فرصت دانشجویان به قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده فساد دو نماینده زنجان / چگونه یک متهم برای کشور تصمیم‌گیری می‌کند؟!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9508
یکی متولد سال ۱۳۴۶ یکی دیگر متولد پانزدهم فروردین ماه ۱۳۵۴ است؛ از سوابق یکی می‌توان به قائم مقامی وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون اداری و مالی وزیر بازرگانی، رئیس دبیرخانه شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، منتخب مردم زنجان و طارم در مجلس دهم نام اشاره کرد؛ نام او فریدون احمدی است.

دیگری با نام محمد عزیزی که ۸ سال کوچکتر از فریدون احمدی است؛ دارای لیسانس علوم سیاسی، فوق لیسانس مدیریت شهری، دانشجوی دکترا در رشته مدیریت آموزشی در دانشگاه پیام نور است. از سوابق او نیز می‌توان به مدیریت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز کرمانشاه و گلستان، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۵، قائم مقام منطقه ۱۶ شهرداری تهران، فرماندار شهرستان ابهر، شهردار زنجان، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی، منتخب مردم ابهر و خرمدره در مجلس دهم اشاره کرد.

فرصت دانشجویان به قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده فساد دو نماینده زنجان
اما چرا این دو نفر؟! ۴سال پیش بود که مردم زنجان همانند تمام مردم کشور صبح علی الطلوع از خانه بیرون زدند و با هزاران امید و آرزو در جهت آبادانی شهر و روستا و کشور خود به پای صندوق‌های رای آمدند تا با انتخاب فردی اصلح و لایق برای ورود به دهمین مجلس شورای اسلامی، برای کشور خود تاثیرگذار باشند.

امروز، اما ۴ سال از آن روز می‌گذرد و روز‌ها به روز یازدهمین انتخابات مجلس نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. در این بحبوحه که نماینده‌ها و مردم در حال آماده شدن برای انتخاباتی جدید هستند، بدترین اتفاق این است که مردم از انتخاب پیشین خود حس پشیمانی و بی اعتمادی داشته باشند.

اما دلیل این صحبت‌ها و زمینه چینی ها، تنها حال ناراحت و عصبانی مردم زنجان است؛ چراکه از بین پنج نماینده منتخب آن‌ها ۲ نماینده متهم به فساد مالی شده اند.

فریدون احمدی، نماینده زنجان و محمد عزیزی، نماینده ابهر، دو نماینده‌ای که به اتهام «اخلال در بازار خودرو» در ۳۰ مرداد بازداشت شده بودند، دوم شهریورماه با ارائه وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی از بازداشتگاه اوین آزاد شده و سوم شهریور در جلسه علنی مجلس شرکت کردند.

فرصت دانشجویان به قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده فساد دو نماینده زنجان
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حدود دو ماه قبل از بازداشت این دونفر گفته بود که محمد عزیزی، یکی از این دو نماینده، به اتهام «فساد اقتصادی» در موضوعات دیگری جز اخلال در بازار خودرو به مدت چند ساعت بازداشت شده بود، اما در نهایت تنها با قرار التزام به حضور «با قول شرف» آزاد شد.

دانشجویان زنجان جز کسانی بودند که از زمان انتشار این اتفاقات تاکنون پای کار مطالبه گری برای پیگیری وضعیت اتهامات این نمایندگان از سوی قوه قضاییه بودند.

آن‌ها در ابتدا با نوشتن نامه‌ای به نمایندگان زنجان و رییس قوه قضاییه خواستار محاکمه این دو نماینده شدند.
آن‌ها در روز‌های اخیر دیداری نیز با حجت الاسلام رییسی داشتند و در جریان این دیدار به سخنرانی و مطالبه گری پیرامون این موضوع و موضوعات دیگر در استان و کشور پرداختند.

در همین خصوص خبرگزاری دانشجو برای پیگیری سرانجام مطالبات دانشجویان و وضعیت آن دو نماینده کنجکاو شد و با محمدرضا قربانی، دبیر شورای تبیین مواضع دانشجویی استان زنجان به گفتگو پرداخت.

وی گفته بود که دو نماینده زنجان که متهم به فساد مالی هستند در این مدت به دلیل هجمه‌ها به این استان نیامده اند و هیچ گونه برنامه و صحبتی حتی با رسانه‌های زنجان نیز تاکنون نداشته اند.
فرصت دانشجویان به قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده فساد دو نماینده زنجان
او می‌گوید: در بیانیه اولی که خطاب به رئیسی از سوی دانشجویان زنجان منتشر شد، این دونماینده در ارتباط با مسائل مختلف موضع‌گیری داشتند، اما اکنون به طور کامل در سکوت مطلق به سر می‌برند و تا جایی که شنیده شده، رئیس دفتر عزیزی در ابهر به نوعی استعفا داده و گویا اعلام برائت و قطع همکاری نیز کرده است.

فعالیت این دو نماینده در مجلس برای دانشجویان مساله‌ای غیر قابل هضم است. قربانی با تاکید و تایید این این جمله گفت که صحبت اصلی ما با حجت الاسلام رئیسی نیز بر سر همین موضوع بود، دبیر شورای تبیین مواضع دانشجویی استان زنجان بر این باور است که می‌بایست این دو نماینده حداقل از فعالیت تعلیق شوند، او می‌گوید که نمی‌شود کسی متهم باشد و ۱۰میلیارد وثیقه گذاشته باشد و از طرفی بخواهد برای سرنوشت کشور تصمیم بگیرد، این معقول و منطقی نبوده و دست مایه ضد انقلاب نیز شده است.

به گفته قربانی مشکل دیگر فعالیت شرکت پارس حیات است که متعلق به یکی از این دو نماینده است. این شرکت در حال حاضر مشغول به کار است و این اتفاق زمانی افتاد که مجلس بحث مصونیت را مطرح کرد و گفت: به دلیل اینکه این دو نماینده مجلس هستند، مصون هستند.
فرصت دانشجویان به قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده فساد دو نماینده زنجان
او به نطق احمدی در مجلس اشاره می کند و می‌گوید که در این نطق گفته شده که ما هرکاری که کردیم در راستای مسائل نمایندگی‌مان بوده است و طبق قانون اساسی نیز نمایندگان مجلس آزاد هستند و مصونیت دارند که اقداماتی را در چهارچوب نمایندگی انجام دهند.

در این میان اختلاف دانشجویان و مردم با نمایندگان مجلس این است که دانشجویان بر این عقیده اند که این دو نماینده کار شخصی انجام داده و متهم هستند، اما نمایندگان و هیات رئیسه مجلس می‌گویند اینگونه نیست و این فعالیت‌ها در راستای نمایندگی بوده و کاری تا پایان دوره نمایندگی این دو صورت نگیرد.

فرصت دانشجویان به قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده فساد دو نماینده زنجان
خواسته دانشجویان از حجت الاسلام رئیسی این است که این گفته‌ها توسط نمایندگان و هیئت رئیسه مجلس خلاف واقعیت بوده و باید تکلیف آن هرچه سریعتر مشخص شود.

قربانی از روزی برایمان گفت که رئیسی به استان زنجان سفر کرده بود، او گفت که در سخنرانی که در حضور رئیس قوه قضاییه داشتند به مطالبه در خصوص پیگیری این موضوعات پرداختند و پس از آن در نهایت سخنگوی دادگستری بیان کرد که پیگیر خواهند بود. قوه قضاییه در وعده‌ای که به دانشجویان داد از پیگیری پرونده در اسرع وقت سخن گفت، اما برای دانشجویان این ابهام بوجود آمده که اسرع وقت دقیقا چه زمانی خواهد بود؟!

دبیر شورای تبیین مواضع دانشجویی استان زنجان میگوید که بدین ترتیب به احترام گفته‌ سخنگوی قوه قضاییه از سوی دانشجویان فرصتی به دستگاه قضا داده شده تا دید که وضعیت چطور پیش خواهد رفت و آیا اقدامی جدی از سوی قوه قضاییه صورت می‌گیرد یا خیر؟!

قربانی بر این باور است که بیشتر از آنکه از مردم انتظار ورود و اظهار ناراحتی در این خصوص داشته باشیم، از مسئولین انتظار ورود و مطالبه گری داریم.

فرصت دانشجویان به قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده فساد دو نماینده زنجان
به گفته قربانی در مسئولین استان به جز حجت الاسلام حاج ابوالقاسم نماینده مردم خبرگان رهبری فردی دیگر نبود که حداقل در ظاهر و به صورت عمومی به این موضوع ورود کند و یا اگر هم بوده در خفا صورت گرفته است. استان زنجان پنج نماینده دارد که از نماینده‌های دیگر استان موضع گیری خاصی پیرامون این اتفاقات دیده نشده است.

قربانی در خصوص تعجیل در عملکرد قوه قضاییه پیرامون پرونده این دو نماینده می‌گوید که مردم زنجان، مردمی هستند با شور و شعور حسینی، آن‌ها احساس می‌کنند که از اعتمادشان سوءاستفاده شده است و قوه قضاییه باید هرچه زودتر تکلیف این مساله را مشخص کند تا مردم بیش از پیش دچار آسیب روحی نشوند و قطعا در صورت عدم برخورد و یا نداشتن تعجیل در مشخص کردن این امر در انتخابات آتی کشور تاثیر گذاری خواهد داشت و مشارکت مردم در انتخابات پیش رو قطعا پایین خواهد آمد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن