مدیران پروازی استان زنجان خانه را بر خدمت ترجیح می‌دهند!/ مسؤولی که نیمی از ماه را در محل کار حضور ندارد

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۲۰ شهریور ۱۳۸۴ بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه لزوم اقامت مدیران در محل مأموریت خود را به شرح زیر تصویب کرد:

«آیین‌نامه لزوم اقامت مدیران در محل مأموریت خود» ماده ۱ ـ‌ کلیه دستگاههای مشمول ماده (۱۶۰) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب ۱۳۸۳ ـ موظفند در انتخاب و انتصاب رؤسا و مدیران واحدهای اجرایی در سطوح استان، شهر و شهرستان، با در نظر گرفتن ضوابط انتخاب، انتصاب و تغییر مدیران موضوع مصوبه شماره ۱۴۲۶/۱۹۰۱ تاریخ یکم یهمن ۱۳۸۲ شورای عالی اداری از افراد واجد شرایط ساکن در محل خدمت استفاده نمایند.

تبصره ـ در شرایط استثنایی که ضرورت ایجاب نماید (حداکثر ۵ درصد)، موضوع در کارگروهی متشکل از استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و نماینده دستگاه مربوط (برای انتخاب و انتصاب رؤسای سازمان و ادارات کل استان، نماینده وزارتخانه یا سازمان مربوط و برای سطوح پایین‌تر، رئیس یا مدیرکل واحد استانی، عضو کار گروه خواهند بود) مطرح و اتخاذ تصمیم گردد.

ماده ۲ ـ در انتخاب استانداران و فرمانداران، در صورت استفاده از نیروی غیربومی، سکونت و استقرار خانواده در محل خدمت، شرط لازم برای انتصاب می‌باشد.

سال گذشته نیز رئیس جمهور حجت را درباره استانداران پروازی تمام کرد و گفت: استاندار و خانواده وی بایستی در محل مأموریت خود به طور کامل و با همه وجود برای خدمتگزاری مستقر شود.

این جمله از زبان حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه هیأت دولت بیان شد و بلافاصله هم محمود واعظی رئیس دفتر وی پس از اتمام جلسه در جمع خبرنگاران به تکرار و تاکید دوباره به این جمله پرداخت و گفت: «رئیس‌جمهور تاکید کرده است خانواده استانداران نیز به همراه آن استاندار به آن استان بروند، چرا که ما استاندار پروازی نمی‌خواهیم و استاندار پروازی نمی‌تواند به ‌درستی خدمت کند».

اهمیت این موضوع تا حدی بود که سید سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور نیز در اسفندماه سال قبل بر آن تاکید کرده و از دستور رحمانی فضلی وزیر کشور به همه فرمانداران بر لزوم سکونت در محل خدمت خود پیرو تاکید رئیس جمهوری خبر داد و تصریح کرد: فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت نداشته باشند برکنار می شوند.

سامانی افزود: در این زمینه به نهادهای نظارتی وزارت کشور ماموریت داده شد که بر تحقق این امر نظارت داشته باشند.

بر اساس این ماده قانونی و صحبت‌هایی که رئیس جمهور در این باره داشت، مدیر پروازی اصطلاحی است خاص برای کسانی که پست و مقامشان جای دیگریست و خانه و خانواده آنها در شهر دیگری غیر از محل خدمت سکونت دارند.

با این حال و با وجود تاکیدات رئیس‌جمهور و البته مصوبه هیات وزیران زنجان به شهر مدیران پروازی شهرت گرفته است و تعداد مدیرانی که در استان ساکن هستند با تعداد مدیرانی که در استان ساکن نیستند و به صورت پروازی به کار خود می‌رسد برابری می‌کند.

گستره مدیران پروازی در زنجان محدود به یک اداره و یا سازمان خاصی نبوده و تقریبا همچون عملی فراگیر به همه سرایت کرده است، این روزها با اوضاع به هم ریخته و فشل استان کمتر روزی است که همه مدیران در زنجان باشند و با یک پیگیری ساده می‌توان متوجه شد که حداقل چند نفر از مدیران در محل خدمت خود ساکن نیستند.

طبق بررسی خبرنگار فارس اعضای شورای شهر، تعدادی از مدیران کل، فرمانداران، شهرداران برخی از شهرها، مدیران ستادی استانداری، معاون استاندار و حتی خود استاندار در زنجان ساکن نیستند و زنجان فقط محل خدمتی برای آنها محسوب می‌شود.

همچنان که در پیگیری بیشتر خبرنگار فارس با طی سلسله مراتب اداری متوجه این امر شدیم که در یک روز کاری از اعضای شورای یکی از شهرها تا خود معاون استاندار در زنجان نیستند و حتی از هشت فرماندار استان نیز تعدادی در محل خدمت خود ساکن نبوده و از استانداری بابت این امر تذکر گرفته‌اند.

نتیجه این چرخه پیگیری که در واقع به دور خود چرخیدن است و این روزها کسی پاسخگوی آن نیست آشکار شدن یک معضل مهم اما پنهان نیست، تردد خودروهای پلاک قرمز و یا خودروهای تک سرنشینی است که برخلاف توصیه و تأکید رئیس جمهوری اسلامی و مقامات ذیربط و ذیصلاح، متأسفانه کماکان تردد مسؤولان آنهم با خودروهای دولتی در محورها ادامه دارد.

در چنین شرایطی مقامات عالی استان از جمله استاندار و معاونین وی باید پیگیر چنین موضوعاتی باشند، البته اگر جناب استاندار خود به عنوان نماینده عالی دولت در استان سکنی گزیند طبعا با عمل خود، قاطعانه به مسؤولین دیگر تذکر لازم را خواهند داد!

نتیجه آن شده که نه فرمانداران و نه برخی از مدیران در زنجان، اعضای شورای شهر برخی از شهرها در محل خدمت خود ساکن نیستند و به همین خاطر با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند و همین دلیل موجب بروز مشکلات بسیاری برای دیگران نیز می‌شوند.

طبق بررسی خبرنگار فارس یکی از مدیران رکورددار نبودن در زنجان است و از حدود ۲۷ تا ۲۸ روز کاری در مهر ماه قریب به دو هفته به دلایل مختلف و حضور در هیات علمی سه دانشگاه در شهرهای مختلف در زنجان نبوده است! موضوع در خور توجهی که عمق فاجعه عدم سکونت مدیران را بیش از پیش نمایان می‌کند.

با این شرایط نتیجه عدم سکونت مدیران در محل خدمت خود مشکلاتی از قبیل استفاده‌ از خودروهای‌ دولتی‌ و استهلاک‌ و تحمیل‌ بار مالی‌ آنها به‌ محل کار‌، تفویض‌ اختیارات‌ غیرقانونی‌ به‌ زیردستان‌ برای‌ حل‌ و فصل‌ امور در غیاب‌ مدیران‌، بروز حوادث‌ جانی‌ و مالی‌ هنگام‌ مسافرت‌ به‌ محل‌ کار، سردرگمی‌ و بلاتکلیفی‌ ارباب‌ رجوع‌ و کارکنان‌ اداره‌ مربوطه‌، ماموریت‌های‌ مکرر با هدف‌ مراجعه‌ به‌ محل‌ کار و تحمیل‌ بار مالی‌ به‌ دستگاه‌ مربوطه‌، عدم‌ دسترسی‌ به موقع‌ به‌ مدیر در حوادث‌ غیرمترقبه را به وجود خواهد آورد.

از طرفی عدم سکونت مدیران در محل خدمت خود، درک درستی از مشکلات را به مدیر القا نخواهد کرد، چون وقتی مدیری حاضر نیست با تمام وجود و همراه با خانواده خود عمق نیاز محل خدمتش را درک کند، قطعا نخواهد توانست در خدمت‌رسانی هم درست و کامل عمل کند، چون به شغل خود به عنوان یک چیز عاریتی نگاه خواهد کرد و در واقع مثال این دسته از مدیران مثال «هم خدا و هم خرما و هم هسته خرما را خواستن» است.

با این حال برای نگارنده چند سؤال درباره مدیران پروازی پیش می‌آید، اینکه تا چند سال دیگر باید مسؤولان از جاهای دیگر به این شهرستان اعزام شوند؟ آیا در زنجان مدیر لایق بومی و جایگزین برای مدیران پروازی وجود ندارد؟ اگر سکونت مدیران در محل خدمت خود اجباری است، چرا مدیران به این قانون تمکین نمی‌کنند؟ اصلا اگر مدیران در محل خدمت خود ساکن نیستند، چرا برای رفت و آمد خود از خودروها و امکانات دولتی استفاده می‌کنند، مگر نه اینکه این کار مصداق سوء استفاده از بیت‌المال است؟ سؤال از آقای استاندار این است، جناب استاندار! تاکنون به دلیل وجود اینگونه مدیران غیر ساکن هزینه‌هایی در این محورها مصرف شده که می‌توانست صرف پروژه‌های عمرانی شود، اما این اعتبارات از طریق لوله اگزوز وسایل نقلیه ادارات دود شده و جز آلودگی هوا چیز دیگری در برنداشته است.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن