مخازن آب‌های زیرزمینی در استان زنجان با کسری مواجه هستند


به گزارش زنجان سحر به نقل از مهر به نقل از شرکت آب منطقه ای زنجان، یوسف رضا پور با بیان اینکه ایران جزو کشورهای کم‌آب و خشک و دارای منابع آب محدود است، گفت: از یک سو حجم نزولات جوی پایین بوده و از سویی دیگر برداشت بی‌رویه آبهای زیرزمینی از طریق چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق باعث کاهش میزان آب می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم حفاظت از منابع آب استان، افزود: اصلاح و تعدیل ۲۳۲ فقره پروانه مجاز، اصلاح منصوبات، نصب ۲۶۴ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاههای مجاز کشاورزی و صنعتی و پر کردن چاهها در سال گذشته صورت گرفته است که طی این فرآیند حدود ۱۶ میلیون مترمکعب آب در سفره های آب زیرزمینی ذخیره شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: با توجه به حوادث سیل اوایل سال قبل در کشور شناسایی و آزاد سازی مناطق مسکونی حریم رودخانه ها یکی از مهمترین مصوبات شورای هماهنگی مدیریت بحران استان است که در دستور کار آب منطقه‌ای قرار دارد.

رضاپور با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌های استان افزود: بعد از ۲۰ سال خشکسالی، بارندگی‌های اخیر باعث احیاء اکثر دشت‌ها و تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور شده است و طغیان رودخانه ها، خسارت جبران ناپذیری به سازه‌های غیرمجاز در بستر رودخانه‌ها وارد خواهدکرد، لذا بایستی با همیاری دادستانی، استانداری و همکاری و همراهی رسانه‌های گروهی، نسبت به آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها اقدام نمود.

وی گفت: با وجود افزایش بارندگی های استان، همچنان کسری بالای مخازن و کمبود آب زیرزمینی در استان وجود دارد بنابراین نیازمند صرفه جویی جدی در تمام حوزه های مصرف آب هستیم.

کد خبر ۴۸۸۶۱۱۹

این مطلب در مهر منتشر شده و انتشار آن در زنجان سحر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *