نقش آفرینی سلبریتی ها و کاربران فیک سعودی در فتنه عراق / عربستان و سفارت آمریکا پشت پرده اعتراضات در عراق + عکس و سند

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9615

“مزرعه‌های ترول”؛ اتاق فرمان اغتشاشات عراق؟!

براساس شواهد موجود، مزرعه های ترول که در عربستان قرار دارد، یکی از صحنه گردانان و اتاق های فرمان اصلی اغتشاشات عراق است.

روز از آشوب های عراق می گذرد. آشوبگران به ظاهر خواستار اصلاحات اقتصادی هستند. ولی بررسی تصاویر و شعارهای سر داده شده نشان از پشت پرده ای متفاوت از مطالبات اقتصادی مردم عراق دارد که تلاش می کند با ایجاد انحراف در خواسته ها، در آستانه اربعین حسینی که عراق همه سال شاهد حضور میلیون ها زائر از نقاط مختلف دنیا هست، فتنه جدیدی در این کشور کلید بزنند.

هدف قرار دادن مرجعیت عراق، اختلاف افکنی میان مردم عراق و مردم ایران، تلاش برای بی اعتبار کردن بسیج مردمی یا همان حشد الشعبی و موضوعاتی از این قبیل که امنیت و آرامش عراق را نشانه رفته است، از میان این تجمعات به ظاهر مسالمت آمیز به گوش می رسد.

بیشتر بخوانید :

در عراق چه خبر است؟ / پشت پرده های فتنه عراق از عربستان سعودی تا بی بی سی + عکس

اما واقعیت ماجرا چیست و این اتاق فرمان اغتشاشات این روزهای عراق از کجا هدایت می شود؟

یکی از بارزترین ویژگی های ناآرامی های این روزهای عراق، عدم دخالت و صحنه گردانی این آشوب ها توسط احزاب سیاسی این کشور اصلی است. بررسی دقیق نحوه آغاز این اتفاقات نشان می دهد که شبکه های اجتماعی به ویژه توئیتر نقش بارزی در شکل گیری و گسترش این آشوب ها دارند. حمایت توئیتری سلبریتی ها عرب زبان و برخی چهر های معارض عراقی از آشوب ها، نشان از اهمیت این این بستر برای طراحان سناریو فعلی در عراق است. برای درک بهتر این مسئله و اینکه سهم چه کسانی در گسترش این اغتشاشات پررنگ هست نگاهی به فعالیت اکانت های توئیتری فعال و کشورهای مبدأ توئیت می اندازیم.

بر اساس بررسی صورت گرفته ۵۸ هزار اکانت سعودی در ترند کردن هشتگ آشوب‌های عراق مشارکت کرده و ۲۰۰ ربات ۱۳هزار توئیت را برای ترند کردن استفاده کرده‌اند. در میان کاربرانی با عنوان اکانت نوره آل شیخ، امجد طه، عبدالله بندر از عربستان نقش برجسته ای در داغ کردن ناارامی های عراق در توئیتر داشتند. ( تصویر شماره ۱)

تصویر شماره ۱

در یک بررسی دیگر، تنها ۶ درصد از هشتگ اصلی مرتبط با تظاهرات روزهای اخیر عراق توسط عراقی ها ارسال شده است. درحالی که طبق اطلاعات موجود، ۷۹ درصد کاربرانی که در توییتر مردم عراق را تهییج به تظاهرات می‌کردند، از عربستان سعودی بوده‌اند.سهم کشورهای کویت، امارات و مصر نیز در این موضوع به ترتیب ۷، ۳ و ۲ درصد بوده است. (تصویر شماره ۲)

تصویر شماره ۲

البته این هدایت و حمایت به بستر توئیتر ختم نمی شود. بررسی روزنامه های رسمی عربستان هم نشان از هدف گذاری خاص سعودی ها برای ایجاد و گسترش اغاشاشات در عراق با محوریت اختلاف افکنی میان دولت و ملت عراق و ایران است.در همین راستا، روزنامه عکاظ در صفحه نخست خود در واکنش به ناآرامی های عراق تیتر می زند«ایران، برو برو». همچنین روزنامه مکه در تیتری هم راستا با سیاستی که به نظر توسط طراحان اغتشاشات ابلاغ شده است، نوشته است: «آتش فشان اعتراضات عراق علیه ایران است».

به نظر می رسد اتاق فرمان اغتشاشات امروز عراق همان “مزرعه های ترول” باشند که سال گذشته در عربستان راه اندازی شده است. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی در تاریخ ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۸ درباره تشکیل این نهادها می نویسد”«مزرعه‌های ترول» در ریاض به دستور «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد عربستان سعودی برای ساکت کردن مخالفان آل‌سعود در فضای مجازی و انتشار پیام‌هایی در حمایت از آنها خبر داده بود. گفته می‌شود صدها نفر در این نهادها مشغول به کار هستند.”

کاربران سعودی که بیشترین توئیت را منتشر کرده اند

چرا عربستان نقش برجسته ای در شکل گیری و هدایت اغتشاشات عراق دارد؟

عراق یکی از مهم ترین صحنه های رقابت عربستان با جمهوری اسلامی ایران در منطقه است. سعودی ها چند سالی هست از پیشنهادهای اقتصادی به خصوص برای دوران بازسازی عراق تا جذب و همراه سازی رهبران سیاسی این کشور همچون مقتدی صدر، ایاد علاوی، عمار حکیم برنامه ریزی و تلاش می کنند. با وجود این تلاش ها و هزینه های سنگین، ریاض نتوانسته پایگاه منسجمی در عراق ایجاد کند در حالیکه ایران بواسطه کمک به عراقی ها در پاکسازی گروه تروریستی داعش مورد احترام اکثریت گروه های سیاسی عراق است. اربعین یکی دیگر از موارد نزدیکی تهران و بغداد هست که هر سال، با پذیرایی عراقی ها و حضور میلیون های ایرانی نمایانگر اقتدار اسلامی در جهان است که حتی توانسته پذیرای سایر ادیان هم باشد.

تقویت و تحکیم روابط عراق و ایران که مثال های بارز آن در چند وقت اخیر را می توان حضور مقتدی صدر در کنار رهبر انقلاب، حضور موکب داران عراقی در حسینیه امام خمینی(ره) جهت دیدار با رهبر انقلاب و همکاری مقامات بغداد و تهران برای پیاده روی  اربعین دانست، مسئله ای نیست که خوشایند مقامات ریاض باشد به همین علت می توان با قاطعیت و براساس شواهدی که ارائه شد عربستان سعودی را یکی ار عناصر اصلی اغتشاشات این روزهای عراق دانست که در کنار سرویس های اطلاعاتی موساد و سیا با اهداف مختلف ولی ذیل یک راهبرد مشترک یعنی اختلاف افکنی میان ملت و دولت عراق و ایران نقش آفرینی می کند.

«مرکز اعتدال» چه نقشی در تحولات اخیر عراق داشته است؟

«مرکز اعتدال» بنا به ادعای مسئولان سعودی به صورت تخصصی در سه حوزه مربوط به فناوری اطلاعات، تحلیل و داده کاوی فعالیت می کند و عمده فعالیت این مرکز به منظور ترند کردن هشتگ های خاص و هدفمند در توئیتر بود

به گزارش مشرق، عربستان سعودی در سال ۱۳۹۶ با حضور ترامپ مرکز سایبری موسوم به «مبارزه با افراط گرایی» را با عنوان «اعتدال» تاسیس کرد.

بررسی ها نشان می دهد عمده فعالیت این مرکز به منظور ترند کردن هشتگ های خاص و هدفمند در توئیتر بوده است.

از سویی؛ عامل اصلی راه‌یابی هشتگ «#کلنا_ثقه_فی_محمد_بن_سلمان» (ما به بن سلمان اعتماد داریم) به لیست ترندهای جهانی توئیتر، استفاده از حساب های رباتیک با مدیریت این مرکز بوده است.

همزمان با حوادث دی ماه ۹۶ ایران نیز، هشتگ «#یحدث_الان_فی_ایران»، ترند جهانی توئیتر شد که در آخرین بررسی‌ها مشخص شد همچنان تعداد زیادی از توییت‌های منتشر شده از عربستان سعودی بوده است.

این مرکز بنا به ادعای مسئولان سعودی به صورت تخصصی در سه حوزه فعالیت می‌کند که بیشتر مربوط به فناوری اطلاعات، تحلیل و داده کاوی مرتبط است و موارد زیر را در بر می گیرد:

الف) متشکل از تیم‌های پژوهشگر چند رشته‌ای که در حوزه تحلیل کلان داده(big data) فعالیت می‌کنند.

ب) تولید و به کارگیری ابزارهای نرم‌افزاری جدید برای شناسایی، نظارت، دسته‌بندی و تحلیل محتوای گروه‌های افراطی تنها در ۶ ثانیه با دقت ۸۰ درصد در شناسایی محتوا.

ج) شناسایی شبکه‌ها و محل ارتباطات گروه‌های افراطی با مدل‌های آماری پیشرفته.

تقریبا در بیشتر پویشها و کمپینهای فضای مجازی در کشورهای منطقه و حتی غیر عربی می توان نقش و تاثیر این مرکز را ردیابی کرد. در تحولات اخیر عراق نیز، رصدهای انجام شده، بیانگر نقش موثر این مرکز است.

نقش سلبریتی‌ها در فتنه عراق!

یکی از فعالان فضای مجازی در صفحه شخصی خود درتوییتر درباره اعتراضات عراق نوشت:

مشکل هر ساله عراق!

صفحه اینستاگرام لبنان ایران در جدیدترین پست خود درباره اعتراضات این روزهای عراق نوشت:

مشکل آمریکا و مهره هاشون در عراق که احساسات مردم رو تحریک و از اونها سواستفاده می کنند، فساد و ظلم نیست، مشکلشان حسین است، بزرگترین مبارز با فساد و ظلم.

اگر قرار باشد امام حسین را مردم دنیا بشناسند، دیگر سردمداران امریکا و دیگر طاغوت ها در دنیا جایی نخواهند داشت.

مشکل اربعین است و بزرگترین واقعه بی نظیر بشری که هیچ دولتی توان تنظیم آن را ندارد.

البته سخن ما به معنای نبود مشکل و فساد در عراق نیست. ولی شعله ور شدن اعتراضات را گردن دشمن می دانیم.

چه کسانی تظاهرات در عراق را به خشونت کشاندند؟ / انتقام آمریکا و ارتجاع عبری – عربی از «عادل عبدالمهدی» با حمایت از بازمانده‌های حزب بعث

آمریکایی‌ها که از عملکرد نخست وزیر عراق عصبانی هستند از ماه‌های قبل برنامه‌ریزی گسترده‌ای را برای سقوط دولت عادل عبد المهدی تدارک دیدند، اما تاکنون ناکام مانده‌اند.

در روزهای گذشته شماری از شهروندان عراقی در شهر بغداد و چند شهر دیگر به خیابان ها آمدند و علیه دولت تظاهرات برگزار کردند و در برخی مناطق اعتراض ها به درگیری با نیروهای پلیس تبدیل شد.

اگرچه اعتراض برخی از شهروندان عراقی از روز سه شنبه نهم مهرماه علیه دولت پر رنگ تر و تیتر یک رسانه‌ها شد اما مقدمه برگزاری تجمعات روزهای اخیر از حدود ۴ ماه قبل و همزمان با تحصن در مقابل وزارت کار ترتیب داده شده بود.

از اوایل تابستان امسال تعدادی از فارغ التحصیلان عراقی به صورت مستمر در اعتراض به بیکاری و نبود شغل در برابر وزارت کار این کشور تجمع کردند اما تغییر نکردن وضعیت، خشم آنان را به دنبال داشت و در برخی موارد با نیروهای پلیس درگیر شدند.

سوم مهرماه زمانی که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان در منطقه «العلاوی» بغداد از گاز اشک آور استفاده کردند و با زنان معترض نیز برخورد خوبی نداشتند، فضا برای سوء استفاده مخالفان داخلی و خارجی دولت عراق که آماده فرصت‌طلبی بودند، فراهم شد.

مخالفان که از زمان نخست وزیری «عادل عبدالمهدی» ضربات مهلکی را متحمل شده بودند در همان گام نخست، فضای مجازی را برای مدیریت افکار عمومی و تحریک احساسات مردمی انتخاب و با بازنشر تصاویر برخورد نیروهای امنیتی با معترضان تلاش کردند تنور اعتراضات را داغ نگه دارند.

در حالی که خشم شهروندان عراقی از حمله ماموران امنیتی به زنان فروکش نکرده بود و تحرکات وسیع ضد دولتی در فضای مجازی ادامه داشت، خبر برکناری عبدالوهاب الساعدی یکی از فرماندهان ارشد نظامی منتشر و تحولات عراق وارد مرحله جدیدی شد.

عبدالوهاب الساعدی یکی از فرماندهان مشهور عراقی به شمار می آید که در جریان مبارزه علیه گروه تروریستی داعش و پاکسازی مناطق اشغالی مشارکت داشت و برکناری وی توسط نخست وزیر، نارضایتی و اعتراض هوادارانش را به دنبال داشت.

مخالفان دولت عراق که برای شعله‌ور کردن اعتراضات به شدت در تلاش بودند بر روی خبر برکناری «الساعدی» نیز موج سواری کردند و در فضای مجازی با هشتکی تحت عنوان «کلنا عبد الوهاب الساعدی» یعنی همه ما عبدالوهاب الساعدی هستیم بر روی تشدید نارضایتی‌ها تمرکز کردند.

مخالفان با تبلیغات گسترده در فضای مجازی بر روی برخی مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری، فساد و خدمات عمومی ضعیف مانور زیادی دادند و برای حضور خیابانی شهروندان عراقی فراخوان زدند تا یک بار دیگر شانس خود را برای بر هم زدن آرامش این کشور آزمایش کنند.

روز سه شنبه، نهم مهرماه صدها تن از شهروندان عراقی در برخی از شهرها از جمله بغداد به خیابان آمدند و نخستین تظاهرات ضد دولتی را برگزار و به وضعیت اقتصادی موجود اعتراض کردند و خواستار بهبود شرایط شدند.

اگرچه بخش قابل توجهی از جمعیت معترض حاضر در خیابان‌ها به وضعیت اقتصادی و خدمات ضعیف دولتی اعتراض داشتند و خواسته به حق آنان از سوی دولت و سایر احزاب توجه و پشتیبانی صورت گرفت، اما براساس اعلام منابع میدانی گروهی دیگر از تظاهرات کنندگان به صورت سازمان یافته وارد تجمعات شدند.

به گفته منابع میدانی، افرادی که به صورت سازمان یافته در تجمعات حضور داشتند در کمترین زمان ممکن محور اعتراضات را از مطالبات اقتصادی به مسائل سیاسی از جمله سرنگونی نظام و دولت عراق تغییر دادند و کار را به درگیری با نیروهای امنیتی کشاندند و برخی مراکز دولتی را هم آتش زدند که البته همین مسئله ماهیت آنان را برای افکار عمومی آشکار تر کرد که از سوی چه افراد و دولت های خارجی حمایت می شوند.

چهره اصلی کسانی که تظاهرات مسالمت آمیز شهروندان عراقی را به خشونت تبدیل کردند زمانی بیشتر مشخص و روشن شد که  افرادی از جمله «رغد صدام»، دختر دیکتاتور سابق عراق و  «ستیفن نبیل، غیث التمیمی، عمار الکبیسی، انور الحمدانی، احمد البشیر و …» و رسانه های مرتجع مانند «العربیه، الحره، الشرقیه و …» از آنان پشتیبانی کردند.

حمایت «رغد صدام»، دختر دیکتاتور سابق عراق از اغتشاشگران

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به تحرکات ائتلاف غربی – عربی – صهیونیستی در ماه های گذشته برای متشنج کردن دوباره عراق اشاره کرد و افزود: آمریکایی ها، صهیونیست ها، سعودی ها و برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس به شدت از عملکرد دولت عراق خشمگین هستند و در روزهای اخیر نیز به صورت ویژه از گروه های برانداز از جمله بعثی‌ها حمایت کردند.

این منبع میدانی با بیان این که ائتلاف به دنبال یک فرصت مناسب برای ضربه زدن به دولت عراق بود، گفت: آمریکایی ها و متحدانش از ماه های گذشته برای کشاندن مردم به خیابان ها برنامه ریزی کرده بودند و در روزهای گذشته نیز فضای مجازی را به محلی برای بسیج تظاهر کنندگان تبدیل کردند.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها در ماه های گذشته فشار زیادی را بر روی دولت عراق وارد کردند تا همکاری اقتصادی با ایران را به حداقل ممکن برساند تا تهران در راستای فشار حداکثری بیش از پیش منزوی شود اما عادل عبدالمهدی زیر بار نرفت و این موضوع عصبانیت واشنگتن را به دنبال داشت.

این منبع میدانی افزود: رفت و آمدهای گسترده دولتمردان عراقی به روسیه و همچنین سفر عادل عبدالمهدی به چین که منجر به انعقاد قراردادهای مهمی با پکن شد نیز آمریکایی ها را مصمم تر کرد تا از دولت عراق انتقام بگیرند.

وی با بیان این که کاخ سفید از تصمیم دولت عراق برای آشکار کردن نقش صهیونیست ها در حمله به مقرهای نظامی بسیج مردمی عصبانی است، گفت: افتتاح گذرگاه مرزی القائم – البوکمال نیز تیر خلاص به آمریکایی ها بود چرا که این موضوع به معنای برقراری خط زمینی تهران – مدیترانه است که می تواند اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

این منبع میدانی به ترس آمریکایی ها – سعودی ها – صهیونیست ها و انگلیسی ها از برگزاری مراسم اربعین حسینی با مشارکت میلیون ها تن اشاره کرد و افزود:  ارتجاع غربی – عبری – عربی با مزدوران تحت فرمان خود از جمله بعثی ها به دنبال ایجاد اختلال در برگزاری این مراسم هستند اما مانند سال های گذشته باز هم ناکام خواهند بود.

برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید

وی با بیان این که با بیان این که عادل عبدالمهدی مشکلات اقتصادی را از زمان حمله آمریکا، سقوط رژیم صدام حسین و برخی ناکارآمدی دولت های گذشته به ارث برده است، خاطر نشان کرد: برخی از احزاب نیز با کارشکنی مشکلات را برای نخست وزیر عراق چند برابر کرده اند و در حال حاضر نیز درصدد هستند از وضعیت به وجود آمده سوء استفاده کنند و از دولت امتیازهای بیشتری بگیرند.

به گزارش مشرق، در حال حاضر بخشی قابل توجهی از مردم عراق به وضعیت اقتصادی، بیکاری و ضعف در ارائه خدمات عمومی معترض هستند و این موضوع را نمی توان انکار کرد اما در عین حال ته‌مانده‌های ارتجاع غربی – عبری و عربی که با تصاویر صدام نیز به خیابان ها می‌آیند و به دنبال سوء استفاده از وضعیت به وجود آمده هستند، در تلاش اند بر موج اعتراضات سوار شوند و تظاهرات را به سمت و سوی مسائل سیاسی و براندازی دولت عراق سوق دهند و شواهد هم کاملا بیانگر حمایت دولت های خارجی آز آنان است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن