ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشان

مناطق حاشیه نشین زنجان محروم از حداقل امکانات/آسیب های اجتماعی در کمین مناطق حاشیه نشین

یکی از معضلات اجتماعی شهر زنجان، حاشیه نشینی است از آنجا که با رشد شهرنشینی، تمایل روستانشینان برای حضور در شهرها و در نتیجه مهاجرت های بی رویه از روستا به شهرهای بزرگ اتفاق می افتد.

عدم توانایی شهرهای بزرگ برای اسکان این جمعیت عظیم و هم چنین ساکنین شهرها به دلیل اشتغال در مشاغل کاذب و عدم تامین هزینه های مسکن در داخل شهرها به ناچار به حاشیه نشینی و اسکانی غیراصولی نتیجه این مهاجرت می شود.

حاشیه نشینی یک پدیده اجتماعی است که تبعات منفی بسیاری از بعد روانی،اقتصادی، کالبدی و اجتماعی برای شهرها در پی دارد و در حال حاضر شهر زنجان تقریبا هفت درصد حاشیه نشین دارد.

نکته مهم و قابل توجه اینکه بیشتر حاشیه نشینان زنجان در منطقه جنوب شهر زنجان قرار دارند و گستره حاشیه نشینی در این منطقه زیاد بوده و نفوذ بیشتری دارد.

 یکی از این مناطق منطقه کوی فاطمیه است که محرومیت های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی آن کاملا مشهود است.

 این منطقه و مناطقی از این دست از جزئی ترین امکانات محروم هستند.

منطقه نجف آباد زنجان(بی سیم) یکی دیگر از مناطق محروم شهر زنجان محسوب می شود، این منطقه درمحدوده داخل شهر زنجان واقع شده و از امکانات حداقلی محروم است در واقع هیچ مکان تفریحی برای کودکان، نوجوانان و سالمندان وجود ندارد. این منطقه دارای زمین های بایر و دارای بافت فرسوده است.

منطقه سایان در حاشیه آزادراه زنجان – قزوین که در پهنه‌بندی‌های جدید شهری به عنوان سکونتگاه غیررسمی قلمداد می‌شود نیز از جمله مناطق حاشیه نشین شهر زنجان است که ساکنین آن همواره از مشکلات گلایه دارند.

چهره هفت سکونتگاه غیررسمی زنجان در بوم بی‌رنگ ضابطه‌ها و خدمات شهری نقش بسته و ساکنان آنها با معضلات بسیاری مواجه هستند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان معتقد است، نزدیک ۷۰ هزار نفر در شهرهای این استان شامل زنجان، ابهر و قیدار در سکونتگاههای غیر رسمی (حاشیه نشین) ساکن هستند اما در محل سکونتی مشابه حلبی آباد زندگی نمی کنند.

مسیح اله سلطانی با بیان اینکه۱۱ استان کشور با مشکل حاشیه نشینی مواجه هستند که این موضوع در بررسی آسیب های اجتماعی تاثیر دارد،افزود: حاشیه نشینی در زنجان به معنای وجود حلبی آباد نیست، بلکه محل سکونت آنان فاقد حداقل استانداردهای محل سکونت است.

گفتنی است، ۷۰هزار نفر در ۷ سکونت گاه غیر رسمی شهر زنجان زندگی می کنند که هفت درصد از جمعیت کل استان را تشکیل می دهد.

آسیب‌های اجتماعی و توجه به این مسائل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری و مسئولان است و در این میان حاشیه نشینی آسیب های اجتماعی را در جامعه رقم می زند.

۲۲۰ هکتار سکونت‌گاه ساماندهی نشده در شهرستان زنجان وجود دارد که نیازمند توجه ویژه است.

این مناطق با آسیب های اجتماعی بسیاری از جمله اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی مواجه هستند که میزان آن از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است.

استان زنجان بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ دارای ۹۲۸ آبادی با جمعیت بیش از ۳۴۶ هزار نفر است یعنی حدود یک‌سوم از مردم استان زنجان در آبادی‌های استان زندگی می‌کنند

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close