نقش محوری باج و شام در بین مجلس و دولت / شام بخورید و امضای خود را پس بگیرید!

اغلب در میان گفتگوهای رسانه‌ای حرف هایی به میان می آید که عواقب بسیاری در ادامه دارد. دیروز یکی از روزنامه‌ها با وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی مصاحبه‌ای انجام داد که در این مصاحبه علی جنتی حرف های خاصی زد.

یکی از مباحثی که وی مطرح کرد باج دهی وزرای دولت به برخی از نمایندگان مجلس برای پیشبرد اهداف دولت است. این موضوع اگر در کشور دیگری مطرح می شد حتما از مصاحبه کننده اسناد و مدارکی درخواست می شد و به عنوان یک پرونده جنجالی مورد بررسی قرار می گرفت.

در این رابطه، علی جنتی، وزیر ارشاد دولت یازدهم گفت: «نسبت به دولت به معنای قوه مجریه انتقاد خاصی ندارم اما دولت از اجزا و اعضای کابینه تشکیل شده است. اعضای کابینه هم متفاوت هستند. برخی بسیار با‌انگیزه هستند و کار خود را می‌دانند، ‌از نیروهای توانمند و همراه دولت استفاده می‌کنند، در کارشان هم موفق هستند. برخی هم هستند که انگیزه کمتری دارند یا خودشان را در ایفای مسئولیت ناتوان می‌بینند یا در انتخاب معاونان و مدیرانی که به کار گرفته‌اند از نیروهای توانمند و با‌کفایت استفاده نمی‌کنند یا با برخی از نمایندگان پرتوقع مجلس معامله می‌کنند و برای اینکه به دور از سوال یا استیضاح بمانند باج‌های سنگینی به نمایندگان مجلس می‌دهند و بر خلاف سیاست‌های رئیس‌جمهور عمل می‌کنند.»

جنتی از وزرایی که باج های سنگین به نمایندگان می دهد سخن گفته است اما در این خصوص موضوعی که اخیرا در ذهن بسیاری از کسانی است که وقایع فضای سیاسی کشور و مجلس را دنبال می‌کنند، مسئله پس گرفتن امضاء حدود ۴۰ نفر از نمایندگان در این خصوص مطرح است.

در همین رابطه، حجت الاسلام ذوالنور، نماینده مردم قم در مجلس می گوید: از استان‌های مختلف، نمایندگان با بنده تماس گرفتند و اعلام کردند شب گذشته استانداران مراسم افطاری برگزار و مجمع نمایندگان را به این مراسم دعوت کردند، شام‌های رنگین به نمایندگان مجلس دادند و اصرار داشتند که امضایتان را پس بگیرید، حتی برگه‌های آماده به اسم نماینده مجلس خطاب به آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس مقابل آنان گذاشتند مبنی بر اینکه «جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس، بنده امضای خود را از طرح سؤال از رئیس‌جمهور پس گرفتم».

ذوالنور اضافه کرد: این برگه‌ها را پس از صرف مراسم افطاری و شام مقابل نمایندگان مجلس گذاشتند تا آنان امضا کنند، بسیاری از این نمایندگان ناراحت شدند و گفتند مگر پول شام شما چقدر است که می‌خواهید امضای ما را با آن بخرید! استانداران، مدیران کل و فرمانداران در سراسر کشور به شدت بسیج شدند که نمایندگان امضاکننده طرح سؤال از رئیس‌جمهور را از امضایشان منصرف کنند.

از سوی دیگر، در اسفندماه سال ۹۵ نیز درحالی که طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی با ۳۸ امضاء روی میز هئیت رئیسه مجلس قرار داشت، فردای همان روز به ۳۱ امضاء تقلیل یافت.

در همین رابطه نیز، سید حسین نقوی حسینی نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز با خبر شدیم که محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی برخی از نمایندگان از جمله امضا کنندگان استیضاح سه وزیر را به شام دعوت کرده، است.

وی افزود: اینکه در آستانه استیضاح سه وزیر، سخنگوی دولت برخی از نمایندگان از جمله امضا کنندگان  استیضاح را به شام دعوت کند، جای سوال دارد و این موضوع به ذهن متبادر می شود که شاید بده و بستانی صورت گیرد. در این راستا سه وزیر توانستند دوباره رای اعتماد مجلس را کسب کنند و برخی از نمایندگان مطرح کردند که با این اوضاع و احوال دیگر نمی توان امیدی به استیضاح وزیر داشت و ضامن ابزار نظارتی مجلس کم کم از کار می افتد.

در همین رابطه، مصطفی کواکبیان، دربار عملکرد همکاران همجناحی خود در فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی می گوید: «شرایط به شکلی است که برخی از دوستان ما در صحن علنی مجلس به‌عنوان موافق صحبت می‌کنند اما در نهایت به‌عنوان مخالف رأی می‌دهند و در مقابل نیز برخی مخالف صحبت می‌کنند و به‌ عنوان موافق رأی می‌دهند. این در حالی است که اگر نمایندگان بر اساس برنامه‌ریزی فراکسیون رفتار می‌کردند چنین اتفاقاتی رخ نمی‌داد.»

البته اینکه نماینده‌ای در فرآیند سئوال از وزراء به این نتیجه برسد که حق با وزیر مربوطه است و در پرسش و پاسخ از مسئولان دولتی قانع شود، موضوعی است که اغلب در مجلس اتفاق می‌افتد و این چیز عجیبی نیست و سازوکار مجلس نیز این موضوع را ایجاب می کند اما اینکه گفته شود در پس این موارد بخصوص موارد خاص از جمله استیضاح وزراء معامله‌ای در این میان صورت می گیرد، موضوعی است که هم دولت و هم مجلس با توجه به سخنان جنتی باید به آن پاسخ دهند.چراکه این موضوع وصله ناجوری است که اعتماد و اطمینان به دو قوه مهم مجریه و مقننه را سلب می کند.

در این راستا، هم سفت و سخت کردن موضوع استیضاح و دادن امضاء و پس گرفتن آن در مجلس مطرح است که باید با استدلال نمایندگان صورت گیرد و از سوی دیگر همچنین بایستی با موارد معامله برخورد شود، تا احترام و شکوه مجلس در برابر دولتی که بایستی بر روی عملکرد آن نظارت کند، حفظ شود.

استیضاح ، وزیر قالتاق ، مجلس بی بخار و خیانت به مردم!

اگرچه طی امروز و دیروز سه وزیر دولت استیضاح شدند ولی واکنش‌هایی که نسبت به استیضاح عباس آخوندی وزیر راه، مسکن و شهرسازی بود بسیار پررنگ‌تر از دو وزیر دیگر یعنی وزیر کار و جهاد کشاورزی بود. در همین رابطه بسیاری از دانشگاهیان با هشتگ‌های‌ «استیضاح»؛ «آخوندی_استیضاح»؛ «نماینده_مردم_باشید» و هشتگ‌های دیگر نسبت به عملکرد مجلس درباره استیضاح آخوندی انتقاد کردند.

* تضعیف مشروعیت

کیومرث یزدان‌پناه عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پیامی در این رابطه نوشت: « صرف نظر از نتایج استیضاح سه وزیر و قضاوت‌های متعددی که در کم و کیف آن وجود داشت، مهمترین پیام این استیضاح‌ها شائبه نمایشی بودن آن در جامعه است که قطعا تضعیف مشروعیت مجلس فعلی در شیوه مواجهه با دولت و کاهش شدید رفتارهای دمکراتیک نمایندگان را القاء می‌کند. لذا این قضاوت شکل گرفته عمومی برای مجلسی که می‌خواهد در راس امور باشد!!! بسیار آسیب زاست.»

* میگن شام ضیافت نمایندگان خیلی هم لذیذ بوده

حجت‌الله عبدالملکی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) در توئیتی درباره استیضاح وزیر راه یه نظرسنجی راه انداخته و نوشته: « شما به وزیری که مجلس سه بار استیضاحش می‌کنه و هر بار دوباره بهش رای میده چی می‌گید؟

۱- وزیر مظلوم

۲- وزیر قالتاق

۳- هیچکدوم»

وی در توئیت دیگری نوشت: « هرچند قبلش بیانیه دادن که داستان ضیافت شام نمایندگان کذبه، اما اونایی که رفتن میگن شامش خیلی هم لذیذ بوده!»

* دلایل ایجاد افتضاحات مدیریتی، فساد سیستمی، برجام و عدم استیضاح وزرا

مصطفی ابراهیمی دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه های آزاد تهران بزرگ هم نوشت: « از دلایل همه افتضاحات مدیریتی و فساد سیستمی و برجام و افتضاح مجلس در استیضاح و…می‌تواند موارد زیر باشد: ۱_فرصت سوزی احمدی نژاد با ستون پنجمی مشایی و دلقکی بقایی

۲_ مصلحت اندیشی شورای نگهبان برای تایید صلاحیت‌های ریاست جمهوری و مجلس

۳_ سکوت مراجع عظام

۴ _رای مردم به این مجلس ودولت»

* وزیری که سه بار استیضاح بشه و رای بیاره دیگه هیچی جلودارش نیست!

محمدرضا گلرومفرد دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در پیامی نوشت: « خوبیه استیضاح اینه که وزیرحتی اگر دوباره رای بیاره حواسش رو جمع می‌کنه در ادامه. اما وزیری که سه بار استیضاح بشه و رای بیاره دیگه هیچی جلودارش نیست!»

وی در پیام دیگری نوشت: « مهم‌ترین مسئله‌ای که باعث شد استیضاح وزرا رای نیاورد و سوال از رئیس‌جمهور پرسیده نشود تعارض منافع است. این نمایندگان برای رای آوری در حوزه انتخابیه خود می‌بایست برای آن حوزه از دولت پول و امکانات بگیرند و دولت به نمایندگان مخالف خود کمکی نمی‌کند.»

*  باز هم آخوندی رای میاره و آب هم از آب تکون نمی‌خوره

امیرعلی صفا دانش آموخته حقوق سیاسی هم در توئیتی نوشت: « نماینده مجلس نامه‌ای رو نشون می‌ده که در اون آخوندی تایید کرده به برخی قضات آپارتمان داده بشه، با قضات تماس گرفته گفتن آره چنین پیشنهادی به ما شده، اما باز هم آخوندی رای میاره و آب هم از آب تکون نمی‌خوره. پس فردا هم بنشینید در اندیشکده‌هاتون عزا بگیرید که علت اعتراض مردم چیه…»

* لزوم برگزاری دوره آموزشی رای دادن برای بهارستانی‌

تشکل دانشجویی جامعه اسلامی دانشجویان الزهرا‏ هم در پیامی در صفحه توئیترش نوشت: « باید به دوره آموزشی رای دادن برای بهارستانی‌ها بزارن خیلی واجبه»

* نمایندگان مردم خدا قوت!!

یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان مستقل هم که با نام کاربری « طباطبایی» در توئیتر فعالیت می‌کند در پیامی نوشت: « داشتیم با رای نیاوردن استیضاح آخوندی کنار می‌اومدیم که مجلسی‌ها حماسه‌ای جدید آفریدند! نمایندگان مردم خداقوت!!!»

* مجلس صدها هزار خانواده کم‌درآمد و خانه‌ بدوش را استیضاح کرد نه آخوندی را!

سید امیر سیاح از فعالان دانشجویی هم در توئیتی نوشت: « مجلس امروز آخوندی را استیضاح نکرد، صدهاهزار خانواده کم‌درآمد و خانه‌ بدوش را استیضاح کرد که ۵ساله هرسال خانه‌ محقرتری اجاره می‌کنند به این امید که آپارتمان مسکن مهرشان را تحویل دهند، این نماینده‌ها واقعا نماینده کدام مردمند؟!»

* شام هیات دولت با نمایندگان همان کند که جمال یوسف با زنان مصر بکرد!

زهرا موسوی دانشجوی ارشد حسابداری هم در مطلبی نوشت: « وی راپرسیدند ای وی چگونه وزیری که در دوره‌اش طیاره ها بیافکندندی و کشتی‌ها مغروق گشتندی و راه‌ها بسی کشته بستاندندی، همچنان رای اعتماد از مجلس بستاند؟ وی گفت شام هیات دولت با نمایندگان همان کند که جمال یوسف با زنان مصر بکرد! از این پاسخ مریدان گریبان چاک دادندی و جرها خوردندی؟»

* وقتی زور، فساد و زد و بند به حد اعلای خود می‌رسد

محمدجواد محمدزاده از فعالان دانشجویی هم در توئیتی نوشت: « ابقای آخوندی پاسخ خوبی است برای آنها که به دنبال علت اصلی وضع نامطلوب عدالت در جمهوری اسلامی هستند. وقتی زور فساد و زد و بند به حد اعلای خود می‌رسد و بر همه چیز می‌چربد؛ حتی در خانه‌ی ملت.»

*  آخوندی می‌رفت از کجا می‌فهمیدیم مسافران قطارها و هواپیماها بیمه بودن یا نه!

نفیسه‌سادات‌موسوی از فعالان دانشجویی هم در پیامی نوشت: « اگه آخوندی می‌رفت ما دیگه از کجا می‌فهمیدیم مسافران قطارها و هواپیماهایی که تصادف و سقوط می‌کنن بیمه بودن یا نه؟

* رای نمایندگان به عملکرد نداشته آخوندی!

پیام مرادی دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در توئیتی نوشت: « بالاخره دوران وزارت آخوندی هم می‌گذرد اما روسیاهی آن برای جناب رئیس می ماند! نمایندگانی که امروز به کارنامه خالی آخوندی رای دادند در عملکرد نداشته او و بلایی که با او بر سر زیرساخت‌های مهم کشور خواهد آمد شریک هستند.

* این مجلس همان آشی است که با دست خودمان پختیم

محمدعلی جبرئیلی دانشجوی ارشد علوم سیاسی هم با اشتراک گذاشتن تصویر زیر نوشته است: « خانم‌های محترم آقایان عزیز! این مجلسی که همه ما علیه آن توییت می‌زنیم از آسمان به وجود نیامده است. این مجلس برآیند آرای همین مردمی است که در صندوق‌های انتخابات ریخته شده است. این مجلس یعنی همان آشی است که با دست خودمان پختیم. در انتخابات ۹۸ هوشیارباشیم.»

* کجایی مدرس…

محمدعلی سعادتی فعال دانشجویی و دبیر سابق اتحادیه سازمان اسلامی دانشجویان ایران در توئیتی نوشت: « پول، قول و قوم برنده شد! نمایندگان معامله گر برخلاف مطالبه عمومی به استیضاح نه گفتند. کجایی مدرس…»

* استیضاح یا افتیضاح؟

برخی از دانشگاهیان هم امروز تصویری که روزنامه وطن امروز در صفحه اولش منتشر کرده بود را به اشتراک گذاشته بودند و به نکاتی که در این عکس بیان شده بود تاکید کردند.

منبع : فارس و جهان

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن