نگاهی به خرافات و جادوگری در فوتبال و فوتبالیست ها! + فیلم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=12203

گزارشی جالب از خرافات رایج بین ورزشکاران و فوتبالیست‌ها

دانلود کنید

 

خرافات در فوتبال جهان؛ رفتارهایی که ربطی به موفقیت ندارند

جادوگری در فوتبال؛ از خیال تا واقعیت

دانلود کنید

خرافات عجیب که میان ورزشکاران رواج دارد!

اعتقاد غیرمنطقی و ثابت نشده به تاثیر امور ماورایی در امور طبیعی، تعریفی کوتاه از خرافات است، دیدگاهی که برخی معتقدند ریشه در تنبلی انسان‌ها دارد زیرا رسوخ روح تنبلی در افراد، مانع از بررسی علت علمی و عقلانی وقایع می‌شود، به همین دلیل بروز یک رویداد را ماحصل اتفاقی غیر منطقی می‌دانند نه تلاش بیشتر و بهتر.

این مشکل در کسانیکه اقدامات خاص مانند فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند، بیشتر بروز پیدا می‌کند و سال‌هاست در کنارهای برنامه‌های تاکتیکی مربیان و چشم دوختن به توانایی‌های تکنیکی نفرات، پدیده‌ای به نام «شانس» را هم در موفقیت‌های خود دخیل می‌دانند. در این زمینه برخی از مدیران، مربیان و یا ورزشکاران برای بدست آوردن خوش‌شانسی و یا دور شدن از بدشانسی، روی به اقدامات عجیبی می‌آوردند که درمواقعی باعث خنده افراد دیگر می‌شود.

در این سال‌ها اما افراد سودجو پدیده دیگری به نام «جادو و جنبل» را وارد فعالیت‌های ورزشی کرده و با تکیه برضعف‌های علمی و فنی مخاطبان، سعی کرده‌اند موفقیت‌های بدست آمده و یا شکست‌ها رخ داده را ماحصل اقدامات ماوراء الطبیعه خود برشمارند که این مساله با خرافاتی که اهالی ورزشی اسیر آن شده و در مطلب زیر به آنها اشاره می‌شود، متفاوت است:

شمسایی و خرافات وارداتی

ستاره فوتسال ایران و آسیا می‌گوید از وقتی به ایتالیا رفته، خرافاتی شده است. مسئولان تیم لاتزیو معتقد بودند که با ورود «وحید شمسایی» این تیم بعد از سه هفته پیروز شد و از آن روز به بعد او را فرشته نجات می‌نامیدند. این بازیکن درحالیکه خانه‌شان شوتینگ دارد، زباله‌ها را در دست گرفته و در یک سطل‌ آشغال خاص می‌اندازد و یا برای اینکه پیروز شود، از یک اتوبان و یا برخی خیابان‌های خاصی به سالن مسابقه می‌رود. حتی در طول یک فصل فقط با پای راست وارد زمین مسابقه شده است.

کریمی و کت جادویی

مربی پیشین تیم فوتبال استقلال و پاس تهران به پوشیدن کت خوش‌شانسی یا آتش زدن کت بدشانسی اعتقاد داشت. «فیروز کریمی» حتی در پاسخ به خبرنگاران که چرا در یک بازی کت نپوشیده، اعلام کرد در حال حاضر هوا کمی گرم است اما به زودی کت جادویی خود را پوشیده و از آن استفاده می‌کند زیرا به امتیازات بازی‌های آینده نیاز دارد.

دومنک و رکوردار بودن در خرافات

سرمربی پیشین تیم ملی فرانسه، یکی ازخرافاتی‌ترین سرمربیان فوتبال دنیا است. «ریموند دومنک» برای انتخاب بازیکنان و دعوت آنها به تیم ملی، از طالع‌بینی استفاده می‌کرد زیرا بر باور بود بازیکنانی که نشان ماه تولدشان شیر است، برای قرار گرفتن در خط دفاع، بدشانسی می‌آورند. همچنین او اعتقاد داشت فوتبالیست‌هایی که در ماه عقرب به دنیا آمده‌اند، تاثیر بدی روی تیم می‌گذارند. عقاید او باعث شد روبرت پیرس از تیم ملی فرانسه کنار گذاشته شود و در نهایت همین تفکرات باعث ناکامی این تیم شد.

کاسیاس و داستان لباس‌های ورزشی‌اش

دروازه‌بان مطرح فوتبال اسپانیا و رئال مادرید همیشه یک بازیکن خرافاتی بوده است. «ایکر کاسیاس» اگر گلی می‌خورد، جوراب‌هایش را عوض و یا آستین پیراهنش را پاره می‌کرد و حتی بعد از گل خوردن و یا گل زدن رئال، تیرک دروازه را لمس می‌کرد که این عادت‌ها بر اساس خوب یا بد پیش رفتن، تغییر می‌کرد. البته مورینیو یکبار به خاطر همین رفتارها کاسیاس را نیمکت نشین کرد تا او عادت جا به جا پوشیدن جوراب‌هایش را عوض کند.

روآ و پایان دنیا

دروازه‌بان پیشین تیم ملی فوتبال آرژانتین همانند برخی از ادیان به این خرافه اعتقاد داشت که سال ۲۰۰۰، سال رستاخیز بوده و دنیا به پایان می‌رسد. «کارلوس روآ» که در سال‌های پایانی دهه ۹۰ درخشش چشمگیری داشت، در آستانه سال ۲۰۰۰ میلادی و به خاطر این دیدگاه خرافاتی به معبد پناه برد. این دروازه‌بان که در اوج فوتبالش را کنار گذاشت، یکسال بعد، دست از پا درازتر به دنیای فوتبال بازگشت اما هرگز آن فروغ گذشته را نداشت.

جردن و توجه به پوشش خاص

بازیکن افسانه‌ای بسکتبال آمریکا و لیگ NBA، در طول دوران بازیگری خود در دهه ۸۰ و ۹۰، زیر شورت ورزشی تیمش، شورت تیم دوره کالج یعنی تیم دانشگاه کارولین شمالی خود را می‌پوشید و معتقد بود این شورت برایش شانس و پیروزی می‌آورد. «مایکل جردن» تا پایان دوران بازیگری این کار را انجام داد و هیچگاه از عقیده خود دست برنداشت.

سلینو و تنفر از عدد ۱۷

مالک باشگاه لیدزیونایتد عدد ۱۷ را عدد بدشانسی خود می‌داند و هیچکدام از بازیکن این تیم حق استفاده از این شماره را ندارند. «ماسیمو سلینو» که در ژانویه ۲۰۱۴ لیدز یونایتد را خرید، در تابستان همان سال پدی کنی دروازه‌بان تیم را به دلیل اینکه در ۱۷ می به دنیا آمده بود، اخراج کرد. حتی در برنامه‌های باشگاه و حتی تعداد بازی‌های تیم، هرگاه نیاز به شماره ۱۷ بود، او از ۱۶B استفاده می‌کرد. جالب است بدانید به خاطر همین عقیده خنده‌دار، شماره ۱۷ صندلی‌های ورزشگاه را به ۱۶B تغییر داد!

زاگالو و علاقه به عدد ۱۳

سرمربی پیشین تیم ملی برزیل به عدد ۱۳ علاقه و اعتقاد بسیاری داشت زیرا در طبقه ۱۳ یک آپارتمان زندگی‌ می‌کرد و روز ۱۳ ژوئن نیز ازدواج کرد. «ماریو زاگالو» که مدعی بوده ۱۳ مرتبه زیارت معبد مقدس، موجب ‌بهبودی‌اش بعد از جراحی سرطان معده شده، ۱۳ بار با پیراهن تیم ملی برزیل در مسابقات جام جهانی پیروز شده است.

بارتز و بوسیدن سر

در روزهایی که دروازه‌بان پیشین فرانسه به میدان می‌آمد، گلری که به خوش‌شانس معروف بود، «لوران بلان» کاپیتان این تیم، سرطاس «فابین باتز» را می‌بوسید تا برای تیم‌شان خوش‌شانسی بیاورد. این اعتقاد حتی در زمانیکه این دو بازیکن در تیم منچستریونایتد همبازی شدند، نیز ادامه یافت و آنها پیش از شروع هر مسابقه این کار را انجام می‌دادند.

بیلاردو و رفتن به ورزشگاه با تاکسی

همراه داشتن اشیاء خاص در بازی‌ها و ممنوع کردن خوردن جوجه در روز مسابقه برای بازیکنان، از عقاید خرافی سرمربی پیشین تیم ملی آرژانتین است. «کارلوس بیلاردو» پیروزی‌هایش را به حساب عوامل مختلف از جمله  پوشیدن فلان لباس تا حرکت در یک مسیر خاص در رسیدن به محل بازی می‌گذارد. این مربی حتی نفرات تیمش را بالاجبار با تاکسی به محل مسابقه می‌برد زیرا یکبار اتوبوس تیم خراب شد و بازیکنان با تاکسی به ورزشگاه رفتند، دیداری که با برتری تیمش همراه شد و او از همان موقع به این موضوع اعتقاد ویژه‌ای پیدا کرده است.

وودز و پیراهن قرمز

اسطوره بازی گلف یک اعتقاد خاص به پوشیدن لباس قرمز در روزهای یکشنبه دارد. مادر «تایگر وودز» به او گفته است که رنگ قرمز برای متولدین دسامبر خوش‌شانسی و انرژی به همراه دارد و او به همین خاطر همیشه یکشنبه لباس قرمز می‌پوشید.

کانتونا و ژستی برای خوش‌شانسی

فوتبالیست مشهور فرانسوی که درخشش فوق‌العاده‌ای در تیم منچستریونایتد داشت، باید ساعت ۸ صبح روزهای بازی، حتما دوش آب داغ می‌گرفت. «اریک کانتونا» همچنین یقه خود را برای بدست آوردن خوش‌شانسی بالا می‌داد؛ آنهم برخلاف نظر خیلی‌ها که این اتفاق را یک ژست می‌دانستند.

بازیکنان و اعتقادات عجیب

«تیری آنری» ستاره فوتبال فرانسه همیشه قبل از هر بازی یک آهنگ خاص گوش می‌کرد تا برایش خوش‌شانسی بیاورد؛ هرچند همیشه با گوش کردن این آهنگ حوصله همبازی‌هایش را سر می‌برد. «ژان ماری» دروازه‌بان معروف بلژیکی هم یک عکس از خانواده‌اش را درون دروازه‌ می‌گذاشت تا شانس به او روی آورد. «خوآن سباستین ورون» بازیکن پیشین آرژانتین بعد از مصدومیت از ناحیه زانو، همواره بانداژی روی زانوی خود داشت زیرا اعتقاد داشت برایش خوش شانسی می‌آورد. «ماربو باروتلی» مهاجم سیه‌چرده تیم ملی ایتالیا هم در تیم‌های باشگاهی پیراهن شماره ۴۵ را برتن کرده و معتقد است این شماره برایش خوش شانسی‌ به همراه دارد.

مربیان و حرکات غیرمنتظره

«جیووانی تراپاتونی» سرمربی معروف ایتالیایی قبل از باز‌ی‌ها بخشی از زمین چمن را با آب مقدسی که از خواهرش می‌گرفت، آبیاری می‌کرد. «دوره وای» سرمربی مشهور لیدزیونایتد معتقد بود نفرین یک کولی پشت تیمش است و پرندگان را بدیمن می‌دانست. «هکتور کوپر» مربی پیشین تیم اینترمیلان قبل از شروع بازی‌ها باید کنار خط زمین می‌ایستاد و به سینه بازیکنانش می‌کوبید تا اسیر بدشانسی نشود. «لوئیز آراگونس» سرمربی پیشین تیم ملی اسپانیا هم رنگ زرد را عامل بدشانسی می‌دانست و در جریان بازی‌های جام جهانی ۲۰۰۶ وقتی برای خوشامدگویی به او دسته گلی زرد رنگ تقدیم شد، آن را نپذیرفت.

موج شدید خرافات در اردوی رئال مادرید!

پیش از آغاز دیدار فینال لیگ قهرمانان بین رئال مادرید و لیورپول نشریه آ.اس در گزارشی مدعی شد بازیکنان لوس بلانکوس عادت هایی با چاشنی خرافات داشته و معتقدند اگر برخی کارها را انجام دهند برای آنها موفقیت حاصل خواهد شد.

اما این ماجرا ابعاد جدیدتری گرفته و بعد از آنکه زیدان در فینال این فصل دقیقا از ترکیب فینال سال قبل برابر یوونتوس استفاده کرد، بازیکنان رئال مادرید با دقتی قابل توجه در عکس تیمی دقیقا مانند سال قبل ایستاده اند و حتی جای دست ها و ترتیب همه چیز دقیقا مانند فصل قبل رعایت شده است.

مشهورترین خرافات در بین چهره‌های دنیای فوتبال ایران

در نخستین ماه‌های حضور وینفرد شفر در فوتبال ایران، ظاهر او بیشتر از باطن تیمش برای هوادارها جلب توجه می‌کرد. مرد آلمانی با یک لباس خاص و البته شال گردنی کاملا تکراری، در کنار زمین حاضر می‌شد. او کمی بعد افشا کرد که همواره از لباسی که در روز اول مربیگری در یک باشگاه بر تن کرده، در همه دیدارهای دیگر آن تیم استفاده می‌کند.

این عادت قبل از استقلال نیز، در تیم‌های دیگری برای شفر وجود داشته است. او هم درست مثل بسیاری از مربیان دیگر دنیای فوتبال، عادت‌های خرافی خاص خودش را دارد. بین خرافات و سحر و جادو البته، مرز پررنگی وجود دارد.

استقلال با شفر، خیلی زود جان گرفت و به جام رسید اما آبی‌ها در این فصل، با چالش‌های بزرگی روبه‌رو شده‌اند که پیراهن و شال گردن شفر نیز تأثیری در برطرف‌کردن‌شان نداشته‌اند.

قبل از عوض کردن لباس و شال گردن، شفر باید روحیه تیمش را عوض کند. طرفداران باشگاه، به هر قیمتی موفقیت می‌خواهند. حتی اگر این موفقیت به کمک تلقین‌ها و عادت‌های خرافی به‌دست بیاید.

پسرِ داربی‌باز

متا فوتبالی‌ها!

برانکو ایوانکوویچ در سال‌های هدایت پرسپولیس، به‌ندرت علاقه‌ای به خرافات نشان داده اما حتی او نیز در مقطعی باور داشته که بارانی بلند قهوه‌ای برایش شانس می‌آورد. پروفسور شاید همین حالا نیز منتظر فرارسیدن زمستان باشد تا دوباره از این بارانی استفاده کند! او در همه داربی‌ها نیز پسرش را به تهران دعوت می‌کند. این دعوت، صرفا به‌دلیل علاقه پسر او به تماشای داربی‌های پدر نیست. شنیده می‌شود ایوانکوویچ اعتقاد دارد که حضور پسرش در تهران در زمان برگزاری داربی، برای او خوش‌شانسی به همراه خواهد داشت.


گرمکن آقا مجید

متا فوتبالی‌ها!

سرمربی این روزهای پیکان، برای مدت‌ها یک گرمکن سرمه‌ای سه‌خط در کنار زمین بر تن داشت. مهم نبود که خورشید در آسمان باشد یا هوا کاملا بارانی شود، جلالی ظاهرش را به هیچ قیمتی تغییر نمی‌داد. از یک جایی به بعد، رسانه‌ها به این موضوع علاقه‌مند شدند و «آقا مجید» نیز واکنش تندی به آنها نشان داد و اعلام کرد که تنها به‌خاطر علاقه‌اش به این لباس، مدام از آن استفاده می‌کند. پس از بالا گرفتن حساسیت‌ها، جلالی بالاخره ظاهرش را در کنار زمین تغییر داد.


کتی که آتش گرفت

متا فوتبالی‌ها!

فیروز کریمی هیچ‌وقت یک مربی «معمولی» نبوده و به‌ویژه در کنفرانس‌های خبری، همواره خبرنگارها را سرگرم کرده است. کریمی سال‌ها قبل بعد از شکست در یک مسابقه،تأکید کرد که کت و شلواری که بر تن دارد،برایش بدشانسی می‌آورد و خیلی زود این لباس‌ها را خواهد سوزاند! او یک‌بار نیز کاپیتان تیم‌اش را از حضور در مراسم ابتدای مسابقه کاپیتان‌ها با داور منع کرد و بازیکن دیگری را به جای او فرستاد. چرا که معتقد بود این کاپیتان نمی‌تواند بازی شیر یا خط را ببرد!


۲ مربی، ۲ سبیل

متا فوتبالی‌ها!

تغییر ناگهانی ظاهر امیر قلعه‌نویی در آستانه یکی از داربی‌های پایتخت،سروصدای زیادی به‌پا کرد. گفته می‌شد که قرار است سبیل برای امیر شانس بیاورد و به او در مسیر رسیدن به پیروزی کمک کند. امیر قلعه‌نویی بعدها دیگر هرگز با این ظاهر دیده نشد و شایعات مربوط به این داستان را تکذیب کرد. این تغییرظاهری ناگهانی، برای مربیان دیگری نیز در فوتبال ایران رخ داد. یکی از سرمربیان تیم‌های پایتخت که برای سال‌ها با سبیل دیده شده بود، با توصیه‌ای از اطرافش برای نتیجه‌گرفتن با این سبیل خداحافظی کرد و ظاهر تازه‌ای از خودش به نمایش گذاشت.


خرافات به سبک پرتغالی

متا فوتبالی‌ها!

شاید کارلوس کی‌روش یکی از بزرگ‌ترین مربیان تاریخ فوتبال ایران باشد اما خرافات حتی دامن او را نیز گرفته است. قبل از صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۴، یک پرچم کوچک همواره همراه این مربی بود؛ پرچمی که ظاهرا وظیفه داشت برای تیم ملی ایران خوش‌شانسی بیاورد. کی‌روش همچنین عقیده داشت که رنگ شانس‌اش، رنگ قرمز است و به همین‌خاطر تیم ملی را وادار کرد که در دیدار خانگی با کره‌جنوبی، به جای لباس اصلی از لباس دومش استفاده کند.


شماره‌های شوم

متا فوتبالی‌ها!

آرش برهانی در زمان پیوستن به استقلال، پیراهن شماره ۱۷را بر تن کرد و شروع بسیار ضعیفی در این تیم داشت. او موقعیت‌های گلزنی را پشت سر هم از دست می‌داد تا خاطره احمد مومن‌زاده و پیراهن شماره ۱۷ این بازیکن را زنده کند. آرش به توصیه دوستانش این شماره را در میانه فصل تغییر داد و با شماره عجیب ۶، در فینال جام حذفی برای استقلال گلزنی کرد. در پرسپولیس و استقلال،این باور عمومی وجود دارد که پوشیدن پیراهن شماره ۷،بدیمن خواهد بود.

بختیار رحمانی و حسن بیت‌سعید، آخرین هفت‌های آبی‌ها هستند که با ناکامی مطلق این تیم را ترک کردند. در پرسپولیس نیز میثم سلیمانی به محض دریافت این شماره، ناچار شد برای همیشه با فوتبال وداع کند، حمید علی‌عسگر بعد از هفت پوشیدن تنزل کرد و حسین بادامکی نیز با این شماره دیگر آن بازیکن سابق نشد.


استاد خرافات

متا فوتبالی‌ها!

وحید شمسایی در دوران حضور در فوتسال ایتالیا، کاملا خرافاتی شده بود. او به گفته خودش، در آن دوره زمانی برای خوش‌شانسی بیشتر به جای استفاده از سیستم شوتینگ، زباله‌ها را با ماشین از خانه خارج می‌کرد و همچنین تنها از اتوبان‌هایی خاص به محل تمرین تیمش می‌رفت. چرا که باور کرده بود عبور از بعضی از خیابان‌ها برایش بدشانسی خواهد آورد.


مشکی رنگ برد است؟

متا فوتبالی‌ها!

سیروس پورموسوی حتی بیشتر از رضا صادقی شیفته رنگ مشکی است و همواره با همان ظاهر همیشگی در کنار زمین حاضر می‌شود. این علاقه عجیب،برای مدتی سوژه برنامه تلویزیونی نود نیز شد و این موضوع،واکنش تند پورموسوی را نیز در پی داشت. اکبر میثاقیان نیز چنین عادتی دارد. او هم مثل پورموسوی به این نتیجه رسیده که پوشیدن پیراهن مشکی، برای نتیجه‌گرفتن در زمین مفید خواهد بود.


با من دست بده!

متا فوتبالی‌ها!

وحید طالب‌لو، پنالتی‌گیر درجه یکی بوده و البته عادت‌های خاص خودش را نیز در زمان نواخته شدن ضربات پنالتی داشت. او قبل از هر ضربه، با بازیکن حریف دست می‌داد و توپ را لمس می‌کرد. این کار آنقدر تکرار شد که همه از آن به‌عنوان رمز موفقیت وحید در پنالتی‌ها یاد کردند و از یک جایی به بعد، دیگر پنالتی‌زن‌ها حاضر به‌دست دادن با او نمی‌شدند!


لطفا تجلیل نکنید

متا فوتبالی‌ها!

چندین سال قبل، باور خرافی عجیبی در فوتبال ایران شکل گرفته بود. باشگاه سپاهان قبل از هر بازی خانگی با برگزاری مراسمی در کنار زمین، از سرمربی حریف قدردانی می‌کرد. بردهای متوالی باشگاه اصفهانی پس از این قدردانی‌ها، شائبه‌برانگیز شد و این تصور را به‌وجود آورد که مربیانی که مورد قدردانی قرار می‌گیرند «طلسم» می‌شوند. به همین‌خاطر بود که دیگر مربیان حاضر نبودند در چنین مراسمی حاضر باشند!


کفش‌های مهدی

متا فوتبالی‌ها!

مهدی هاشمی‌نسب سال‌ها بعد از آخرین داربی، تأکید کرد که می‌توانسته خودش دقیقه گل زدن در این مسابقه را تعیین کند! او البته کفش‌های شانس خاص خودش را نیز داشت که آن را در اختیار ادموند بزیک قرار داد و با همین کفش‌ها بود که طلسم گلزنی بزیک در داربی‌ها شکسته شد. گفته می‌شود بزیک دیگر حاضر نشد این کفش‌ها را به هاشمی نسب پس بدهد.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close