ابهراستان زنجاناقتصادیایرانخرمدرهسلطانیه

نماینده ابهر ، خرمدره و سلطانیه : وضعیت فعلی کارخانه‌های کشور مناسب نیست

محمد عزیزی امروز در گفت‌و‌گو با فارس با طرح این سوال که چرا مقام معظم رهبری سال ۹۷ را به عنوان سال « حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کرده است، اظهار کرد: چند سالی می‌شود که نامگذاری سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری سمت و سوی اقتصادی دارد.

وی با اشاره به اینکه انتخاب شعار سال توسط شخصیت نخست کشور فعالیت‌های یک ساله را هدفگذاری می‌کنند، بیان کرد: سال‌های متمادی است که نام‌های اقتصادی بر روی سال‌ها گذاشته شده که نشان می‌دهد روی معیشت مردم تاکید ویژه دارد.

نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می‌رسد نامگذاری تداوم خاصی دارد، عنوان کرد: در سخنان مقام معظم رهبری در پیام نوروزی و سخنرانی مقام معظم رهبری در مشهد مقدس بر این نام‌گذاری تاکید شده‌اند.

عزیزی با گریزی به سخنان مقام معظم رهبری عنوان کرد: ایشان در سخنرانی‌های خود بر مزیت‌های جغرافیایی ایران و قرار گرفتن در محورهای مواصلاتی به نحوی که نقطه اتصال شرق به غرب بوده و با ۱۵ کشور همسایه است که با وجود این توانایی‌ها می‌توان جزو ۱۲ اقتصاد برتر دنیا قرار گرفت، تاکید دارند.

وی با بیان اینکه باید روحیه خودباوری را در جامعه بالا ببریم، افزود: دنیا به این سمت حرکت می‌کند که ایرانی نمی‌تواند اما ما باید شعار “ما می‌توانیم” را در مقابل القای منفی آنها بر خود آنها القا کنیم.

نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در سخنان خود تاکید داشتند که باید به جای اتکا به نسخه‌های بیگانه، به نسخه‌های داخلی توجه کرد، عنوان کرد: تحقق شعار سال نیازمند یک جهاد بزرگ بوده و نیازمند عزم همه مردم است.

عزیزی تاکید کرد: برای حمایت از کالای ایرانی باید برنامه‌ریزی برای افزایش تولید در کنار ارتقای کیفیت کالاها، انطباق با سلایق مردم، کم کردن قیمت تمام شده و رقابت پذیر بودن آن را مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت فعلی کارخانه‌های کشور مناسب نیست، بیان کرد: بیشتر این واحدها با ظرفیت پایین‌تر از ۴۰ درصد فعالیت می‌کند.

نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید قبول کنیم فعالیت کارخانه‌ها با ارائه تسهیلات بالای ۳۰ درصد امکان‌پذیر نیست، اضافه کرد: در برخی مواقع تولیدکنندگان برای فعالیت‌های خود باید رفت و آمدهای زیادی داشته باشند که مانعی برای فعالیت این افراد است.

عزیزی با بیان اینکه تسهیلات با نرخ بالا سیستم را داغون می کند، اظهار کرد: یک سرمایه‌گذار برای فعالیت باید پرداخت حقوق را داشته باشد، بروزرسانی دستگاه‌ها را داشته باشد، مالیات پرداخت کند و از سوی دیگر مالیات بر ارزش افزوده و قاچاق کالا از دیگر مسائلی است که باید توسط یک سرمایه‌گذار مورد توجه باشد.

وی خریدهای خارجی را از دیگر موانع تولید و حمایت از کالای ایرانی دانست و گفت: برای مثال با وجود شرکت‌هایی مانند ایریکو در داخل کشور چرا باید اقدام به خرید واگن از کشورهای چین و روسیه کرد.

نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت باید از خود آغاز کند، عنوان کرد: در روزهای اخیر شاهد هستیم که مجلس مصوبه خرید کالاهای ایرانی توسط دستگاه‌ها را در دستور قرار داد ولی باید دید چرا مصوبات قبلی اجرایی نشده و یا چقدر برای آن اهمیت قائل شده‌ایم.

عزیزی با بیان اینکه باید یک عزم عمومی در جامعه برای خرید کالای ایرانی ایجاد شود، گفت: در این زمینه باید رسانه‌ها اعم از مکتوب، رسانه‌های تصویری و … فعال شده و نقش خود را در افکار عمومی ایفا کنند.

وی با بیان اینکه خرید کالای ایرانی مشروط به افزایش کیفیت کالاها است، عنوان کرد: باید کاری کرد که مردم کالای ایرانی را تجربه کرده و خود آن را انتخاب کنند.

نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید تولیدکنندگان قیمت تمام شده کالاهای تولید را پایین بیاورند، عنوان کرد: مجلس مصوباتی برای کمک به تولیدکنندگان در راستای کاهش قیمت تمام شده تولیدات دارد.

عزیزی با بیان اینکه باید قبول کرد و مردم نیز بپذیرند که دولت نمی‌تواند ایجاد اشتغال کند، بیان کرد: در حقیقت دولت پولی برای ایجاد اشتغال ندارد.

وی با بیان اینکه دولت در بودجه خود کسری داشته و از صندوق توسعه هزینه می‌کند، اضافه کرد: ارائه اوراق مشارکت در کشور آینده فروشی بوده و مقروض کردن کشور به آینده است.

نماینده مردم ابهر، خرم دره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید در کشور از سرمایه و سرمایه‌گذار برای ایجاد اشتغال استفاده کرد، اظهار کرد: باید به صورت ویژه به سرمایه گذار خارجی توجه کرد و فرش قرمز برای آنها پهن کرد.

عزیزی با بیان اینکه اشتغال و تولید در کشور به صورت محسوسی با استفاده از کالای ایرانی عجین شده است، اضافه کرد: حمایت از این کالاها موجب افزایش ظرفیت تولید در کشور خواهد شد و افزایش درآمدهای مالیات دولت را به دنبال دارد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close