اقتصادیجهانچند رسانه ایسیاسیفرهنگی و اجتماعیکلیپ و فیلمگزارشورزشیویژه

مستند ناگفته های تاریخ آمریکا + دانلود

فیلم مستند تاریخ ناگفته ایالات متحده آمریکا، تازه‌ترین اثر الیور استون، کارگردان، نویسنده و منتقد سرشناس آمریکایی و پیتر کوزنیک، از اساتید برجسته تاریخ در دانشگاه‌های آمریکاست. فصل اول این مجموعه مستند، در سال ۲۰۱۲ در ۱۰ قسمت از شبکه شوتایم پخش شد. راوی این مستند خود استون بوده و از آغاز جنگ جهانی دوم بحث را آغاز می‌کند، او هدفش را از ساخت این مستند در قسمت اول اینگونه بیان می‌کند :”وقتی از زبان بچه‌هایم شنیدم که در مدرسه چه چیزی به آن‌ها یاد می‌دهند، از این که مثل من، نمای حقیقی‌تری از دنیا به آن‌ها آموزش داده نمی‌شود، ناراحت شدم”، بر همین اساس اون این مستند را ساخته تا مردم دسترسی‌شان بیشتر از آن چیزی باشد که الیور استون به آن “استبداد کنونی” می‌گوید.
این مستند به بررسی شرایط ایالات متحده آمریکا در دوره ی حساس چند ساله ی جنگ جهانی دوم و اتفاقات گوناگونی که در آن روی داد می پردازد. همچنین تصمیم گیری های کلیدی از سوی افرادی چون روزولت، ترومن، چرچیل، استالین و قهرمانان گمنام آمریکا همچون هنری والاس و… را بررسی میکند که به نوعی سرنوشت جنگ را رقم زدند.

ایالت متحده آمریکا که با غلبه ی متفقین در جنگ جهانی دوم و شکست نهایی آلمان نازی در این جنگ و تخریب شدید زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی اروپا، کمترین خسارات را متحمل شده بود، به عنوان قدرت بزرگ جهانی پدیدار شد. حذف شدن اتحاد جماهیر شوروی از صحنه ی رقابت با آمریکا در میادینی چون جنگ سرد، جنگ ویتنام، و جنگ کره، عملا آمریکا را رفته رفته در موقعیت منحصر به فردی در جهان قرار داد.

مقدمۀ مستند از زبان اولیور استون:

وقتی یک پسربچه بودم و در نیویورک سیتی بزرگ می‌شدم، فکر می‌کردم خوب آموزش دیدم. به‌طور مفصل تاریخ را مطالعه کرده بودم، به‌خصوص تاریخ آمریکا. معقول بود، ما در مرکز جهان بودیم، سرنوشتی آشکار برای گسترش به غرب داشتیم، ما آدم‌های خوب بودیم.
اما حالا در دنیا سفر کردم، تحصیلاتم را ادامه دادم، فیلم‌های زیادی ساختم که برخی از آن‌ها در مورد تاریخ بود و حالا خیلی بیش از قبل اطلاعات دارم و وقتی از زبان بچه‌هایم شنیدم که در مدرسه چه چیزی به آن‌ها یاد می‌دهند از اینکه مثل من، نمای حقیقی‌تری از دنیا به آن‌ها آموزش داده نمی‌شود، ناراحت شدم.
ما بیشتر اوقات زندگی‌مان را در غفلت سپری می‌کنیم، همه‌مان. ولی من می‌خواهم فرزندانم دسترسی‌شان فراتر از چیزی باشد که من اسمش را می‌گذارم استبداد کنونی. شما رسانه‌ها را تماشا می‌کنید و همه صحبت از آن موضوع می‌کنند: اخبار روز؛ و تمام مسائل پنهان، چیزهای واقعاً مهمی که دارد اتفاق می‌افتد، موردتوجه قرار نمی‌گیرد.

ناپلئون می‌گوید: «تاریخ یک‌مشت دروغ است که بر سر آن توافق شده است.» خب، من با او موافق نیستم. به نظر من تاریخ معنا دارد، هدف و نتیجه دارد و می‌توان در آن الگویی یافت و می‌خواستم به کمک همکارانم به‌جای آنکه فیلم سینمایی دیگری بسازم داستان آمریکا را طوری بازگو کنم که هرگز پیش‌ازاین گفته نشده است.
سؤالات زیادی هستند که شاید در اینجا پاسخ آن‌ها را نیابید ولی باعث مطرح‌شدن سؤالاتی برای شما خواهد شد که امیدوارم موجب آگاهی بیشتر شما شود. در این مجموعه در میان دیگر موضوعات از قهرمانانی فراموش‌شده نام خواهیم برد، کسانی که به خاطر باورهایشان رنج کشیدند و در تاریخ گم‌شده‌اند، چون از عقاید خود دست برنداشتند. همچنین پرده از چهرهٔ قهرمانانی برخواهیم داشت که به آن‌ها باور دارید، اما این کار را نه با سوءنیت بلکه با بازگویی حقایق انجام خواهیم داد.
تصور کردن آینده‌ای بهتر میسر نیست مگر درصورتی‌که به یاد آوریم چه خوبانی را ازدست‌داده‌ایم. ما با نشان دادن مجموعهٔ الگوهای رفتاری که الگوهایی هستند که احتمالاً پیش‌ازاین به آن‌ها توجه نکرده‌اید، سعی خواهیم کرد شما را برگردانیم به مفهوم این کشور و چیزی که پس از جنگ جهانی دوم اساساً تغییر پیدا کرد. اشتباهات بسیار بزرگی رخ داده است، ولی من ایمان راسخ دارم که هنوز فرصت داریم آن‌ها را اصلاح کنیم.

دانلود قسمت اول

دانلود قسمت دوم

دانلود قسمت سوم

دانلود قسمت چهارم

دانلود قسمت پنجم

دانلود قسمت ششم

دانلود قسمت هفتم

دانلود قسمت هشتم

دانلود قسمت نهم

دانلود قسمت دهم

دانلود قسمت یازدهم

دانلود قسمت دوازدهم

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close