نرخ تاکسی‌های درون‌شهری زنجان تغییر کرد

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6357

حکایت مسافر و راننده تاکسی حکایت غریبی است، دو انسان که بر اساس یک قرارداد نانوشته باهم، هم مسیر می‌شوند، این حکایت روزانه تکرار می‌شود، اما چه بخواهیم چه نخواهیم موضوعات گوناگونی رابطه میان این دو فرد را شکرآب کرده و گاها به دعوا و زد و خرد می‌کشاند.

نرخ تاکسی‌های درون‌شهری زنجان تغییر کرد/ چانه‌هایی که بر سر کرایه گرم می‌شود!

 حکایت مسافر و راننده تاکسی حکایت غریبی است، دو انسان که بر اساس یک قرارداد نانوشته باهم، هم مسیر شده و تا مقصدی معین همراه هم هستند.

این حکایت روزانه تکرار می‌شود، اما چه بخواهیم چه نخواهیم موضوعات گوناگونی رابطه میان این دو فرد را شکرآب کرده و گاها به دعوا و زد و خرد می‌کشاند و این دعواعا وقتی که کرایه‌ها افزایش یافته یا تغییر می‌کند بیشتر و بیشتر می‌شود.

در زنجان نیز از چند روز قبل نرخ تاکسی‌های درون شهری تغییر کرده و بر این اساس از این پس نرخ گذاری تاکسی به شیوه قبلی یعنی به صورت پلکانی عمل نشده و برای آن الگوی ثابتی در نظر گرفته شده است.

بر اساس الگوی جدید نرخ‌گذاری نرخ همه مسیرهای تاکسی های درون شهری ۶۰۰ تومان تعیین شده است و به میزان افزایش هر یک مسیر ۶۰۰ تومان به میزان کرایه اضافه خواهد شد.

با وجود اینکه مسؤولان هدف از اجرای این طرح را ارتقای شرایط معیشتی و خودرویی رانندگان این بخش و ارائه خدمات مطلوب به مردم عنوان کرده و سازمان‌های بالادستی و ناظر بر عملکرد این صنف زحمتکش همیشه داعیهنظارت و کنترل نرخ کرایه‌ها را دارند، اما در عمل اتفاق دیگری می‌افتد و برخی از رانندگان فقط در مسیر نخست همان الگوی قبلی را اجرایی و عملیاتی می‌کنند و آنچه رخ می‌دهد با بخشنامه‌های ابلاغی تفاوت فاحشی دارد.

امروز با اینکه چند روز از اعمال نرخ‌های جدید در زنجان می‌گذرد اما بسیاری از مردم از آن اطلاعی نداشته و برخی از رانندگان از این بی‌اطلاعی سوء استفاده کرده و علاوه بر عدم نصب نرخ‌نامه در تاکسی به دنبال سود بیشتر هستند.

*دعوا بر سر پول خرد

در مواردی هم که شهروندان از نرخ‌گذاری جدید اطلاع دارند همان دعوای همیشگی بین راننده و مسافر رخ می‌دهد، گاهی جر و بحث بر سر همین مبلغ ناچیز بالا می‌گیرد چرا که مسافر و راننده، هر کدام، دیگری را موظف به داشتن پول خرد می‌دانند.

این طور وقت‌ها یا راننده مجبور است از بخشی از کرایه خود بگذرد و یا مسافر مجبور است کرایه بیشتری پرداخت کند، البته می‌توان گفت کرایه‌های تمامی خطوط هیچ وقت رند نخواهند شد و همیشه بحث بر سر اینکه چه کسی باید پول خرد تهیه کند، ادامه داشته و دارد اما راه دیگری وجود دارد که اگر شهروندان از سیستم پرداخت کرایه آنلاین استفاده کنند این موضوع حل خواهد شد، سیستمی که امروز در زنجان نیست.

در نتیجه همین کاستی‌ها کافی است راننده یا مسافر، پول خرد نداشته باشد یا مسافر به افزایش نرخ کرایه تاکسی اعتراضی داشته باشد آن وقت است که اگر یکی از طرفین کوتاه  نیامده و یا از حقش نگذرد، مشاجره بالا می‌گیرد و علاوه بر بحث بسیار که اعصاب راننده و مسافر را به هم می‌ریزد گاها به کتک‌کاری هم می‌انجامد!

یکی از شهروندان در این باره گفت: متاسفانه نظارتی بر تخلفاتی که رانندگان تاکسی مرتکب آن می‌شوند وجود ندارد.

فاطمه احمدی با بیان اینکه امروز پس از گذشت چند روز از تغییر الگوی نرخ تاکسی‌ها رانندگان همان روال قبلی را در پیش گرفته‌اند، افزود: برخی از رانندگان وقتی اعتراضی برای پس دادن ۱۰۰ تومان اضافی را می‌کنیم برخورد بدی با ما می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نرخ‌گذاری در تاکسی‌ها نیز اعمال نشده و نرخ جدید نصب نشده است، گفت: همین امر موجب مشاجرات بین رانندگان و مسافران می‌شود.

*رانندگان مقصر نیستند

یکی از رانندگان تاکسی نیز در همین باره گفت: در بحث افزایش نرخ تاکسی‌ها همیشه رانندگان مقصر شناخته می‌شوند، در صورتی که کسی به فکر معیشت رانندگان نیست.

وی با بیان اینکه به علت بیکاری و وضعیت اقتصادی همه افراد به مسافرکشی روی آورده‌اند، اضافه کرد: همین امر موجب کاهش درآمد رانندگان شده است.

*تغییر نرخ برای راحتی راننده و مسافر بوده است

سرپرست مدیریت سازمان بار و مسافر و حمل و نقل شهرداری زنجان نیز در همین باره گفت: بر اساس الگوی جدید نرخ‌گذاری نرخ همه مسیرهای تاکسی‌های درون شهری ۶۰۰  تومان تعیین شده است و به میزان افزایش هر یک مسیر ۶۰۰ تومان به میزان کرایه اضافه می‌شود.

سید اسماعیل موسوی با بیان اینکه طبق بررسی‌ها ۶۰ تا ۷۰ درصد از مسیرهای درون‌شهری یک یا دو مسیر است، افزود: به همین خاطر نرخ الگوی جدید عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه هدف از عملیاتی کردن نرخ جدید راحتی راننده و مسافر بوده است، افزود: به هیچ هدف ما از این کار افزایش قیمت نبوده و فقط نرخ‌ها را اصلاح کردیم که به عقیده ما این امر هم به نفع مردم و هم رانندگان است.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close