ماجرای فساد ۵۰ هزار میلیاردی در حوزه بهداشت چیست؟ مدعی العموم ورود کند!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8551

سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی با اشاره به اظهارات وزیر بهداشت و درمان در جلسه روز یکشنبه فراکسیون نمایندگان ولایی پیرامون فساد موجود در حوزه بهداشت و درمان، اظهار داشت: نمکی به وجود ۵۰ هزار میلیارد تومان فساد در حوزه بهداشت و درمان اشاره و از یک فساد بسیار گسترده، رانت خواری‌های مکرر و مافیای موجود در این دستگاه‌ها صحبت کرد.

وی با بیان اینکه عزم نمکی برای مبارزه با مافیا، فساد و رانت خواری‌ها در این حوزه قابل ستودن است، افزود: وزیر بهداشت همچنین اشاره کرد که در ستاد این وزارتخانه، افرادی داریم که چهار-پنج شرکت دارند که همین افراد شخصا تنظیم می‌کنند چه چیزی وارد شود و خودشان بر امر واردات و توزیع، نظارت و بازرسی هم دارند؛ بنابراین همان چیزی که زمانی درباره وزارت راه گفته ام ظاهرا درباره وزارتخانه‌های دیگر هم وجود دارد؛ به عبارت دیگر فرد شرکتی در اختیار دارد که با خودش قرارداد می‌بندد، امر واردات را انجام می دهد، نظارت می‌کند و بازرس نیز است.

نقوی حسینی تصریح کرد: وزیر بهداشت همچنین در این جلسه اشاره کرد که عده‌ای برای مقابله با بنده ۸۰ میلیارد تومان در حوزه رسانه‌ هزینه می‌کنند تا شانتاژ رسانه ای کرده و خبرسازی کنند و مانع از مبارزه با فساد در این حوزه شویم، اما ما در اراده خود مصمم هستیم و تا انتهای این مبارزه هم پیش می‌رویم.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در پایان خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت اعلام کرد یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای خرید تجهیزات پزشکی تخصیص یافته که در چند ماهی که بنده در وزارتخانه هستم به دنبال این هستم بدانم این پول کجا رفته است، اما نتوانستم سرنخ آن را بیابم.

مدعی العموم به پرونده فساد مالی در وزارت بهداشت ورود می‌کند؟

وزارت بهداشت در دولتهای روحانی با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده است. اما با توجه به اینکه وزیر بهداشت پیشین حمایت بی چون و چرایی از پزشکان و خدمات پزشکی می کرد و از انتقادات رسانه ها و منتقدان بر می آشفت، چندان زمینه بررسی عملکرد این وزارتخانه در این دوران وجود نداشت. نمونه این موارد را در تعطیلی برنامه «حاشیه پزشکی» و برخورد «قاضی زاده هاشمی» با برخی از خبرنگاران می توان مشاهده کرد.

از سوی دیگر طرح تحول سلامت که از جمله مهمترین طرح های دولت بود و دولتمردان این طرح را دستاورد پزشکی پاستور عنوان می کردند موفقیت چندانی حاصل نکرد. این در شرایطی بود که کار وزیر بهداشت پیشین با برخی از وزرای دیگر بر سر اجرایی کردن این طرح حتی مرافعه کشید.

طرح تحول سلامت از سوی نمایندگان مجلس خصوصا نمایندگان اصلاح طلب که همسو با دولت بودند نیز به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و بسیاری از نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان از این طرح به عنوان یک طرح معیوب یاد کردند.

در همین رابطه، «مسعود پزشکیان» چهره شاخص اصلاح طلب و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره طرح تحول سلامت گفت: « اگر چه عده‌ای از اجرای طرح تحول نظام سلامت تعریف می‌کنند، لیکن اجرای این طرح از همان ابتدا اشتباه بود.»

وی ادامه داد:

« این طرح باعث شده که هم اکنون تمام بیمارستانها طلب‌های چندین ماهه از بیمه‌ها داشته باشند و از شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی ناراضی باشند.بدین طریق مشکلات مراکز درمانی کم‌کم بر خدمات‌رسانی آنها نیز تأثیر گذاشته است و شرایط حاضر مانند فنری است که فشارش داده‌اند و اگر رهایش کنند، معلوم نیست چه اتفاقی رخ دهد.»

با این حال مشکلات مختلفی بر وزارت بهداشت مترتب است، از طرح تحول سلامت و نظام بهداشت و درمان بگذریم، موضوعاتی چون فرار مالیاتی پزشکان، عدم ارائه خدمات درمانی مناسب در بسیاری از بیمارستان‎ها و … وجود دارد. اما حالا «سعید نمکی» وزیر بهداشت از فساد مالی و همچنین مفقود شدن مقدار زیادی از منابع مالی این وزارتخانه سخن گفته است.

در همین رابطه، «محمد حسین نقوی حسینی» سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی به نقل از وزیر بهداشت در این جلسه گفت:

«وزارت بهداشت را با حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفته‌ام. فساد در حوزه به طور زجرآوری حاکم بود به طوری که در سال ۹۷ سیاست گذاری واردات دارو صنعت تولید داروی داخلی را نابود کرد. به هم ریختگی در وزارت بهداشت به گونه‌ای بود که بعد از انقلاب دستگاهی به این آشفتگی ندیده بودم.»

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت در جلسه این فراکسیون گفت:

« طبق توضیحات وزیر بهداشت در نظام پزشکی فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی وجود داشته است. ما نمی‌دانیم یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی کجا و چطور هزینه شده است. با وجود این وزارت بهداشت با همه توان در مقابل مافیا و فساد ایستاده و اجازه نمی‌دهد بیت‌المال به دست این افراد بیفتد.»

با این حال نه تنها در خدمات پزشکی و درمانی وطرح‌های وزارت بهداشت خلل وجود دارد بلکه خبر می رسد که این وزارتخانه دچار چالش فساد مالی فراوان نیز هست، معلوم نیست که حساب و کتاب برخی از هزینه‌ها به چه صورت است که مبالغ نسبتا بالایی مفقود شده است. اینکه اینهمه هرج و مرج در یک وزارتخانه حیاتی چون وزارت بهداشت و درمان تا این سطح در دولت دیده می شود، موضوع مهمی است که به نظر می رسد که بایستی به طور حقوقی و قضائی با توجه به اینکه دولت نیز برای حقوق شهروندی مردم حساب ویژه ای باز کرده است، ورود شود.

موضوع اینجاست که آیا مدعی العموم به پرونده حساب های بی کتاب وزارت بهداشت ورود می کند؟ این وزارتخانه نه تنها در طرح ها و خدمات پزشکی چندان موفق عمل نکرده است بلکه حالا دچار هرج و مرج مالی نیز شده است. به نظر می رسد نهادهای قضائی با ورود به این وزارتخانه باید تکلیف یک سئوال مهم را مشخص کنند که « در وزارت بهداشت چه خبر است؟»

با ۲ میلیون یورو ارز دولتی، به جای استنت قلب کابل برق وارد شده است/ در برخی موارد داروهای تاریخ مصرف گذشته وارد شد

نمکی گفت: در تجهیزات پزشکی سامانه به روزی ایجاد می‌کنیم تا مشاهده شود چه کسی ارز دریافت و چه چیزی وارد کرده است.

 در سومین جلسه هیأت امنای مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در جمع خبرنگاران افزود: حدود چهار ماه است که گروه‌هایی به صورت چراغ خاموش در زمینه ارزهایی که توسط شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی گرفته شده است، کار می‌کنند. در زمینه اینکه این ارزها کجا مصرف شده و چه کسانی دریافت کرده اند، عده‌ای تخلفاتی داشتند که در حال رسیدگی هستیم و با این موارد برخورد قانونی می‌کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه داروهای تاریخ مصرف گذشته در برخی موارد وارد شده است گفت: با این موضوع‌ها برخورد می‌کنیم. همچنین با ۲ میلیون یورو ارز دریافتی، به جای استنت قلب، کابل برق وارد شده است. مواردی نیز وجود دارد که با دریافت ارز دولتی، تجهیزات وارد شده و به بخش خصوصی منتقل شده است. در تجهیزات پزشکی سامانه به روزی ایجاد می‌کنیم تا مشاهده شود چه کسی ارز دریافت و چه چیزی وارد کرده است. درباره دارو نیز ثبت و ضبط درست نبوده است. این قول را می‌دهم که برای حمایت از بیت المال از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنیم.

*رسانه‌ها برای مبارزه با فساد به وزارت بهداشت کمک کنند

نمکی بیان کرد: رسانه‌ها باید در مسیر مبارزه با فساد به وزارت بهداشت کمک کنند، زیرا یکی از مشکلات ما این است افرادی که سال‌ها سوءاستفاده می‌کردند، ارتباطات رسانه‌ای دارند و در زمینه مبارزه با فساد، بزرگترین اهرم ما رسانه‌های پاکیزه‌ای است که در کشور داریم. برای شکستن فضای مسموم تبلیغاتی این جریان که نمی‌خواهد اجازه بدهد حقایق آشکار شود، به کمک رسانه‌ها نیاز داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برخی افراد که در سازمان غذا و دارو با شرکت‌های متخلف همراهی کردند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند و اعترافاتی نیز کردند. مصمم هستیم که سازمان غذا و دارو را در نهایت پاکیزگی برای خدمت به مردم آماده کنیم.

*تعدادی از شرکت‌های هیأت امنای ارزی منحل شدند

وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت شرکت‌های هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت نیز گفت: حسابرسی شرکت‌های هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت انجام شده و در حال اتمام است. به نتایجی که در برخی موارد نامطلوب است، رسیدیم. برخی از این شرکت‌ها ادغام و برخی منحل شدند. همچنین جمع کردن برخی از این شرکت‌ها تا رسیدگی حقوقی و قضائی، مقدور نیست.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close