نرخ بیکاری برای پنجمین سال متوالی افزایش یافت

در حالی نرخ بیکاری در ایران برای پنجمین سال متوالی رو به افزایش نهاده است که دولت عرصه اقتصاد را موفق‌ترین عرصه عمل برای خود در چهار سال گذشته و چهار سال پیش رو تعریف کرده است.

نرخ بیکاری برای پنجمین سال متوالی افزایش یافت

به گزارش بولتن نیوز،  بیکاری یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی ایران در سال‌های گذشته و سال‌های پیش روست به‌طوری‌که برآوردها نشان می‌دهد در بهترین شرایط ایران با لشگر ۵ میلیونی بیکاران وارد قرن پانزدهم خواهد شد.

بر اساس این گزارش نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۲ برابر با ۱۰.۴ درصد بود اما در پایان بهار سال جاری به ۱۲.۶ درصد افزایش‌یافته است.

افزایش ۲.۲ درصدی نرخ بیکاری در ایران هرچند تحت تأثیر افزایش مشارکت اقتصادی، بنا بر اعلام مسئولان دولتی اتفاق افتاده است اما نشان از اختلال قابل‌توجهی دارد که اقتصاد ایران را درگیر خودکرده است.

نرخ بیکاری در تمام سال‌های تصدی دولت یازدهم و دوازدهم روندی رو به افزایش را تجربه کرده است تا گواهی باشد بر ناکارآمدی سیاست‌های اجراشده دولت در مهار غول بیکاری.

هرچند آمارهای رسمی شمار بیکاران مطلق در ایران را در حدود سه میلیون نفر ارزیابی می‌کند اما بررسی‌ها نشان از آن دارد که بیکاران در ایران رقمی بیش از ۶ میلیون نفر را تشکیل می‌دهند. این نکته را البته حسن طایی، معاون پیشین وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرده است.

او می‌گوید بیکاران و همسایگان دور و نزدیک آن‌ها بیش از ۶ میلیون نفر هستند.

بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد باوجود رشد بالای اقتصاد در سال گذشته و پیش‌بینی رشد اقتصادی مناسب در سال جاری نرخ بیکاری همچنان با افزایش مواجه شده است.

نرخ بیکاری برای پنجمین سال متوالی افزایش یافت

به‌این‌ترتیب رشد باکیفیت اقتصادی در سال‌های پیش رو تنها دوایی است که در بیکاری را می‌تواند در ایران مداوا نماید.

نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۳ با افزایشی اندک به ۱۰.۶ درصد و در سال ۱۳۹۴ به یازده درصد رسیده است.

هرچند سال گذشته نرخ بیکاری بار دیگر روی ۱۲ درصد را دید و به رقم ۱۲.۴ درصد رسید اما در پایان بهار به ۱۲.۶ درصد افزایش یافت تا مشخص شود تدبیری دیگر برای بیکاری در سال‌های آینده ضرورت دارد.

اقتصاد ایران در شرایط کنونی نه‌تنها با بحران بیکاری که با بحران پایین بودن دستمزد شاغلان و همچنین بازنشستگان روبروست ازاین‌رو شغل حتی نمی‌تواند مانعی برای دروی از فقر در کشور باشد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن