آخرین اخبارایرانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعی

نگاه اصلاح طلبان و دولت به هنرمندان به مثابه یک مزدور! + عکس و فیلم

طی چند روز گذشته کمپینی با عنوان «پشیمانیم» با محوریت برخی «سلبریتی‌ها» و با محتوای ابراز ندامت از رای دادن به حجت‌الاسلام روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ شکل گرفت. پویشی که از همان روزهای نخست با لقب‌هایی چون «پویش فرمایشی»، «کار دولت قبل» و «دسیسه» نامیده شد. حالا امروز نیز محمدباقر نوبخت مدعی شد «غالب اینهایی که ابراز پشیمانی می کنند اصلا رای نداده اند».

 در روزهای انتخابات صالحی امیری در یک اقدام تعجب برانگیز خطاب به یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری گفت «به کاندیدای عزیز می گویم اگر واقعا نیاز به هنرمند داشتید به من میگفتید برایتان چند هنرمند میفرستادم!»

۲۴۵_۸۸۶٫mp4 | دانلود فیلم

فیلم/ وزیر ارشاد: به من میگفتید برایتان چند هنرمند میفرستادم

فیلمی که از وزیر ارشاد منتشر شد، به خوبی نگاه ابزاری به هنرمندان را نشان می‌داد؛ سخنان وزیر در واقع رونمایی از این موضوع است که دولت مستقر هنرمند را مزدور خود تصور می‌کند.

البته این توهین با واکنش‌های مختلف هنرمندان روبرو شد به نحوی که کیومرث پوراحمد در پاسخ به حرف صالحی‌امیری گفت: «مگر هنرمند کارگر است که بهش تلفن کنند و بگویند برو سر فلان کار، هر آدمی تشخص و تفکر برای خودش دارد، اعتبار دارد برای خودش، ایشان حرف زشتی زده است».

مسعود جعفری‌جوزانی نیز خطاب به صالحی‌امیری گفت: آقای صالحی‌امیری! من ترسو دیدم! آدم خودفروش دیدم! آدم‌فروش هم دیدم. همه جای دنیا را گشتم اما در هیچ جای دنیا هنرمندی ندیدم که به دستور وزیر که هیچ حتی به دستور رئیس‌جمهور به کاری که عقیده ندارد تن دهد».

عکس: سفر برخی از سلبریتی ها به مشهد برای حمایت از روحانی

حالا این روزها و با آغاز موج پشیمانی از رای به روحانی؛ این روحیه سیاست مداران اصلاح طلب که سلبریتی‌ها را به مثابه ماشین جذب رای می‌بینند، در اشکال دیگری خودش را نشان داد.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز در در مواجه با «موج پشیمان هستیم» گفت:  «غیر از این فضا سازی ها که گاها در فضاهای مجازی پیش می آید ماهنوز از اعتماد مردم برخوردار هستیم. ما مستمرا از عمق جامعه مطلع هستیم. خیلی متفاوت است با این فضا سازی هایی که منتقدین دولت انجام می دهند و به هر بهانه ای در لباس موافقین ظاهر می شوند. غالب اینهایی که می گویند پشیمانیم اصلا کِی رأی داده بودند که حالا پشیمانند؟ حالا به هر تقدیر چند نفری هم ممکن است در این فضا جو گیر بشوند که آنها هم خیلی مهم نیستند».

 واکنش_سخنگو_به_ابراز_پشیمانی_برخی.mp4 | دانلود فیلم

البته این تنها واکنش به ابراز پشیمانی ها نبود. محمد خاتمی پیش از این ابراز پشیمانی از رای به روحانی را «دسیسه» دانسته و گفته بود: «ما نه تنها از حمایت و رأی به آقای روحانی پشیمان نیستیم که همچنان قاطعانه از ایشان حمایت می‌کنیم. آقای روحانی را موفق می‌دانیم و این موج تخریبی به وجود آمده را هدفمند و دسیسه‌ای برنامه‌ریزی شده برای مأیوس کردن مردم می‌دانیم». این سخن او با انتقاد حامیان خود که دیروز به پیروی از «تَکرار» او به روحانی رای داده بودند مواجه شد.

برخی دیگر از چهره های اصلاح‌طلب نیز همین موضع را اتخاذ کردند. به طور مثال عبدالواحد موسوی‌لاری با اشاره به جلسه مجمع روحانیون و طرح  پشیمانی اصلاح‌طلبان از رای به روحانی گفت: ما معتقدیم نه تنها پشیمانی وجود ندارد بلکه این شایعه موجی است که جناح رقیب راه انداخته تا بتواند فضاسازی کند.

عباس عبدی نیز در یادداشتی که در روزنامه اعتماد منتشر کرد نوشت «کسانی که می گویند پشیمان شده اند، بیش از آنکه بدذاتی یا ناتوانی رای گیرنده را اثبات کنند، کم اطلاعی و درک نادرست خود از سیاست را اثبات و اعلام کرده اند.»

از سوی دیگر روزنامه اصلاح طلب اعتماد نیز با حمله سلبریتی ها نوشت: «کسی که کارش سیاست نیست و چم وخم این کار را نمی فهمد به چه دلیل باید حرف سیاسی بزند؟اگر کسی هنرپیشه خوبی است یا در زمین فوتبال می درخشد به چه دلیل باید درباره سیاست هم نظر بدهد؟».

درست از زمانی که هنرمندان به ابزار دست سیاست مداران مبدل شدند باید فکر چنین عاقبتی را می کردند. وقتی وزیر فرهنگ با ادبیاتی ناشایست به سایر نامزدهای انتخاباتی پیشنهاد می کند که اگر به هنرمندان برای حمایت نیاز دارند به من پیام میدادید من برای شما چند هنرمند می فرستادم، می شد روزی را مشاهده کرد که هر انتقادی با برچسب «دسیسه» خطاب شود و نوبخت به آنها بگوید «شما کی رای داده اید که امروز انتقاد می کند» و حتی بدتر از آن روزنامه‌ی اصلاح طلب خطاب به سلبریتی ها بگوید: «کسی که کارش سیاست نیست و چم وخم این کار را نمی فهمد به چه دلیل باید حرف سیاسی بزند؟». در نظر اصلاح طلبان اساسا رای و نظر مردم ارزشی ندارد.

۲۱۳۶۴۹۴٫mp4 | دانلود فیلم

فیلم/ اعتراف سلبریتی ها به پشیمانی از رای به روحانی

در نگاه این گروه مردم تنها ابزاری هستند که می توانند قدرت را تضمین کنند. در این مسیر هنرمندان، ورزشکاران و سایر افرادی که از شهرتی در میان جامعه برخوردارند، ابزاری هستند که میتوانند کسب قدرت را برای قدرت طلبان تسهیل کنند.

البته این موضوع در دیدگاه اصلاح‌طلبان مسبوق به سابقه است که رای مردم را تا وقتی در تایید آنها و اعمال و رفتار قبیله‌شان باشد، مصداق فهم سیاسی مردم، و زمانی که در نقد عملکرد و جهت‌گیری آنان باشد «دسیسه»، «فرمایشی» و «بی‌سوادی» بدانند. پاسخ نوبخت به این سوال که چرا در سال ۸۴ به پیروز انتخابات تبریک نگفته است شاید وجوه بهتری از تفکرات منفعت طلبانه و استفاده ابزاری اصلاح‌طلبان را رای مردم را روشن کند:

«دل ما با کسی که سال ۸۴ پیروز شد اصلاً صاف نشد و هیچ وقت نتوانستیم او را به عنوان مظهر جمهوریت مردم فهیم و با فرهنگ و صادق جمهوری اسلامی ایران بدانیم. شاید هم اشتباه می‌کردیم اما به هرحال اگر دوباره به عقب برگردیم فکر می‌کنم انتخاب‌های من درست بود، هرچند به وسلیه اکثریت تایید نشد».

فیلم/ نوبخت: هیچ وقت نتوانستیم احمدی‌نژاد را به عنوان مظهر جمهوریت مردم ایران بدانیم

گفتنی است، هشتگ «پشیمان هستیم» پس از آنکه چهره های هنری و ورزشی مشهوری همانند مهدی فخیم زاده، نوید محمدزاده، مهدی پاکدل و  علی کریمی که طی روزهای گذشته از رأی خود به روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت اعلام پشیمانی کردند، به صورت گسترده در فضای مجازی مورد استقبال قرار گرفت

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close