نگاهی به طرح شکست خورده گوشت تنظیم بازار / دولت و ماجرای رانت مافیای گوشت + فیلم

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7919

در طول اجرای طرح عرضه گوشت تنظیم بازار،‌ صدها میلیون‌ دلار صرف واردات گوشت از کشورهای مختلف شد. این در حالی است که بر اساس نظرسنجی‌ها حدود ۱۰ درصد از مردم توانستند این گوشت‌ها را دریافت کنند.

سود ۶ هزارتومانی دولت از واردات هر کیلو گوشت

روزنامه جوان درباره واردات گوشت گزارش داده است: رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل از سود ۶ هزار تومانی دولت از محل فروش گوشت‌های وارداتی پرده برداشت و از وجود مافیا در واردات گوشت خبر داد و گفت: مافیا در واردات گوشت بسیار است. ۷۰۰ میلیون دلار گردش مالی ایران و برزیل برای واردات گوشت است و این باعث شده که خیلی از شرکت‌ها و واردکنندگان نتوانند از سود واردات چشم‌پوشی کنند.

حل نشدن مشکلات کمبود گوشت وصف‌های طولانی خرید آن در ماه‌های اخیر، به‌رغم تداوم واردات گوشت منجمد و گرم این پرسش را ایجاد می‌کند که دلیل افزایش مصرف گوشت چیست؟ آیا آمار قاچاق دام سبک از کشور صحت دارد؟ یا اینکه عمدی در اعلام آمار غیرواقعی قاچاق و افزایش واردات وجود دارد؟ البته با افزایش واردات گوشت و عدم انطباق آن با صف‌های طولانی، این موضوع مطرح شد که انحصاری در واردات گوشت وجود دارد که مانع از تنظیم بازار می‌شود و عطش بازار روزبه‌روز افزایش می‌یابد. در این میان شرکت پشتیبانی امور دام و سازمان حمایت سعی کردند خبر وجود انحصار را تکذیب و دلیل نابسامانی بازار را افزایش قاچاق دام عنوان کنند، به‌طوری‌که اظهارات فعالان بازار گوشت را در یک برنامه تلویزیونی در خصوص گرانی گوشت وارداتی و ضعف مدیریت دولت در کاهش التهاب بازار را رد کردند و معاون سازمان حمایت نیز مدعی شد التهاب بازار گوشت ناشی از کاهش داخلی تولید گوشت است. نیاز بازار داخل به گوشت حدود ۹۶۰ هزار تن است که امسال فقط ۲۸۰ هزار تن از داخل تأمین شده است؛ به عبارت دیگر با میزانی که تا الان واردات گوشت داشته‌ایم باز هم ۳۳۰ هزار تن فاصله وجود دارد تا نیاز داخل تأمین شود و همین فاصله است که موجب ایجاد فساد و رانت می‌شود. این اظهارات درحالیست که رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل در گفت‌وگویی با فارس، از وجود انحصار در واردات و کسب سود دولت از محل واردات گوشت پرده برداشت و سیاست‌های تنظیم بازاری وزارت جهادکشاورزی و وزارت صنعت را زیر سؤال برد.

مؤمنی با اشاره به اینکه متوسط قیمت جهانی گوشت در سال‌جاری ۰۵/۴ دلار است، گفت: این سؤال مطرح است که چرا گوشت وارداتی که در کشور توزیع می‌شود، ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان است که اگر با ارز ۴,۲۰۰ تومان حساب کنیم، کمتر از ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

وی افزود: ایران از کشورهای برزیل با دلار ۴۲۰۰ و یوروی ۴۸۰۰ گوشت وارد می‌کند و همچنین گوشت‌های گوسفندی از استرالیا، مغولستان، رومانی، قزاقستان و روسیه وارد می‌شود. طبق دستوری که وزیر جهادکشاورزی داده با ارز ۴,۲۰۰ تومان هر کیلوگرم گوشت گوسفندی به قیمت ۲۹ تا ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان از تجار واردکننده خریداری می‌شود و شرکت پشتیبانی امور دام هم ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان از تجار واردکننده خریداری می‌کند و در نهایت همین گوشت به قیمت ۴۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴۳ هزار تومان در میادین میوه و تره‌بار و برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دست مصرف‌کننده می‌رسد. رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل در پاسخ به اینکه چرا دولت که این واردات را برای تنظیم بازار انجام می‌دهد، گوشت را با تفاوت قیمت ۷,۵۰۰ تومان در بازار توزیع می‌کند، گفت: حدود ۱,۵۰۰ تومان هزینه بسته‌بندی و توزیع در بازار است، اما در نهایت حدود ۶,۰۰۰ تومان از محل واردات به جیب دولت می‌رود و این جای سؤال است که چرا دولت این پول را از قیمت گوشتی که به مردم عرضه می‌شود، کم نمی‌کند.

وی تصریح کرد: حمل هر کیلوگرم گوشت با هواپیما حدود ۳ دلار هزینه دارد، یعنی هر هواپیما برای حمل ۳۵ تا ۷۰ تن گوشت ۵۵ تا ۹۵ هزار دلار هزینه دریافت می‌کند و این قیمت تمام‌شده گوشت را بالا می‌برد، ضمن اینکه ایران اصرار دارد از کشورهایی که وارد می‌کند، پزشکان و ناظران کشور خودش را اعزام کند و این‌ها هم روی هزینه گوشت اضافه می‌شود.

مؤمنی گفت: می‌توان از پزشکان و حتی ناظران شرعی کشورهایی که از آن‌ها گوشت وارد می‌کنیم، استفاده شود که در این حالت نیاز به هزینه‌های مسافرت و اقامت‌های بعضاً طولانی مدت در آنجا نخواهد بود که ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در تن می‌توان از هزینه واردات گوشت کم کرد.

انحصار در واردات گوشت چطور ایجاد شد

رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل با اشاره به اینکه سیاست واردات در کشور هم به درستی پیش نرفته است، گفت: زمانی سازمان دامپزشکی کشور در دادن مجوزهای واردات بسیار سختگیرانه عمل می‌کرد و اصرار داشت که این واردات حتماً از برزیل انجام شود و باعث شد اولاً انحصار در واردات صورت گیرد و دوم اینکه افراد خاصی به این حوزه وارد شوند و بسیاری از تجار از گردونه واردات حذف شدند. مؤمنی ادامه داد: اکنون هم دامپزشکی واردات گوشت را بسیار سهل و آسان گرفته و نظارت جدی روی شرکت‌هایی که وارد می‌کنند، وجود ندارد.

گوشت برزیلی را گران‌تر از بقیه دنیا وارد می‌کنیم

رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل گفت: طی سال‌های گذشته ما رقابت جدی برای واردات ایجاد نکردیم، ابتدا کشور مبدأ ما تنها برزیل شد و بازارهای دیگری را به آن اضافه نکردیم که در بسیاری از موارد به ضرر ما تمام شد، حتی زمانی که برزیل به ما گران‌تر گوشت می‌فروخت هم ما بازار دیگری نداشتیم که اگر از کشورهای دیگری استفاده می‌کردیم می‌توانستیم از گوشت ارزان‌تر و باکیفیت‌تری استفاده کنیم.

وی ادامه داد: گوشتی که از برزیل خریداری می‌کنیم ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در هر تن نسبت به کشورهای عربستان، روسیه و چین گران‌تر است؛ چراکه واردکنندگان ما اصرار دارند که حتماً گاو نر باشد، کمتر از سه سال باشد و همچنین از پزشکان و ناظران شرعی داخل کشور استفاده می‌شود که این‌ها روی قیمت تأثیر می‌گذارد.

مافیای واردات گوشت حتی روی مصاحبه‌ها هم حساس است

مؤمنی به بخش دیگری از نابسامانی بازار گوشت اشاره کرد و گفت: مافیا در واردات گوشت بسیار است. ۷۰۰ میلیون دلار گردش مالی ایران و برزیل برای واردات گوشت است و این باعث شده که خیلی از شرکت‌ها و واردکنندگان نتوانند از سود واردات چشم‌پوشی کنند. حتی مصاحبه‌هایی که بعضاً انجام می‌دهیم دردسرساز می‌شود و برخی هستند که احساس می‌کنند که این‌ها جلوی منافع آن‌ها را خواهد گرفت. از رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل سؤال شد که معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد اعلام کرد که ۳۰۰ شرکت واردکننده وجود دارد و شما صحبت از انحصاری بودن و مافیای واردات گوشت می‌کنید، گفت: پیش از این هم ۱۸۰ شرکت واردکننده بودند، اما همه این‌ها اسمی هستند و در واقع تعداد واقعی آن‌ها بسیار کمتر از این‌ها است. بر شرکت‌هایی که واردات گوشت هم انجام می‌دهند نظارت جدی انجام نمی‌شود. اگر این‌ها می‌گویند که ۳۰۰ شرکت واردکننده وجود دارد به صراحت بگویند که امسال این‌ها چه میزان گوشت وارد کرده‌اند.

۸۰ درصد بازار گوشت تولید داخل است

مؤمنی گفت: برای کنترل بازار گوشت دولت باید نظارت جدی داشته باشد و اجازه دهد که تجارت بین همه افراد ذیصلاح جاری شود. همچنین دولت نباید در این واردات سود داشته باشد؛ چراکه هدف دولت تنظیم قیمت بازار و رساندن گوشت ارزان به دست مصرف‌کننده است. همچنین باید در توزیع گوشت نظارت کامل داشته باشد و به این منظور می‌تواند برای لاشه‌های وارداتی کدرهگیری نصب کند. رئیس انجمن دوستی ایران و برزیل هشدار داد: اگر امروز با وجود اینکه حدود ۸۰ درصد در تأمین گوشت خودکفا هستیم به چنین مشکلی برخوردیم، شاید اگر جلوگیری نکنیم، در محصولات دیگری هم به مشکل بربخوریم.

مؤمنی گفت: حقیقتاً اگر سیاست درستی اتخاذ نشود نگرانی از تأمین روغن، شکر و کنجاله هم احتمالاً وجود دارد. دولت باید اقدامات جهادی کند و رقابت را بین تجار ایجاد کند و اجازه ندهد کسانی که تا دیروز به عنوان یک صادرکننده معمولی فرش بودند، امروز با پیوستن به حلقه واردکنندگان گوشت، زندگی لاکچری را در کشورهای خارجی داشته باشند.

مؤمنی گفت: دولت باید بازارهای خود را متنوع کند. رئیس‌جمهور برزیل که از آن به‌عنوان ترامپ دوم مطرح می‌شود، چه بسا به خاطر خوش‌خدمتی خود به امریکا در آینده صادرات خود را به ما قطع کند و ما باید از اکنون پیش‌بینی‌های آینده را بکنیم.

چرا بازار گوشت تنظیم نشد؟/فروشگاه‌هایی که از آب کره می‌گیرند

تکیه بر واردات به جای افزایش توان داخل، ارز چند نرخی که عامل قاچاق و فساد شد، عدم مدیریت در توزیع گوشت تنظیم بازاری از عواملی است که باعث شد نه‌تنها قیمت گوشت در بازار پایین نیاید بلکه روز به روز هم بالاتر برود.

چرا بازار گوشت تنظیم نشد؟/فروشگاه‌هایی که از آب کره می‌گیرند

چند ماهی است، علیرغم اینکه مسئولان تنظیم بازار گوشت قرمز و مرغ در وزارت جهاد کشاورزی مرتب به مردم می‌گویند که قیمت‌ها بهتر می‌شود اما روز به روز به قیمت‌ها و البته حجم واردات افزوده می‌شود.

قیمت گوشت قرمز در بازار تنها طی یکی دو ماه گذشته بیش از ۲۰ هزار تومان در هر کیلو افزایش یافته است، و امروز قیمت گوشت گوسفند به گفته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی «۸۵ هزار تومان در هر کیلو است».

گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است که قیمت گوشت گوساله خالص در منطقه ۱۹ تهران و در فروشگاهی که به منصف بودن مشهور است کیلویی ۷۶ هزار تومان عرضه می‌شود که طی یک هفته گذشته ۶ هزار تومان بیشتر شده است.

در این فروشگاه قیمت گوشت گوساله مخلوط ۷۴ هزار تومان به فروش می‌رسد و اثری هم از گوشت گوسفندی به دلیل قیمت بالای آن نیست که مردم این منطقه توان خرید با چنین قیمت‌هایی را ندارند.

*ماجرای تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی

شرکت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی مسئول تنظیم بازار قیمت گوشت و مرغ است،سیاست این شرکت برای تنظیم قیمت، واردات گوشت منجمد و گرم و دام زنده از کشورهای مختلف بوده که تاکنون نه تنها تاثیری در قیمت گوشت و مرغ در بازار نداشته بلکه قیمت‌ها افزایش هم یافته است.

در ابتدای تنظیم بازار پس از افزایش‌های بی‌حد و اندازه گوشت قرمز در بازار مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کردروزانه ۱۰۰ تن گوشت تازه گوسفندی در تهران در حال عرضه است اما سیستم های نظارتی باید با گران فروشان گوشت برخورد کنند.

 ورناصری حتی گفت میزان واردات گوشت به کشور کاهش نیافته و واردات گوشت گوسفندی مانند گذشته در حال انجام است و روزانه حدود ۱۰۰ تن گوشت گرم گوسفندی در تهران در غرفه های سازمان میادین، فروشگاه های زنجیره ای، صنف قصابی و انجمن بسته بندی گوشت در حال عرضه است و به قیمت کیلویی ۳۳ هزار تومان دست مردم می‌رسد.

وی حتی این را هم گفت که شهروندان می توانند به شبکه توزیع گسترده ای که وجود دارد از جمله غرفه های سازمان میادین، فروشگاه های زنجیره ای، فروشگاه های تحت پوشش انجمن بسته بندی گوشت و غیره مراجعه و محصول مورد نیاز خود را تامین کنند.

پس از آن بود که بسیاری از مردم طی تماس با خبرگزاری فارس اعلام کردند که نمی‌توانند این گوشت‌های ارزانی را که این مسئول اعلام کرده را خریداری کنند،عرضه این گوشت‌ها در مکان‌های بسیار محدود و در زمان‌های محدود است و هر زمان مراجعه کردند گوشت نبوده است.

*در مکان‌های توزیع گوشت تنظیم بازاری چه خبر است؟

خبرنگار فارس در یک روز توزیع در ساعت ۱۵:۳۰ در منطقه منیریه و با حضور معاونین دادستان تهران، نماینده وزارت صمت، نماینده تعزیرات حکومتی، نماینده وزارت بهداشت و نماینده وزارت جهاد کشاورزی، گزارشی آماده کرد که کلیدواژه‌های آن چنین است.

پنهان کردن گوشت جهت مصرف شخصی!- بعضی مراکز بیشتر و بعضی کمتر گوشت دریافت می کنند! بارگیری دیر دلیل کمبود گوشت – دلیل واردات دام گران فروشی،احتکار و قاچاق -از ۱۰۰ درصد درخواست گوشت فقط ۲۵ درصد تخصیص میدهند -جهاد کشاورزی باید آمار میزان پخش گوشت را به ما بدهد -کاهش مراکز توزیع گوشت از ۱۲۰۰ به ۲۵۰ مرکز- افراد واسطه و فرصت طلب خیلی زیاد است-کاهش واردات دلیل کاهش عرضه مشکلات ارزی، بخش خصوصی را دچار مشکل کرده است نمی توانیم زمان و مکان مشخص برای عرضه اعلام کنیم گوشت تنظیم بازار تقریبا میتوان گفت وجود ندارد.

در پایان نماینده دادستان  اعلام کرد نکته‌ای که در بازدیدهای امروز به آن رسیدیم بحث نظام توزیع است که مشکل دارد و فروشگاه هایی که با حجم بسیار مشتری مواجه هستند با کمبود گوشت دست و پنجه نرم می کنند، گوشت تنظیم بازار تقریباً می‌شود گفت وجود ندارد اما مشکل مردم باید در اسرع وقت حل شود.

* فروشگاه‌ها از آب کره می‌گیرند/استفاده از گوشت تنظیم بازاری برای جذب مشتری

فروشگاه‌های زنجیره‌ای که توزیع این گوشت‌ها را به عهده دارند تنها از این میان برای خودشان بازارگرمی کرده و مشتری جذب می‌کنند

مشتری یکی از این فروشگاه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: شب از فروشگاه تماس گرفتند و گفتند برای مشتریان خاص خودمان گوشت تنظیم بازار می‌دهیم و از من خواستند که اول صبح مراجعه کنم.

این شهروند تهرانی گفت: من رفتم و فکر کردم حداقل ۱۰ کیلوگرم خواهد داد و تنها ۲ کیلو گوشت به قیمت تنظیم بازاری داد.

*دلالی در بازار گوشت

از سوی دیگر دلالی هم مثل همه‌جای دیگر در این مکان‌های توزیع هم وجود دارد.

یک نفر از خریداران گوشت تنظیم بازاری گفت: با وانت ۱۰ نفر میاورند و تو صف می‌گذارند و در پایان دلال اصلی گوشت را از آنها می‌گیرد و پول ناچیزی به خاطر صف ایستادن به آنها می‌دهد.

*واردات همچنان ادامه دارد

حمید ورناصری در جدیدترین اظهار گفته است: برای تامین نیاز بازار گوشت اقدامات زیادی انجام شده از جمله واردات گوشت گوسفندی تازه که به صورت روزانه از استرالیا و آسیای میانه انجام می‌گیرد و در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود و همچنین عرضه گوشت گوساله منجمد هم در برخی صنوف منتخب و سازمان میادین انجام می‌گیرد.

وی افزود: برای تکمیل این فرآیند اقدام دیگری نیز انجام شده که انعقاد قرارداد برای واردات دام زنده است و ظرف روزهای آتی با واردات هفتگی ۵۰ هزار راس دام این موضوع محقق می شود. دام‌های وارد شده در کشتارگاه‌های تهران و استان‌ها مختلف کشتار می‌شوند و به صورت لاشه تازه در تمامی شبکه‌های توزیع منتخب تهران و شهرستان‌ها عرضه می‌شوند.

*آیا واردات دوای درد قیمت بازار گوشت است؟

آنطور که رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت:« امسال نسبت به سال گذشته دو برابر ثبت سفارش و واردات انجام شده است،  سال گذشته میزان ثبت سفارش گوشت ۱۴۰ هزار تن بود که امسال این رقم به ۲۶۰ هزار تن رسیده است».

بنابراین می‌بینیم حتی با واردات دو برابر نیاز کشور هم قیمت‌ها کاهش نیافته است.

*ای سلیم آب زسر چشمه بگیر که چو پر شد نتوان بستن جوی

دلایل زیادی برای بالا رفتن قیمت گوشت در کشور وجود دارد از جمله قاچاق است که خود این معلول نابسامانی‌های ارزی و ارز چندنرخی در کشور است که قاچاق را برای قاچاقچیان بسیار جذاب کرده است،‌

رئیس ­­اتحادیه دامداران ایران اعلام کرد: سالانه بیش از ۱ میلیون راس دام زنده به کشورها عربی قاچاق می‌شود، که داد مسئولان ارشد کشوری را هم درآورده است.

رئیس جمهور اخیرا اعلام کرد که این چه کاری است با ارز ۱۲۰۰ تومان خوراک دام وارد کشور می‌کنیم و دام پرورش می‌دهیم اما به کشورهای دیگر قاچاق می‌شود و دوباره مجبور می‌شویم اینبار خوددام را وارد کشور کنیم!

مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد هم در گفت‌وگو با فارس به قاچاق دام  در سطح گسترده در کشور صحه گذاشت.

*فساد در شبکه گوشت

از سویی برخی معتقدند فساد در شبکه گوشت وجود دارد یعنی اینکه گوشت‌هایی که از سوی مراجع ذیربط تحت عنوان تنظیم بازار انجام می‌شود در کانال‌های قانونی و رسمی نیست و سر از رستوران‌ها درمی‌آورد.

همچنین تخصیص ارز نیز به شرکت‌های فاقد هویت داده می‌شود تا سبب شود تا آنطور که انتظار می‌رود در مسیر واردات صرف نشود.

عوامل دیگری هم در افزایش قیمت گوشت دخیل بوده از جمله اینکه جمعیت دام عشایری و روستایی با توجه به کاهش علوفه و مراتع کشور و همچنین افزایش قیمت وارداتی آن کمتر شده است.

برخی آمارها نشان می‌دهد در ۶ ماهه اول امسال بیش از ۴۰۰ میلیون دلار به وزن ۸۰ هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شده  اما در متوازن کردن قیمت بازار تاثیری نداشته است.

حال باید از مسئولان پرسید آیا تنها راهکار کنترل قیمت گوشت واقعا واردات است؟ آیا نمی‌توان با تولید علوفه در داخل و بی‌نیازی از واردات ۷۰ درصدی به خارج و حمایت از تولید کنندگان قیمت را پایین آورد. آیا اصلاح ژنتیک افزایش بهره‌وری و حمایت از دامداران نمی‌تواند منجر به افزایش تولید و کاهش قیمت شود؟ آیا به همان اندازه که ما جیب صادرکنندگان خارجی را پر می‌کنیم به همان اندازه تولید داخل انجام دهیم تولید ما را افزایش نخواهد داد؟ شاید خیلی از مردم حاضرند قیمت بالا را به محصول داخلی بپردازند اما این پول را به محصولات خارجی هدر ندهند.

رانت دپوی ۱۷ هزار تن گوشت به چه کسانی رسید؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، اخیرا اخباری از دپوی ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی در گمرک بنادر شنیده شده، گفت: این ماجرا باید شفاف شود تا معلوم گردد، رانت این گوشت های دپو شده به چه کسانی رسید.

به گزارش مشرق، علی اکبر کریمی  با بیان اینکه، امروز شاهد نا به سامانی، کمبود کالا و تورم افسار گسیخته اقلام و مایحتاج روزمره هستیم، گفت: یکی از دلایل این موضوع به اعتقاد بنده تضعیف ساختار تشکیلاتی دولتی در حوزه نظارت و کنترل بازار است. قبلا سازمان نظارت و بازرسی بازار را برای پوشش این موضوعات در بدنه دولت داشتیم اما امروز جایگاه ساختاری مشخصی برای این بحث نداریم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، در ماده ۶ قانون مبارزه و نظارت، وزارت صمتموظف به اجرای سامانه یکپارچه سازی نظارت بر فرایند تجارت شده بود که این کار کامل نشده است، گفت: همچنین قرار بود سامانه انبارها راه اندازی شود اگر این موارد به موضع انجام شده بود شاهد پایش هوشمند در بازار بودیم که این موضوع اتفاق نیافتاده است.

وی گفت: حوزه بازرگانیِ داخلی در سالهای اخیر تضعیف شده و افراد قوی در این منصب قرار نگرفته اند. به طور کلی برنامه روشنی برای تنظیم بازار و کنترل آن همچنین تامین نیازمندی‌های مردم را با روال علمی مشاهده نمی‌کنیم.

کریمی با بیان اینکه، نمی‌توانیم تولید گوشت را یک شبه به سامان کنیم و این موضوع چندین ماه زمان نیاز دارد، گفت: بر این اساس نبود برنامه مشخص در دولت منجر به ایجاد صفهای طولانی برای تهیه گوشت قرمز شده است.

کالای وارد شده با ارز یارانه ای با قیمت مصوبه به مردم نمیرسد

وی افزود، کالاهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومان با قیمت مصوب به دست مردم نمی‌رسد، دولت مدعی است در سال جاری بیش از ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی تخصیص داده است اما شاهده هستیم که بسیاری از اقشار از دسترسی به این کالا با قیمت مصوب، ناگریز هستند و باید در صفهای طولانی بایستند.

رانت ۵۰ هزار میلیاردی واردات کالای اساسی شفاف شود

عضو کمیسیون اقتصادی، با بیان اینکه رانت واردات کالای اساسی بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: متاسفانه این رانت گسترده در جایی توزیع می شود که استحقاق دریافت این رانت وجود ندارد چراکه مردم کالاها را گران می خرند.

وی ادامه داد، مردم برای تهیه گوشت قرمز مورد نیاز با مشکلات جدی مواجه اند، به ادعای دولت در سال جاری واردات گوشت ۲۰ درصد افزایش یافته است اما واقعا معلوم نیست ارز یارانه ای به چه کسانی پرداخت شده و نحوه توزیع به چه شکل بوده است.

ماجرای دپو هزاراتن گوشت وارداتی در انبارهای حت نظر سازمان بنادر شفاف شود

کریمی افزود، اخیرا اخباری از دپو گوشت در سردخانه ها و کانتینرهای یخچال دار و در نهایت انتقال آنها به رستورانها شنیده شده است. از طرف دیگر بحث دپو ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی در منطقه ویژه اقتصادی و انبارهای بنادر مطرح شد. معلوم نیست چرا این گوشتها آنجا دپو شده و صاحبان کالا حاضرند هزینه انبارداری را بپردازند اما محموله های خود را ترخیص نکنند.

به گفته این نماینده مجلس، دولت واردات گوشت با ارز نیمایی را ازاد کرده است، به هر ترتیب این شائبه ایجاد شده است که واردکنندگان منتظر استفاده از این رانت بوده اند. بنابراین مسئولان باید به این وضوع ورود کرده و پشت پرده آن را برای مردم شفاف کنند.

وی افزود، امروز شاهد قاچاق دام زنده از مرزهای کشور هستیم از طرفی گزارشهای مردمی در این خصوص مطرح شده اما به نظر میرسد این موارد خیلی جدی گرفته نشده است. متاسفانه این موارد آینده تولید گوشت قرمز را تحت شعاع قرار می‌دهد.

کریمی گفت: در شرایطی که دام زنده از مرز قاچاق می شود مجبوریم با افتخار دام زنده سبک را با هزینه سنگین ارزی از طریق هوایی وارد کنیم. واقعا چه کسانی مسئول این نابه‌سامانی هستند این خسارتها در نهایت به مردم وارد میشود و انتظار ما این است که هرچه سریع تر تمهیدات لازم در این حوزه صورت گیرد.

قاچاق دام؛ آدرس غلط برای گرانی گوشت

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ارائه آماری از کشفیات میزان قاچاق دام، گفت: گرانی گوشت قرمز نمی‌تواند مربوط به قاچاق دام باشد و برخی آدرس غلط می‌دهند.

حمیدرضا دهقانی‌نیا در خصوص وضعیت قاچاق دام، اظهار داشت: از نظر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به عنوان تنها مرجع ارائه دهنده آمار و اطلاعات در حوزه قاچاق، اینکه می گویند گرانی گوشت قرمز به واسطه قاچاق دام است را نمی‌پذیریم.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بر اساس آمار مربوط به کشفیات ظن قاچاق که ما داریم، طی ۱۰ ماه سال ۹۶ تعداد ۹۳ هزار و ۲۴۰ راس قاچاق دام داشتیم ولی در ۱۰ ماه امسال این عدد با ۴۰.۲ درصد رشد، به ۱۳۰ هزار راس رسیده است؛ بنابراین ما با یک رشد فزاینده‌ای که موجب افزایش قیمت گوشت قرمز شود مواجه نیستیم و وزن این موضوع به آن میزانی که ادعا می کنند نیست.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه درواقع ما نقطه اوجی برای قاچاق دام شاهد نیستیم، گفت: از این ۱۳۰ هزار راس مظنون به قاچاق، ۲۶ هزار راس در لبِ مرز کشف شده است.

شیوه‌نامه مقابله با قاچاق دام

وی ادامه داد: بر اساس تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شیوه‌نامه‌ای بابت موضوع حمل و نقل نگهداری و خرید و فروش دام زنده با همکاری دستگاه‌های مرتبط به خصوص وزارت جهاد کشاورزی و مجموعه‌های تابعه احصاء شد و ما این شیوه‌نامه را در اختیار حوزه ضابطین قرار دادیم تا با ابزار مشخص و قابل اندازه‌گیری موضوع قاچاق دام را مدیریت کنند.

دهقانی‌نیا گفت: به عنوان مثال در مساله جابجایی و حمل، حداقل باید دو سند وجود داشته باشد که یکی سند حمل محموله است که باید از سامانه بارنامه برخط بگیرند و یکی گواهی بهداشتی حمل دام است که باید از سامانه سازمان دامپزشکی کشور بگیرند؛ بنابراین نیروی انتظامی می‌تواند در گام اول از هر محموله‌ای که می‌خواهد جا به جا شود این دو سند را مطالبه کند.

تقسیم‌بندی استان‌ها به دو گروه الف و ب

وی با بیان اینکه در این شیوه‌نامه، استان‌های کشور به دو دسته الف و ب تقسیم شده‌اند، اظهار داشت: گروه الف شامل استان‌هایی می‌شود که قاچاق خیزتر هستند؛ از جمله استان‌های سیستان وبلوچستان، هرمزگان، خوزستان، کرمان، فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کردستان، آذربایجان غربی، قم، لرستان، همدان، کرمانشاه، اردبیل، بوشهر، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصریح کرد: هر دامی که بخواهد از این استان‌ها به سمت مرکز و یا به سمت این استان‌ها حمل شود مشمول این شیوه‌نامه می‌شود و سپس بعد از ۶ ماه این شیوه‌نامه استان‌های دیگر را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

ثبت اطلاعات خرید و فروش در سامانه هویت دام

دهقانی‌نیا تاکید کرد: همچنین در خرید و فروش دام، برای جابجایی، باید دام زنده دارای پلاک شود و جابجایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع است.

وی افزود: از سویی دیگر هم خریدار و هم فروشنده موظف هستند خرید و فروش خود را در سامانه هویت دام ثبت کنند.

برای علت گرانی گوشت، آدرس غلط می‌دهند

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه اظهار داشت: هم اکنون در فصلی هستیم که به دلیل شرایط جوی از برخی مرزها دامی نمی‌تواند رد شود.

وی تصریح کرد: بنابراین سوال اصلی این است که ما این میزان دام وارد کردیم وبیشتر از دام، ۲۰ درصد نسبت به ۱۲ ماهه سال ۹۶ گوشت گرم وارد کرده‌ایم؛ آیا با این تفاسیر قیمت گوشت کم شده است؟ خیر.

دهقانی‌نیا تاکید کرد: بنابراین اینکه برخی از افراد می‌گویند قاچاق دام باعث افزایش قیمت گوشت شده، آدرس غلط است.

وی افزود: ضعف‌ها در قسمت دیگری است اما سعی داریم همه موضوع را روی قاچاق دام آوار کنیم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close