه امسال وزیر بهداشت گفت به هر پزشکی که در مناطق محروم خدمت می کند ۱۶ میلیون تومان حقوق می دهیم ، گفت:  این نشان می دهد که درآمدها بسیار بیشتر از رقم بدست آمده است.

وی با اعلام نبود گزارش رسمی از میزان درآمد پزشکان ادامه داد: براساس آمار رسمی کشور تعداد پزشکان از این قرارند: حدود ۳۶ هزار پزشک متخصص- ۶۰ هزار پزشک عمومی و ۳۷ هزار دندانپزشک.

بانکی ادامه داد:طبق اطلاعات به دست آمده از منابع مختلف اعم از: رسانه ها، برخی از دانشجویان پزشکی و یا حتی منشی پزشکان به  تخمین هایی رسیدیم که رقم درآمدی پزشکان را بسیار بالا نشان می دهد اما ما این رقم ها را هم در نظر نگرفتیم و فرض را بر این گذاشتیم  که یک پزشک متخصص ۳۱ میلیون ، پزشک عمومی ۵ میلیون و دندانپزشک هم ۲۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد که با محاسبات انجام شده به این ارقام می رسیم: پزشک متخصص ۱۷ هزار میلیارد، پزشک عمومی   ۳۶۰۰ هزار میلیارد و  دندانپزشک ۸۸۰۰ میلیارد تومان در سال درآمد خواهند داشت.

وی گفت: حال بر اساس این درآمدها میزان مالیاتی که توسط سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته شده را نیز بررسی می کنیم که سهم متخصصان از مالیات می بایست ۴۳۰۰ میلیارد تومان ، سهم پزشکان عمومی ۷۲۰ میلیارد تومان و سهم دندانپزشکان ۲۲۰۰ میلیارد تومان باشد.

این پژوهشگر با بیان اینکه تخمین های در نظر گرفته شده از مجموع مالیات پزشکان عمومی و دندانپزشکان ۷۲۶۰ میلیارد تومان می شود، اذعان داشت: اما آن چیزی که سازمان امور مالیاتی تخمین می زند بسیار پایین تر از این مقدار یعنی ۷۰۰  میلیارد تومان است که از این مقدار نیز تنها ۱۵۰ میلیارد تومان آن پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه در صورت وصول این میزان مالیات بخشی از مسائل و معضلات کشور نیز حل می شود، گفت: با ۷۰۰۰ میلیارد تومان درآمد کشوری می توان یارانه ۱۲ میلیون ایرانی را به مدت یکسال پرداخت کرد یا وام ازدواج ۴۵۰ هزار زوج جوان را تامین کرد و یا در صورت ورود آن به بازار سکه می توان  ۱۲ تن سکه با قیمت فعلی (۴۲۰۰ هزار تومان) جابجا کرد.

بانکی در ادامه سخنانش با اشاره به سخنان حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت مبنی بر صرف ۷۰ درصد هزینه های نظام سلامت برای نیروی انسانی در این بخش گفت: هزینه نظام سلامت در آخرین سالی که منتشر شد (سال ۹۴)، ۱۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام شد و ۷۰ درصد این هزینه می شود ۷۷ هزار میلیارد تومان. فرض کنیم ۵۰ درصد این رقم به پزشکان تعلق بگیرد که می شود ۳۸ هزار میلیارد تومان که نشان دهنده حدود درآمد سالیانه پزشکان است.

وی افزود: اگر ۲۰ درصدی هم که برای مالیات پزشکان درنظر گرفته شده است را هم برای مالیات در نظر بگیریم به عدد ۷۶۰۰ میلیارد تومان می رسیم. بنابراین به این نتیجه می رسیم که مالیات سالیانه پزشکان درحدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان است. یعنی ۱۰ برابر چیزی که سازمان امور مالیاتی اعلام می کند.

روش های مختلف پزشکان برای فرار از مالیات

بانکی گفت: پزشکان برای فرار از مالیات روش های مختلفی اتخاذ می کنند که قرار ندادن کارتخوان در مطب خود، ثبت نکردن کارتخوان به نام خود و ارائه ننمودن اظهارنامه مالیاتی بخش هایی از آن است.

وی در ادامه یکی دیگر از راه های فرار مالیاتی پزشکان را دادن اطلاعات غلط در اظهارنامه مالیاتی دانست و گفت: نوری طی مصاحبه ای گفت که آنچه که ما برای گرفتن مالیات از پزشکان حساب کردیم به عدد ۱۴ میلیون در سال در تهران می رسیم اما میانگین پرداختی پزشکان در این شهر ۶/۵ میلیون است.

این پژوهشگر حوزه شفافیت به مطلب مهم دیگری در مورد فرار مالیاتی پزشکان اشاره کرد و گفت: آن مالیات بر کارانه پزشکان است.

وی ادامه داد: در کشور بحث بر سر مالیات مطب و حقوق است و کسی به مالیات کارانه توجه نمی کند درحالیکه بخش عمده درآمد پزشک از طریق دریافت کارانه است. طبق پژوهش های انجام شده می توانیم بگوییم مالیات کارانه تقریباً صفر است.

بانکی آخرین نکته از راه های فرار مالیاتی و از جمله فرار مالیاتی پزشکان را امضاء تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی با اصناف دیگر دانست و افزود: به دلیل ضعف سازمان امور مالیاتی در جمع آوری مالیات تفاهم نامه هایی با اصناف به امضاء می رسد که مفاد آن شامل پله های مالیاتی(درصد های مشخص مالیاتی برای اصناف)، عدد مالیات و مالیات فله ای گرفتن است.

وی ادامه داد: در سال ۹۳ پزشکی از این روند شکایت کرد و نتیجه این شد که دیوان عدالت اداری اعلام کرد از این پس سازمان امور مالیاتی با هیچ صنفی نباید اینگونه تفاهمنامه ها را امضا کند اما در سالهای بعد طبق گفته های حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت و جهانگیری معاون برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی با تعاملات صورت گرفته با سازمان امور مالیاتی این روند از سر گرفته شد.

راهکارهای مختلف برای حل معضل فرار مالیاتی پزشکان

بانکی در پایان به راهکارهای پیشنهادی برای حل معضل فرار مالیاتی پرداخت و گفت: با اصلاح تقویم غلط مالیات پزشکان و حذف تفاهم نامه های غیرقانونی با نظام پزشکی و همچنین استفاده از ظرفیت قانونی فعلی می توان تا حد زیادی از این معضلات جلوگیری به عمل آورد.

پشت پرده مطب های بدون کارتخوان

 در حالی که جامعه پزشکی همواره سوژه و خوراک خبری برای رسانه ها و البتهشبکه های مجازی است، این بار، موضوع استفاده یا عدم استفاده از کارتخوان در مطب، آنها را وارد حاشیه ساخته است. این در حالی است که برخی از پزشکان که ناگفته نماند، مطب ندارند، موافق وجود کارتخوان در مطب هستند و برخی دیگر که مطب دارند، مخالف هستند. البته تعدادی از پزشکان مطب دار، هیچ مخالفتی با کارتخوان ندارند. از جمله، ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران است که در گفتگو با خبرنگار مهر، این موضوع را مطرح کرده است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ الزامی برای استفاده از کارتخوان در مطب ها وجود ندارد، گفت: اجبار مطب ها به استفاده از کارتخوان، غیرقانونی است چون هیچ الزامی در این خصوص وجود ندارد که بخواهد پزشکان را ملزم به استفاده از کارتخوان در مطب کند.

خسرونیا با عنوان این مطلب که پزشکان می بایست بر اساس تعرفه ای که وزارت بهداشت وسازمان نظام پزشکی اعلام کرده اند، از مردم پول بگیرند، افزود: آنچه مسلم است، جامعه پزشکی می بایست طبق ضوابط رفتار کند.

این متخصص داخلی با طرح این موضوع که تا چند دهه قبل مردم در مراجعه به مطب پزشک به جای پول، گردو و ماست و پنیر می دادند و پزشک هم آنها را قبول می کرد، ادامه داد: دلیلی ندارد که حتما کارتخوان در مطب باشد. البته من خودم دارم و معتقدم آنچه به نقع مردم است، می بایست انجام داد.

خسرونیا در خصوص امتناع پزشکان از وجود کارتخوان در مطب، گفت: تنها مشکل پیش رو، ترس از دارایی است. زیرا، آنها به حساب های خصوصی پزشکان سرکشی می کنند تا ببیند چقدر درآمد دارند و آن وقت مالیات خود را بگیرند. در حالی که این کار اصلا درست نیست، زیرا، امسال تعرفه ها با تورم بالا نرفته و آنها سایر هزینه های مطب را محاسبه نمی کنند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با بیان این مطلب که فقط کارگران و کارمندان مالیات واقعی را پرداخت می کنند، افزود: مگر سایر شغل های آزاد مالیات واقعی خود را پرداخت می کنند که دارایی به حساب های خصوصی پزشکان سرکشی می کند.

در همین حال، محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: استفاده از دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان نیاز به تصویب قانون ندارد، چرا که این امری بدیهی است که هر واحد فعال در حوزه درآمد و تجارت یا بازار که انتقال مالی دارند، باید برای شفافیت درآمدها از دستگاه کارتخوان استفاده کنند و این یک قانون است.

وی ادامه داد: اگر مسئولان برای اجرای این قانون دارای ضعف هستند نباید توپ را در بیان علل عدم استفاده از دستگاه کارتخوان در مطب‌ها به زمین دیگری بیندازند.

قربانی یادآورشد: بی‌تردید در تمام دنیا اعم‌ از توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته برای اینکه شفافیت درآمد و وصول مالیات منطبق با واقعیات و درآمدها باشد، الزاما باید درآمد افراد در هر حوزه‌ای تعریف شده باشد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تاکید کرد: هم‌اکنون پزشکان ما هم برای شفاف‌سازی در زمینه درآمدها از قانون مستثنی نیستند، ضمن اینکه جامعه پزشکی هم از این موضوع استقبال می‌کند، چرا که اگر این فضا روشن باشد، اخذ مالیات هم بر اساس درآمدها صورت می‌گیرد و هم شاید استفاده از دستگاه کارتخوان باعث شود که کمتر به پزشکان اجحاف شود.

چه کسی مقصر فرار مالیاتی پزشکان است؟ +فیلم

با بالا گرفتن تب هشتک عدم استفاده برخی پزشکان از کارت‌خوان برای فرار از مالیات و راه افتادن کمپینی در فضای مجازی و افکار عمومی، حالا پس از چند روز وزیر بهداشت سابق به این مباحث واکنش نشان داده و با تقبیح اینکه برخی پزشکان کارت‌خوان ندارند گفته است: کسی که کارت‌خوان ندارد خیلی زشت است، بلال هم که می‌خواهید بخرید نوشته کارت‌خوان دارم؛ کارواش هم که می‌روید همینطور است، حتی بعضی از متکدیان سر چهارراه هم کارت‌خوان دارند، اینکه برخی پزشکان در مطب خود کارت‌خوان ندارند کار بدی است.

هاشمی تاکید کرده است:‌ بالاخره برای آسایش و آرامش مردم هم باید این کار را کرد. در مورد نداشتن کارت‌خوان در مطب برخی پزشکان دفاع نمی‌کنم.

وزیر بهداشت اما نکته‌ای قابل تامل عنوان کرده که به نظر می‌رسد توپ و میدان را در زمین مسئولان سازمان مالیاتی انداخته و گفته است:‌ تعجب می‌کنم که یک مسئول مالیاتی کشور می‌گوید ۵۰ درصد پزشکان در تهران مالیات نداده‌اند.

وی به ابزارهای این سازمان برای اخذ مالیات اشاره کرده و می‌گوید: هم می‌توانید نگذارید خارج بروند، هم می‌توانید مطب را ببندید و زندان بفرستید.

وزیر بهداشت با خطاب قرار دادن مسئولان سازمان مالیاتی که چرا نرفتید مالیات بگیرید؟، بیان کرده است: مگر سازمان نظام پزشکی به شما گفته مالیات نگیر؟! مگر پزشک گفته مالیات نگیر؟! اگر گفته باشد هم بیخود کرده است؛ همه مردم مالیات می‌دهند آنها هم باید بدهند. برخی نور چشمی‌ها در کشور هستند که در کشور مالیات نمی‌دهند، همه دوست دارند از مالیات فرار کنند.

واکنش وزیر بهداشت به کارتخوان نداشتن و عدم پرداخت مالیات برخی پزشکان

وزیر بهداشت با طرح سوالات و ابهاماتی عملا مسئول مالیات ندادن برخی پزشکان را سازمان امور مالیاتی دانسته و حتی خود از این سازمان مطالبه می‌کند که چرا مالیات نگرفتید.

واقعیت این است که احتمالا تمام داشته و بضاعت سازمان مالیاتی برای اخذ مالیات حقه از این قشر در همین حد است و با توجه به اینکه اطلاعات کاملی برابر ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم ندارد به دنبال مستندات دیگر بخش‌ها و ظرفیت‌ها است.

پیش‌تر نیز محمدرضا نوری رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران گفته بود از میان حدود ۲۰ هزار پرونده پزشکان در تهران، تنها ۱۱ هزار نفر برای عملکرد سال ۹۶ اظهارنامه ارائه کرده‌اند. همچنین میانگین مالیات ابرازی پزشکان ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده اما آن را حدود ۱۴ میلیون تومان تشخیص داده‌ایم.

وی تصریح کرده بود: تنها ۵۰۰ پرونده پزشکانی که با درآمد بالا هستند حسابرسی خاص مبتنی بر اطلاعات می‌شود که میانگین مالیات آنها ۱۷ میلیون تومان بوده اما مالیات واقعی آنها ۷۶ میلیون تومان است.

فصل جدید سریال «فرار از مالیات» با نقش‌آفرینی خانم منشی/ مخزن الاسرار بیماران تبدیل به منبع الاموال پزشکان شدند!

نه اینکه تصور کنیم، برای دیدن هر پزشکی در این شهر، نیاز به رد شدن از خان خانم شیرزاد نامی وجود دارد که سخت است برایش از مشکل‌مان گفتن و جواب درست شنیدن و همذات‌پنداری و خلاصه پرستارگونه برخورد کردنش اما آنقدر از حس‌های تلخ و نامطبوع برخورد منشی دکتر و جراح و امثالهم، شنیده‌ایم و چشیده‌ایم که برایمان سخت نیست بشنویم برخی از آنها که خود را پزشک‌تر از دکتر پشت در می‌دانند، این بار در نقش صندوق ذخیره ریالی صاحبان مطب‌های میلیاردی ظاهر و حاضر شده‌اند.

نمی‌دانیم همچنان که چرا، انگار بحث فرار مالیاتی پزشکان تمامی ندارد؟! یک روز از پرداخت‌های زیرمیزی خبر می‌رسد و یک روز هم از عدم نصب دستگاه‌های کارت‌خوان. انگار وقتی صحبت از مالیات برای این قشر از جامعه می‌شود این افراد نخبه از تمام هوش توان خود استفاده می‌کنند تا از پرداخت میزان صحیح آن شانه خالی کنند.

این روزها هم دور از جانتان کافیست سر و کارتان به برخی مطب‌های شلوغ اکثر نقاط شهر بیفتد. فرقی هم نمی‌کند پزشک اطفال باشد یا زیبایی و زنان. باید پول نقد همراهتان باشد چون معمولاً با تابلوی “کارت خوان خراب است”، “خواب است”، رفته آمپول بزند! و الخ، مواجه می‌شوید. چه کسی هم جرات دارد در مطبی که بیش از ۵۰ نفر منتظر ورود به اتاق دکتر هستند با منشی جر و بحث کند؟ کوچکترین اعتراضی کافیست تا با یک اشاره منشی به انتهای لیست منتقل شوید. تلخ است؛ چیزی در حد شنیدن خبر “متاسفم” از دکترهای سریال‌های تلویزیونی.

منشی‌هایی که از قدیم خودشان یک پا رئیس و دکتر بوده‌اند. پشت در اتاق پزشک وقت داده‌اند و وقت گرفته‌اند. طبابت کرده‌اند و گاه نسخه‌های شفاهی هم پیچیده‌اند. اما آخرین وظیفه آنها به نوعی نیز خاص ترین وظیفشان هم باشد.

وقتی منشی این بار می شود امین اموال پزشک

همیشه از قدیم شاهد آن بوده ایم که منشی ها مخزن الاسرار پزشک ها بوده اند. اما انگار این روزها کارشان سخت تر هم شده چراکه امانتداری از درآمد های پزشکان نیز به وظایف منشی ها اضافه شده است. مردم خبر می دهند و نماینده های مجلس تایید می کنند که در برخی از مطب ها، منشی با دادن شماره کارت خود به بیمار اعلام می کند که هزینه درمان و یا حتی ویزیت دکتر به حساب وی واریز شود. آخرین ترفند برای فرار از حسابرسی های مالیاتی.

در گذشته نیز فرارهای مالیاتی پزشکان و نقش چشمگیر منشی ها در این فرایند وجود داشت؛ زیرمیزهایی که برخی از پزشکان برای انجام عمل های خاص دریافت می کردند و برای مصون ماندن از نگاه بازرسان، هزینه آن به حساب منشی یا نزدیکان خود واریز می شد.

درآمدهای ده‌ها میلیونی و فرار مالیاتی

حتماً برای هر کدام ما پیش آمده که در ساعت های طولانی صف انتظار مطب دکتر تعداد مریض‌ها را در حق ویزیت ۴۰ _ ۵۰ هزارتومانی آنها ضرب کرده‌ایم و درآمدهای میلیونی آنها را حساب و کتاب. اما اینکه چرا این قشر با این سطح درآمد بالا همواره از پرداخت مالیاتی که بیشتر اقشار موظف به پرداخت آن هستند شانه خالی می‌کنند جای سوال دارد.

در این رابطه محمدرضا نوری رئیس وقت امور مالیاتی شهر و استان تهران در مورد میزان مالیات پزشکان گفته بود، از میان حدود ۲۰ هزار پزشک در تهران تنها ۱۱ هزار نفر برای عملکرد سال ۱۳۹۶ اظهارنامه ارائه کرده‌اند. وی میانگین مالیات اعلامی پزشکان را برای هر نفر، ۵ میلیون ۷۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفته است: بر اساس آمار و اطلاعات سامانه‌های طرح جامع این میانگین برای هر نفر حدود ۱۴ میلیون تومان تعیین تشخیص داده شد.

در کنار این آمار، مسئولان مالیاتی معتقدند، تنها ۵۰۰ پرونده پزشکانی که با درآمد بالا هستند، حسابرسی خاص و مبتنی بر اطلاعات سامانه‌های طرح جامع حسابرسی می‌شود. میانگین این مالیات برای پزشکان خاص ۱۷ میلیون تومان بوده که البته مسئولان مالیاتی معتقدند مالیات واقعی آنها ۷۶ میلیون تومان بوده است.

همچنین در خصوص موضوع فرار مالیاتی پزشکان، نماینده شورای حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی تهران چندی پیش اعلام کرده بود که در جامعه پزشکان فرار مالیاتی ۸۰ درصدی وجود دارد!

پاسکاری میان مسئولان حرفه‌ای‌تر می‌شود

اما نکته جالب این است که به نظر می رسد مسئولان بهداشت کشور نیز به خوبی از این موضوع آگاه هستند و تاکید می کنند که باید از پزشکان مالیات گرفته شود اما به خوبی می دانند که نباید وارد جزییات شوند.

قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت -که متمول بودن خود را که از راه حرفه پزشکی ایجاد شده بود، کتمان نمی کرد – پیش از این عنوان کرده بود: «تعجب می‌کنم که یک مسئول مالیاتی کشور می‌گوید ۵۰ درصد پزشکان در تهران مالیات نداده‌اند. مگر سازمان نظام پزشکی به شما گفته مالیات نگیر؟! مگر پزشک گفته مالیات نگیر؟! اگر گفته باشد هم بیخود کرده است؛ همه مردم مالیات می‌دهند آنها هم باید بدهند. برخی نور چشمی‌ها در کشور هستند که در کشور مالیات نمی‌دهند، همه دوست دارند از مالیات فرار کنند.»

اما به نظر می رسد این اظهار نظرها تنها شانه خالی کردن اصل ماجرا و انداختن توپ در زمین سایر دستگاه ها مانند سازمان امور مالیاتی است چراکه پیگیری و اقدامی نیز در این خصوص از سوی وزارت بهداشت صورت نگرفت در حالی که با نیمی از پیگیری تغییر محتوای برخی سریال هایی که به مذاق جامعه پزشکی خوش نمی امد، می شد این آمار را بهبود بخشید.

دکتر رو ول کن؛ منشی رو بچست!

اما ماجرا از آنجا برای رسانه ها و افکار عمومی جذاب شد که یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی طی روزهای اخیر با صراحت اعلام کرد که برخی پزشکان از راه های گوناگون سعی دارند تا درآمد خود را پنهان کنند. وی می گوید: برخی از این افراد، درآمدها و واریزی‌های خود را به حساب منشی خود داشته و دارند و می‌کوشند تا ردپایی از این درآمدها وجود نداشته باشد اما این کار درستی نیست.

جعفرزاده ایمن آبادی افزوده بود: براساس اطلاعات سازمان امور مالیاتی کشور در حال حاضر ۱۳۳ هزار پزشک در کشور وجود دارد که فقط ۷ هزار میلیارد ریال مالیات می‌دهند که معنایش درآمد ۲ میلیون و دویست هزار تومانی هر پزشک در طول ماه است. در حالی که چنین رقمی از سوی مردم قابل پذیرش نیست.

وی همچنین تاکید کرد: متاسفانه درصد کمی از پزشکان که در بین آنها چهره‌های معروف ملی هستند نسبت به پرداخت مالیات معترض بوده و اجازه نمی‌دهند همکارانشان نسبت به انجام وظیفه به کشور ادای تکلیف کنند. ضمن اینکه همین عده انتقاداتی علیه مصوبه کمیسیون تلفیق داشته‌اند.

منشی‌ها هم مظلوم واقع می‌شوند

صحبت در خصوص حق و حقوق بیمار و پزشک همیشه مطرح است و کمتر کسی است که به آنها توجه نکرده باشد اما شاید در این بین منشی ها به عنوان حلقه واصل بیمار و پزشک تا حدودی هم مظلوم واقع می شوند.

اینکه از یک طرف باید غرغر های بیماران را تحمل کنی و از یک طرح خرده فرمایش های گاه و بی گاه رئیس را که خود، کار این قشر را به خودی خود سخت کرده است. حقوق اندک و حرف های نامربوط دیگران هم بماند. اما امروز شاهد آن هستیم که شاید حق و شرافت این قشر که بیشتر آنها را خانم ها نیز تشکیل می دهند در پدیده زیرمیزهای یواشکی پزشکان در حال ضایع شدن است.

اینکه یک پزشک به هر دلیلی شماره حساب منشی خود را برای مبالغ واریزی و دستگاه های کارتخوان اعلام می کند و منشی نگون بخت نیز برای حفظ کارش مجبور به پیروی از این خواسته است، خود شاید نوعی برده داری نوین باشد.

ورود بانوان مجلس به فرار مالیاتی پزشکان و فشار دست های پشت پرده

مشکلات مطرح شده در بالا در نهایت موجب آن شد تا مجلس برای شفاف سازی، جامعه پزشکی را مکلف به استفاده از کارتخوان در سال ۹۸ کند. طبق این مصوبه، تمامی صاحبان حرفه و مشاغل پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی که مجوز فعالیت آن‌ها توسط وزارت بهداشت، نظام پزشکی یا نظام دامپزشکی صادر می‌شود، موظف هستند از پایانه های فروشگاهی (POS) استفاده کنند. همچنین مقرر شد تمامی مراکز درمانی که صورت حساب بیمار را صادر می‌کنند ۱۰ درصد از مبلغ دستمزد پزشک را به‌طورمستقیم به حساب سازمان امور مالیاتی بابت علی‌الحساب مالیات آن پزشک واریز کنند.

البته به نظر می رسد باز هم دست های پشت پرده برای حذف این مصوبه مجلس دست به کار شده‌اند. در همین خصوص سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامیبه مشرق گفت: باید میان وزارت بهداشت و وزارت اقتصاد تفاهم نامه ای منعقد شود که اگر تخلفی در مطب پزشکی صورت گرفت امکان برخورد وجود داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: امروز این امکان برای بیمار وجود ندارد که علاوه بر دغدغه بیماری اش دغدغه فراهم کردن پول نقد برای پرداخت به پزشک را هم داشته باشد و باید برای راحتی بیمار و جلوگیری از حرف و حدیث ها و تخلفات بعدی دستگاه کارتخوان در مطب تمامی پزشکان نصب شود بخصوص برای خانم ها.

از سوی دیگر معصومه آقاپور نماینده مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار اجتماعی مشرق با تاکید بر اینکه باید مالیات به این سمت حرکت کند که در جهت رفاه حال مردم باشد اظهار داشت: متاسفانه عملکرد مسئولان نیز در خصوص پرداخت های مالیاتی مردم مناسب نبوده است مردم باید بدانند که مالیاتی که می دهند برای رفاه حال خود آن هاست.

نماینده مردم آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: متاسفانه مردم ما این تصور را دارند که با پرداخت مالیات در حال هزینه کردن هستند و به همین خاطر است که امروز شاهد آن هستیم که قشر تحصیل کرده ای مانند پزشکان به راحتی از پرداخت مالیات فرار می کنند.

وی ادامه داد: امروز به راحتی پزشک بیمار را مجبور می کند تا پول نقد پرداخت کند زیرا اینکار برای هیچکس قابل رهگیری نیست که درآمد یک فرد به چه میزان بوده و چقدر باید مالیات پرداخت کند و به عنوان یک زن از این اتفاقات تلخ برای برخی بیماران و خانم های منشی، بیشتر غصه دار می شوم.

فرار مالیاتی پزشکان در فضای مجازی

شاید شما هم در فضای مجازی به هشتگ‌های “#پزشکان_فراری_از_کارتخوان” و “#پزشکان_فراری_از_مالیات” برخورده باشید. هشتک هایی که در ابتدا به خاطر عدم استفاده پزشکان از دستگاه‌های کارتخوان و مشکلاتی که برای مردم ایجاد می شود فعال شد اما پس از مدتی و با ورود رسانه‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفت. کافیست به تعدادی از نظرهای مردم در فضای مجازی در این خصوص توجه کنید تا میزان نارضایتی از این اتفاقات را به خوبی درک کنید.

اینکه کارمندان و کارگران و بسیاری از مشاغل با درآمد های بسیار پایین تر از پزشکان مالیات خود را پرداخت می کنند اما برخی از این افراد با دارا بودن درآمدهای چند ده میلیونی به راحتی از پرداخت مالیات واقعی سرباز می زنند جای سوال دارد. این سوال که آیا ساختار و راهکاری برای بررسی درآمد های این افراد وجود ندارد؟ چطور می شود تنها با چند دقیقه مراجعه به مطب های بالای شهر مردم عادی به خوبی قانون گریزی برخی از پزشکان را متوجه شده اند اما هنوز مسئولان متوجه نشده اند؟

هرچه هست در این میان، سریالی از اقدامات غیرقانونی و تخلفات در حال اکران است که نقش جدید آن، منشی های دکترها هستند و چه بهتر که تا طبق معمول، دیر نشده و حساسیت ها به فراموشی سپرده، سراغی از درمان آن بگیرند که این بار، درد در خود جامعه پزشکی است.

پزشکانی که به جای طبابت، تجارت می‌کنند

 پزشکی از جمله رشته‌های دانشگاهی است که بسیاری از افراد به امید دست یابی به وضعیت اقتصادی مناسب و جایگاه اجتماعی بالا به سمت آن سوق می‌یابد. علاقه‌مندان به این حوزه زیاداند و داوطلبان هرساله کنکور سراسری موید این مسئله؛ ولی علیرغم اینکه در جامعه بسیاری متصور هستند پزشکی رشته پردرآمدی است خود پزشکان این مسئله را قبول ندارند به طوری که رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران اعلام کرده است، بیش از نیمی از این پزشکان به کارهای دیگر می‌پردازند و فعالیت حرفه‌ای نمی‌کنند.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز چند روز پیش اعلام کرد: ۴۰۰ پزشک در تهران داریم که همزمان با کار طبابت، در حوزه واسطه گری ملک نیز فعال هستند و مجوز بنگاه معاملات املاک دارند. البته اعلام این خبر با واکنش‌های مختلفی از مردم همراه شد از جمله اینکه امار بالای خطای پزشکی بخشی از آن به دلیل چند شغله بودن پزشکان است، پزشک باید همه فکرش طبابت باشد و ….

۱۵ هزار پزشک در مشاغل دیگر فعالیت می‌کنند

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در مورد اینکه چرا برخی از پزشکان در زمینه مشاورین املاک فعالیت دارند، اظهارداشت: ما دسترسی مشخصی به این اطلاعات نداریم و متأسفانه فعالیت پزشکان در سایر حیطه‌ها از دلایل خاصی برخوردار است که انتخاب دانشجو در دوره پزشکی یکی از این موارد به شمار می‌رود.

وی افزود: دانشجویی که با اجبار خانواده و بدون علاقه به این حیطه وارد می‌شوند نمی‌تواند پزشک خوبی برای جامعه باشد. برخی از افراد که موفق به کسب رتبه مناسب برای حضور در رشته پزشکی نمی‌شوند در دانشگاه‌های معتبر وغیرمتعبر خارج از کشور تحصیل می‌کنند و خواهان ورود به کشور هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مکانیسم ورود به دانشگاه در کشورهای خارجی آسان اما خارج شدن از آنها دشوار است، توضیح داد: در مواقعی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۷۰ درصد این افراد توانایی خارج شدن از دانشگاه و کسب مدرک را ندارد.

وی گفت: این گونه اتفاقات باعث شده که در حال حاضر ۱۵ هزار پزشک که شماره نظام پزشکی دریافت کرده‌اند در مشاغل دیگر فعالیت کنند که فعالیت در زمینه مشاغل ساختمانی نیز از جمله آنها به شمار می‌رود هر چند ماه آمار دقیقی از فعالین در این بخش نداریم اما باید توجه کنیم که بخش بهداشت و درمان کشور طی سال‌های گذشته خروج سرمایه قابل توجهی برای سایر حوزه‌ها داشته است.

ایران بهشت پزشکان است؟

محمد جهانگیری، معاون سازمان نظام پزشکی در ارتباط با فعالیت پزشکان در صنوف مختلف بیان داشت: آمار دقیقی در مورد اینکه چه تعداد پزشک در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند نداریم و مسائلی که در این زمینه اعلام می‌شود ممکن است تخمینی باشد البته سایر صنوف می‌توانند این آمار را در حوزه خود استخراج کنند ولی ما در نظام پزشکی چنین مسئله‌ای را دقیق بررسی نکردیم.

وی افزود: درصورتی که  پزشکی همراه با مسئله طبابت در حرف دیگر فعالیت کند، مشکلی نداشته و تخلف به شمار نمی‌رود و امروزه پزشکان زیادی در حوزه‌های مختلف همچون تجارت، فعالیت در مجلس شورای اسلامی،خوانندگی، هنرپیشگی و وکالت فعال هستند و نمی‌توان مانع پزشکان از این مسئله شد چرا که عوامل مختلفی از جمله علایق آنها را به این سو سوق می‌دهد.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در مورد اینکه گفته می‌شود ایران بهشت پزشکان است، تأکید کرد: ایران برای همه افرادی که کار می‌کنند بهشت است در مورد درآمد پزشکان باید ساعات مفید کار آنها را در نظر گرفت امروزه بر اساس برخی از آمارها ساعت مفید فعالیت بسیاری از کارمندان حتی به یک و نیم ساعت هم نمی‌رسد در حالی که پزشکان حداقل ۱۲ ساعت کار مفید داشته و با تحصیلات بالا باید درآمد خوب داشته باشند و زحمت آنها قابل انکار نیست.

جهانگیری با بیان اینکه تعرفه خدمات پزشکی در ایران نسبت به کشورهای منطقه متناسب‌تر یا پایین‌تر است گفت: ‌پزشکان ایرانی بسیار سختکوش بوده و باید توجه داشت که از همه صنوف افراد خاصی ممکن است درآمد بالایی داشته باشند همچون هنرمندان، تجار و فوتبالیست‌ها و در همه اقشار برخی درآمد بالا دارند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close