ابهراستان زنجانایجرودخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمگزارشماهنشان

مطالبه ۴۰ هزار دلار در ازای ارائه خدمات هندلینگ در فرودگاه زنجان !

شرکت ایران‌ایر برای ارائه خدمات هندلینگ در فرودگاه زنجان طلب ۴۰ هزار دلار کرده که بر اساس گفته مدیرکل حج و زیارت استان زنجان امکان پرداخت چنین مبلغی برای این سازمان وجود ندارد، از این رو اگر مسؤولان چاره‌ای نیندیشند زائران اغلب سالمند زنجانی که سال‌ها به ایستگاه پروازی شدن فرودگاه زنجان دلخوش بودند، باید رنج سفر و آوارگی و معطلی بی‌مورد و ناحق در ایستگاه‌های پروازی دیگر را به جان بخرند.

 این روزها حدود ۹۲ هزار نفر از مردان و زنانی که حداقل ۱۰ سال از ثبت‌نام اولیه برای سفر به سرزمین وحی آن‌‌ها گذشته است خود را برای انجام این سفر آماده می‌کنند که در این میان سهم مردم استان زنجان از این سفر یک هزار و ۶۰۰ زائر است.

اما در این میان آنچه که ذهن زائران سرزمین وحی استان زنجان را درگیر کرده، بازگشت رویه سابق و انجام سفر از ایستگاه‌های پروازی دیگر است که به منزله شنا بر خلاف آب است، چرا که معمول نیست تا امکانی را که تسهیل امور برای مردم فراهم شده است از آن‌ها بازپس بگیرند، اما گویا زیاده‌خواهی “ایران ایر” زائران زنجانی را برای انجام این سفر به دردسر و تحمل رنج پرواز از دیگر شهرها سوق می‌دهد، این دردسر زمانی افزون خواهد شد که بدانیم رنج سنی زائران حج تمتع سال‌جاری در استان زنجان ۶۰ سال است.ر

بنا به گفته مدیرکل حج و زیارت استان زنجان ماجرا از این قرار است که شرکت هواپیمایی “ایران‌ایر” برای پاسخ به نیاز شرکت هواپیمایی سعودی در راستای فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز در فرودگاه زنجان درخواست مبلغ ۴۰ هزار دلار کرده است که بر اساس قوانین و مقررات سازمان حج و زیارت هیچ سرفصلی برای پرداخت آن وجود ندارد.

مبلغ فوق برای هر زائر زنجانی معادل ۱۰۵ هزار تومان می‌شود که حج و زیارت نه توان پرداخت آن را دارد و نه می‌تواند آن را از زائر دریافت کند.

حال اگر رنج جابه‌جایی زائران اغلب سالمند را در سفر حج تمتع را نادیده بگیریم، چرا که فرودگاه زنجان چندین سال است که ایستگاه پروازی حج شده است، در این میان زیاده خواهی و یا همان کاسبی تحریم شرکت هواپیمایی ایران‌ایر را چه طور باید تحمل و توجیه کرد.

در این راستا مدیرکل حج و زیارت استان زنجان ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: باید از مسؤولان شرکت ایران‌ایر پرسید، اگر شرایط این چنین نبود و امکان استفاده از شرکت‌های دیگر برای جابه‌جایی زائران توسط سازمان حج و زیارت به عنوان یک مشتری عالی در سطح دنیا فراهم بود می‌توانست چنین درخواست‌هایی را مطرح و موجبات آزردگی مردم را فراهم کند.

فرامرز بابایی ادامه داد: حال که سال به عنوان حمایت از کالا و خدمات ایرانی انتخاب شده و حج و زیارت هم موظف به همراهی با این کلیت است، چرا شرکت ایران‌ایر باید چنین درخواست نابه‌جایی را مطرح و این ایستگاه پروازی را در آستانه تعطیلی قرار دهد؟

وی تعداد زائران حج تمتع استان زنجان را یک هزار و ۶۰۰ نفر اعلام و تصریح کرد: یک هزار و ۵۴۰ نفر از این آمار، زائر و حدود ۴۰ نفر هم عوامل اجرایی هستند.

مدیرکل حج و زیارت استان زنجان با بیان اینکه زائران حج تمتع استان زنجان در قالب ۱۲ کاروان به سرزمین وحی اعزام خواهند شد، افزود: آمار زائران استان زنجان نسبت به سال‌گذشته افزایش ۳۰۰ نفری یافته است.

بابایی با اشاره به بروز مشکلات در فرودگاه زنجان از سال‌گذشته افزود: سال‌گذشته شرکت هواپیمایی ایران‌ایر در قبال دریافت نابه‌حق مبلغ ۷۰ میلیون تومان از استانداری زنجان پروازهای فرودگاه زنجان به عربستان را انجام داد که قابل قبول هم بود، هر چند گران‌ترین بلیت هواپیمایی در این مسیر آسان را حج و زیارت استان زنجان پرداخت کرد.

وی مهم‌ترین مشکل اعلامی برای فرودگاه زنجان را هندلینگ (پشتیبانی باند هواپیما) دانست و گفت: مطالبه ۴۰ هزار دلار برای ارائه این خدمت در فرودگاه زنجان به معنی واقعی مبلغ زیادی محسوب شده و زیاده‌خواهی است.

*قرارداد حج و زیارت در بین ایستگاه‌های پروازی است

مدیرکل حج و زیارت استان زنجان با بیان اینکه قرارداد حج و زیارت بین ایستگاه‌های پروازی است، تاکید کرد: اگر ارائه خدمت در فرودگاه زنجان حل نشود، راهی جز انتقال زائران به ایستگاه‌های پروازی دیگر نخواهد بود.

بابایی با اشاره به مطرح شدن مشکل به مسؤولان استانی و همچنین نمایندگان مجلس افزود: نباید فراموش کنیم که انجام پرواز از فرودگاه زنجان از هر لحاظ (امنیت، زمان، فرصت و تسهیل امور) به نفع زائران و از آن گذشته مردم استان زنجان است.

حال سؤال دیگری در این میان مطرح است و آن اینکه چرا مسؤولان ذیربط نباید تجهیزات مورد نیاز را برای فرودگاه زنجان فراهم کنند تا در بزنگاه‌های خاص، مانند امروز زمینه بهانه‌جویی و منفعت‌طلبی را برای برخی که به دنبال راحت‌طلبی هستند را فراهم سازند؟

*آیا فرودگاه زنجان از لیست ایستگاه‌های پروازی حج حذف خواهد شد؟

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close