مشاوران جوان استاندار زنجان و آفت « ژن خوب »

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=3236

متاسفانه سابقه انتخاب مشاوران جوان در دولت های قبل نشان می دهد که عملا صرفا سکوی پرتابی شده است برای افرادی که هرچند جوان بودند، اما ویژگی اصلی‌شان این بود که جزو وابستگان نسبی، سببی و سیاسی دولتی ها بودند! لذا دولت حتما باید شرایطی را فراهم کند که انتخاب مشاور، معاون و دستیار جوان استانداران در شرایط بسیار شفاف، روشن، علادلانه و بر اساس استحقاق افراد صورت گیرد؛ چون حتما جامعه جوان کشور نسبت به این مساله حساس خواهند بود و واکنش جدی در این زمینه نشان خواهند داد. نکند این سمت ها باز هم سهم «ژن های خوب» شود و به معنای گردش نخبگان فقط در بین آقازاده ها باشد.

ساختار مجمع مشاورین جوان استاندار زنجان اعلام شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان؛ با اعطای احکام مسئولین کمیته های ۱۰گانه مجمع مشاورین جوان استاندار زنجان از سوی اسداله درویش امیری، این مجمع فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.
گفتنی است از میان جوانان هریک از شهرستان های استان نیز یک نفر بعنوان مشاور جوان فرماندار انتخاب و بزودی معرفی خواهد شد و به عضویت مجمع مشاورین جوان استاندار در می آید.
در ادامه حداقل ۲۰ نفر از جوانان استان زنجان نیز به عنوان مشاورین مدیران دستگاه های اجرایی استان با أین مجموعه همکاری خواهند داشت تا مشاوره های لازم در امور جوانان بخش های مختلف استان را به مدیریت عالی اجرایی استان ارائه نمایند.
اعضای مجمع مشاورین جوان استاندار زنجان در جلسات و کارگروه‌های تخصصی استان از قبیل شورای برنامه ریزی و توسعه، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه اشتغال عضویت و شرکت خواهند داشت و هر یک به تناسب کمیته های فعالیتیِ خود، از سوی استاندار زنجان در زمینه ارزیابی عملکرد مدیران استان و میزان توجه هر مدیر به مباحث و مطالبات جوانان ماموریت یافته و مشاوره لازم را ارائه خواهند کرد.
گفتنی است این نخستین بار (!) است که با ابتکار استان زنجان مجمع مشاورین جوان استاندار با این ساختار تشکیل می گردد.
همچنین پس از تکمیل اعضای هریک از کمیته های ۱۰ گانه که بین ۳ تا ۹ عضو می باشند، مسئولین اصلی کمیته ها با انتخاب اعضا مشخص خواهند شد.
عناوین کمیته های ۱۰ گانه تخصصی ذیل مجمع مشاورین جوان استاندار زنجان و مسئولین هریک از آن ها به شرح زیر می باشد؛

–  کمیته اشتغال، مهارت آموزی و کارآفرینی با مسئولیت مجید محمدی
–  کمیته اشتغال و توسعه روستایی با مسئولیت حمید جعفری
–  کمیته اجتماعی، نهادهای مدنی و حقوق شهروندی با مسئولیت پژمان عربخانی
–  کمیته بانوان و خانواده با مسئولیت فاطمه دوستی
–  کمیته ورزش و سلامت با مسئولیت هادی موحدنیا
–  کمیته آموزش، تحقیقات و فناوری با مسئولیت حامد نصرالهی
–  کمیته فرهنگ، هنر و رسانه با مسئولیت سمیه میناخانی
–  کمیته سبک زندگی و ارزشهای دینی با مسئولیت محمد مهدی شجاعی
–  کمیته تشکل های دانشجویی و دانش آموزی با مسئولیت سپهر سلطانی
–  کمیته ایثار و شهادت با مسئولیت میلاد بیات

حاشیه‌ای بر مصوبه شورای عالی اداری و دستور رئیس‌جمهور؛

بکارگیری زنان و جوانان به عنوان بخشی از اعضای کابینه و دولت چه در قامت وزیر و معاون رئیس جمهور و چه در قامت استاندار و معاون و دستیارش از جمله مطالباتی بود که در جریان انتخابات ریاست جمهوری حامیان اصلاح طلبان و اعتدالگرای روحانی به طور جدی آن را مطرح می کردند و خواستار آن بودند که رئیس جمهور در دولت دوازدهم علاوه بر کاهش میانگین سنی کابینه، این مساله را در دستور کار خود قرار دهد؛ مساله ای که روحانی و دولتش تعریف دیگری برای آن کردند تا هم مطالبه هواداران و حامیان را محقق کنند و هم گردش نخبگان را به شیوه ای که بدان معتقد بودند پیش ببرند.

پس از انتخاب «حسن روحانی» به عنوان رئیس جمهور در دولت دوازدهم، او وعده داد که حتما میانگین سنی کابینه را کاهش خواهد داد؛ مساله ای که در جریان معرفی وزیران تا حدودی آن را دنبال کرد، اما معرفی یک وزیر ۳۶ ساله برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا حدودی باعث کاهش میانگین سنی کابینه دوازدهم در قیاس با کابینه یازدهم شد؛ هرچند رئیس جمهور در نهایت وزیر زنی را معرفی نکرد.

وعده و اقدام روحانی

«حسن روحانی» در قبال مطالبه زنان برای افزایش سهم این بخش از جامعه در کابینه ۵ عضو زن کابینه یازدهم را تبدیل به ۳ عضو زن کرد و دلیل عدم معرفی وزیر زن را برخلاف میل باطنی خود و به دلیل برخی مخالفت ها خواند. اما او از اعضای شورای عالی اداری و معاون اول رئیس جمهور خواست که بستر حضور زنان و جوانان در پست های مدیریتی و بدنه کابینه را به شیوه قانونی تامین و فراهم کنند.

در نهایت ۲۷ تیرماه ۹۶ در جلسه شورای عالی اداری که با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزرای آموزش و پرورش، دادگستری، علوم و تحقیقات و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور برگزار شد، موضوع دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای مطرح و پس از اصلاح به تصویب اعضا رسید.

مصوبه شورای عالی اداری برای جوانان و زنان

بر اساس این مصوبه سن مدیران کشور تا پایان برنامه ششم توسعه کشور ۸ سال کاهش خواهد یافت. همچنین مقرر شد ۳۰ درصد از مدیران کشور در دستگاه های اجرایی از میان زنان انتخاب شوند.

در این جلسه موضوع اصلاح مصوبه پیشین شورا در خصوص روابط تأمین دستیاران ستادی دستگاه های اجرایی کشور مطرح و مقرر شد این اصلاحات با حضور برخی اعضا و متخصصان به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص برخی مواد آن برگزار شود و در جلسه آتی شورای عالی اداری مجدداً مطرح گردد.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص چرایی اتخاذ این تصمیمات برای بکارگیری زنان و جوانان در پست های مدیریتی و بدنه وزارتخانه ها، با اشاره به اهمیت بسترسازی برای حضور زنان و جوانان در پست های مدیریتی دستگاه های دولتی گفت: امروز هیچکس تردید ندارد که باید شرایط برای استفاده از توانمندی زنان و جوانان بیش از گذشته مهیا شود.

روحانی: نگران سرعت کم گردش نخبگان هستم

رئیس جمهور از دغدغه خود درباره عدم به کارگیری نیروهای جوانان و جدید سخن گفت و اظهار کرد: من هم نگرانم که چرا گردش نخبگان با سرعتی که باید، رخ نمی دهد. به همه وزرا دستور داده ام که دو نفر جوان را به سمت مشاور یا معاون و یا دستیار وزیر بگمارند. همچنین یکی از خانمها را در این پست‌ها قرار دهند تا جوانگرایی و استفاده از زنان در دولت محقق شود. ظرفیت زنان در مدیریت دولتی باید تا ۳۰ درصد افزایش یابد. از زنان و جوانان باید در سطوح مدیریتی استفاده شود.

وی درباره اقدامات خود در کابینه دوازدهم برای افزایش سهم جوانان و زنان نیز افزود: ما یک وزیر جوان در کابینه انتخاب کردیم و خوشبختانه مجلس هم به او رای داد. امیدواریم که در سالهای بعد، از ظرفیت جوانان بیش ازاین استفاده کنیم. سه نفر از خانم ها هم در کابینه حضور دارند.

روحانی البته توضیح داد که معنای استفاده از زنان و جوانان این نیست که چندنفرشان در کابینه هستند؟ در حال حاضر ۳میلیون نفر کارمند لشکری و کشوری داریم. جمعیت بزرگی هم بازنشسته هستند که این رقم را به ۵ میلیون نفر می رساند. برای حضور زنان و جوانان باید در کل این مجموعه تغییر ایجاد کرد. همه چیز به آن میزی که ۳۰ نفر در هیات دولت دورش می نشینند، ختم نمی شود. از اقوام نیز باید در سطوح مدیریتی استفاده کنیم. اصل بر شایسته سالاری است نه قومیت و جنیسیت و مذهب.

در جذب جوانان و زنان بر اساس کدام شیوه‌نامه اقدام می‌شود؟

با وجود مصوبه شورای عالی اداری درباره جوان شدن سن مدیران تا ۸ سال تا پایان برنامه ششم توسعه و همچنین بکارگیری یک سوم از مدیران دستگاه های اجرایی از میان زنان و جوانان که رئیس جمهور هم در همین زمینه گفته است طی دستوری از وزیران خواسته ۲ معاون، مشاور و یا دستیار جوان برای خود برگزینند و یک معاون، مشاور و یا دستیار از بین بانوان؛ هنوز هیچ شیوه نامه ای مشخص و اعلام نشده است.

اینکه طبق مصوبه مذکور و دستور رئیس جمهور معاون، مشاور و یا دستیار جوان و زن وزیران و استانداران به چه شکل انتخاب خواهند شدند و از بین چه افرادی خواهند بود از سئوالات مهمی است که در ذهن افکار عمومی نقش بسته است. آیا قرار است گردش نخبگان مختص همه افراد اعم از جوانان تحصیل کرده و زنان شایسته باشد یا اینکه دایره انتخاب این افراد محدود و بسته خواهد بود؟

آیا قرار است این مسئولیت ها بین فقط «ژن های خوب» تقسیم شود و جایگاه معاون، مشاور و دستیار صرفا به افرادی برسد که رابطه و واسطه های قوی و قدرتمند دارند یا اینکه آقازاده هستند و «ژن خوب» دارند یا همه جوانان و زنان شایسته که تحصیلات عالی و توانمندی دارند هم می توانند به رسیدن به چنین جایگاه هایی فکر کنند؟

همه حساسیت‌ها درباره بکارگیری جوانان

الان مهمترین مساله، نحوه و ساز و کار انتخاب جوانان و زنان است. بهتر است دولت یک ابلاغیه شفاف در این زمینه داشته باشد و وزیران نیز بر اساس همان ابلاغیه شفاف نسبت به انتخاب معاون، مشاور و دستیاران جوان عمل کنند و ضمن اعلام سوابق، تحصیلات، نسب و شایستگی های افرادی که به این مسئولیت می رسند، ظرف مدت مشخص این انتخاب ها را انجام داده و به صورت شفاف دلایل و نحوه انتخاب را تشریح کنند.

یکی دیگر از مسائل مهم معیار جوانی است. بهتر است مشخص شود، قانون، دولت، رئیس جمهور ، وزیران و استانداران چه کسی را جوان می دانند؟ آیا سن جوانی بر اساس میزان تجربیات مدیریتی تعریف خواهد شد یا صرفا ملاک زمان و سال تولد خواهد بود. شفافیت در این خصوص هم می تواند به انتخاب بهتر و رضایت بیشتر جامعه بیانجامد؛ چون به نظر می رسد الان هیچ ملاکی برای جوان خواندن یک مدیر وجود ندارد و صرفا سلیقه وزیران و استانداران جوان یا غیر جوان بودن افرادی که قرار است به کار گرفته شوند را مشخص خواهد کرد.

قانوگذاران، آقای رئیس جمهور ، وزیران و استانداران باید توجه داشته باشند که در حال حاضر بسیاری از جوانان تحصیلکرده و شایسته جامعه دغدغه اشتغال دارند تا حدی که شاخص بیکاری در بین جوانان تحصیلکرده و دانشگاهی در برخی آمارها تا حدود ۵۰ درصد هم عنوان می شود. جوانانی که در مرحله اول مشکل اشتغال دارند و در بهترین حالت دغدغه استخدامی رسمی در سازمان ها، ارگان ها و نهادهای دولتی اگر شاهد بکارگیری افرادی نظیر خود و حتی در برخی جاها بسیار ناتوان تر و با تحصیلات اندک تر در جایگاهی نظیر معاون، مشاور یا دستیاری باشند، سرخورده خواهند شد و ساز نارضایتی سر خواهند داد که نمونه آن را در ارتباط با بکارگیری افراد دارای «ژن خوب» به صورت گسترده دیدیم.

متاسفانه سابقه انتخاب مشاوران جوان در دولت های قبل نشان می دهد که عملا صرفا سکوی پرتابی شده است برای افرادی که هرچند جوان بودند، اما ویژگی اصلی‌شان این بود که جزو وابستگان نسبی، سببی و سیاسی دولتی ها بودند! لذا دولت حتما باید شرایطی را فراهم کند که انتخاب مشاور، معاون و دستیار جوان در شرایط بسیار شفاف، روشن، علادلانه و بر اساس استحقاق افراد صورت گیرد؛ چون حتما جامعه جوان کشور نسبت به این مساله حساس خواهند بود و واکنش جدی در این زمینه نشان خواهند داد. نکند این سمت ها باز هم سهم «ژن های خوب» شود و به معنای گردش نخبگان فقط در بین آقازاده ها باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن