ناگفته های اعتراضات و آشوب های اخیر شهرهای ایران/از آل سعود و ترامپ تا بی بی سی

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=2098

IMG_20171231_004129IMG_20171231_000239

 

عملیات ارتش توییتری سعودی در کمک به آشوب‌های خیابانی +تصاویر

حجم بالای توییت توسط کاربران سعودی بدون اینکه زبان فارسی هم بلد باشند، شبیه یک اقدام خودجوش نیست و نشانه‌های یک سازماندهی سایبری را دارد.

برپایی تجمعات خیابانی مختلف در انتقاد به مسائل اقتصادی در چند شهر ایران که اکنون چند روزی است از مسیر اصلی خود خارج و توسط عده‌ای به اغتشاش تبدیل شده است، از طریق ابزارهای متعدد ارتباطی مانند تلگرام، اینستاگرام و توییتر تبلیغ می‌شوند.

بعد از تلگرام، توییتر یکی از ابزارهای اصلی برای دعوت از مردم به تظاهرات و ایجاد اغتشاش در شهرهای مختلف بوده و آمار توییتر نشان می‌دهد که از مجموع توییت‌ها با هشتگ #تظاهرات_سراسری فقط «۲۶ درصد» از داخل ایران منتشر شده و «۷۴ درصد» از خارج از ایران توییت شده است. جالب اینجاست که با جست‌وجوی کلمه «ایران» در این شبکه نتایج جست‌وجو، توییت‌هایی به زبان عربی است و در لابه‌لای هزاران توییت عربی منتشر شده از حساب‌های کاربرانی در عربستان سعودی، حتی می‌توان توییتی به زبان فارسی (در موارد با اشکالات نگارشی جدی) نیز پیدا کرد! ۳۵ درصد توییت‌ها در این رابطه هم به زبان عربی بوده و شبکه‌های عرب زبان وابسته به دولت سعودی هم به طور گسترده و با هدف ترغیب مردم به حضور در این اغتشاشات بخش مهمی از گزارشات خود را به تحولات ایران اختصاص داده‌اند. نمونه‌های زیر  فقط تعدادی از توییت‌های کاربران سعودی است که به نظر می‌رسد به شکل سازمان‌یافته و در قالبی مشابه آنچه به عنوان ارتش سایبری شناخته می‌شود، مشغول به توییت کردن علیه امنیت مردم ایران و دخالت در مسائل داخلی کشور هستند. البته با وجود فیلتر بودن توییتر، کاربران ایرانی حاضر در این رسانه اجتماعی، پاسخ این کاربران را می‌دهند.

این حجم از توییت توسط کاربران عربستان سعودی بدون اینکه زبان فارسی هم بلد باشند، در حدی که توانستند به ترند شدن هشتگ‌های مختلف مربوط با اغتشاشات از جمله #تظاهرات_سراسری کمک کنند، شبیه یک اقدام خودجوش نیست و به احتمال زیاد این حرکت یکپارچه سایبری، از سازماندهی برخوردار باشد.


چه کسی با دروغ‌گویان و شایعه‌پردازان تجمعات خیابانی تهران مقابله می‌کند؟ +عکس

شکوری راد عبدی جلایی پور کرباسچی جهانگیری

در پی تجمع مشهد و اغتشاش در تهران، جریان اصلاح‌طلب با دروغ‌گویی و شایعه‌پردازی درباره پشت پرده شلوغی‌های اخیر، به دنبال سیاسی – جناحی کردن حوادث اخیر هستند.

در پی تجمع مشهد و اغتشاش دو روز گذشته در تهران و چند نقطه دیگر، عوامل جریان اصلاح‌طلب و کارگزاران و حتی دولت، بدون توجه به امنیت ملی و منافع مردم، به دنبال سیاسی کردن و جناحی نشان دادن اغتشاش‌های اخیر هستند.

در همین زمینه؛ از صبح امروز و در کانال‌ها و گروه‌های مختلف تلگرامی و اجتماعی، ادعایی از سوی “غلامحسین کرباسچی” دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در حال گسترش است مبنی بر اینکه پشت سر قضایای تجمع مشهد، امام‌جمعه این شهر آیت‌الله علم الهدی هستند و دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده است که پرونده ایشان را به دادگاه ویژه روحانیت ارسال خواهد کرد…

مشرق در تماس با منابع مطلع در شورای عالی امنیت ملی از دروغ بودن این خبر آگاه شده است اما سؤال این است که چه کسی مسئول برخورد با این دروغ‌پردازان است؟

دبیرخانه شورای عالی امینت ملی چه پاسخی برای شایعه‌پردازی نسبت به این نهاد دارد؟

این اقدام خلاف از سوی کرباسچی در حالی صورت می‌پذیرد که بعد از تجمع مشهد، بلافاصله معاون اول دولت بدون هیچ دلیل و استنادی، اصل تجمع مشهد را غیراقتصادی دانست و انگشت اتهام را به‌سوی افراد دیگر نشان داد.

جهانگیری در ادامه مدعی شد: مسائل اقتصادی را بهانه کرده‌اند که به نظر می‌آید پشت این قضیه مسئله دیگری باشد که حتماً باید شناسایی شود. کسانی که بانی این قضایا در کشور هستند دود آن به چشم خودشان خواهد رفت؛ آن‌ها فکر می‌کنند که با این کار به دولت آسیب می‌زنند. وقتی‌که جریان اجتماعی راه افتاد و حرکت سیاسی در خیابان اتفاق افتاد حتماً کسی که آن را شروع کرده‌اند ادامه‌دهنده و کنترل‌کننده پایان آن نخواهند بود و دیگرانی خواهند بود که بر آن جریان سوار خواهند شد.

این اظهارنظر بی‌اساس جهانگیری در اوج بحران در حالی صورت می‌پذیرد که وی در ماجرای زلزله کرمانشاه و در اولین روز بعد از زلزله مدعی شد که بیشتر خانه‌های تخریب‌شده در زلزله شب گذشته در استان کرمانشاه متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر بوده است از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع که چرا خانه‌های نوساز تا این حد آسیب‌پذیر بوده‌اند را بررسی کند.

از سوی دیگر، در کنار این اظهارنظر معاون اول روحانی، دیگر اصلاح‌طلبان شروع به پمپاژ دروغ در میان افکار عمومی کردند، به‌عنوان‌مثال جلایی پور محکوم امنیتی در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

اعتراضات امروز توسط جوانان ستادهای کاندیداهای شکست‌خورده انتخابات و به‌اصطلاح هوالمطلوبی‌های حاشیه مشهد علیه گرانی و دولت برنامه‌ریزی و ساماندهی شده بود اما با پیوستن مالباختگان شاندیز و مردم عادی به آن گره خوردند و شعارها به سمت شعارهای تند ساختارشکن تغییر کردند و از دست سازمان دهندگان دررفت. می‌توان حدس زد به‌سرعت خودشان بساط پهن کرده را جمع کنند چون نتیجه نامطلوب را در بادی امر حس کردند.

در کنار این ادعای کذب جلایی پور مبنی بر انتساب تجمع مشهد به حامیان آقای رئیسی، شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت در توییترش نوشت:

کسی پیدا نمی‌شود که راضی باشد. نارضایتی از معیشت و اقتصاد فراگیرتر از همه است بعد فرهنگی و اجتماعی و آخر از همه سیاسی. ولی معمولاً ناراضیان سیاسی سازمان‌یافته‌تر عمل می‌کنند. فعلاً ناراضیان سیاسی از اصل نظام و ناراضیان سیاسی از دولت همکار هم شده‌اند تا اوضاع را علیه اصلاح‌طلبی به هم بریزند.

عباس عبدی دیگر تحلیل‌گر اصلاح‌طلب مدعی شد:

اگر کسانی بتوانند نسبت به وضع خود معترض شوند و آن را علنی اظهار دارند و به‌صورت جمعی گرد هم‌آیند و در خیابان شعار دهند، به‌طورقطع در دوره احمدی‌نژاد باید بیشتر و گسترده‌تر دست به این اقدام می‌زدند

منطقی است که بگوییم این تظاهرات مبتنی بر یک واکنش خودانگیخته اجتماعی و غریزی مردمی نیست.

حتماً پشت ماجرا مسائلی غیر از رفتار خودجوش وجود دارد.

این اتفاق به‌احتمال‌زیاد پشت پرده سیاسی نیز دارد، به‌ویژه آنکه در شهرهای خراسان رخ‌داده است؛ جایی که مخالفان دولت ریشه دوانده‌اند.

حال سؤال این است که چرا جریانی که خود در اغتشاش سال ۷۸ و فتنه ۸۸، متولی و صحنه‌گردان و محکوم است، به دنبال انتساب شلوغی‌های اخیر به جناح و جریان دیگری است؟

چرا نه دولت، نه وزارت اطلاعات و نه شورای عالی امنیت ملی تا کنون هیچ برخوردی با این دروغ‌پردازی‌ها و شایعه‌سازی‌ها در جامعه نکرده است؟


چه کسانی و چرا به خیابان آمدند؟/ سواستفاده ۴ درصدی‌ها از مطالبات ۹۶ درصدی‌ها

روز گذشته در تهران تجمعی اعتراضی برگزار شد که در این یادداشت به اهداف و گروه‌های حاضر در این تجمع پرداخته‌ایم.

از ۵شنبه هفته گذشته دومینوی اعتراضات مردم به وضعیت اقتصادی کشور از مشهد به راه افتاد و طولی نکشید که سایر استان‌ها را نیز با خود همراه کرد. این تجمع که در ابتدا توسط مالباختگان موسسات مالی و اعتباری و همچنین معترضان به وضعیت اشتغال و گرانی و رکود راه افتاده بود در ادامه با جوسازی های شبکه های خارجی ضدانقلاب همراه شد و نتیجه‌ای که در آخر برای مردم ماند این بود که نه تنها اعتراض مسالمت آمیز آنان به حاشیه رفت بلکه امنیت کشور نیز در مواردی دچار خلل شد.

اما از صبح امروز خبرهایی از برگزاری تجمعات اعتراضی در تهران نیز به گوش رسید که اوج آن را می‌توان از بعداز ظهر دانست. این تجمعات که در ضعف اطلاع رسانی صحیح رسانه های داخلی و با میدان داری رسانه های معاند قوت گرفت به صورت پراکنده درحوالی میدان انقلاب تا میدان فردوسی شکل گرفت و معترضان چندین بار در این مسیر تردد کردند.

تفاوت مهم میان این تجمع در تهران با سایر تجمعات را می توان در حاشیه‌های آن و فراموش شدن اصل مطلب عنوان کرد که برای نمونه می‌توان به این مسئله اشاره کرد که کانال تلگرامی آمدنیوز که در خلال تجمع امروز مردم را به استفاده از مواد آتش زا و صدمه به اموال عمومی دعوت کرده بود، نه تنها اشاره‌ای به مسئله اصلی مردم در تجمع که همان معیشت و اقتصاد بود نکرد بلکه طوری مسایل را نشان داد که برای افرادی که در تهران زندگی نمی‌کنند غیر عادی جلوه کند.

به عنوان نمونه همه می‌دانند در ساعات پیک رفت و آمد در میدان انقلاب و اطراف در حالت عادی نیز جمعیت بسیار زیادی وجود دارد و با پدیده ترافیک انسانی مواجه هستیم اما مطالب طوری منعکس شده بود که انگار این جمعیت که هرروز در آن مسیر تردد می‌کنند به دنبال اغتشاش هستند.

یا در روایت ماجرا تنها قسمت های کمی از مراسم را که عده محدودی از جمعیت درحال سر دادن شعارهای ساختارشکن بودند را نشان می‌داد تا مخاطب عمومی فکر کند واقعا جمعیت معترض این شعارها را دادند و محوطه تجمع آشوب شده است.

از این موارد در خصوص دروغ‌های اطلاع رسانی این کانال زیاد است که با کمی تامل در محتوای آن می‌توان به راحتی به این مسایل پی برد.

همین مسئله نیز سبب شد برای اینکه بی واسطه در جریان اتفاقات تهران در چند ساعت گذشته قرار بگیرم، به خیابان محل تجمع (محدوده ۴راه ولیعصر) بروم. و روایتی از حضور نزدیک به دو ساعته را در میان قشرهای مختلف و سلایق متفاوت مردم بنویسم. سعی می‌کنم در این نوشته نگاهی داشته باشم به واقعیت‌های تجمع تهران، بدون درنظر گرفتن سلایق سیاسی.

گروه اول: معترضان واقعی

کافیست اخبار را رصد کنید تا در جریان ظلمی که چند ماه است بر سر  سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری آمده با خبر شده باشید. کاسپین و میزان و ثامن و پدیده و … موسسات مالی و اعتباری و شرکت‌هایی یودند که با مجوزهای رسمی و قانونی با وعده های جذاب اقدام به جذب دارایی های خرد و کلان مردم کردند و وقتی حسابی پول جمع کردند تعهداتشان را نادیده گرفته و با انواع و اقسام فسادهای مالی پول مردم را بالا کشیدند.

قسمت غم انگیز ماجرا هم آنجاست که متاسفانه بانک مرکزی که وظیفه پاسخگویی در قبال این موسسات را داشت هم از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کرد و مردم را به دست گرگ های اقتصادی و ابرسرمایه داران رانتی سپرد.

همین مسئله سبب شد طی ماه‌های اخیر روزی نباشد که این قشر مستضعف از استیصال و درماندگی گوشه ای از شهر تجمع نکنند و از مسئولی کمک نخواهند.

این افراد مالباخته،  یکی از بخش های اصلی آغاز تجمع روز گذشته بودند در کنار مردم عادی که به وضعیت معیشت و اقتصاد کشور گلایه داشتند.

خانم مسنی که من را پسرم خطاب می‌کرد معلم دبیرستان بود و میگفت با بیش از ۲۰ سال سابقه حقوقش کمتر از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و چون سرپرست خانوار است نمی‌تواند مایحتاج خانواده اش را آنطور که باید تامین کند. در هزینه های تامین جهیزیه دخترش مانده بود و ایستادنش کنار نرده های چهارراه ولیعصر هم بخاطر دل نگرانی پسرش بود که درون جمعیت است. میگفت پسرم دو سال است لیسانس دارد اما کار ندارد. افسرده شده و حالا هم دلش طاقت نداشت و برای اینکه مراقبش باشد آماده در میان تجمع.

پس این افراد گروهی از حاضران در محوطه تجمع بودند که خواسته های به حقی  داشتند (هرچند راه پرخطر تجمع بدون مجوز را انتخاب کردند) و باید صدایشان شنیده و مطالباتشان دیده شود. چه خوب است برای صحبت با این افراد تیم اقتصادی رئیس جمهور بدون حفاظ امنیتی به خیابان بیایند.

گروه دوم: نیروهای نظامی وخدماتی

خب طبیعیست وقتی چنین تجمعی قرار است با تهییج کانال های معاند در یکی از شلوغ ترین مکان های شهر بدون داشتن مجوز قانونی برگزار شود حضور نیروی انتظامی برای کنترل و حفظ امنیت شهر و خود معترضین و سایر مردم لازم و ضروری است.

کافیست فقط چند دقیقه مسیر شاهراهی خیابان انقلاب مسدود شود تا هزاران نفر در ترافیک خسته کننده سرسام آور در این هوای آلوده تهران گرفتار شوند. بنا بر این حضور نیروهای انتظامی و خدماتی نظیر اورژانس و آتش نشانی لازم به نظر می‌رسد.

البته تعدد و تکثر نیروهای انتظامی نیز به چشم می‌خورد که در خیابان‌ها حاضر بودند که مطمئنن امکان مدیریت حضور این عزیزان که در سخت ترین شرایط مشغول خدمت هستند نیز بود. جدای از اینکه شاید کاهش تعداد نیروها به کاهش التهاب روانی جامعه کمک میکرد.

گروه سوم: مردم عادی

از حوالی بعداز ظهر اعلام شد دو ایستگاه پرتردد مترو در چهارراه ولیعصر و میدان انقلاب خدمات دهی ندارند. تعطیلی این دو ایستگاه برای مردمی که روزانه از این مسیر تردد می‌کنند به منزله این است که هر لحظه هزاران نفر سرگردان شوند و مجبور باشند برای تردد از وسایل دیگر استفاده کنند.

اما آنچه در واقع اتفاق می‌افتاد این بود که استفاده از وسایل حمل و نقلی دیگر به دلایلی مقدور نبود چراکه عده ای معترضین بخشی از مسیر اصلی خیابان را بسته بودند که نتیجه آن ایجاد ترافیک سنگین شده بود.

بنابراین تردد با اتوبوس های بی‌آرتی و یا تاکسی درصورتی که فضای خالی داشتند به شدت سخت و طولانی بود. موتور هم که گرچه زیاد به چشم میخورد اما هزینه آن برای رفتن از چهارراه ولیعصر به میدان انقلاب نجومی شده بود و بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان برای همین مسیر کوتاه درخواست میشد.

پس مردم عادی که روزانه مسیر کار و زندگی و تحصیلشان در این محدوده است سومین گروهی بودند که در خیابان به چشم میخوردند و خواسته و ناخواسته در جمعیت بودند.

گروه چهارم: بالاشهرنشینان تهرانی

این گروه از حوالی غروب به محل تجمع آمدند  و برخلاف گروه اول که معترضان به وضعیت معیشتی و اقتصادی بودند هیچ مشکلی در این زمینه نداشتند. یکی از معترضان به من گفت ساعت فلانی که داد میزند رو ببین. به اندازه کل زندگی من ارزش داره.

این گروه از افراد که خود را به جمع معترضان رسانده و قصد داشتند از آب گل آلود برای خود ماهی بگیرند، ذره‌ای حس همذات پنداری با پدری که برای اشتغال فرزندش نگران است یا مادری که خرج زندگیش مانده و او را به خیابان ها کشانده تا شاید صدایش به جایی برسد نداشتند و ندارند و تنها برای تفریح و انجام اقدامات ساختارشکنانه در خیابان حاضر شدند.

تفاوت مهم این گروه با گروه اول را می‌توان در نوع دغدغه هایشان دانست. آن ها ناراحتند از افزایش قیمت ساده ترین ملزومات زندگی و این ها نگران عوارضی که باید برای سفرهای چندباره خارجیشان بدهند.

آن ها پولشان را در اختیار موسسات سپردند تا سودی دریافت کنند و این ها جزو همان ۴ درصدی هایی هستند که زالوصفتانه خون بقیه را میمکند و بزرگ میشوند و تنها خودشان برایشان مهم است.

برای درک بهتر این اختلاف به کلیپ سخنان توهین آمیز یک سلبریتی مراجعه کنید که میگفت رعیت همیشه برای یک کیسه برنج بیشتر دست به هرکاری میزند.

گروه پنجم: افرادی که برای مقابله با تجمع کنندگان آمده بودند

کناری ایستاده بودم و با مردمی که واقعا معترض بودند صحبت میکردم که ناگهان دیدم از دور عده ای از افراد آمدند در میان تجمع کنندگان و باعث متفرق شدن آن ها شدند.

با اعضای این گروه که همکلام شوید مشخص می‌شود که از سر دلسوزی برای حفظ امنیت مردم و کشور وارد میدان شده اند و برای کار خود دلایل منطقی دارند اما هم به واسطه برخی اقدامات نابجا از سوی برخی از این طیف و هم به واسطه جو شدید روانی که رسانه های معاند ایجاد کردند حضور این افراد موجب میشد مردمی هم که اعتراض ساده و به حقی داشتند هم برافروخته تر شوند.

خوب یا بد این گروه هم از مردم حاضر در خیابان ولیعصر بودند.

گروه ششم: اجیر شده ها

من برای حضور در چهارراه ولیعصر از سمت تقاطع طالقانی به پایین آمدم. دو سه کوچه اول حلقه های افرادی را با تیپ و قیافه خاص توجهم را جلب کرد اما در چنین شرایطی زیاد برایم مهم نبود. پایین‌تر که آمدم ناگهان در کوچه ای نزدیک ورودی دانشگاه دیدم جوانکی را که چاقو (قمه) خود را زیر لباسش پنهان می‌کند. این حرکت توجهم را جلب کرد و پس از دور کوتاهی از کنار این گروه رد شدم.

این گروه ها جزو اراذل و اوباشی بودند که به شدت سازمان یافته به تجمع آمده  بودند و هر گروهی لیدر خاص خود را داشت و از او خط میگرفت. عمده این افراد به سلاح های سرد مجهز بودند.

نمیدانم این بار هم پای آمریکایی ها یا انگلیسی ها یا … در میان است تا ایران را متشنج کنند یا نه اما آنطور که از تهور رسانه های سعودی مشخص است بعید نیست پول کثیف سعودی های خائن  در جیب جوانان خام و هیجان زده گذاشته شده باشد تا مجری اوامر پادشاه شوند.

اما هرچه که هست به نظر می‌رسد نیاز فوری این باشد که دستگاه های امنیتی سرشاخه های این افراد را پیدا و با آنان به اشد ممکن برخورد کنند و در میان مردم به نمایش بگذارندشان تا درس عبرتی شود برای سایر اراذل.

گروه هفتم: دغدغه‌مندان

تجربه نشان داده در شرایط بحرانی آن کسانی که واقعا دلشان به حال مردم و کشور میسوزد بیش از سایرین به میان مردم می‌آیند و هزینه میدهند و کمک میکنند مشکلات حل شود و فضا آرام.

خداروشکر این افراد هم که دغدغه خدمت و کمک به مردم برای حل مشکلات را داشتند در میان جمعیت دیده میشدند. گرچه کم بودند.

گاهی اوقات شنیدن حرف مردم و نشستن پای درد و دلشان و همصدایی با خواسته های به حقشان می‌تواند به راحتی همه مشکلات و ضعف ها را برطرف کند و امید تازه‌ای در دل‌ها بپروراند. چقدر خوب است نیروهای انقلابی که دغدغه هایشان عمدتا با معترضین یکی است به میان مردم بیایند و با هم و درکنار هم کمک کنیم تا مشکلات زودتر برطرف شود.

مسئولین نیز نترسند. این مردم با آن ها کاری ندارند و بلایی سرشان نمی آید. یک بار شیشه دودی ماشین را پایین دهند و به میان جمعیت بیایند و پای صحبت ولی نعمتان اصلی انقلاب بنشینند. مطمئنا با این کار در میان مردم نیز محبوبیت بیشتری پیدا میکنند.

نمونه‌اش را می‌توان در حال خوش مردمان مصیبت زده سرپل ذهاب دید هنگامی که پیرمراد انقلاب را با عمامه خاکی در میان خودشان دیدند.

این موارد بالا مختصری از مهم‌ترین گروه های حاضر در تجمع تهران بودند که فارغ از جنس و سن و مدرک و دارایی باید پای صحبت ها و خواسته های به حقشان نشست و برای حل آن چاره اندیشید و اقدام کرد. مردم منتظر اقدام مسئولانند. آقای رئیس جمهور؛ پی اقدام تو هستند هنوز این مردم.

بعدالتحریر: هم اکنون اطلاع دادند که دروغ نیوز (آمدنیوز) رسانه وابسته به عربستان سعودی پس از تشویق مردم به استفاده از بمب دستی در تجمعات توسط تلگرام مسدود شد. به امید روزی که رسانه های داخلی به جای دعواهای سیاسی مطالبات به حق مردم را پوشش دهند.


واکنش فرصت‌طلبانه مقامات آمریکایی نسبت به مسائل داخلی ایران + تصاویر

توییتر ترامپ

مقامات آمریکایی، ضمن حملات شدیداللحن به جمهوری اسلامی، خواستار پیوستن دیگر کشورها به آمریکا برای حمایت از مردم ایران شدند!

 در حاشیه تجمعات اخیر و مسائل داخلی کشور، مقامات آمریکایی با فرصت‌طلبی شروع به ایجاد موج و تهییج فضا از خلال درج توییت‌ها و بیانیه‌هایی در توییتر خود با شعار حمایت از مردم ایران بر علیه ظلم کرده‌اند که در گزارش جاری به آنها پرداخته می‌شود.

«دانلد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا: گزارش‌های متعددی حاکی از اعتراضات مردم رنج‌دیده ایران علیه فساد رژیم و بر باد دادن ثروت ملت برای تقویت گروه‌های تروریستی وجود دارد. دولت ایران، باید به حقوق ملت‌اش احترام بگذارد که آزادی بیان هم شامل آن می‌شود. دنیا در حال نظاره است.

وزارت خارجه آمریکا: دولت آمریکا قویا بازداشت معترضین در داخل ایران را محکوم کرده و از همه ملل خواستار است که رسما حمایت خود از معترضین و مطالبه حقوق‌شان و پایان‌بخشی به فساد را ابراز بدارند.

«پل رایان» رهبر جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا: این مهم است که از اعتراضات خشن در ایران حمایت نکنیم. این اعتراضات، نتیجه حمایت‌های یک رژیم از سازمان‌های تروریستی است که موجب فلاکت ملت‌اش شده است.

سناتور تد کروز: ایران اعتراضات نشاندهنده این است که رژیم ایران ترجیح می‌دهد به جای این که به نیازهای شهروندان خودش توجه کند، از تروریسم در خارج از مرزها حمایت کرده و برای آن سرمایه‌گذاری کند. بالاخص تروریست‌هایش در سوریه، غزه، عراق، لبنان، و یمن.

سناتور «تام کاتن»: آیت‌الله‌ها، حتی پس از این که میلیاردها دلارشان پس از توافق هسته‌ای آزاد شد، باز نتوانسته‌اند نیازهای ملت‌شان را برآورده کنند چرا که آن پول را خرج کمپین تهاجم منطقه‌ای در سوریه، لبنان، عراق، و یمن می‌کنند. اعتراضات در مشهد نشان داد که رژیمی با این ایدئولوژی منفور، نمی‌تواند برای همیشه حمایت مردم‌اش را داشته باشد و ما باید از این اعتراضات حمایت کنیم.

المانیتور به نقل از «استیو بنن» مشاور اسبق ترامپ و مدیر وبسایت بریت بارت: تغییر رژیم در ایران با رکود اقتصادی  به همراه قیام‌های قومی-ملی میسر خواهد بود.

«علیرضا نادر» تحلیلگر اندیشکده رند و مشاور نخبگان سیاسی آمریکا در مورد ایران: این اعتراضات نسبت به اعتراضات سال ۷۸ و ۸۸ بسیار متفاوت است. این، به طور قوی، ضد رژیم‌ترین اعتراضات در ایران بوده که تاکنون شاهد آن بوده‌ام. اعتراضی نه فقط اقتصادی که بر علیه نظامی سرکوبگر و بی‌عدالت.

«مارک دوبوویتز» رییس بنیاد دفاع از دموکراسی: یک ایران آزاد، مستقل، ثروتمند، و دموکراتیک را تصور کنید. توصیفی کامل از فرهنگ و پارسی و زیبایی. آنگاه در اندرون ذهن و روح مردمی شایسته، نه بمب هسته‌ای که صلح با همسایگان است. برای پایان صلح‌آمیز این رژیم فاسد و خونخوار دعا کنید.


«ران دسانتیس» نماینده مجلس نمایندگان: دولت آمریکا باید از معترضین در داخل ایران حمایت کند. آنها بر علیه مستبد اسلامی خونخوار به خیابان‌ها آمده‌اند و این می‌تواند یک فرصت تاریخی برای مردم ایران باشد.

«ریچارد هاس» دیپلمات آمریکایی و رییس سابق اندیشکده شورای روابط خارجی: مؤثرترین پاسخ به سیاست خارجی امپریالیستی ایران را مردم ایران می‌دهند. بیانیه وزارت خارجه همان چیز درستی است که آمریکا باید می‌گفت، اگرچه روسیه، ترکیه، و فیلیپین را محکوم می‌کرد، وزن بیشتری هم داشت. امید به این که اروپا نیز در حمایت از مردم ایران به آمریکا بپیوندد.

«هیدر نائرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: آمریکا قویا بازداشت معترضین صلح‌طلب در ایران را محکوم کرده و از همه ملل می‌خواهد که رسما از مردم ایران حمایت کنند. همان طور که رییس جمهور بیشترین قربانی رهبران سیاسی ایران را مردم ایران می‌داند.


بی‌بی‌سی فارسی بازهم آتش‌بیار اغتشاشات تهران شد + عکس

بی بی سی فارسی

بحرانی نشان دادن فضای اعتراضات، آموزش حرکت‌های میدانی و آموزش و ترغیب مخاطبان به جمع‌آوری اطلاعات از جمله محورهای رفتاری این شبکه انگلیسی است که به مانند سال ۸۸ بدنبال متوقف نشدن اغتشاشات است.

سرویس جنگ نرم مشرق- چند مورد تجمع اعتراضی و البته مسالمت‌آمیز در چند شهر ایران در یکی‌دو روز اخیر با هدف اعتراض به گرانی و وضعیت اقتصادی، اتفاقی طبیعی است که نمونه‌های بی‌شماری در سراسر دنیا از جمله ایران در سال‌های گذشته دارد. درواقع اعتراضات به حق مردم در مسائل مختلف به شیوه‌های مختلف بیان می‌شود که چند مورد تجمع اعتراضی اخیر نمونه‌ای از آن است. البته اکنون عده‌ای که دغدغه معاش ندارند وارد این اعتراضات شده و آن را منحرف کرده‌اند.

متأسفانه در این میان عناصر معاند نظام همواره به این حرکت‌ها به چشم فرصت نگریسته و به دنبال تأثیرگذاری، موج‌سواری، تحریک، جهت‌دهی و بسیاری مسائل دیگر هستند که قطعاً با خواست تجمع‌کنندگان همسو نبوده، اما کنترل آن نیز چندان در اختیار بانیان تجمع نبوده و نیست. حرکت‌های اعتراضی یک‌دو روز اخیر نیز درواقع با همه مطالبات و خواسته‌های برحق و قابل تأمل مردم، متأسفانه درگیر برخی مسائل و تحریکات عناصر معاند و سوءاستفاده‌گر شده و تحرکات و نقش‌آفرینی فرصت‌طلبانه رسانه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین را نیز به دنبال داشته است.

بی‌بی‌سی فارسی یکی از شبکه‌های فعال و پرکار در قبال اتفاقات این چند روز بوده که دقیقاً مانند اتفاقات سال ۸۸، سعی می‌کند خود را در نقش لیدر حرکت‌ها وارد میدان کرده و ضمن جهت‌دهی به بهره‌برداری از فضای موجود اقدام کند.

بررسی مؤلفه‌های رفتاری این شبکه انگلیسی درواقع به نوعی برآیند حرکت‌های دیگر گروه‌ها و معاندان در مواجهه با اتفاقات چند روز اخیر است که نیاز مبرمی به کنترل و محدودسازی برای جلوگیری از تبعات و هزینه‌های بعدی و احتمالی دارد.

گزینش شعارهای ضد نظام و رادیکال

نگاهی به ویدئوهای پخش شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمعات یکی‌دو روز اخیر به خوبی نشان می‌دهد که تجمعات و اعتراضات صورت گرفته در حالت عادی کاملاً مسالمت‌آمیز و صرفاً به دنبال اعتراض برخی مردم در خصوص وضعیت اقتصادی کشور است. اما همانطور که تجربه سال‌های قبل نیز نشان داده عناصر مرتبط با ضد انقلاب همواره از این تجمعات برای سوءاستفاده و موج سواری استفاده می‌کنند. از این رو در گوشه‌ای از هر یک از تجمعات معمولاً شعارهایی نیز شنیده می‌شود که اصل نظام و مقدسات اسلامی را هدف قرار می‌دهند که البته با استقبال عموم شرکت کنندگان در تجمع روبه‌رو نمی‌شود.

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی در پخش ویدئوها و اخبار به شکلی کاملاً گزینشی از شعارهای معدود ضد انقلاب به عنوان تیتر اصلی خبر استفاده نموده و همچنین به صورت کاملاً گزینشی فیلم بخشی از تجمع را که در آن عده‌ای شعارهای رادیکال و ضد نظام سر می‌دهند را منتشر می‌کند. همانطور که کاملاً مشخص است، هدف بی‌بی‌سی نمایش اهدافی مطابق با خواسته‌های خود از تجمعات چند روز اخیر بوده و از این طریق سعی دارد تجمعات احتمالی روزهای آینده را جهت‌دهی نماید.

آموزش و ترغیب مخاطبان به جمع‌آوری اطلاعات

بی‌بی‌سی به دلیل عدم حضور میدانی خبرنگارانش در ایران، بخشی از فعالیتش را به آموزش مخاطبان برای جمع‌آوری اطلاعات و اخبار میدانی اختصاص داده است. در این رابطه دستورالعملی در بخش‌های مختلف این شبکه اعم از سایت و شبکه‌های اجتماعی از قبیل تلگرام بی‌بی‌سی منتشر شده که به مخاطبان در مورد زاویه تصویربرداری با موبایل و اعلام زمان و مکان محل تجمع آموزش داده شده است. از بخش‌های مهم این دستورالعمل، آموزش‌های امنیتی برای جمع‌آوری کردن اطلاعات است که ممکن است بابت جمع‌آوری و ارسال اخبار و اطلاعات به بی‌بی‌سی که البته اقدامی مجرمانه محسوب می‌شود، نگرانی داشته باشد. در این دستورالعمل گفته می‌شود که مثلاً اگر نمی‌خواهید صدایتان بر روی ویدئو ضبط شود، مکان و زمان محل فیلم‌برداری را روی کاغذ نوشته و روبه‌روی دوربینتان بگیرید. یا اینکه برای جلوگیری از جلب توجه مأمورین، برای فیلم‌برداری در میان جمعیت قرار بگیرید.

این آموزش‌های بی‌بی‌سی کاملاً از مؤلفه‌های اقدام به جاسوسی استفاده کرده و مخاطبش را برای اینکار ترغیب و آموزش می‌دهد. بی‌بی‌سی برای ایفای نقشش در هدایت و گسترش حرکت‌های اعتراضی نیاز مبرمی به اطلاعات میدانی داشته و البته با توجه به وابستگی‌های روشن و قطعی این شبکه، حتماً بخش اعظمی از این ویدئوها و اطلاعات در اختیار دستگاه اطلاعاتی و امنیتی انگلیس قرار می‌گیرد که به مانند حوادث بعد از انتخابات ۸۸ قطع به یقین برای ایفای نقش در تجمعات اخیر برنامه دارد.

آموزش حرکت‌های میدانی

در لابه‌لای خبرهای بی‌بی‌سی به راحتی می‌توان گراهای این شبکه به ظاهر خبری را در آموزش و هدایت معترضان در مقابله با نیروهای نظامی و انتظامی مشاهده نمود. به عنوان مثال در یکی از خبرهای این شبکه اینطور بیان می‌شود که «در بعضی از ویدئوها صدای معترضان شنیده می‌شود که درباره روشن کردن آتش برای خنثی کردن اثر گاز اشک‌آور حرف می‌زنند»، یا در برخی خبرها به شکلی مبهم از حمله مردم و وارد آوردن خسارت به اماکن عمومی سخن گفته می‌شود که در واقع این اماکن عمومی شامل چند مورد معدود وسائل عمومی شهری از قبیل گاردریل وسط خیابان در چند نقطه شهر بوده است.

همانطور که مشاهده می‌شود، بی‌بی‌سی در ظاهر در حال خبررسانی، اما در واقعیت در حال آموزش شیوه‌های اغتشاشات خیابانی و درگیری با نیروهای برقرار کننده امنیت از جمله نیروی انتظامی است.

اضافه نمودن کانال های جدید پخش برنامه‌ها

مدیران این شبکه انگلیسی به خوبی واقفند که به خاطر نقش فتنه‌انگیزی و اقداماتشان در هدایت و تشدید اغتشاشات به زودی ممکن است با روش‌هایی از طریق پارازیت از پخش برنامه‌هایشان در ایران جلوگیری شود. از این رو به سرعت درگاه‌های متعددی را برای پخش برنامه‌های خود طراحی نموده و به سرعت در حال اطلاع‌رسانی در این رابطه در شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون بی‌بی‌سی و سایت این شبکه می‌باشند.

در یکی از همین نمونه‌ها در کانال تلگرامی شبکه بی‌بی‌سی گفته شده است که اگر برای دریافت برنامه‌های این شبکه با مشکل پارازیت مواجه شدید، می‌توانید برنامه‌های زنده و ضبط شده را از طریق «یوتیوب» دریافت کنید. نکته جالب در این اقدام بی‌بی‌سی این است که درگاه‌های جدید تعبیه شده برای پخش برنامه‌های این شبکه صرفاً به برنامه های مربوط به پوشش اغتشاشات اخیر در ایران اختصاص داشته و بی‌بی‌سی برای دیگر برنامه‌های خود از قبیل برنامه‌های سرگرمی‌محور لزومی برای صرف هزینه به جهت پخش برنامه‌ها از درگاه‌های جدید ندیده است.

سعی در القای گستردگی و عمق بحران

یکی دیگر از خطوط بی‌بی‌سی فارسی را می‌توان در شیوه خبررسانی آن با هدف نمایش فضای بحرانی و امنیتی در شهرهای ایران و همچنین القای گستردگی اعتراضات مشاهده کرد.

به عنوان مثال در خبرهای بی‌بی‌سی به شکل متعدد اسامی شهرهای کوچک و بزرگ ایران به عنوان دامنه گسترش اعتراضات برده می‌شود که البته خود بی‌بی‌سی از حرکت‌های اعتراضی برخی از این شهرها هیچ فیلم یا عکسی ارائه نداده و فقط صرفاً در این رابطه به شایعات دامن می‌زند. استفاده مکرر از الفاظی مانند «نقاط مختلف» یا «چندین شهر دیگر» بعد از نام بردن اسامی شهرها یا کلماتی همچون «چندین کشته و زخمی» سعی دارد، دامنه‌ای گسترده برای اخبار تجمعات یکی‌دو روز اخیر ایران تعریف نماید.

بحرانی نشان دادن فضای اعتراضات چند روز اخیر از سوی بی‌بی‌سی به همراه دیگر خطوط عملیات روانی در جهت‌دهی به ادامه این اقدامات موردی، درواقع تلاشی از سوی این شبکه برای تحریک دیگر مردم برای حضور در خیابان حداقل به قصد تماشای اتفاقات و درنتیجه ایجاد بسترهای جمعیتی به منظور گسترش اقدامات عناصر میدانی در روزهای آتی است.


رسانه‌های انگلیسی‌زبان چه عاملی را پشت‌پرده آشوب‌های خیابانی اخیر در ایران می‌دانند؟

اغتشاشگران اموال بیت المال تهران را تخریب کردند

رسانه‌های خارجی که منتظر موضع‌گیری مقامات عالی ایران‌اند، درخواست‌های اصلی تظاهرات‌کنندگان را که حالا جای خود را به آشوب‌گران داده‌اند، بررسی کرده‌اند.

 اعتراضات چند روز اخیر در تعدادی از شهرهای ایران به سرعت مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفت اما مانند بسیاری در داخل ایران، آنها نیز به اولین پرسشی که برخوردند، این بود: چه کسانی عامل اصلی این تظاهرات هستند؟ برخی از رسانه‌های انگلیسی‌زبان به سراغ کارشناسان رفتند و برخی دیگر نیز از تحلیلگران خود برای بررسی اوضاع ایران کمک گرفتند. بی‌مقدمه به سراغ پاسخ‌های آنان می‌رویم:

فایننشیال تایمز

این روزنامه ژاپنی اما انگلیسی‌زبان ابتدا گزارشی از وقایع چند روز اخیر تهران را مطرح کرده و در آن میان بر چند ویژگی تأکید کرده: عمده شرکت‌کنندگان در تظاهرات، جوان هستند؛ پلیس با دست‌پاچگی عمل می‌کند؛ تخریب اموال عمومی از سوی تظاهرکنندگانی که خواستار «دموکراسی» بودند. خبرنگار با یک راننده ۵۲ ساله در تهران مصاحبه کرده و از او شنیده «ابتدا برای بهبود اوضاع اقتصادی شعار می‌دادند اما الان دیگر این گونه نیست. الان انگار نمی‌دانند دقیقاً چه می‌خواهند».

فایننشیال تایمز ادامه داده وزیر کشور در کنفرانس خبری خود مردم را به وحدت دعوت کرده، اما هنوز سران عالی رتبه ایران که عمده شعارها متوجه آنها است، سخنی نگفته‌اند، اگر چه عمده رسانه‌های مرتبط با گروه‌های انقلابی و همچنین صداوسیما نگران نقش دولت‌های خارجی در دامن‌زدن به آشوب در کشور هستند. فایننشیال تایمز سپس با اشاره به توئیت ترامپ در حمایت از تظاهرات و همچنین اینکه کانال آمدنیوز از خاک ترکیه مدیریت می‌شود، تلویحاً این نگرانی را بیراه ندانست.

سی‌ان‌ان

رسانه مشهور آمریکایی این تظاهرات را بزرگترین اعتراض خیابانی بعد از حوادث سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ شمسی) دانست و سه عامل را در شکل‌گیری آن نام برد: اقتصادی که فروپاشیده، فسادی که افزایش می‌یابد و قیمت‌های غذا و سوخت که بالا و بالاتر می‌رود. اما به نظر تحلیلگران سی‌ان‌ان، یک عامل دیگر را نیز باید اضافه کنیم و آن برآورده‌نشدن انتظارات از توافق هسته‌ای است.

گاست و آندون می‌نویسند: «ایرانیان عصبانی هستند زیرا انتظار داشتند زندگی آنها بعد از آنکه تحریم‌های شدید در پی توافق هسته‌ای برداشته شد، بهتر شود… اگر چه محدودیت‌ها بر بخش مالی، انرژی و حمل و نقل برداشته شده، اما بسیاری از شرکت‌های ایرانی همچنان در لیست سیاه قرار دارند و حتی ایالات متحده در مسیر اعمال تحریم‌های جدید به دلیل سایر رفتارهای ایران، از جمله پرتاب موشکی در تابستان اخیر».

وی با تنی چند از مسئولان شورای ملی ایرانی-آمریکایی‌ها مصاحبه کرده است. به نظر آنها نمی‌توان اعتراضات سیاسی و اقتصادی را در این تظاهرات از هم تفکیک کرد. علیرضا نادر از کارشناسان رند نیز بر این باور است که اکنون اعتماد عمومی به رئیس‌جمهور روحانی نیز از دست رفته و ادامه می‌دهد:«دولت ایران به شدت درگیر فساد شده و نابرابری گسترده به عنوان یک واقعیت غیرعادلانه از سوی همه مردم دیده می‌شود».

گاردین

روزنامه انگلیسی می‌نویسد فساد اقتصادی و گرانی دو عامل شروع تظاهرات بوده و اضافه می‌کند بسیاری از افراد شرکت‌کننده در این اعتراضات با نقش منطقه‌ای ایران مخالف هستند. یکی از افراد ساکن در اصفهان برای گاردین خبر آورده که در این شهر، کارگران برای دریافت حقوق عقب‌افتاده خود تظاهرات کرده بودند اما عده‌ دیگری به آنها اضافه شده و شعارها علیه مقامات ایران تغییر جهت پیدا کرد. این روزنامه از آمار رسمی ایران حکایت می‌کند که بیکاری نسبت به سال گذشته ۱.۴% افزایش یافته است.

گاردین به نقل از ایلنا نوشته است آیت‌الله علم‌الهدی از مسئولان انتظامی و امنیتی خواسته تظاهرکنندگان را به حال خود رها نکنند زیرا در آن صورت ضدانقلاب با پخش تصاویر راهپیمایی آنها مدعی می‌شود انقلاب، پایگاه خود را در مشهد از دست داده است. اما از آن سو به سخنان اسحاق جهانگیری اشاره کرده که خود انقلابیون را عامل راه‌اندازی تظاهرات مشهد دانسته و آنها را از ادامه این مسیر نهی کرده است. در واقع به نظر گاردین، سردرگمی مسئولان ایرانی در این مورد جالب توجه است.

فوربس

این مجله آمریکایی که عنوان «آیا کسی به اعتراضات ایران گوش می‌دهد؟» بر حقوق پایین و بیکاری و گرانی دست گذاشته و اینکه در چنین شرایط اقتصادی، تظاهرات‌کنندگان راضی به فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نیستند. فوربس می‌نویسد مسائل اقتصادی یکی از دلایل متداول اعتراضات سیاسی در ایران است و الا انتخابات در ایران، به جز سخت‌گیری در تعیین نامزدها معمولاً منصفانه برگزار می‌شود. به نظر اِلِن والد آنچه عامل رأی‌آوردن احمدی‌نژاد شد نیز همین مسائل اقتصادی بود. تحلیلگر فوربس در بخشی دیگر می‌نویسد اعتراضات اقتصادی در ایران سریعاً به تهدیدی علیه مقامات تبدیل می‌شود زیرا عمده اقتصاد در اختیار دولت و حکومت است و عملاٌ از نظر مردم، مسئول وضع اقتصادی شناخته می‌شوند.

الجزیره انگلیسی

این خبرگزاری قطری از بالاگرفتن تنش‌ها در ایران آغاز کرده و در مورد تظاهرات کرمانشاه می‌نویسد:«در روز جمعه حدود ۳۰۰ تن در کمانشاه به اعتراض پرداختند، شهری در غرب ایران. پلیس از آب پرفشار و گاز اشک‌آور برای متفرق‌کردن مردم استفاده کرد». سپس از حمایت رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به تظاهرکنندگان خبر داده و اضافه می‌کند روابط آمریکا و ایران بعد از آنکه واشینگتن توافق هسته‌ای را زیر سؤال برد، بر وخامتش افزوده شد.

الجزیره سپس با محمد مرندی صحبت کرده و از او شنیده که «بعد از برجام، بسیاری از ایرانیان انتظار داشتند که وضعیت اقتصادی بهبود یابد اما همان‌گونه که شاهد هستیم اوباما و ترامپ بارها با اعمال قوانین جدید،‌ برجام را نقض کرده‌اند مانند قانون ISA و محدودیت صدور ویزا.» مرندی ادامه می‌دهد شبکه‌های اجتماعی نیز دسترسی مردم را به اطلاعات، آسان‌تر کرده است. وی می‌گوید:«در حالی که برخی از مردم به مسائل اقتصادی اعتراض دارند، ما به عینه می‌بینیم که تعدادی از دولت‌های خارجی به نفع خود تلاش می‌کنند. برای مثال، بی‌بی‌سی که به حکومت بریتانیا وابسته است یا VOA که به آمریکا تعلق دارد و امثال آنها که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به غرب مربوط هستند تلاش می‌کنند تظاهرات را گسترش دهند و آن را سیاسی کنند».

جمع‌بندی

رسانه‌های انگلیسی‌زبان کمی غافلگیر شده‌ و تلاش کرده‌اند صرفاً بنا به شعارهایی که داده می‌شود به تحلیل اعتراضات بپردازند. آنها بر تقاضاهای اقتصادی مردم تأکید دارند و از اینکه مقامات ایران نیز مانند آنها سردرگم شده‌اند، تعجب کرده‌اند. البته هیچ یک از رسانه‌هایی که بررسی شد، مردم را به گسترش یا تداوم آن تحریک نکرده‌اند، اما از معضلات نهادینه و ریشه‌داری گفته‌اند که حل آن در کوتاه‌مدت انجام نمی‌پذیرد، مشکلاتی چون تورم، بیکاری و فساد اقتصادی.

منابع:

https://www.ft.com/content/b۴۴۴d۰۹۸-ed۹۴-۱۱e۷-b۲۲۰-۸۵۷e۲۶d۱aca۴

http://edition.cnn.com/۲۰۱۷/۱۲/۳۰/world/iran-protests-issues/index.html

https://www.forbes.com/sites/ellenrwald/۲۰۱۷/۱۲/۲۹/is-anyone-listening-to-protests-in-iran/#۷ec۴۷۸۵۹۶۶e۴

https://www.theguardian.com/world/۲۰۱۷/dec/۲۹/iranian-police-disperse-anti-government-protests

http://www.aljazeera.com/news/۲۰۱۷/۱۲/people-protesting-iran-۱۷۱۲۳۰۰۸۳۶۱۲۲۵۴.html


 


برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close