نمایندگان مجلس هووی شوراها هستند/ شهردار باید بنگاه‌داری کند

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، نشست هم اندیشی روسای شوراهای اسلامی شهر و همچنین شهرداران زنجان عصر امروز برگزار و نکات مختلفی در ارتباط با توسعه شهری در آن مطرح شد.

شهردار زنجان در این نشست  با اشاره به اینکه برگزاری این نشست یک ابتکار بوده که بتوانیم از تجربیات شهرداران ادوار گذاشته استفاده کنیم، گفت: امور شهرداری همواره با چالش‌هایی مواجه بوده است اما به عقیده بنده اینکه انتظار داشته باشیم بین شورا و شهرداری اختلاف نباشد این یک خواسته عبسی است.

شورا و شهرداری تیمی ۱۰ نفره است
مسیح‌الله معصومی با اشاره به اینکه شورای شهر زنجان همواره دارای ترکیب مناسبی بوده و است، گفت: این موضوع شامل همفکری این تیم است.
وی با اشاره به اینکه گاها اتفاقات در خارج مجموعه شهری به گونه‌ای بوده است که می‌خواهند، اختلافاتی بین شهردار و شورا باشد، گفت: اما عقیده ما همواره این بوده است که ما یک تیم ۱۰ نفره هستیم و گر چه در این اعضا یکی از متنوع‌ترین طیف‌های سیاسی وجود دارد، اما بیشترین همراهی در به سرانجام رِساندن این موارد داشتیم.
شهردار زنجان با اشاره به اینکه همه ما خاطره پل امام حسین را داشتیم و تقریبا در نیمه دوم سال ۹۶ شبانه‌روزی کار شد تا پل به سرانجام برسد،گفت: هر چند در آن بازه زمانی درصد کمی از پل باقی مانده بود اما زحمت فراوانی داشت.
وی با اشاره به اینکه افتتاح مرکز کنترل ترافیک و بازار خودرو نیز از دیگر ابتکارات شورای شهر بوده است، گفت: راه‌اندازی گلخانه مرکزی و پرورش گل باعث شد تا عید امسال به همه شهرداری‌ها فروش گل را خواهیم داشت که این گلخانه ۵ میلیارد تومان برای شهرداری درآمد خواهد داشت.
معصومی همچنین به افتتاح منطقه ۴ شهرداری زنجان اشاره کرد و گفت: ما ابتدا به دنبال منطقه ۴ بودیم، اما متوجه شدیم حتی منطقه ۳ نیز مجوز ندارد که با پیگیری در نهایت مجوز هر دو منطقه را گرفتیم.
وی با اشاره به اینکه سهم هر شهروند زنجانی از بودجه شهری حدود یک میلیون تومان است، گفت: این افزایش بودجه یعنی اینکه باید دو برابر تلاش کرده و دو برابر در هزینه کرد مدیریت کنیم.
شهردار زنجان با اشاره به اینکه از جمله پروژه‌های در حال ساخت نیز سبزه‌میدان است، گفت: تجهیزات آتش‌نشانی نیز در این مدت به روز شده است و فعالیت خوبی در این حوزه صورت گرفته است.
وی از خرید تجهیزات برای پارک بانوان غرب به مبلغ ۴ میلیارد تومان از محله بودجه اکو خبر داد و گفت: سر در آرامستان آماده‌سازی شده است و به محض اینکه شورای تامین اجازه دهد نسبت با انتقال اقدام خواهیم کرد و بازگشایی مجموعه را خواهیم داشت.
معصومی در ادامه به پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهر زنجان نیز اشاره کرد و گفت: تعیین تکلیف بدهی شهرداری به ادارات که حدود ۴۰ میلیارد تومان بود تعیین تکلیف شد.
وی با اشاره به اینکه همین موضوع در ارتباط با زمین‌های بلا‌معارض نیز اقدام شده است، گفت: حتی برخی از زمین‌ها نیز در اختیار شهرداری بود اما سند نداشت که نسبت به آن هم اقدام شد.

 

نمایندگان مجلس هووی شوراها هستند
در ادامه نیز محسن امین شهردار اسبق زنجان با اشاره به اینکه شوراها یک هوو دارند که آنهم نمایندگان مجلس است، گفت: قانون طوری تنظیم شده است که نمایندگان باید درباره مسائل ملی نظر دهند و قول دهند که مثلا نمایندگان نمی‌توانند بگویند ما سبزه‌میدان را اجرایی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه شوراها اشرافیت بیشتری به مباحث محله‌ای دارند، گفت: امروز نمایندگان شوراها را رقیب خود می‌دانند و یکی از آنها بحث حذف مالیات بر ارزش افزوده بود که اختیار شورای شهر را در این بخش گرفتند.

امین با اشاره به اینکه امروز شوراها به تدریج در حال جا افتادن است، افزود: البته یکی از موضوعاتی که همواره در شورا مطرح است، بحث انتخاب شهردار است که باید به آن دقت کرد، شهردار باید بنگاه‌داری بلد باشد، در صورتی که گاها این اتفاق نمی‌افتد.

شهردار اسبق زنجان با اشاره به اینکه تهیه و تامین حقوق و مزایای ۳ هزار پرسنل، زحمت بسیاری برای شهرداری دارد، تصریح کرد: این یعنی اینکه شهرداری باید روزانه نیم میلیارد تومان درآمدزایی کند.

وی با بیان اینکه در زمان انتخاب شهردار باید دقیقا مشخص شود که شهردار قبلی چقدر بدهی به دارایی داشته، شهرداری را با چند نفر نیرو تحویل داده است و چقدر موجودی دارد، گفت: یکی از مشکلات عمده‌ای که همواره شهرداری‌ها با آن مواجه بوده‌اند، بحث نیرو بوده است چون ما در کشور مشکل بیکاری داریم.

امین با اشاره به اینکه حتی برای منسجم کردن اوضاع بیایید در ابتدا مشخص کنیم که یک شورا چند نفر نیرو می‌تواند به مجموعه نیرو اضافه کند، چون بالاخره اعضای شورا نیز از سوی شهروندان تحت فشار هستند، گفت: در این بحث می‌توان تعیین کرد که یک عضو شورا می‌تواند به فرض ۱۰ نفر نیرو اضافه کند که اگر این موضوع اتفاق بیافتد در زمان تحویل نیز یک نرم مشخصی را خواهیم داشت.

شهردار اسبق زنجان در ادامه به اتخاذ تصمیمات شهری نیز اشاره کرد و گفت: اینکه انتظار داشته باشیم از یک طرحی همه مردم راضی باشند انتظار نا به جایی است چون در ایده‌آل‌ترین حالت شاهد نارضایتی ۱۰ تا ۱۵ درصدی هستیم اما نکته اینجاست که باید اطلاع‌رسانی مطلوب باشد.

 

دنبال کردن سیاست برد برد در بحث سرمایه‌گذاری هستم

در ادامه این جلسه نایب رئیس شورای شهر زنجان با اشاره به اینکه متاسفانه در بحث‌های سرمایه‌گذاری همچنان سیاست برد برد را دنبال می‌کنیم، گفت: تاکنون سند تثبیت شده‌ای برای شهر زنجان نداشتیم که اگر این موضوع اصلاح و جبران شود مدیران در آینده می‌توانند بر اساس آن حرکت کنند، از همین رو لزوم تدوین سند چشم‌انداز مدیریت شهری بسیار احساس می‌شود.

 سجاد خدایی همچنین بر تشکیل مجمع رسمی شورا و شهرداران ادوار با تشکیل کارگروه‌های تخصصی تأکید کرد و گفت: در این حوزه باید از تجربیات این افراد به عنوان مشاور کمک گرفت.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه ما به اندازه مرکز استان بودنمان توسعه زیرساختی نداریم، گفت: در دوران رکود اقتصادی تنها نهادی که به فعالیت مشغول است، شهرداری‌ها هستند.

سعید امیدی از اعضای سابق شورای اسلامی شهر زنجان نیز در این نشست گفت: تا زمانی که شهروندان را در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها دخالت ندهیم، رضایت‌مندی ایجاد نخواهد شد.

وی با بیان اینکه شوراها بهترین محل خدمت به مردم است، گفت: باید علت یابی شود چرا در بحث مدیریت شهری از ظرفیت مجموعه تفریحی گاوازنگ استفاده نشده است.

در ادامه عضو شورای اسلامی شهر زنجان افزود: پیشنهاد می‌کنم دبیرخانه شورا و شهرداران ادوار شهر زنجان در شورای شهر تشکیل شود.

مسعود مرادخانی با اشاره به اینکه شوراهای اسلامی شهر باید بودجه ای مستقل از شهرداری داشته باشند تا وابستگی شورا به شهرداری کاسته شود، گفت: شهر زنجان به دلیل ابنیه‌های تاریخی مستعد جذب گردشگر و توریست است و پیشنهاد  می‌کنم‌ در شهرداری زنجان حوزه‌ای با عنوان گردشگری برای تسهیل امور گردشگری در شهر تشکیل شود.

انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق گ

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *