فرودگاه زنجان همچنان در خواب زمستانی؛ مغفول ماندن ظرفیت صادرات و مشکل سازی آژانس های مسافرتی !

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6279

فرودگاه زنجان  در ۱۵ کیلومتری شمال غرب زنجان قرار گرفته که در سال ۷۹ مورد بهره‌برداری و افتتاح قرار گرفت، اگرچه در خصوص مکان‌یابی فرودگاه زنجان انتقادهای زیادی وارد است. البته مشکل عدم مطالعه درست مکان یابی پروژه‌ها در دیگر پروژه‌های بزرگ زنجان رعایت نشده و خسارت‌های زیادی در سال‌های گذشته به بیت‌المال وارد شده است که باید مسئولان وقت پاسخگو باشند.

سئوالی که اینجا مطرح می‌شود فارغ از مکان یابی درست جاگیری فرودگاه در ۱۵ کیلومتری زنجان آیا فرودگاه زنجان استانداردهای لازم را دارد و می‌تواند به عنوان یک فرودگاه بین‌المللی شناخته شود؟

از آنجایی که استان زنجان بخاطر نزدیکی که به پایتخت دارد انتظار می‌رفت فرودگاه زنجان بعد از احداث به یکی از پرترافیک‌ترین فرودگاه‌های کشور تبدیل می‌شد ولی متاسفانه به یکی از آرام‌ترین فرودگاه‌های کشور‌ تبدیل شده است. آیا با هزینه‌های سنگینی که برای احداث این فرودگاه شده هدف آن بود فقط هفته‌ای دوبار پرواز زنجان به مشهد انجام شود؟

نخست باید پروازهای فرودگاه زنجان را بررسی کنیم که اکثر اوقات چه پرواز‌های در این فرودگاه انجام می‌شود. بیشترین پرواز به شهر مقدس مشهد است که با استقبال خوب زنجانی‌ها روبه‌رو شده و هفته‌ای دو روز در روزهای شنبه و چهارشنبه پرواز زنجان به مشهد و بالعکس انجام می‌گیرد.

پروازهای بین‌المللی در فرودگاه زنجان فقط در ایام حج انجام می‌شود و در فصول دیگر سال پرواز بین‌المللی انجام نمی‌گیرد اگرچه صحبت‌هایی شده بود که پرواز مستقیم زنجان به چند کشور همسایه انجام  شود ولی زیاد این امر محقق نشد.

چند سالی است که بخاطر راحتی حجاج زنجانی پروازهای مستقیم از مبدا زنجان به مقصد کشور عربستان انجام شده است هر ساله با حاشیه‌هایی همراه بوده که با دخالت استانداری زنجان و پرداخت وجه به شرکت‌های مسافربری مشکل حل شده است.

امسال قبل از فرا رسیدن ایام حج موضوع به قدری بزرگ شد که مدیر حج و زیارت استان از اصحاب رسانه درخواست کمک کرد تا مشکل ایستگاه پروازی زنجان را به گوش مسئولان برسانند. مشکل این بود که شرکت هواپیمایی “ایران‌ایر” برای ارائه خدمات هندلینگ در زنجان ۴۰ هزار دلار می‌خواست و این مشکل با همکاری استانداری زنجان حل شد و زائران زنجان دیگر مجبور نبودند همانند سال‌های گذشته برای پرواز راه ۳۰۰ کیلومتری تهران را بپیمایند.

بعد از اتمام حج امسال فرامرز بابایی، مدیر حج و زیارت استان زنجان در نخستین گفت‌وگوی مطبوعاتی خود با تسنیم  از ایستگاه‌های پروازی انتقاد کرد و گفت: تمام موارد در حج امسال به جز ایستگاه‌های پروازی خوب برگزار شد. حالا سئوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که مشکل کار در کجا بود؟

در نخستین پرواز بازگشت حجاج زنجانی از عربستان به زنجان خلبان شرکت هواپیمایی اُنور ایر ترکیه که در اجاره شرکت سعودی بود،  فرودگاه زنجان را غیر استاندارد دانست و گفت به هیچ وجه پرواز نخواهد کرد چرا که فرودگاه زنجان قابلیت‌های بین‌المللی ندارد و اصلا به دلیل نداشتن امکانات روشنایی مناسب امکان پرواز در شب را ندارد و نمی‌تواند به عنوان مقصد انتخاب شود و همین موضوع سبب شد حجاج زنجانی ساعت‌ها در فرودگاه عربستان معطل شوند.

سئوالی که اینجا وارد می‌شود این است که آیا واقعا فرودگاه زنجان استاندارد نیست و قابلیت پرواز در شب را ندارد؟

محمد قاسمی، مدیر فرودگاه زنجان در واکنش به سخنان خلبان شرکت هواپیمایی اُنور ایر ترکیه مدعی شد: فرودگاه زنجان تمام شاخصه‌های بین‌المللی را دارد.

وی فرودگاه زنجان را یک فرودگاه استاندارد توصیف و اینگونه بیان کرد که این فرودگاه تمام شرایط ایده‌آل را دارد و برای حج سال ۹۸ هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و خلبان مربوطه و واحد عملیات این شرکت اشتباه تشخیص دادند.

سئوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چرا خلبانان سعودی برای فرودگاه‌های دیگر شهرهای کشور ایران همانند تهران، شیراز، تبریز و یا مشهد این اشتباهات را نمی‌کنند و فقط این اشتباه را برای زنجان انجام دادند. مگر امکان دارد که یک شرکت سطح بالای پروازی به اشتباه به فرودگاه یک شهر بدون دلیل و مدرک تهمت بزند.

حج امسال با کم و کاستی‌های که فرودگاه زنجان داشت تمام شد و باید به فکر حج سال آینده باشیم و انتظاری که از فرودگاه زنجان و مسئولان مربوطه استان می‌رود این است که تا حج سال ۹۸ فرصت زیادی مانده تا نواقصات را در این مدت برطرف کنند.

استاندار جدید زنجان بعد از روز معارفه خود طی دو ماه گذشته به دستگاه‌های اجرایی مختلفی به طور سرزده بازدید کرده و از نزدیک مشکلات را نظاره‌گر بوده که طبق گزارشاتی که از عموم مردم در خصوص کم کار بودن فرودگاه زنجان گرفته شده از استاندار زنجان خواسته‌اند تا به طور سرزده از فرودگاه زنجان بازدید و نواقص فرودگاه را برطرف کند.[۱]

مدیر فرودگاه زنجان: ظرفیت فرودگاه زنجان برای صادرات مغفول مانده است / آژانس‌های مسافرتی برای فرودگاه زنجان مشکل‌ساز شده‌اند

مدیر فرودگاه زنجان گفت: ظرفیت حمل و نقل هوایی می‌تواند تسهیل‌کننده صادرات باشد اما متاسفانه تولیدکنندگان کالاهای گران‌بها از این بستر در استان زنجان استفاده نمی‌کنند.

محمد قاسمی اظهار کرد: در حال حاضر پروازهای مسافری از فرودگاه زنجان نداریم اما پروازهای آموزشی در این فرودگاه انجام می‌شود و در حال رایزنی برای برقراری مجدد تعدادی از پروازها هستیم.

وی به مذاکره با معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هوایی در خصوص برقراری پرواز‌های مسافری در فرودگاه زنجان اشاره کرد و گفت: تلاش داریم پرواز زنجان – مشهد را مجدد ۲ یا ۳ بار در هفته راه‌اندازی کنیم.

مدیر فرودگاه زنجان به اهمیت پرواز زنجان – تهران برای توسعه روابط اقتصادی و سایر موارد اشاره کرد و گفت: در این مورد هم رایزنی‌هایی انجام شده که تحت بررسی قرار می‌گیرد و اگر قابلیت اجرا داشته باشد، این مورد هم در لیست پروازهای فرودگاه زنجان گنجانده می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: برای اعزام زائران به عتبات از طریق خطوط هوایی زنجان برای مراسم اربیعن نیز اقدامی انجام نگرفته و امسال این کار انجام نمی‌شود.

قاسمی یکی از مشکلات نبود رونق در پروازهای فرودگاه زنجان را عدم حمایت بخش خصوصی و دولتی از حوزه گردشگری عنوان کرد و گفت: باید رایزنی‌ها در این خصوص مورد توجه قرار گیرد.

وی در مورد جابجایی بار نیز تصریح کرد: برای انتقال بار از طریق خطوط هوایی محموله‌های خاصی قابل پشتیانی است چرا که انتقال بار در داخل کشور مقرون به‌صرفه نیست اما بارهای صادراتی می‌تواند با استفاده از هواپیما جابه‌جا شود.

مدیر فرودگاه زنجان یادآور شد: استفاده از ظرفیت حمل و نقل هوایی می‌تواند تسهیل‌کننده صادرات باشد اما متاسفانه تولیدکنندگان کالاهای گران‌بها از این بستر در استان زنجان استفاده نمی‌کنند و حتی از فرودگاه‌های دیگر کشور برای انتقال بار خود بهره می‌برند.

محمد قاسمی گفت: آژانس‌های مسافرتی مستقر در استان زنجان به هزینه‌های حداقلی به ازای هر بلیت اکتفا کرده و با وجود امکانات لازم در فرودگاه زنجان، مسافران را برای استفاده از پروازهای استان‌های همجوار ترغیب می‌کنند.

او تشریح کرد: فرودگاه زنجان دارای پارکینگ رایگان برای خودرو با کم‌ترین فاصله تا ترمینال را دارد و مسافران می‌توانند در کم‌ترین زمان ممکن بدون خطرات جاده‌ای و صرف زمان از این فرودگاه پرواز کنند.

مدیر فرودگاه منطقه زنجان افزود: تابستان امسال یک‌هزار و ۵۰۰ نفر از حجاج زنجانی در قالب ۱۰ پرواز رفت و برگشت به مدینه و سال ۹۶ نیز زائران زنجان – مشهد به طور میانگین با هر پرواز ۱۱۰ مسافر و با ظرفیت تکمیل اعزام شدند.

قاسمی گفت: امسال اعزام زائران زنجان–مشهد و برعکس کنسل شد و در حال حاضر درصدد برقراری آن با همکاری یکی از شرکت‌های هواپیمایی هستیم.

او به لزوم برقراری پروازهای برنامه‌ای اشاره کرد و گفت: پروازهای مشهد–کیش و عتبات در استان‌هایی همانند زنجان به صورت چارتری انجام می‌شود و متاسفانه هیچ‌کدام از آژانس‌های مستقر در استان رغبتی برای این مهم نشان نداده‌اند.

این مقام مسئول گفت: سهمیه ایستگاه پروازی خارجی حفظ و از زنجان به عربستان حجاج جابه‌جا می‌شوند و پروازهای عتبات نیز باید توسط سازمان حج و زیارت انجام شود که  انجام نمی‌شود.

قاسمی افزود: در حال حاضر پروازهای آموزشی، امدادی و سرویس‌دهی هوانوردی برای اورژانس در این فرودگاه انجام می‌شود.

قاسمی ادامه داد: این فرودگاه خدمات راداری منطقه‌ای و ارتباطی منطقه شمال غرب به کل کشور را برای مرکز کنترل تهران در خصوص پروازهای عبوری پوشش می‌دهد.

او اظهار داشت: قسمتی از درآمد این بخش برای این فرودگاه هزینه می‌شود در چند سال گذشته اعتباراتی که از مرکز اخذ کرده‌ایم در فرودگاه نزدیک ۱۵ تا ۲۰ برابر درآمد فرودگاه بوده است.

مدیر فرودگاه منطقه زنجان گفت: در حال حاضر فرودگاه‌ها به‌صورت درآمد- هزینه، فعالیت می‌کنند و هیچ درآمد دولتی برای فرودگاه داری تخصیص داده نمی‌شود و خود شرکت فرودگاه درآمد را بین فرودگاه‌ها تقسیم می‌کند.[۲]

منبع :

۱- تسنیم

۲- ایسنا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن