نتیجه پیگیری ۸ ماه حقوق معوقه کارگران روغن نباتی جهان چه شد؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=5401

استاندار زنجان: کارگران باید به سر کار خود بازگردند/ اما و اگر نداریم

فتح‌الله حقیقی ظهر امروز در گفت‌‌وگوی با فارس در حاشیه افتتاح و رونمایی از ۷۲ پروژه محرومیت‌زدایی با اشاره به جلسه برگزار شده با مدیر کارخانه در مورد مشکلات روغن نباتی جهان اظهار کرد: در این جلسه جدولی تنظیم شده و وی برای عمل کردن طبق آن جدول متعهد شده است.

استاندار زنجان با ابراز امیدواری برای حل مشکلات کارخانه روغن نباتی جهان افزود: با حل این مشکلات، کارگران هم مشغول به کار خواهند شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر سوء‌استفاده مدیریت کارخانه از تغییرات مدیریتی در استان زنجان گفت: نه، کارگران باید به سر کار خود بازگردند و وی هم متعهد به انجام وظیفه، بر اساس جدول تنظیم شده است.

حقیقی با بیان اینکه فکر می‌کند، کمیسیون کارگری کارگران روغن نباتی را توجیه کرده است، تصریح کرد: ان‌شاء‌الله کارگران مشغول به کار شوند، مدیرعامل به تعهدات خود عمل کند و اجرای تعهدات هم پشیبانی خواهد شد.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه مسئله مجهول و اگری وجود ندارد، ادامه داد، اگری وجود ندارد و ان‌شا‌ء‌الله مطالب گفته شده عملی شود.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه اگر این مرحله هم به مانند مراحل گذشته مدیر کارخانه به وظایف خود عمل نکند گام بعدی استان چه خواهد بود، و صحبت‌های شنیده شده مبنی بر طی مراحل قضایی تاکید کرد: اما و اگری وجود ندارد و باید انجام شود.

نماینده مردم زنجان و طارم : کارکنان بسیاری از ارگان‌های تاثیرگذار دریافتی کافی ندارند/ وضعیت روغن نباتی جهان تعیین تکلیف شود

به منظور طرح و بررسی مسائل استان و کشور گفت‌وگویی با علی وقفچی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی داشتیم و در این گفت‌و‌گو موضوعات استانی و کشوری مطرح شد که شرح آن را در ذیل می‌خوانید.

فارس: از آخرین موضوعات و جلسات برگزار شده بفرمایید؟

وقفچی: طی روزهای اخیر دیداری با وزیر آموزش و پرورش داشتیم و در دو بخش با وی به گفت‌و‌گو و تبادل نظر پرداختیم.

یکی از این موضوعات در ارتباط با برقراری عدالت بین افرادی است که از بیت‌المال حقوق دریافت می‌کنند بود چرا که یکی از ضروریت‌ها در جامعه این است که افراد با شرایط مساوی باید حقوق مساوی دریافت کنند، چرا که تحقق این مهم بستر مناسبی برای رفع تبعیض و ارتقای شاخص توسعه در کشور می‌شود.

برقراری عدالت یکی از موضوعات مورد تاکید مدیریت کشور است که باید تحقق پیدا کند، چرا که در کشور در بحث کارمندان وجود تبعیض موجب نارضایتی می‌شود.

فارس: این تبعیض از نگاه شما بیش از پیش در چه بخش‌هایی مشاهده می‌شود؟

وقفچی: معتقد هستیم که ارگان‌های تاثیرگذار و نیروهایی توانمند در دستگاه‌هایی چون آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، آموزش عالی، بهداشت، وزارت علوم و سپاه، ارتش و نیروهای نظامی و انتظامی از دریافتی پایینی برخوردار هستند.

برای نمونه در وزارت بهداشت، نیروها در سال‌های نخست کار خود که در مناطق دور فعالیت می‌کنند و پیشگامان طرح تحول سلامت است حقوق پایینی دارند همچنین در آموزش و پرورش نیز با وجود اینکه معلمان تربیت کننده نسل آینده کشور هستند اما از درآمد کافی برخوردار نیستند یا در جهاد کشاورزی با اینکه ارتزاق مردم در دست جهادگران و کشاورزان ما قرار دارد، درآمد خوبی ندارند و یا نیروهای امنیتی مانند سپاه، ارتش و نیروهای نظامی و انتظامی که حافظ نظم و امنیت کشور هستند حقوق پایینی دارند همین تبعیض موجب شده دستگاه‌ها به اهداف خود نرسند و انگیزه کار کاهش یابد.

در بحث قانونی کردن مدیریت جامع کشوری فرصت طلایی وجود دارد، تا بتوان با یک قانون شفاف و یکنواخت برای همه هزینه اداره کشور را کاهش داد، چرا که در کشور برای نیازمندی‌های مشترک تصمیم‌گیران متعدد وجود دارد مثلا در حوزه درمانی بیشتر نهادها برای خود خدمات درمانی ارائه می‌دهند در حالی که در حوزه خدمات بهداشتی باید تنها نهاد خاص اقدام به ارائه خدمت کند تا عدالت در این حوزه برقرار شود و هزینه اداره کشور کاهش یابد.

فارس: دیگر موضوع مورد بحث و بررسی با وزیر آموزش و پرورش و به صورت اخص در حوزه آموزش و پرورش چه بود؟

وقفچی: موضوع بازسازی مدارس کشور که ۱۰۰ هزار میلیارد پول برای نوسازی نیاز دارد از دیگر بحث‌های این دیدار بود، توجه به ایمن‌سازی مدارس در مقابل زلزله و سایر حوادث یک ضرورت است و با توجه به شرایط  اقتضایی باید از ظرفیت حسینیه‌ها و مساجد برای بحث تدریس استفاده شود که مورد استقبال قرار گرفت که این موضوع حتی در تاریخ اسلام هم دیده می‌شود.

فارس: در حوزه استانی چه موضوعاتی با وزیر آموزش و پرورش طرح و بررسی شد؟

در حوزه استانی نیز بحث در مناطق شهری محروم، پروژه‌های مهم حوزه آموزش و پرورش در شهر زنجان، مجموعه ورزشی در شهرک کارمندان، استخر دانش‌آموزی، بحث تجهیزات هنرستان‌ و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای برگزاری امتحانات الکترونیکی از عمده‌ترین مسائل مطرح شده در این حوزه بود.

فارس: مدتی است که تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان و همچنین حواشی دیگر این کارخانه و بیکاری کارگران آن موضوع روز استان زنجان است، در مورد سرنوشت این کارخانه چه تصمیمی گرفته شده و چرا این کارخانه تعیین تکلیف نمی‌شود؟

وقفچی: وضعیت شرکت روغن نباتی جهان باید مشخص شود و باید مدیران صنعتی همراه با نمایندگان، استاندار و قوه قضاییه وارد کار شده و تکلیف این موضوع و همچنین وضعیت واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل استان زنجان را مشخص کند.

باید برای رسیدن به این مهم کمک کنیم اما بیشترین نقش را مجموعه استانداری و مدیران استان ایفا می‌کنند و اگر احساس نیاز شود می‌توانند از ظرفیت نمایندگان مجلس برای حل و پیگیری مشکل واحدهای نیمه تعطیل از جمله  واحد روغن نباتی جهان استفاده کنند.

امید است، با مدیریت جدید استان رویکرد جدیدی در زنجان در پیش گرفته شود با این وجود ما آمادگی داریم و در خدمت همه مردم هستیم و هر جا ضرورت داشته باشد ورود خواهیم کرد.

آخرین درخواست معاون استاندار زنجان از کارگران روغن نباتی جهان/ برای یک ماه هم شده، سرکارتان برگردید

معاون استاندار زنجان از کارگران روغن نبانی جهان خواست تا برای یک ماه هم شده به سرکارشان برگردند.

فرامرز نیک‌سرشت در گفت‌وگو با موج رسا; با اشاره به وضعیت کارخانه روغن نباتی جهان و کارگران آن اظهار کرد: ما جلسه در کمیسیون کارگری در این خصوص داشتیم که چهار نفر از نمایندگان کارفرما و چهار نفر از نمایندگان کارگران در این جلسه حضور داشتند.

وی با بیان اینکه هر دو طرف در این جلسه حرف‌هایشان را زدند، ابراز کرد: مطالبات کارگران شامل رد شدن لیست بیمه به صورت ماهانه، صدور فیش حقوقی، فراهم شدن وسایل ایاب و ذهاب، در نظر گرفتن یک وعده غذای گرم، در اختیار قراردادن قراردادها و تسویه مطالبات باقی مانده است.

معاون استاندار زنجان با اشاره به اینکه مطالبات کارگران یک به یک احصا شده است، خاطرنشان کرد: ما این مطالبات را از کارفرما خواستیم که در جواب گفته که کارگران پای کار نمی‌آیند و اگر مشکلی در خط تولید وجود دارد، کارگران باید در محل کار حضور داشته باشد.

وی بیان کرد: جلسه دیگری نیز روز چهارشنبه هفته گذشته با آقای اسماعیلی مالک این کارخانه داشتیم که استاندار زنجان نیز در این جلسه حضور داشته و تاکید داشتند که مطالبات کارگران مو به مو باید دنبال و تامین شود.

نیک‌سرشت با بیان اینکه مالک این کارخانه نیز در این جلسه نیازمندی‌ها و درخواست‌هایی را مطرح کرد، گفت: درخواست کارت بازرگانی برای واردات مواد اولیه و کمک از دستگاه‌هایی مانند تامین اجتماعی، امور مالیاتی و دستگاه‌های خدمات رسان برای دادن مهلت، تخفیف و تقسیط بدهی‌ها بود که ما به عنوان مدیریت استان تاکید کردیم که همراهی لازم در این خصوص انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ما امید داشتیم که نماینده کارگران، آنها را متقاعد می‌کردند تا به سرکارهایشان برگردند، افزود: حتی ما تاکید داشتیم تا آن ۱۹ نفر تعدیل شده نیز به سرکارهایشان برگردند و مالک کارخانه این را نیز قبول کرد و قرار شد کارگران از روز شنبه در محل کارشان حضور داشته باشند تا روز دوشنبه این خواسته‌ها به صورت مکتوب درآید.

معاون استاندار زنجان با بیان اینکه متاسفانه کارگران حضور پیدا نکردند، اظهار کرد: این بی‌اعتمادی‌های متوالی سبب شده تا کارگران به وعده‌ها توجه نکنند، ما از کارگران می‌خواهیم برای یک ماه هم شده در محل کارشان حضور پیدا کنند و ما از طرق مختلف در این یک ماه رصدهای لازم را انجام خواهیم داد و اگر مشکلی نبود قرار شده به ازای هر ماه دو ماه حقوق بگیرند تا آن پنج ماه عقب افتادگی نیز جبران شود.

وی با اشاره به اینکه رصدهای لازم از طریق سازمان صمت استان، اداره کار و اداره کل امور امنیتی استانداری زنجان انجام خواهد شد، افزود: حتی قرار شده نمایندگان اداره کل امور امنیتی استانداری زنجان در محل کارخانه حضور داشته باشند تا این توافقات قدم به قدم عملیاتی شود.

نیک سرشت تصریح کرد: اگر این توافقات در این یک ماه عملیاتی شد که هیچ اما اگر نشد از اهرم‌های دیگر قانونی استفاده خواهیم کرد که از جمله آنها می‌توان به تغییر مدیریت اشاره کرد که امیدواریم کار به اینجا نکشد.

وی بیان کرد: آخرین درخواست و قول ما به کارگران این است که یک ماه به سرکارشان برگردند تا ما ببنیم تعهدات مالک کارخانه عملیاتی می‌شود یا نه که در صورت عملیاتی نشدن به طور قطع تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close