نظر نماینده های استان زنجان درباره اینستکس / نباید با قبول اینستکس فریب آبنبات چوبی اروپایی‌ها را بخوریم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=8382

اروپایی‌ها به دنبال تضعیف ایران هستند/ نباید با قبول اینستکس فریب آبنبات چوبی اروپایی‌ها را بخوریم/ اجرای گام دوم کاهش تعهدات بهترین پاسخ برای غربی‌هاست

نماینده زنجان و طارم و نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس گفت: نباید با قبول اینستکس فریب آبنبات چوبی اروپایی‌ها را بخوریم.

فریدون احمدی در گفت‌وگو با موج رسا با اشاره به مهلت برجامی ایران به اروپا اظهار کرد: اینستکس شبیه یک شوخی است چرا که اروپایی‌ها قصد دارند با این موضوع سر ایران شیره بمالند.

وی با بیان اینکه نباید زیربار اینستکس برویم، ابراز کرد: از نگاه ما اینستکس به منزله آبنبات چوبی بوده و هیچ گاه نباید به چنین چیزی تن دهیم.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپایی‌ها در دراز مدت به دنبال تضعیف ایران هستند، خاطرنشان کرد: غربی‌ها دست روی اقتصاد ما گذاشتند و کم کم قصد دارند اهداف خود را عملی کنند.

وی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها قابل اعتماد نیستند، عنوان کرد: اروپایی‌ها با این اقدامات خود قصد دارند، ایران را در موضع ضعف قرار دهند.

احمدی با بیان اینکه کاهش تعهدات ایران در برجام پاسخ مناسبی برای اروپا است، تصریح کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام اروپایی‌ها یک سال است که ما را معطل نگه داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه باز کردن حساب خالی به درد ما نمی‌خورد، ادامه داد: اینکه اروپایی‌ها حسابی باز کنند و در صورت فروش نفت ایران پول به آن حساب رفته تا برای ما غذا و دارو بدهند برای ایران قابل قبول نیست و ما این موضوع را شوخی تلخی می‌دانیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تعبیر دیگری که می‌توان برای اینستکس استفاده کرد، اتومبیل بدون بنزین است. ما باید با قاطعیت در مقابل بدعهدی‌ها بایستیم چرا که کشور ضعیفی نیستیم.

وی با تاکید بر اینکه باید مدت زمانی که شورای عالی امنیت ملی در خصوص مهلت برجامی به اروپا تعیین کرده عملیاتی شود، تصریح کرد: گام دوم کاهش تعهدات بهترین پاسخ به غربی‌ها است.

اروپایی ها با اینستکس،مسیر آمریکا را طی می کنند/در برابر اینستکس مقاومت می کنیم

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: با اینستکس عملا اروپایی ها مسیر آمریکا را طی می کنند و نتیجه خوبی برای کشور نخواهد داشت.

علی وقف چی امروز در گفت و گو با موج رسا، اظهار داشت: تعهدات متقابل در اینستکس مشخص نیست و این موضوع می تواند به ضرر کشور تمام شود.

وی با بیان اینکه اینستکس عملا نمی تواند مشکلات ما را در خصوص ارتباط با اروپا حل کند، خاطرنشان کرد: همچنین در قالب این تعهدنامه مبادلات ارزی و مرادوات مالی و بانکی حل نمی شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تعهدی که کاربرد نداشته باشد،نمی تواند کارساز باشد، افزود: باید تعهدات هر دو طرف به صورت شفاف مشخص شود تا بتوان به نتیجه گیری مطلوبی رسید.

وقف چی بیان داشت: اما آنچه تا کنون در خصوص اینستکس مشاهده می شود عدم قابلیت اجرایی آن است و نمی توان در این زمینه به اروپا اعتماد کرد.

وی تصریح کرد: با اینستکس عملا اروپایی ها مسیر آمریکا را طی می کنند و نتیجه خوبی برای کشور نخواهد داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برابر این موضوع  ما مقاومت می کنیم،افزود: این مقاومت تا جایی ادامه دارد که اروپا بتواند تصمیم معمول و منطقی را اتخاذ کند.

وقف چی با اشاره به اینکه تجربه نشان می دهد که کشورهای غربی به تعهدات خود در قبال ایران هیچ گاه پایبند نبوده اند،افزود: دست اروپایی ها نیز زیر ساطور آمریکا است و بیشتر به منافع آمریکا فکر می کنند.

اینستکس رفع تکلیف اروپایی ها در برجام است

نماینده خدابنده و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: اینستکس به نوعی  رفع تکلیف اروپایی ها در برجام محسوب می شود.

احمد بیگدلی امروز در گفت و گوی با  موج رسا اظهارداشت: گروه ۵+ ۱ در برجام تعهداتی را دادند که هنوز به هیچ یک از این تعهدات عمل نشده است.

وی ادامه داد: اگر چه عهد شکنی در برجام در حال حاضر بیشتر به آمریکا مربوط می شود اما اروپایی ها نیز حرکت مثبتی را انجام نداده اند.
این نماینده با بیان اینکه اروپایی ها به دنبال کاهش  سنگینی آن بد عهدی هستند تا آن را از روی دوش خود بردارند،بیان داشت:  اینستکس داستانی برای فرار از آن موضوع است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به روند اینستکس فکر نمی کنم آنچنان مثبت برای رفع مشکلات و مسائل جمهوری اسلامی باشد.
وی گفت: اینستکس به نوعی  رفع تکلیف اروپایی ها در برجام محسوب می شود.
بیگدلی خاطرنشان کرد :اینستکس نمی تواند سازوکاری را ایجاد کند که آنچنان نفعی برای ما داشته باشد.
وی افزود: اگرچه اینستکس  سازوکار جدیدی است اما فکر نمی کنم عملیاتی شود بلکه فقط  در حد  رفع تعهدات اروپایی ها  است.

مقاومت تنها راه پیروزی در برابر فشارهای آمریکاست

نماینده ماهنشان و ایجرود و نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: خروج امریکا از برجام و عدم انجام تعهدات از سوی اروپائیان سناریوئی بود که مقام معظم رهبری بارها بر آن تاکید داشته اند.

سیدمرتضی خاتمی، نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: تحقق پیش بینی های رهبری و بد عهدی آمریکایی ها نشان داد دولت های استعمارگر به هیج وجه قابل اعتماد نیستند. خروج امریکا از برجام و عدم انجام تعهدات از سوی اروپائیان سناریوئی بود که مقام معظم رهبری بارها بر آن تاکید داشته اند. شاید یکی از  مزایای برجام ، اثبات بدعهدی امریکائیان بر تمام جهان بود. جالب است ایشان در مورد اروپائیان نیز از یک سال قبل فرمودند که به انجام تعهدات اروپائیان نیز دلخوش نباشید.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی افزود: مقاومت تنها راه پیروزی در مقابل فشارهای آمریکاست و در چند هفته گذشته عقب نشینی آمریکائیان از مواضع قبلی، نقش مقاومت را کاملا برجسته کرد. تاکید امریکائیان برعدم حضور ناو لینکلن برای جنگ و عدم حضور در خلیج فارس شاید بزرگترین عقب نشینی در گام اول بود اما عقب نشینی از پیش شرطها برای مذاکره و اعتراف به امکان پیشرفت های بیشتر ایران با رهبران فعلی و درخواست های  آنان  برای مذاکره، توخالی بودن هیولای ساختگی شان را برملا کرد و مقاومت، همان کاری را کرد که توفان شن با هواپیماهای امریکایی در طبس کرد.

وی در خصوص درخواست مذاکره از سوی آمریکائیان چنین اظهار داشت: پوشالی بودن نیت مذاکره آمریکائیان یک هفته بیشتر دوام نیاورد و اینان با تحریم ۳۹ شرکت حوزه پتروشیمی ، تناقضات خود را تکمیل کردند . البته تحریم پتروشیمی و … از زمانی که تحریم های بانکی و مالی شکل گرفته بود استارت خورد و این تحریم ها چیز جدیدی نیست، اما آن که نیت مذاکره دارد بایست حسن نیت نشان دهد.

نائب رئیس فراکسیون خانواده مجلس گفت: ترامپ دنبال چند عکس و جنگ روانی پس از جنگ اقتصادی است. با توجه به تجارب به دست آمده از رفتارهای حاکمان امریکا، خوداتکائی و توجه به درون بایستی در اولویت باشد و نباید به امریکا و اروپا دلخوش باشیم.

خاتمی در پایان گفت: در جهان تک قطبی امریکائیان، با یک مشت دلار می توان  برای نظام پادشاهی و ظالم در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل کرسی داد و از دموکراسی و حقوق بشر گذشت. می توان ازرژیم کودک کش و غاصب حمایت کرد و سلاح برایش فرستاد. با این رویکرد آمریکائیان، انسانیت قابل خرید و فروش هست. خروج از پیمان های بین المللی، جنگ تجاری با چین، خروج از برجام، حمایت از اسرائیل و…، خود باعث اطمینان از افول آمریکا است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close