مقایسه فوتبالی بازی ایران و برجام/ آقای ظریف برجام چیزی از ارزش‌های ما کم نکرد؟

پیشتر بیان می شد که باید با آمریکا که کدخدای جهان است بست اما حالا با وجود اینکه برجام به اهداف خود نرسیده به طور کاملا عجیبی بیان می شود که برجام کدخدا را منزوی کرد!
مقایسه فوتبالی بازی ایران و برجام/ آقای ظریف برجام چیزی از ارزش‌های ما کم نکرد؟
 امیر حمزه نژاد: رویه تعریف‌های مکرر از برجام درحالی باب شده است که این توافق هسته‌ای نتوانست تا به امروز هدف اساسی خود یعنی رفع تحریم‌ها را تامین کند. نکته بسیار قابل تامل این است که در این تعاریف حتی اغراق و مبالغه صورت می‌گیرد و هدف اساسی مذاکره و اجرای برجام که رفع تحریم‌ها بود قلب و دگرگون می شود. پیشتر درباره برجام گفته می شود که هدف رفع تحریم‌ها آنهم به صورت یکباره است. بعد از مدتی این هدف تقلیل یافت و بیان شد که برجام سایه جنگ را از سر کشورمان دور کرد. حالا در دوران ترامپ با خروج آمریکا از این تعهد بین المللی دیپلمات‌ها مطرح می کنند که برجام به خواسته خود رسید و آمریکا منزوی شد! این درحالی بود که پیشتر بیان می شد که باید با آمریکا که کدخدای جهان است بست اما حالا با وجود اینکه برجام به اهداف خود نرسیده به طور کاملا عجیبی بیان می شود که برجام کدخدا را منزوی کرد!

اخیرا «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه برجام بهترین انتخاب بود، خطاب به نمایندگان مجلس گفت:« چرا باور نمی‌کنید ترامپ باید برجام را ترکمنچای بخواند نه شما؛ دستاوردهای ملت را اینچنین ارزان نفروشیم؛ این ها دستاورد دیپلماسی نیست دستاورد ملت بزرگ است.»

وی می افزاید: « تک تک اقدامات ما نه تنها نسیه نبود، بلکه ما نقد گرفتیم و بعد کارها را انجام دادیم، اما اگر دولت آمریکا بدعهدی کرده، اگر دولت آمریکا عهدشکنی کرده، شما باید بر سر دولت آمریکا بکوبید نه بر سر فرزندان این ملت. »

وزیرخارجه در پیشگاه نمایندگان ملت بیان کرد: «برجام توانست آمریکا را در دنیا منزوی کند، در طول یک سال و نیم گذشته تمام تلاش خود را انجام داده تا از این عهدنامه که شما آن را ترکمانچای می خوانید، به نحوی خارج شود. حال آیا طرف ترکمانچای هیچ وقت تلاش کرد که از این عهدنامه خارج شود؟»

ظریف با بیان اینکه چرا افتخارات ملی را اینگونه نامگذاری می کنید؟ گفت: «به مجلس هم گزارش دادیم و شما می‌توانستید تصمیم بگیریدو هر تصمیمی هم بگیرد ما انجام می‌دهیم؛ ما مشکلی نداریم. خیال می‌کنید برای بنده مشکلی وجود دارد که از برجام خارج شوم؟! تصمیم با من نیست؛ تصمیم با کشور است و این کشور است که باید تصمیم بگیرد.اما بدانید برجام آنقدر برای کشور منافع داشته است که آقای ترامپ دو سال است تلاش می‌کند این منافع را در دنیا از بین ببرد و امروز منزوی شده است. »

اگر بخواهیم مصداقی برای این سخنان ذکر کنیم بازی فوتبال است که به طور ملموسی مردم این روزها با آن سر و کار داشته‌اند. اینکه بعد از باخت تیم فوتبال کشورمان به تیم ملی ژاپن آن هم با نتیجه ۳ بر صفر بگوییم که قصد ما از بازی چیز دیگری بود، چندان پذیرفته نیست. اینکه اشتباه بازیکنان فوتبال کشورمان را نادیده بگیریم که منجر به گل حساس حریف به ما شد و بگوییم که بازی برای هدف دیگری برگزاری شد کلا بی معناست. البته در بسیاری از موارد برای کم کردن ناراحتی مردم گفته می شود که این باخت هم چیزی از ارزشهای ما کم نمی کند اما در دنیای واقعی تری مانند مذاکرات که نتیجه آن زندگی تک تک مردم ایران را هدفگذاری کرده بود، نمی توان اینگونه به خود دلداری بدهیم.

از سوی دیگر ظریف درحالی از نظارت هیاتی که رهبر معظم انقلاب تعیین کرده بودند سخن می گوید که همواره ایشان خصوصا با ۹ شرطی که برای پذیرش برجام گذاشتند به دیپلمات‌های هسته‌ای تذکر دادند که با اجرای این شروط قرارداد برجام را سفت و محکم کنند اما عدم رعایت برخی از این مسائل سبب مشکلاتی در نتیجه برجام شد.
خروج آمریکا ازبرجام با حضور رئیس جدید در کاخ سفید موضوعی است که در دوره «باراک اوباما» بارها مطرح شد و کارشناسان نگرانی داشتند که این مسئله در برجام بروز کند.

ماجرای مجادله توئیتری «تام کاتن» سناتور جوان آمریکایی و ظریف که در زمان امضای برجام کاتن مطرح می کرد که رئیس جمهور بعدی آمریکا می تواند آمریکا را با یک امضاء از برجام خارج کند اما ظریف مطرح می کرد که کاتن درست درس حقوق‌اش را نخوانده است و این مسائل را نمی داند، به همین نگرانی اشاره داشت. رهبر معظم انقلاب هم در شروط ۹ گانه‌شان دستور دادند که تضمین‌های لازم از رئیس جمهور وقت آمریکا گرفته شود اما دیپلمات‌های هسته‌ای بیان می کردند که « امضای کری (وزیر خارجه وقت امریکا) تضمین است».

برجام اهداف کلی و اولیه‌ای داشت که امروز با خروج آمریکا وعدم همکاری لازم اروپا محقق نشده است. جا داشت با این مسئله وزیر خارجه کشورمان از مردم به سبب صبر و مشقتی که این روزها در حوزه اقتصادی می‌کشند، عذرخواهی کند و نسبت به پیگیری حقوق ایران در برجام در مجامع بین الملی بیشتر تلاش کند اما اینکه گفته شود برجام به اهداف خود رسید و دستاوردی بزرگ داشت، نه از سوی مردم پذیرفته است و نه در حوزه بین المللی می‌تواند راهگشای مشکلات کشورمان باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن