مشاغل منتخب استان زنجان کدامند؟ / امکان ایجاد ۷۵۰۰ شغل!

طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) طی چند سال گذشته با هدف شناسایی ظرفیت‌های اشتغال در هر استان آغاز شد که خلاصه مطالعات استانی این طرح با «تحلیل آموزش عالی و اشتغال»، استخراج ظرفیت‌های اشتغال به تفکیک هر استان به تناسب ظرفیت‌های نیروی کار، شرایط زیست محیطی و سایر شاخص‌های استانی و ملی است.

با توجه به اینکه نیاز بازار کار هر استان متغیر است، در قالب طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار رسته‌های منتخب و اولویت دار ۳۱ استان کشور شناسایی شده تا تمام مداخلات توسعه‌ای و سیاست‌هایاشتغالزایی در هر استان معطوف و متمرکز بر ظرفیت همان استان باشد. بر همین اساس رسته‌های دارای اولویت و منتخب استانی به تفکیک در هر استان استخراج شده است.

از سوی دیگر با توجه به میزان تطابق پذیری بسیار پایین آموزش‌های رسمی و غیررسمی کشور با نیاز بازار کار، در قالب طرح تکاپو رشته‌های مورد نیاز آموزش عالی (آموزش‌های رسمی و دانشگاهی) در هر استان و همچنین آموزش‌های مهارتی مورد نیاز (آموزش‌های غیررسمی و فنی و حرفه ای) به تفکیک هر استان نیز استخراج شده است.

رسته‌های اولویت‌دار استان زنجان

با توجه به اطلاعات و شاخص‌های اولویت بندی طرح تکاپو شامل میزان اشتغال و درآمد، میزان مصرف آب و اثرگذاری زیست محیطی و شاخص‌های ترکیبی، رسته‌های اولویت دار و پر کشش استان زنجان شناسایی شده است که در صورت اعمال مداخلات مناسب بر پایه زنجیره ارزش و تخصیص منابع مالی در قالب تسهیلات، امکان ایجاد حداقل برای ۷۵۰۰ نفر در این رسته‌های منتخب وجود دارد.

صنایع غذایی، تبدیلی و تکمیلی کشاورزی / صنایع دستی و گردشگری/ فرش دستباف و دست بافته‌ها / کفش و مصنوعات چرمی / صنایع مبتنی
بر فلزات اساسی (آهن و فولاد، سرب و روی، مس) / منسوجات و پوشاک/ پرورش و اصلاح نژاد دام/ رسته زیتون / رسته فن آوری اطلاعات
پرورش ماهی و آبزیان.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن