موج جدید شیوع ویروس کرونا در زنجان / برخورد نیروی انتظامی با برگزار کنندگان مراسم‌های تجمعی / استان زنجان شهرستان سفید ندارد!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=19269

با موج جدیدی از شیوع کرونا مواجه هستیم/ ۵۲ نقطه زنجان نیازمند گندزدائی است

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: شرایط موجود نشان می‌دهد که موج جدید شیوع ویروس کرونا در راه است.

پرویز قزلباش ظهر پنج شنبه در جلسه استانی ستاد مبارزه با کرونا با تاکید بر اینکه این دانشگاه از همان آغازین روزهای شیوع ویروس کرونا، از همه ظرفیت‌های خود برای ارائه خدمات درمانی به مردم استان استفاده کرده است، گفت: آمار امروز مربوط به شیوع ویروس کرونا در استان، حاکی از آن است که میزان این شیوع در حال افزایش بوده و این موضوع می‌تواند هشداری جدی باشد.

وی با بیان اینکه با افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان، میزان آمادگی این دانشگاه نیز برای استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌ها چند برابر شده و به حالت آماده‌باش کامل درآمده است، افزود: به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی از سوی هم‌استانی‌ها، میزان مبتلایان به کرونا افزایش یافته است و در حال حاضر ۳۵ درصد مبتلایان مربوط به افراد آلوده شده در تجمعات است.

موج جدید شیوع ویروس کرونا در راه است

قزلباش از راه‌اندازی ۶۰ تخت ICU در بیمارستان‌های استان با حمایت نماینده عالی دولت در استان خبر داد و تصریح کرد: با وجود افزایش این تعداد تخت، اگر روندی که امروز در زمینه شیوع ویروس کرونا به آن مواجه هستیم، تداوم داشته باشد، به تخت‌های بیشتری در استان نیاز خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در ادامه با یادآوری اینکه موج جدید شیوع بیماری کرونا در استان ایجاب می‌کند که همبستگی و همدلی در استان بیش از پیش افزایش یابد، ادامه داد: از اقدامات جدی که امروز می‌توان انجام داد، بحث کاهش ساعات کاری کارکنان و دورکاری آن‌ها، اعمال محدودیت‌ها در ورودی و خروجی شهر و … است.

قزلباش همچنین از گندزدایی ۵۲ نقطه استان خبر داد و با تاکید بر اینکه در خصوص بازگشایی تالارها باید بازنگری جدی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: اگر خواهان کنترل این بیماری هستیم، باید مواردی چون استفاده اجباری از ماسک، برگزار نکردن مراسم در آرامستان‌ها و تالارهای عروسی و … را در اولویت قرار دهیم.

برخورد جدی نیروی انتظامی با برگزار کنندگان مراسم‌های تجمعی در زنجان

استاندار زنجان گفت: با برگزار کنندگان مراسم‌های عروسی و تجمعی از سوی نیروی انتظامی استان زنجان برخورد جدی می‌شود.

فتح‌الله حقیقی امروز در جلسه استانی ستاد کرونا اظهارداشت: دو تست حرفه‌ای از جمله تست سرپایی و پادتن در استان زنجان به صورت پایلوت اجرایی می‌شود اما باید مردم هم پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

وی افزود: عده‌ای از افراد جامعه در معابر و خیابان‌ها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی حاضر می‌شوند یا برخی‌ها قاچاقی مراسم برگزار می‌کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: باید مراسم‌های عروسی و عزا مدیریت شود و نباید برگزاری چنین مراسم‌هایی عاملی برای افزایش بیماران شده و کادر بیمارستانی را درگیر کند.

استاندار زنجان افزود: کسانی که در خیابان برای عروسی مانور می‌دهند به شدت از سوی نیروی انتظامی برخورد می‌شود، چرا که سلامتی مردم شوخی بردار نیست.

حقیقی بر ضرورت جلوگیری از ورود مردم سایر استان‌ها به زنجان تاکید کرد و گفت: با دست خودمان خانواده خود را آلوده می‌کنیم.

وی برضرورت رعایت بهداشت فردی تاکید کرد و گفت : تعلل از سوی هر مدیری را نمی‌پذیرم و برخورد میکنم.

این مسئول افزود: از عملکرد شهرستان‌های طارم، خرم‌دره و خدابنده به هیچ وجه راضی نیستم و با هر مدیر کم کاری برخورد می‌کنم.

استاندار زنجان افزود: هر مدیر بیمه‌ای که با استان همکاری نکند عدم توانایی خود را اعلام کرده و استان را ترک کنند.

حقیقی بیان داشت: در شرایط عادی قرار نداریم و باید مصوبات ستاد کرونای استان مو به مو اجرایی شود و هیچ کس نباید برای اجرا اما و اگر بیاوردند.

وی گفت: محدودیت‌های جدید برای کنترل بیماری کرونا اعمال می‌شود و هیچ مدیرکلی حق کارشکنی ندارد.

معاون سیاسی -امنیتی استاندار زنجان در ادامه این جلسه، با اشاره به برگزاری مرحله دوم انتخابات در ۲۱ شهریور ماه امسال، اظهارداشت: فرمانداران از اکنون پروتکل‌های بهداشتی را نوشته و به استان ارائه کنند.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان در ادامه این جلسه، با تبریک هفته کرامت، اظهارداشت: بحث اجرای پروتکل‌های بهداشتی نباید فقط در استفاده از ماسک و ضدعفونی خلاصه شود.

آیت‌الله شیخ علی خاتمی برضرورت رعایت فاصله اجتماعی تاکید کرد و گفت: شرعا هر کس در جامعه باید خود مراقبتی کرده و دیگران را آلوده نکند.

 وی گفت: باید رفتارها در برابر ویروس کرونا عوض شده و  تذکرات لازم به مردم ارائه  شود تا با ایجاد حساسیت‌ها خود مراقبتی افزایش یابد.

شمار بیماران بستری و سرپایی کرونا در زنجان افزایش یافته است

فوق تخصص ریه و آی سی یو بیمارستان ولیعصر(عج) استان زنجان گفت: شمار مبتلایان به ویروس کرونا، مراجعه کنندگان سرپایی و افراد بستری در بیمارستان‌های این استان طی ۲ هفته اخیر روند صعودی یافته است.

 دکتر عفت رفیعی روز چهارشنبه عوامل  اصلی افزایش شمار مبتلایان به کرونا در این استان را طولانی شدن مدت زمان قرنطینه و خستگی مردم و بی توجه شدن به رعایت موارد بهداشتی ذکر کرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از مردم هنوز به این باور نرسیده اند که این بیماری خطرناک است و به راحتی می تواند به مرگ بیمار منجر شود، به همین خاطر خود را ملزم به رعایت نکات بهداشتی نمی‌دانند.

شمار بیماران بستری و سرپایی کرونا در زنجان افزایش یافته است

این فوق تخصص ریه ادامه داد: کرونا یک بیماری ویروسی است که بسیار سریع و راحت انتقال یافته و حتی افراد جوان را نیز گرفتار می کند.

وی اظهار داشت: از طرفی باور غلطی در بین مردم در خصوص اینکه جوانان به علت قوی بودن سیستم ایمنی بدن خود دچار این بیماری نمی‌شوند، رایج شده و این درحالی است که امروز درصد بالایی از بستری های آی سی یو را جوانان مبتلا به این بیماری تشکیل می دهند.

به گفته رفیعی، باید این باور غلط کنار گذاشته شود و در این خصوص افراد جوان بیش از گذشته نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: بیماری کرونا به سه بخش خفیف، متوسط تا شدید تقسیم می‌شود و افرادی که دچار نوع خفیف بیماری کرونا می‌شوند نیازی به بستری ندارند و به صورت سرپایی نکاتی را آموزش دیده و در منزل دوران درمان بیماری را سپری می‌کنند.

این فوق تخصص ریه و آی سی یو بیمارستان ولیعصر(عج) استان زنجان ادامه داد: در برخی از بیماران نیز از نوع متوسط تا شدید، مشکلات شدید ریوی ایجاد می شود، بطوری که برای مراقبت و استفاده از دستگاه، به بخش‌های ویژه منتقل می‌شوند.

عوارض بیماری کرونا بر جای می ماند 

وی اظهار داشت: موضوع مهم اینکه برخی از افراد بهبودیافته از بیماری کرونا عوارض ماندگاری از این بیماری را خواهند داشت، به طوری که دیگر قادر به فعالیت در کارهایی که در گذشته انجام می‌دادند، نخواهند بود.

رفیعی افزود: به عبارتی دیگر این افراد نمی توانند همانند گذشته به زندگی عادی خود برگردند و حتی بعضی از مبتلایان برای ادامه تنفس به اکسیژن دائم و دستگاه نیاز خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: باور غلطی که در بین مردم رایج یافته اینکه مصرف سیگار و تریاک از کرونا پیشگیری می‌کند در حالی که چنین چیزی نیست، نه تنها این مواد پیشگیری کنده از کرونا نیست بلکه به ریه هم آسیب می‌زند و همین آسیب، افراد را مستعد ابتلا به بیماری کرونا می‌کند.

این فوق تخصص ریه و آی سی یو با تاکید بر جدی گرفتن بیماری کرونا، از هم استانی ها خواست برای پیشگیری از بیماری کرونا با رعایت نکات بهداشتی به خود و کادر درمانی استان کمک کنند تا این بحران نیز سپری شود.

زنجان، شهرستان سفید ندارد

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان گفت: از لحاظ شیوع ویروس کرونا وضعیت هیچ شهرستانی در استان سفید نیست.

خدابخش مرادی‌نافچی در جلسه بررسی آخرین وضعیت شهرستان خرم‌دره در مورد بیماری کرونا افزود: امروز در کشور مساله‌ای که نباید به یک موضوع فراموش شده تبدیل شود و حساسیت‌ها نسبت به این موضوع از بین برود، بیماری کرونا است، یکی از ضروریات‌ امروز جامعه ما این است که، همه تمهیدات لازم حتی بیشتر از روزهای اول برای مبارزه با این بیماری به کار گرفته شود.

وی افزود: در استان زنجان وضعیت شهرستان‌های خرم‌دره و زنجان قرمز است، وضعیت در بقیه شهرستان‌ها نیز سفید نیست.

مرادی بیان کرد: کسی مخالف فعالیت اقتصادی در جامعه نیست، بلکه تحرک اقتصادی باید در جامعه تداوم داشته و زندگی در جریان باشد، آنچه امروز ضرورت دارد، این است که فعالیت‌های اجتماعی و اداری، همه در راستای رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی اجرا شود.

او تاکید کرد: همه مدیران ادارات مکلف به این هستند که در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود در این حوزه قدم برداشته و برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند که این تکلیف امروز یک الزام اجتماعی است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان ادامه داد: تعداد بیماران بستری و سرپایی در استان در حال افزایش است، جامعه‌ای که انسان سالم ندارد، نمی‌تواند پویایی داشته باشد.

وی یادآور شد: مسئولیت اجتماعی مدیران باید با همکاری شبکه بهداشت احصا و به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود و مدیران نیز مکلف به انجام آن هستند.

مرادی گفت: حساسیت‌ها در جامعه برای مبارزه با بیماری کرونا از بین رفته است، باید از ظرفیت‌های مردمی از جمله پایگاه‌های بسیج، سمن‌ها و هیئت مذهبی و افرادی که از نفوذ اجتماعی خوبی برخوردار هستند، برای بازگرداندن حساسیت‌ها به جامعه استفاده شود.

او ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌ها برای شیوع موج دوم کرونا در پاییز، اگر امروز مردم را آماده نکنیم، پاییز سختی پیش‌رو خواهیم داشت.

در ادامه این جلسه نیز فرماندار خرم‌دره با تقدیر از کادر بهداشت درمان که در روزهای سخت کرونایی یار و یاور مردم هستند، اظهار کرد: فرشتگان نجات این روزهای کشور مانند دوران دفاع‌مقدس از بذل عزیزترین سرمایه خویش یعنی جان‌شان برای کمک به هموطنان دریغ نمی‌کنند.

حجت محمدی گفت: بلافاصله پس از شیوع کرونا در کشور برنامه‌های پیشگیری در سطح شهرستان انجام و ستاد کرونا تشکیل شد، از ۱۶ میلیارد تومان کمک جمع‌آوری شده در برای کمک به اقشار آسیب‌دیده در استان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان یعنی ۱۰ درصد آن توسط مردم خرم‌دره انجام شده است. همچنین ۳۰ هزار بسته نیز توسط بسیجیان آماده و در بین افراد آسیب‌دیده تقسیم شد.

وی با تاکید بر نیاز خرم‌دره به بیمارستان دوم، یادآور شد: با توجه به نزدیکی مسافت بیمارانی از هیدج، صائین‌قلعه و سلطانیه نیز به شهرستان خرم‌دره برای گرفتن خدمات درمانی مراجعه می‌کنند که همین امر ترافیک کاری در تنها بیمارستان خرم‌دره را افزایش می‌دهد، به طوری که از ۵۹ بیمار دیالیزی ۲۶ نفر از آنان اهل خرم‌دره نیستند.

محمدی خاطرنشان کرد: سه نقطه در شهرستان خرم‌دره به عنوان نقاهتگاه در نظر گرفته شده است، این نقاهتگاه‌ها به ۲۰۰ تخت مجهز هستند.

در ادامه این جلسه، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خرم‌دره عنوان کرد: با کمک خیرین ۲۶ پروژه در شهرستان خرم‌دره در حوزه بهداشت و درمان طی سال‌های اخیر ساخته‌شده است، یکی از کمبودهای شهرستان در این حوزه نبوده پد بالگرد است که این امر امدادرسانی هوایی را با مشکل مواجه می‌کند.

جلیل کریم‌خانی خاطرنشان کرد: یکی از محل‌های در نظر گرفته شده برای نقاهتگاه بیماران کرونایی در شهرستان حوزه علمیه است، با توجه به آغاز سال تحصیلی این مکان باید به حوزه علمیه تحویل داده شود که همین امر موجب نگرانی‌ها در این حوزه شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن