منظور رهبر انقلاب از «بدهی افسانه‌ای آمریکا» چیست؟

رهبر معظم انقلاب روز ۱۲ آبان در دیدار با دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی»، ضمن برشمردن نشانه‌های مختلف افول و زوال قدرت آمریکا، به مشکلات عمیق و بحرانی اقتصاد آمریکا هم اشارتی داشتند. ایشان فرمودند:

“…آمریکا امروز پانزده تریلیون دلار بدهکار است؛ رقم، رقمی افسانه‌ای‌ است؛ پانزده تریلیون دلار بدهکاری آمریکا است! قریب به هشتصد میلیارد دلار کسر بودجه‌ی آمریکا است در همین سال جاری؛ یعنی اینها درواقع عقب‌ماندگی‌های اقتصادی است. حالا با زرق‌وبرق، با شعار، با حرفهای گوناگون، با ظاهرسازی‌ها روی اینها را میپوشانند امّا واقعیّتهای آمریکا این است؛ این قدرت سخت آمریکا است.[۱]

شاید برای بسیاری از شنوندگان این بیانات رهبری که به واسطه سلطه و سیطره وحشتناک تبلیغاتی رسانه‌های غربی، با واقعیات اقتصاد آمریکا و شرایط کنونی آن در پازل قدرت و اقتصاد جهانی آشنایی چندانی ندارند، این جملات طنین عجیبی داشته باشد و قادر به هضم رقم حیرت‌آور «۱۵ تریلیون دلار» بدهی آمریکا نباشند.

لیکن باید این توضیح را به این دسته از مخاطبان یادآور شد که رهبر معظم انقلاب، برای احتراز از هر گونه مبالغه و اغراقی، تازه کم‌ترین و پایین‌ترین تخمین را از رقم بدهی ملی آمریکا بیان فرمودند. حقیقت آن است که یک وبسایت رسمی، متعلق به دولت آمریکا وجود دارد که به صورت لحظه‌ای و آنلاین، میزان بدهی آمریکا و تغییرات آن را در لحظه نشان می دهد که نام این وبسایت رسمی، «ساعت بدهی ایالات متحده» است که در آدرس «http://www.usdebtclock.org» قابل دسترسی است. تصویری که در زیر مشاهده می کنید، عکسی از این وبسایت در تاریخ ۱۳ آبان ۹۷ است که رقم کل بدهی آمریکا در قسمت بالا(عدد درشت قرمز رنگ)، سمت چپ تصویر قابل مشاهده است. ذکر این نکته لازم است که میزان این بدهی، «لحظه به لحظه» در حال افزایش است:


[۱] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=۴۰۸۳۳

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن