فرصت‌سوزی ایران در بازار ونزوئلا/ چرا صادرات ایران به ونزوئلا پس از برجام، صفر شد؟ +نمودار

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=18083

در روزهای اخیر ارسال محموله‌های بنزین صادراتی ایران به ونزوئلا به موضوعی حیثیتی برای ایران تبدیل شد و با رسیدن کشتی‌های نفت‌کش ایران به ساحل ونزوئلا با وجود تهدیدهای آمریکا، مایه افتخار ایرانیان شد.

صادرات بنزین به ونزوئلا، علاوه بر مزایای اقتصادی و سیاسی برای ایران، حامل یک پیام روشن به کشورهای جهان مبنی بر عدم رسمیت تحریم‌های آمریکا هم بود.

اما موضوعی که نباید از یاد برد، اهمیت روابط استراتژیک ایران با ونزوئلا است. با این که جریان حامی دولت یازدهم از سال ۱۳۹۲ با نگاه تمسخرآمیز به روابط استراتژیک ایران با ونزوئلا در دولت‌های نهم و دهم پرداختند، اما اکنون که ایران تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار گرفت و اروپایی‌ها هم به پیروی از آمریکا پرداختند، اهمیت حفظ روابط سیاسی و تجاری با کشورهای مستقل جهان، بار دیگر خود را نشان داد.

 در دولت دهم ایران قراردادهای استراتژیک و مهمی را با ونزوئلا در حوزه نفت و انرژی منعقد کرد اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، اجرای این قراردادها متوقف شد. بدین ترتیب صادرات ایران به ونزوئلا خصوصا پس از امضای برجام، به سمت صفر شدن رفت. در آن مقطع تصور سیاستگذاران دولتی این بود که ایران با داشت روابط تجاری با اروپا و آمریکا، نیازی به حفظ روابط با کشوری همچون ونزوئلا را ندارد.

رسانه‌های حامی دولت یازدهم نیز از سال ۱۳۹۲  به تمسخر اقتصاد ونزوئلا می‌پرداختند و مدعی بودند اگر حسن روحانی رای نمی‌آورد، اقتصاد ایران هم ونزوئلایی می‌شد. این رسانه‌ها سیاست‌های اقتصادی احمدی‌نژاد همچون توزیع یارانه نقدی و سهام عدالت را پوپولیستی می‌خواندند و سیاست‌های اقتصادی ونزوئلا را نیز به آن تشبیه می‌کردند. از این رو در سال‌های اخیر بارها شاهد بزرگنمایی مشکلات اقتصادی ونزوئلا توسط این رسانه‌ها بودیم که هر چند وقت یک بار وعده فروپاشی اقتصاد این کشور را می‌دادند. این رسانه‌ها به طور غیرمستقیم کاهش شدید روابط دولت یازدهم با کشورهایی چون ونزوئلا را تئوریزه می‌کردند.

در همین ارتباط به روزنامه دنیای اقتصاد اشاره می‌کنیم که علت مشکلات اقتصادی ونزوئلا را سیاست‌های مستقل سیاسی این کشور از غرب و آمریکا عنوان می‌کرد.

اما با گذشت زمان و بدعهدی اروپایی‌ها به سیاست‌های دولت ایران و نافرجام ماندن برجام، مشخص شد که حفظ روابط تجاری و سیاسی با کشورهای مستقل جهان همچون ونزوئلا، اقدام قابل دفاعی بوده است و نهایتا دولت فعلی هم به سمت همکاری با امثال ونزوئلا روی آورد.

رسانه‌ای چون دنیای اقتصاد هم که چند سال روابط تجاری با ونزوئلا را تمسخر می‌کرد،‌اکنون از صادرات بنزین به این کشور دفاع می‌کند و آن را کاملا به سود کشورمان می‌داند اما به روی خود نمی‌آورد که سیاست‌های چند سال اخیر چه خساراتی به کشورمان وارد آورده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن