محرمانه های دولت + جدول

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=3130

دولت روحانی رکورددار محرمانه‌ها +جدول

رئیس‌جمهور در حالی از هشتگ محرمانه نداریم استفاده کرده که بیشترین محرمانه‌ها مربوط به دولت‌ها یازدهم و دوازدهم بوده است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جدیدترین پست اینستاگرامی خود از هشتگ #محرمانه_نداریم استفاده کرده است،  موضوعی که واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی و نخبگان سیاسی را به همراه داشته است.

“محرمانه” عبارتی بود که منتقدان دولت بارها و بارها نسبت به اعمال آن در دولت انتقاد می‌کردند و از اینکه رئیس‌جمهور اکنون از این واژه  استفاده کرده، متعحب شده‌اند،  منتقدان معتقدند مخاطب حقیقی این هشتگ، اعضای دولت و شخص آقای روحانی است!

اینکه رئیس جمهور از هشتگ محرمانه نداریم در پست اینستاگرامی خود استفاده کرده، برای بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز سوال برانگیز بوده است که چطور در طول مدت دولت‌ یازدهم و ۵ ماهه دولت دوازدهم، تیم رسانه‌ای دولت به هیچ وجه اجازه آگاهی از اخبار دولت و حتی قرادادهای منعقد شده دولت را به رسانه‌ها نمی‌داد اما حالا رئیس دولت می‌گوید “محرمانه نداریم”.

بررسی عملکرد ۵ ساله دولت دولت حسن روحانی نشان می‌دهد که این دولت بیشتر از آنچه به شفافیت علاقه داشته باشد، به محرمانه بودن علاقه دارد. از انعقاد قراردادها گرفته تا عدم تمایل وزرا و رئیس جمهور برای مصاحبه با رسانه‌های منتقد.

مسائل هسته‌ای و پشت پرده آن،‌ قرارداد FATF، قرادادهای نفتی، قرارداد با پژو فرانسه و …. مواردی بوده که دولت هیچگاه اجازه نداد منتقدین  و یا مردم درباره جزئیات آنها کمترین اطلاعاتی را داشته باشند و در این مدت اعضای دولت هم وقتی مورد سوال خبرنگاران قرار می‌گرفتند، بعضا با بیان اینکه این مسائل محرمانه است، از پاسخ به سوالات طفره رفته‌اند.

عملکرد دولت در سالیان اخیر نشان می‌دهد که علی‌رغم اظهارات روحانی در مقاطع مختلف از جمله در همایش حقوق شهروندی که گفته بود: “والله بالله اگر صدها دستگاه برای مبارزه با فساد درست کنیم و اگر ده‌ها دادگاه با فساد مبارزه کنند نمی‌توانیم فساد را ریشه‌کن کنیم مگر آنکه مردم به صورت شفاف ببینند ما چکار می‌کنیم” و یا اظهاراتش در گفت‌وگوی تلویزیونی اخیر مبنی بر اینکه، “تصمیم ما در دولت دوازدهم هم برای اجرای حقوق شهروندی و هم برای مبارزه با فساد این است که همه دولت به خصوص بخش اقتصاد در اتاق شیشه‌ای برود و همه مردم مطلع باشند دولت چه کار می‌کند” دولت برخلاف ادعاهایش محرمانه بسیار دارد.

** در ذیل، فهرستی از برخی محرمانه‌های دولت را می‌خوانید:

محرمانه‎‎های مذاکرات هسته‌ای

جزئیات توافق هسته‎ای ایران و ۱+۵ را باید نخستین و بزرگترین محرمانه از مجموعه محرمانه‎‎های دولت دانست. حواشی « فکت‌شیت» و مشخص نشدن ماجرای آن توسط تیم مذاکره کننده ایرانی، ابهام‌های زیادی را ایجاد کرد؛ نمایندگان در مجلس همان زمان نیز درخواست کردند که اسناد توافق در اختیار نمایندگان و کمیسیون اختصاصی برجام قرار بگیرد اما محمد جواد ظریف بر محرمانه بودن اسناد مذاکرات تاکید کرد.

زنگنه وزیر محرمانه‌ها

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت را باید شاخص‌ترین عضو کابینه در حوزه محرمانه‌ها دانست، از جمله جلسه او با نمایندگان مجلس که ۳۱ مرداد برگزار شد و او قرار بود به ابهام‎‎ها و ایراد‎های وارده به الگوی جدید قرارداد‎های نفتی پاسخ دهد. منتقدان معتقد بودند که مصوبه دولت درباره قراداد‎های نفتی، الگوی کاملا نامناسبی است که اگر اجرایی شود، سود بسیار زیاد و غیرمتعارفی را نصیب بیگانگان می‎کند که از منابع مالی دولت می‎کاهد، به‎ جای جوانان تحصیلکرده ما، جوانان فرانسه، انگلیس، هلند و ایتالیا را از بی‌کاری نجات می‎‎دهد و به سرعت ظرفیت‎‎های فنی و تخصصی صنعت نفت موجود در داخل را از کار می‎اندازد. بیژن زنگنه خیلی پیش از برگزاری این جلسه گفته بود، قرارداد محرمانه است.

یا در موضوع دیگری زمانی یک خبرنگار از بیژن نامدار زنگنه درباره انتقادات به کرسنت پرسید که او در جواب گفت: درباره این موضوع هر وقت که صلاح دانستم صحبت خواهم کرد یا حتی وقتی رای دیوان بین‎المللی داوری درباره شکایت ترکیه از ایران در پرونده کرسنت به ضرر ایران صادر شد، وزیر نفت اعلام کرد که مقدار جریمه ایران بین ۱۳ تا ۱۵ درصد است و زیاد نیست، البته رقم دقیق جریمه، محرمانه است.

پژو و ایرباس؛ محرمانه‌های هوایی

قرارداد پژو با ایران امضا شد، محمدرضا نعمت‎زاده وزیر وقت صنعت در حاشیه یکی از برنامه‎‎ها اعلام کرد که پرداخت غرامت از سوی پژو جزو مفاد قرارداد جدید ایران‎ خودرو است که در سفر رئیس‎جمهور به فرانسه نهایی شده است. وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مبنی بر اینکه میزان این غرامت چقدر است؟ گفت: این غرامت در قرارداد جدید دیده شده، البته این قرارداد محرمانه است.

محرمانه بودن این قرارداد از سوی هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو نیز مطرح شد. وی گفت که ۲۰ درصد قرارداد پژو محرمانه است.

قرارداد خرید ایرباس یکی از پر سر ‌و ‌صداترین قرارداد‎های دولت بعد از اجرای برجام بود. این قرارداد که وزیر راه و شهرسازی دولت از آن به ‎عنوان یکی از شاهکار‎های دولت یاد کرده است، اگرچه در پیچ و خم سنگ اندازی‎‎های آمریکایی‎ها دچار مشکل شد اما متن قراداد ایران با ایرباس یکی از محرمانه‎‎های دولت بوده است.

قرارداد FATF؛ مبهم و همچنان محرمانه

انعقاد قرارداد محرمانه پولی-بانکی با کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF، از سوی تیم اقتصادی دولت روحانی از دیگر محرمانه‌های دولت حسن روحانی است. براساس این توافق که به امضای علی طیب نیا وزیر وقت اقتصاد رسیده بود، ایران متعهد می‌شد در بازه زمانی اعلام شده، دسترسی به اطلاعات و تراکنش‌های مالی- بانکی خود را در اختیار این گروه قرار داده و همچنین از ارائه خدمت به افراد و نهادهایی که نام‌شان در لیست تحریم‌ها وجود دارد نیز منع شود.

هیچ گاه جزئیاتی از علت پذیریش این قرارداد مهم و همچنین روند مذاکرات آن، منتشر نشد.

این‎‎ها بخش‎‎هایی از مهم‎ترین محرمانه‎‎های دولت یازدهم در مواجهه با مردم است. فهرست محرمانه در جدول زیر نیز بروزرسانی شده است:

مسئله محرمانگی در دولت، صدای حامیان روحانی را نیز درآورده و اخیراً بخصوص در موضوع فیلترینگ تلگرام، کاربران در اکانت‌های رئیس‌جمهور در شبکه‌های اجتماعی اعتراض خود را به وی منتقل می‌کنند که چرا رئیس‌جمهور در جلسات خصوصی موافقت خود را با فیلتر شدن تلگرام اعلام می‌کند و اما در فضای مجازی خود را مخالف این اقدام نشان می‌دهد؟

دولت محرمانه فقط با «حسن روحانی» معنا پیدا می‌کند +جدول محرمانه‌ها

درحالی رئیس جمهور بیان می کند که «محرمانه نداریم»، اما دولت روحانی را می توان دولت محرمانه نامید؛ دولتی که حتی در آن نرخ طلاق و بیکاری و رشد اقتصادی محرمانه شد.

به دنبال تصمیم نهادهای نظام اعم از شورای عالی فضای مجازی، دولت، قوه قضائیه و مجلس، حسن روحانی در صفحه اینستاگرام و نه تلگرامش، مطالبی را منتشر کرد که نیاز به تبیین بیشتری دارد.

روحانی در این پست نوشته است: “اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده” باید مردم به طور شفاف در جریان چنین تصمیمی قرار بگیرند.”

البته حسن روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی از شفافیت سخن گفته و اعلام کرده بود : “تصمیم ما در دولت دوازدهم هم برای اجرای حقوق شهروندی و هم برای مبارزه با فساد این است که همه دولت به خصوص بخش اقتصاد در اتاق شیشه‌ای برود و همه مردم مطلع باشند دولت چه کار می‌کند.[۱]

این اظهار نظر روحانی درباره اینکه محرمانه نداریم در حالی است که واژه محرمانه جز با اسم حسن روحانی معنا پیدا نمی‌کند و دولت یازدهم و دوازدهم، مملو از پنهان کاری‌ها و نامحرم دانستن مردم است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

اما چرا به دولت روحانی «دولت محرمانه» می گویند:

 عنوان محرمانهتوضیحات
۱میزان واردات بنزینروزنامه شرق: [۲]آمار مربوط به میزان حجمی واردات بنزین همه‌ساله از سوی گمرک اعلام شده، اما با توجه به اینکه بنزین از سوی شرکت نفت خریداری و وارد می‌شود، گمرک دسترسی به قیمت و در نتیجه ارزش واردات نداشته است تا آن را اعلام کند و درواقع نفتی‌ها آن را محرمانه نگه داشته‌اند
۲محرمانه بودن مذاکرات هسته‌ای[۳]وزیر امور خارجه طی یادداشتی تصریح کرد: “یکی از شرایط توفیق مذاکرات بین‌المللی حفظ ماهیت محرمانه آن‌هاست و معمولا هر مقدار مذاکره‌کنندگان کم‌تر خبر به بیرون درز بدهند، بیش‌تر نشان جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است”
۳قرارداد ایران و پژو محرمانه مند[۴]محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت درباره قرارداد با پژو گفت: منافع ایران در این قرارداد مورد توجه قرار گرفته به صورتی که حتی موضوع پرداخت غرامت این خودروساز خارجی بابت خروج بدون برنامه‌اش از بازار ایران به بهانه تحریم‌ها در مفاد قرارداد جدید وجود دارد، اما این قرارداد به صورت محرمانه است و نمی‌توان بصراحت درباره موارد مطرح شده در آن سخن گفت.
۴تعداد چک‌های برگشتی[۵]درحالی رئیس کل بانک مرکزی وعده انتشار آمار چک های برگشتی در سایت این بانک را داده بود که باگذشت چند روز نه تنها آماری منتشر نشد بلکه مشخص شد آمار”چک های برگشتی همچنان محرمانه” است.
۵جریمه قرارداد کرسنتجریمه ایران در قرارداد کرسنت تا زمان انتخابات سال ۹۶ توسط دولت محرمانه ماند و در جریان مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، هاشمی طبا یکی از نامزدهای حامی دولت، خبر از جریمه ۱۴.۵[۶] میلیارد دلاری ایران در این پرونده داد.
۶محتوای قرادادهای نفتی[۷]روزنامه دولتی ایران در گفت وگو با «نرسی قربان» کارشناسان انرژی نوشت: اصولاً هیج قراردادی در هیچ جای دنیا علنی نمی‌شود. علنی کردن جزییات قراردادهای نفتی از جمله قرارداد توتال منافع ملی را به خطر می‌اندازد. این قرارداد بیش از ارزش اقتصادی، ارزش سیاسی دارد.

در همین راستا بیژن نامدار زنگنه نیز از جمله وزاری محرمانه دولت است که برای موضوع قراردادهای نفتی جلسات محرمانه ای با نمایندگان مجلس برگزاری کرد.

۷قرارداد با ایرباس و بوئینگ[۸]اصغر فخریه، قائم‌مقام وزیر راه وشهرسازی در امور بین‌الملل گفت:«استاندارد قراردادهای هوایی این است که به خاطر اینکه شرکت‌ها نمی‌خواهند، قیمت‌هایی که با یک مشتری توافق می‌کنند برای مشتریان دیگر هم مطرح شود، معمولاً شرط دارند که باید قیمت‌ها محرمانه بماند. دوستانی که ادعا می‌کنند این قرارداد، غیرشفاف است قواعد این نوع تجارت را نمی‌دانند. از نظر ما قرارداد شفاف است. به دستگاه دولت و به مقاماتی که باید جزئیات آن ارائه شود، همه چیز به طور شفاف ارائه شده است. سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و شورای اقتصاد که طرح را تصویب کرده‌اند، اعداد و ارقام واقعی را داشتند. طبیعی است که نمی‌توانیم همه چیز را با جزئیات برای عموم اعلام کنیم.»

 

۸محرمانه شدن نرخ رشد اقتصادیدر سال ۱۳۹۴ مرکز آمار ایران و بانک مرکزی به عنوان دو متولی اعلام آمارهای اقتصادی در ایران از جمله نرخ رشد اقتصادی، سکوت در پیش گرفتند و آماری از نرخ رشد اقتصادی فصل بهار ۹۴ اعلام نکردند ، این در حالی بود که سال ۹۳ با مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی، بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی فصل بهار را طی ۸۶[۱۱][۱۰][۹] روز محاسبه و منتشر کرد.
۹حقوق های نجومی‌محرمانه ماندبعد از آنکه ماجرای حقوق‌های نجومی سروصدای زیادی در کشور به پا کرد و امید اقشار ضعیف جامعه در دولت تدبیر ناامید شد، مجلسیها برآمدند که کف و سقفی برای حقوق مدیران دولتی مصوب کنند.

 

[۱۲]در این مورد کمیسیون تلفیق مصوب کرده بود که تمام مردم به سامانه دستمزد مدیران دسترسی داشته باشند ولی با دخالت برخی افراد خاص عبارت «دسترسی عموم به سامانه دستمزد مدیران» از گزارش کمیسیون تلفیق حذف شد. دبیر کمیسیون تلفیق در این ارتباط گفته بود: به‌دلایل نامعلوم عنوان حق دسترسی مردم به سامانه حقوق و دستمزد کارکنان دولت از مصوبه کمیسیون تلفیق که اسناد تصویری، صوتی و متنی آن موجود است حذف شده است و این موضوع را در نامه‌ای به رئیس مجلس اطلاع داده‌ایم.

۱۰آمار اشتغال و بی کاری[۱۴][۱۳]گزارش بیکاری و اشتغال هم در دولت رئیس جمهور روحانی محرمانه شده است؛ مصداق این مهم را میتوان جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر کار دانست،‌ آن‌طور که مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی به تسنیم گفته: ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه غیرعلنی مجلس حضور یافته و گزارشی از وضعیت اشتغال و اقدامات این وزارتخانه برای کاهش  نرخ بیکاری به نمایندگان مجلس ارائه داده است.
۱۱آمار تاخیرات پروازی(اردیبهشت سال ۹۶) یکی از این محرمانه‌ها آمار تأخیرات پروازی است.  در حالی سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان متولی حمل‌ونقل هوایی کشور باید نسبت به انتشار آمار تأخیرات پروازی ایرلاین‌های داخلی به‌صورت ماهانه اقدام کنند که از آبان‌ماه سال گذشته این آمار منتشر نشده است.حدود شش ماه است که سازمان هواپیمایی کشوری گزارش تأخیرات پروازی ایرلاین‌های داخلی را منتشر نکرده است. مراجعه به سایت www.cao.ir[15] نشان می‌دهد که از آبان‌ماه سال گذشته تاکنون آمار تأخیرات به‌روزرسانی نشده است. در آبان‌ماه ۹۴ عملکرد ۱۳ ایرلاین داخلی در پروازهای فرودگاه مهرآباد منتشر شد که بر اساس آن هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با ۶۴۳ پرواز بیشترین سهم را از کل پروازهای دومین ماه پاییز ۹۳ به خود اختصاص داد.
۱۲آمار طلاق

 

علی اکبر محزون،

[۱۶]مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه از این پس آمار طلاق در کشور را  اعلام نمی‌کنیم، گفت: آمار طلاق به اندازه کافی بیان شده است و ارایه آمار صرف دردی را دوا نمی‌کند.

۱۳آمارهای آسیب های اجتماعی[۱۷]ارائه گزارش وزارت بهداشت از آسیبهای اجتماعی بخش دیگری از جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان بود. اگرچه بسیاری از آمار ارائه شده در این گزارش محرمانه تلقی شد و اجازه انتشار پیدا نکرد اما همان میزان آمار منتشر شده نیز کافی بود تا ذهن بسیاری از شهروندان و مسئولان را به خود مشغول کند.(۲۸ خرداد ۹۵)

[۱] – http://www.irna.ir/fa/News/82746031

[۲] – http://www.eghtesadonline.com/fa/tiny/news-238880

[۳] – https://www.isna.ir/news/92072415476/

[۴] http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/2272595626968442057

[۵] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/02/24/1404792

[۶] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/02/15/1398695

[۷] http://www.irna.ir/fa/News/82592704

[۸] https://www.mashreghnews.ir/news/679486

[۹] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/10/01/1272858

[۱۰] https://donya-e-eqtesad.com/بخش-سایت-خوان-۶۲/۲۹۴۶۴۵۱-نرخ-رشد-اقتصادی-محرمانه-شد

[۱۱] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/02/06/1386701/دوباره-دولتِ-محرمانه

[۱۲] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/02/06/1386701/دوباره-دولتِ-محرمانه

[۱۳] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/02/06/1386701

[۱۴] https://www.mashreghnews.ir/news/715520/گزارش-بیکاری-محرمانه-شد

[۱۵] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/02/06/1386701

[۱۶] https://www.isna.ir/news/95050106588/

[۱۷] http://www.tabnak.ir/fa/news/615609/آمار-آسیب‌های-اجتماعی-محرمانه-شد

تمام اقدامات دولت محرمانه است ولی شعار شفافیت سر می‌دهد

«حسین شریعتمداری» مدیرمسؤول روزنامه کیهان امشب در دومین سالگرد شهید مدافع حرم، «مهدی ثامنی‌راد» اظهار داشت: امروز نمی‌گوییم که دشمن احیاناً دست به عمل نظامی علیه ملت ایران نمی‌زند؛ اما این احتمال بسیار ضعیف است، چراکه خودشان عواقب آن را می‌دانند.

وی تصریح کرد: «دونالد رامسفلد» (سیاست‌مدار جمهوری‌خواه آمریکایی و وزیر دفاع اسبق آمریکا) می‌گفت هر کس که از جنگ با ایران حرف بزند، باید او را به تیمارستان معرفی کرد؛ پس امروز باید از این گزینه گذر کرد، گرچه نمی‌گوییم هرگز چنین چیزی در ذهن دشمنان انقلاب اسلامی وجود ندارد.

مدیرمسوول روزنامه کیهان اضافه کرد: دشمنان همواره قمپز در می‌کنند و صدای ادعاهای آنها به گوش می‌رسد؛ تهدیدهای دشمنان فقط صدای زیادی دارد تا مردم ما را بترسانند؛ غربی‌ها امروز دائم قمپز درمی‌کنند.

حسین شریعتمداری
**حسین شریعتمداری مدیر مسؤول روزنامه کیهان**

شریعتمداری خطاب به دشمنان کشورمان بیان داشت: شما که این‌قدر قمپز درمی‌کنید، یک نمونه‌اش حزب‌الله لبنان و یک نمونه دیگر این قمپز در کردن‌ها در یمن قابل مشاهده است.

وی تصریح کرد: سخنگوی نظامی ارتش سعودی شبی که فردای آن قرار بود جنگ یمن آغاز شود، در رسانه‌ها می‌گفت ما نهایتاً ظرف یک هفته کار یمن را تمام می‌کنیم و امروز قریب سه سال می‌شود که هنوز درگیری در یمن ادامه دارد و باید بگویند در یمن چه کار کرده‌اند؟

مدیرمسوول روزنامه کیهان ادامه داد: نظامیان سعودی تا امروز سه گزینه بیشتر نداشته‌اند؛ روی زمین یا فرار می‌کنند، یا کشته و یا اسیر می‌شوند و شکل چهارمی وجود ندارد؛ علی‌رغم همه قمپز در کردن‌ها به‌طور مستمر پیغام می‌فرستند که ایران به‌نوعی کمک کند تا آنها از ماجرای یمن آبرومندانه خارج شوند.

شریعتمداری ادامه داد: فریب نارنجک‌های دودزا و بمب‌های صوتی دشمن را نخورید؛ در حالی که امروز شاهد هستیم از این ترفندها علیه مردم ما زیاد استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: نارنجک‌های دودزا و بمب‌های صوتی برای این است که حواس مردم را پرت کنند تا میدان اصلی را فراموش کنند. آنها تلاش می‌کنند تا مردم را از میدان اصلی جنگ دور کنند.

مدیرمسوول روزنامه کیهان ادامه داد: تلاش‌های آنها امروز برای این است که ما را از عرصه اقتصادی دور کنند و هر دفعه هر ترفندی‌شان با شکست مواجه شده است، بلافاصله وارد مرحله بعدی شده‌اند.

شریعتمداری بیان کرد: دشمن از رو نمی‌رود و هر بار که شکست می‌خورد، باز برمی‌گردد؛ در برهه کنونی، باید صحنه را آن‌گونه که واقعاً هست، دید.

وی با اشاره به برخی ترفندهای دشمن گفت: دشمن سعی می‌کند با رسانه‌هایی که هم در داخل و هم در بیرون در اختیار دارد، دیدگاه مردم را در اقلیت نشان دهد و بر اساس نظریه «مارپیچ سکوت» عمل می‌کند.

مدیرمسوول روزنامه کیهان اضافه کرد: «مارپیچ سکوت»، دالان و کریدور فرضی است و دیواره‌های آن را رسانه‌ها می‌سازند و نوع رسانه در این حوزه فرقی ندارد.

شریعتمداری بیان داشت: این یک قاعده است کسانی که احساس می‌کنند نظرشان در جامعه در اقلیت قرار دارد، ترجیح می‌دهند نظرشان را مطرح نکنند و عموماً این‌طور است.

وی تصریح کرد: وقتی شما نظری دارید، دشمن سعی می‌کند نظر شما را در اقلیت نشان دهد و اگر موفق شود، نتیجه این می‌شود که هم شما در اعلام نظر دچار تردید می‌شوید و هم نسلی که در راه است، آدرس غلط می‌گیرد.

مدیرمسوول روزنامه کیهان افزود: پرچمتان را امروز پایین نیاورید؛ به مجرد اینکه پرچمتان را نیمه‌افراشته کردید، دشمنان پرچمشان را بالا می‌برند و باطل‌السحر این توطئه دشمن این است که نظرتان را صریحاً اعلام و امر به معروف و نهی از منکر کنید و بگذارید تا دیگران بفهمند شما چه هستید؛ واقعیت امروز متفاوت با آن چیزی است که می‌خواهند نشان دهند.

شریعتمداری بیان داشت: برجام، قراردادهای نفتی و بسیاری از امور دولت محرمانه است و هر کاری می‌شود، به‌طور مستمر اعلام می‌کنند محرمانه است؛ اما همین افراد دائم شعار شفافیت سر می‌دهد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close